"Ыбырай Алтынсарин" таныстырылым




1 слайд
САБАҚ: әдебиет
Ы.Алтынсарин
Мектеп «Ұзынжал негізгі мектебі»
Күні Мұғалімнің аты-жөні
Мухамедиярова Толқын Мухамедиярқызы
Сынып 5 Қатысқандар 14 Қатыспағандар 0
Осы сабақ арқылы
жүзеге асатын оқу
мақсаттары
Т/Ж 5.3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті
арқылы образын ашу.
5.4 Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп
оқу, жатқа айту.
Б/С 5.2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау.
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады
Ы. Алтынсарин- ағартушы-педагог, балалар әдебиетінің атасы
екенің біледі.
Оқушылардың көпшілігі орындай алады
Ақынның өлеңдері мен шығармаларын біле алады.
Кейбір оқушылар орындай алады
Ы.Алтынсарин туралы қосымша дерек көздерінен мысал келтіре
алады және аудармаларынан мәліметтер бере алады.
1 слайд
САБАҚ: әдебиет Ы.Алтынсарин Мектеп «Ұзынжал негізгі мектебі» Күні Мұғалімнің аты-жөні Мухамедиярова Толқын Мухамедиярқызы Сынып 5 Қатысқандар 14 Қатыспағандар 0 Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары Т/Ж 5.3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. 5.4 Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа айту. Б/С 5.2 Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар орындай алады Ы. Алтынсарин- ағартушы-педагог, балалар әдебиетінің атасы екенің біледі. Оқушылардың көпшілігі орындай алады Ақынның өлеңдері мен шығармаларын біле алады. Кейбір оқушылар орындай алады Ы.Алтынсарин туралы қосымша дерек көздерінен мысал келтіре алады және аудармаларынан мәліметтер бере алады.

2 слайд
Тілдік мақсат
Оқушылар орындай алады
Ы. Алтынсарин әңгімелерінің басты тақырыптарын біледі.
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер
ағартушы-педагог, хатшы, тілмаш.
Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы
тіркестер
Сұхбат құру, балалар әдебиеті
Талқылауға арналған сұрақтар:
Ы. Алтынсарин кім?
Ы. Алтынсарин қандай білім алған?
Қандай шығармалар жазған?
Не себепті ... деп ойлайсыз?
Ыбырайды «Дала қоңырауы» дейді?
ишара:
Алдыңғы оқу Ы.Алтынсарин жайлы ізденіс жұмыстары.
2 слайд
Тілдік мақсат Оқушылар орындай алады Ы. Алтынсарин әңгімелерінің басты тақырыптарын біледі. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер ағартушы-педагог, хатшы, тілмаш. Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер Сұхбат құру, балалар әдебиеті Талқылауға арналған сұрақтар: Ы. Алтынсарин кім? Ы. Алтынсарин қандай білім алған? Қандай шығармалар жазған? Не себепті ... деп ойлайсыз? Ыбырайды «Дала қоңырауы» дейді? ишара: Алдыңғы оқу Ы.Алтынсарин жайлы ізденіс жұмыстары.

3 слайд
Жоспар
Жоспарланған
уақыт
Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар
Басы
7 мин
Психологиялық ахуал туғызу.
«Жүректен жүрекке»
Топқа бөлу.
Белгілі авторлармен олардың
шығармаларының атауларын
сәйкестендіру.
Үй тапсырмасын сұрау.
«Микрофон» әдісі.
Микрофон арқылы оқушылар үй
тапсырмасын сұрақ қою барысында
қорытындылайды.
3 слайд
Жоспар Жоспарланған уақыт Жоспарланған жаттығу түрлері Ресурстар Басы 7 мин Психологиялық ахуал туғызу. «Жүректен жүрекке» Топқа бөлу. Белгілі авторлармен олардың шығармаларының атауларын сәйкестендіру. Үй тапсырмасын сұрау. «Микрофон» әдісі. Микрофон арқылы оқушылар үй тапсырмасын сұрақ қою барысында қорытындылайды.

4 слайд
Ортасы
28 мин
1-тапсырма.
«Жигсо» әдісі арқылы тақырыпты
толық меңгерту, сұрақтар
бойынша жұмыс.
Ы.Алтынсариннің өмірбаяны
Дескриптор:
Ы. Алтынсарин кім? 1б
Ы. Алтынсарин қандай білім
алған? 1б
Қандай шығармалар жазған? 1б
2-тапсырма.
«Түртіп алу» әдісін пайдала
отырып танысып шығыңдар.
«v»-
білемін
«-»-«мен
үшін
түсініксіз»
«+»-мен
үшін жаңа
ақпарат
«?»-«мені
таңғалдырады»
5-сынып қазақ
әдебиеті
http:// www.
Adebikz. com
ikitap. kz/
audiobook
4 слайд
Ортасы 28 мин 1-тапсырма. «Жигсо» әдісі арқылы тақырыпты толық меңгерту, сұрақтар бойынша жұмыс. Ы.Алтынсариннің өмірбаяны Дескриптор: Ы. Алтынсарин кім? 1б Ы. Алтынсарин қандай білім алған? 1б Қандай шығармалар жазған? 1б 2-тапсырма. «Түртіп алу» әдісін пайдала отырып танысып шығыңдар. «v»- білемін «-»-«мен үшін түсініксіз» «+»-мен үшін жаңа ақпарат «?»-«мені таңғалдырады» 5-сынып қазақ әдебиеті http:// www. Adebikz. com ikitap. kz/ audiobook

5 слайд
3-тапсырма. I-топ
Неліктен Ыбырай көп ізденіп, өз білімін
толықтырып отырған?
Дескриптор: Өз ойларын қағаз бетіне
түсіріңдер және түсіндіріңдер. 1б
4-тапсырма. II-топ Венн диаграммасын
толтырыңдар.
Дескриптор: Шынайы өмірмен салыстыр. 1б
5-тапсырма. III –топ.
Ы. Алтынсарин туралы білгендеріңді тірек
сызба арқылы көрсетеді.
Дескриптор:
Постер құрады, қорғайды. 1б
«Әдістемелік оқу-
тәсілдер» кітабы
Ыбырай оқыған
мектеп
Қазіргі мектеп
5 слайд
3-тапсырма. I-топ Неліктен Ыбырай көп ізденіп, өз білімін толықтырып отырған? Дескриптор: Өз ойларын қағаз бетіне түсіріңдер және түсіндіріңдер. 1б 4-тапсырма. II-топ Венн диаграммасын толтырыңдар. Дескриптор: Шынайы өмірмен салыстыр. 1б 5-тапсырма. III –топ. Ы. Алтынсарин туралы білгендеріңді тірек сызба арқылы көрсетеді. Дескриптор: Постер құрады, қорғайды. 1б «Әдістемелік оқу- тәсілдер» кітабы Ыбырай оқыған мектеп Қазіргі мектеп

6 слайд
Соңы
10мин
Үй тапсырмасы: «Артық болмас білгенің»
Ы. Алтынсарин туралы қосымша дерек
көздерінен өздеріңді қызықтырған
мәліметтер тауып келіңдер. Жазушы және
оқушы рөлінде болып, сұхбат құрыңдар.
Кері байланыс: Осы сабақта не үйрендің?
Саған қиындық туғызған жерлер болды ма?
Рефлексия «Бармақ стратегиясы»
Қосымша ақпарат
Саралау оқушыға
мейлінше қолдау
көрсетуді қалай
жоспарлайсыз?
Қабілетті оқушыға
тапсырманы қалай
түрлендіресіз?
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
Пәнаралық
байланыс.
Денсаулық және
қауіпсіздік. АКТ -
мен байланыс.
Құндылықтармен
байланыс. (тәрбие
элементі)
Бағалау критерийі:
Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті
мен іс-әрекеті арқылы образын ашады.
Көркем шығармалардан шағын көлемді
үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айтады.
Кейіпкерлерді шынайы өмірмен
салыстырып бағалайды.
Оқушыларды
адамгершілікке,
еңбекке баулу
6 слайд
Соңы 10мин Үй тапсырмасы: «Артық болмас білгенің» Ы. Алтынсарин туралы қосымша дерек көздерінен өздеріңді қызықтырған мәліметтер тауып келіңдер. Жазушы және оқушы рөлінде болып, сұхбат құрыңдар. Кері байланыс: Осы сабақта не үйрендің? Саған қиындық туғызған жерлер болды ма? Рефлексия «Бармақ стратегиясы» Қосымша ақпарат Саралау оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз? Пәнаралық байланыс. Денсаулық және қауіпсіздік. АКТ - мен байланыс. Құндылықтармен байланыс. (тәрбие элементі) Бағалау критерийі: Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашады. Көркем шығармалардан шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқып, жатқа айтады. Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалайды. Оқушыларды адамгершілікке, еңбекке баулу

7 слайд
Рефлексия
Сабақтың мақсаты мен оқу
міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар не үйренді?
Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде
өтті?
Жоспарланған саралау жақсы іске
асты ма? (тапсырмалар сәйкес
болды ма?)
Уақытты қалай пайдаландым?
Жоспарыма қандай өзгеріс
енгіздім және неге?
Сабақтың мақсатына жету үшін оқу міндеттері толық
орындалды.
Өмір мен шығармашылығына байланысты деректер алды.
Оны жекелей, жұппен, топпен талқылай білді.
Сабақ жоғары деңгейде өтті.
Жоспарланған тапсырмалар сәйкес келіп орындалды.
Уақытты үнемді пайдаландым.
Өзгеріс жоқ.
Қорытынды бағалау
Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):
1. Оқушылардың сабаққа деген белсенділігі.
2. Түртіп алу әдісі
Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен
оқуға қатысты)
1. Оқушылардың зейінін аудару.
2. Топ ережесінің сақталмауы.
Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма
қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?
1. Жекелеген деңгейлік тапсырмаларға баса назар аудару.
2.
7 слайд
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?) Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге? Сабақтың мақсатына жету үшін оқу міндеттері толық орындалды. Өмір мен шығармашылығына байланысты деректер алды. Оны жекелей, жұппен, топпен талқылай білді. Сабақ жоғары деңгейде өтті. Жоспарланған тапсырмалар сәйкес келіп орындалды. Уақытты үнемді пайдаландым. Өзгеріс жоқ. Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты): 1. Оқушылардың сабаққа деген белсенділігі. 2. Түртіп алу әдісі Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты) 1. Оқушылардың зейінін аудару. 2. Топ ережесінің сақталмауы. Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1. Жекелеген деңгейлік тапсырмаларға баса назар аудару. 2.