Тыңдалым және Айтылым.Жазылым .И дыбысы мен әріпі

#1 слайд
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
Пәні: Сауат ашу
Сынып :1
Бөлім :Тыңдалым және айтылым.Жазылым.
Тақырыбы :Мен және табиғат.И дыбысы мен
әріпі
Павлодар ауданы“Ефремовка орта жалпы
білім беру мектебінің”КММ бастауыш
сынып мұғалімі
Бухарова Г.С
1 слайд
Қысқа мерзімді сабақ жоспары Пәні: Сауат ашу Сынып :1 Бөлім :Тыңдалым және айтылым.Жазылым. Тақырыбы :Мен және табиғат.И дыбысы мен әріпі Павлодар ауданы“Ефремовка орта жалпы білім беру мектебінің”КММ бастауыш сынып мұғалімі Бухарова Г.С
#2 слайд
Сабақтың мақсаттары
Оқу мақсаттары
1.1.4.1мәтіннің мазмұны
тақырыбы немесе
оныңиллюстрациясы бойынша
болжау
1.3.8.1жазу жолын,жоларалық
кеңістікті,жолдын жоғарғы және
төменгі сызығын сақтап ,әріп
каллиграфиялық талаптарға сай
жазу Сабақ масаты:
Барлық оқушылар:иллюстрация
бойынша мәтіннің мазмұнын
болжай алады,әріп элементтерін
каллиграфиялық талаптарға сай
жазу біледі.
Пәнаралық байланыс
Жаратылыстану
2 слайд
Сабақтың мақсаттары Оқу мақсаттары 1.1.4.1мәтіннің мазмұны тақырыбы немесе оныңиллюстрациясы бойынша болжау 1.3.8.1жазу жолын,жоларалық кеңістікті,жолдын жоғарғы және төменгі сызығын сақтап ,әріп каллиграфиялық талаптарға сай жазу Сабақ масаты: Барлық оқушылар:иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын болжай алады,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазу біледі. Пәнаралық байланыс Жаратылыстану
#3 слайд
Белсенді оқу әдістері
Қарым-қатынас
жаттығуларын
пайдалану
“ Допты қағып
алу”әдісі
Бұл әдіс тілдік
мақсаттардың
орындалуына
көмек береді Ашық
сұрақтарды
пайдалану
“ Сұрақ-жауап”
әдісі Проблема шешу
мақсатында
жеке және топта
жұмыс істеу
“ Блум
түймедағы”әдісі Дәлел ұсынуға
ынталандыру
“ Мұғалімге
жеделхат”әдісі Зерттеу
барысында
бірлесіп жұмыс
істеу
“ Сөз ойла,тез
ойла”әдісі
Оқушыларды сыни
ойлауына ықпал етеді Оқушылар білу, түсіну,
қолдану, талдау,
жинақтау, бағалау
аясында жауап берді Бұл арқылы
оқушы өзінінің
меңгерген
біліміне,
әрекетіне баға
береді. Оқушылардың
алғырлыққа
шапшаңдыққа, ойын
жүйелі жинақтап сөйлеуге
баулу, ойлау, есте сақтау
қабілеттерін дамытады
3 слайд
Белсенді оқу әдістері Қарым-қатынас жаттығуларын пайдалану “ Допты қағып алу”әдісі Бұл әдіс тілдік мақсаттардың орындалуына көмек береді Ашық сұрақтарды пайдалану “ Сұрақ-жауап” әдісі Проблема шешу мақсатында жеке және топта жұмыс істеу “ Блум түймедағы”әдісі Дәлел ұсынуға ынталандыру “ Мұғалімге жеделхат”әдісі Зерттеу барысында бірлесіп жұмыс істеу “ Сөз ойла,тез ойла”әдісі Оқушыларды сыни ойлауына ықпал етеді Оқушылар білу, түсіну, қолдану, талдау, жинақтау, бағалау аясында жауап берді Бұл арқылы оқушы өзінінің меңгерген біліміне, әрекетіне баға береді. Оқушылардың алғырлыққа шапшаңдыққа, ойын жүйелі жинақтап сөйлеуге баулу, ойлау, есте сақтау қабілеттерін дамытады
#4 слайд
“ Блум түймедағы”әдісі Шығармашылық
сұрақ.Осы
оқиғада Сіз
болсаңыз.Сіз
қандай іс-әрекет
жасар едіңіз?
Тәжірибелік
сұрақ.Бала
күшікті үйіне
әкеледі.Әрі қарай
күшіктің жағдайы
не болар еді Анықтау
сұрақ:Бұл
оқиға қай
мезгілде
болды?
Жай сұрақ.Бұл
суреттін басты
кейіпкерін ата?
Интерпретациял
яқ сұрақ:Келе
жатқан адамдар
күшіктің
жағдайын қалай
аңғарды?
Бағалау сұрақ:Күз
мезгілінде
табиғатта қандай
ерекшеліктері
бар?Сіз қалаи
ойлаисыз?
Бағалау
“ Бағалау
парағы”әдісі Тапсырма:
Суреттерге қарап,әңгіме
құрастырыңыз.Ары қарай не болды деп
ойлайсыз?
Дескриптор:
•
Осы тақырыпқа байланысты
ой бөліседі;
•
Суретке қарап сөйлемдер
құрастырады;
•
Оқиғаның соңында не
болатынын айтады;
4 слайд
“ Блум түймедағы”әдісі Шығармашылық сұрақ.Осы оқиғада Сіз болсаңыз.Сіз қандай іс-әрекет жасар едіңіз? Тәжірибелік сұрақ.Бала күшікті үйіне әкеледі.Әрі қарай күшіктің жағдайы не болар еді Анықтау сұрақ:Бұл оқиға қай мезгілде болды? Жай сұрақ.Бұл суреттін басты кейіпкерін ата? Интерпретациял яқ сұрақ:Келе жатқан адамдар күшіктің жағдайын қалай аңғарды? Бағалау сұрақ:Күз мезгілінде табиғатта қандай ерекшеліктері бар?Сіз қалаи ойлаисыз? Бағалау “ Бағалау парағы”әдісі Тапсырма: Суреттерге қарап,әңгіме құрастырыңыз.Ары қарай не болды деп ойлайсыз? Дескриптор: • Осы тақырыпқа байланысты ой бөліседі; • Суретке қарап сөйлемдер құрастырады; • Оқиғаның соңында не болатынын айтады;
#5 слайд
Саралау әдістері
Диалог және қолдау
тәсілі
Диалог және қолдау
тәсілінің тиімділігі-
мұғалім оқушылардың
деңгейіне қарай
сұрақтарымен
жауаптарын сараптайды
ҚБ “Бір ауыз
сөз”әдісі Тапсырма (Ұ) “Сұрақ-жауап”ойын әдісі
•
Апа қандай кісі?Апа не тоқыды?
•
Бала апасынан не сұрады?
•
Апасы шиді не үшін тоқыды деп
ойлаисыз?
•
Ойыңызбен жұпта бөлісіп,мәтіннің
мазмұнын айтып беріңіздер
Дескриптор:
-мәтінді мұқият тыңдайды;
-жұпта талқылайды;
-қойылған сұрақтарға жауап береді;
-мазмұнын айта алады.
5 слайд
Саралау әдістері Диалог және қолдау тәсілі Диалог және қолдау тәсілінің тиімділігі- мұғалім оқушылардың деңгейіне қарай сұрақтарымен жауаптарын сараптайды ҚБ “Бір ауыз сөз”әдісі Тапсырма (Ұ) “Сұрақ-жауап”ойын әдісі • Апа қандай кісі?Апа не тоқыды? • Бала апасынан не сұрады? • Апасы шиді не үшін тоқыды деп ойлаисыз? • Ойыңызбен жұпта бөлісіп,мәтіннің мазмұнын айтып беріңіздер Дескриптор: -мәтінді мұқият тыңдайды; -жұпта талқылайды; -қойылған сұрақтарға жауап береді; -мазмұнын айта алады.
#6 слайд
Критериалды бағалау
“ Бір ауыз сөз”әдісі
“ Жетістік
баспалдағы”әдіс
“ Бағалау парағы”әдісі
Бағалау:“Алма жемісі”
әдісі Бағалау критерийлері:
Оқиғаның ретін анықтайды,иллюстрация
бойынша мәтіннің мазмұнын жүйелі
баяндайды,әріп элементтерін каллиграфиялық
талаптарға сай жазылады.
Тапсырма (Ө)
“ Сөз ойла тез ойла”әдісі
Тор көздерге И әріпінен басталатын
сөздерді тауып жаз,оларды дәптерге
көшір
Дескриптор:
1.Тор көздің санына қарай И әріпнен басталатын
сөздер табады
2.Ойлаған сөздердің мағынасын ашады
3.Осы сөздерді дәптерге жазады И
6 слайд
Критериалды бағалау “ Бір ауыз сөз”әдісі “ Жетістік баспалдағы”әдіс “ Бағалау парағы”әдісі Бағалау:“Алма жемісі” әдісі Бағалау критерийлері: Оқиғаның ретін анықтайды,иллюстрация бойынша мәтіннің мазмұнын жүйелі баяндайды,әріп элементтерін каллиграфиялық талаптарға сай жазылады. Тапсырма (Ө) “ Сөз ойла тез ойла”әдісі Тор көздерге И әріпінен басталатын сөздерді тауып жаз,оларды дәптерге көшір Дескриптор: 1.Тор көздің санына қарай И әріпнен басталатын сөздер табады 2.Ойлаған сөздердің мағынасын ашады 3.Осы сөздерді дәптерге жазады И
#7 слайд
Ықшамсабақ
Не үйрендім?: Жаңартылған бағдарламаға сүйене Ұзақ мерзімді және орта мерзімді
жоспарды басшылыққа ала отырып, қысқа мерзімді жоспар құруды үйрендім.Қойылған
мақсат бойынша бағалау критерийін құрып, одан дескриптор жасауды
білдім.Қалыптастырушы бағалау түрлерін тиімді қолдануды білдім.Саралау әдістерін тиімді
пайдаланып, ұйымдастыру арқылы оқушылардың мақсаттарға жетіп, оқуға деген
қызығушылықтары артатынын білдім.
Тренер: Жаңа білім беру бағдарламасына сәйкес сабақты SM А RT форматында құрастыруды,
әр түрлі тәсілдерді сабақ барысында тиімді қолдануды меңгердім. Оқытудың нәтижесінде
оқушылар сын тұрғыдан ойлау дағдыларын, өз бетінше зерттеу жүргізіп, оны практикада
ұштастыруды түсіндім. Жаңартылған оқу бағларламасының ерекшілігі пән мазмұнының
спиральді қағидатпен беруі екеніне көзім жетті.
Әріптестер: Тәжірибе алмасу үдерісінде кері байланыс арқылы тәжірибемді толықтырдым.
Саралаудың әр түрлі тәсілдерін жоспарлап, қолдануды үйрендім. Уақытты дұрыс тиімді
пайдалануды үйрендім.Түрлі ресурстарды тиімді пайдалануды білдім.
Жоспар : Алдағы уақытта әр сабақта белсенді оқу тәсілдерін пайдаланып, алған тәжірибемді
іске асырамын. Білім беруді жаңарту аясында білім беру үдерісін ұйымдастырушы ретінде
алған білімімді одан әрі жетілдіріп, тәжірибеде қолданып, белсенді оқушылардың белсенді
ұстазы болсам деймін.
7 слайд
Ықшамсабақ Не үйрендім?: Жаңартылған бағдарламаға сүйене Ұзақ мерзімді және орта мерзімді жоспарды басшылыққа ала отырып, қысқа мерзімді жоспар құруды үйрендім.Қойылған мақсат бойынша бағалау критерийін құрып, одан дескриптор жасауды білдім.Қалыптастырушы бағалау түрлерін тиімді қолдануды білдім.Саралау әдістерін тиімді пайдаланып, ұйымдастыру арқылы оқушылардың мақсаттарға жетіп, оқуға деген қызығушылықтары артатынын білдім. Тренер: Жаңа білім беру бағдарламасына сәйкес сабақты SM А RT форматында құрастыруды, әр түрлі тәсілдерді сабақ барысында тиімді қолдануды меңгердім. Оқытудың нәтижесінде оқушылар сын тұрғыдан ойлау дағдыларын, өз бетінше зерттеу жүргізіп, оны практикада ұштастыруды түсіндім. Жаңартылған оқу бағларламасының ерекшілігі пән мазмұнының спиральді қағидатпен беруі екеніне көзім жетті. Әріптестер: Тәжірибе алмасу үдерісінде кері байланыс арқылы тәжірибемді толықтырдым. Саралаудың әр түрлі тәсілдерін жоспарлап, қолдануды үйрендім. Уақытты дұрыс тиімді пайдалануды үйрендім.Түрлі ресурстарды тиімді пайдалануды білдім. Жоспар : Алдағы уақытта әр сабақта белсенді оқу тәсілдерін пайдаланып, алған тәжірибемді іске асырамын. Білім беруді жаңарту аясында білім беру үдерісін ұйымдастырушы ретінде алған білімімді одан әрі жетілдіріп, тәжірибеде қолданып, белсенді оқушылардың белсенді ұстазы болсам деймін.
шағым қалдыра аласыз


