106 сабақ. Пайыздар ҚМЖ 4- сынып Матем.docx

Тақырып бойынша 11 материал табылды

106 сабақ. Пайыздар ҚМЖ 4- сынып Матем.docx

Материал туралы қысқаша түсінік
106 сабақ. Пайыздар ҚМЖ 4- сынып Матем.docx
Материалдың қысқаша нұсқасы

Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Математика

Бөлім:

Бөлшектер және пайыздар. Есептер

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

106 сабақ. Пайыздар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

4.5.2.1 жай бөлшектердің құрылуын, салыстыру, қосу және азайтуды бейнелеу үшін жазық фигуралардың бөлігі және сан сәулесін қолдану 4.5.2.3 пайызды % символымен белгілеу

4.4.3.1** жай бөлшектермен өрнектелген сандар тізбектерінің заңдылықтарын анықтау

4.1.1.5 пайыз бүтіннің жүзден бір бөлігі екенін түсіну; бүтіннің бөліктерін пайызбен жазу

Сабақтың мақсаты

Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін білетін болады



Құндылықтар

Ай құндылығы: Жасампаздық және жаңашылдық.

Апталық дәйексөз: «Шығармашыл бала-ойлы-бала»

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас

тыру

Өзін-өзі тексеру









Өткен білімді еске түсіру












Жаңа білім













































































































































Бекіту

















Кері байланыс

Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушыларды түгелдеп, зейінін сабаққа аудару.Көңіл күйлерін сұрау.Бүгінгі сабақ несімен ерекшеленіп тұрғандығын сұрау. Сәттілік тілеу.





Өткенді пысықтау

Ауызша есептеу. /Көбейту кестесін сұрау/

Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда)






Жаңа сабақ

1 есеп

Қозғалатын мәселені анықтау.

Қалдықпен бөлуді орындау. Қалдықтарды тауып , мәндерін өсу ретімен орналастырады. Экология сөзі шығады.

95/3= 31(2к)

104/5=20(4К

925/100=9(25к)

55/7=79(6к)

705/7=100(5к)

358/10=35(8К)

249/2=124(1к)

25047/100=250(47к)






Еске сақта!

1/100 үлес өзінің айрықша , арнайы «пайыз» атауына ие болды. Пайыз-бұл бөлімі 100 болатын бөлшекпен өрнектелетін шаманың (санның) бөлігі.



2 есеп

2 6 1 5

аПрямая соединительная линия 1 Прямая соединительная линия 2 Прямая соединительная линия 3 Прямая соединительная линия 4 ) , , ,

12 24 3 8


6 12 1

ӘПрямая соединительная линия 6 Прямая соединительная линия 8 Прямая соединительная линия 9 ) 6/8= 12/25= 1/100=

8 25 100

4 7

Прямая соединительная линия 14 Прямая соединительная линия 15 4/100= 7/90=

100 100


3 есеп а)


4 25 38

Прямая соединительная линия 20 Прямая соединительная линия 22 Прямая соединительная линия 23 =4% =25% =38%

100 100 100

59

Прямая соединительная линия 24 =59%

100


Ә)

18 58

1Прямая соединительная линия 25 Прямая соединительная линия 31 8%= 58%=

100 100



76 99

7Прямая соединительная линия 32 Прямая соединительная линия 33 6%= 99%=

100 100




4 есеп



Сергіту сәті


5 есеп

1см- 1метрдің 1%

1мм- 1дециметрдің 1%

1кг-1центнердің 1%



6есеп

S1=125км

V1=80км\сағ

V2=75км\сағ

t=4сағ

S=?км

Ш: Vқаш=V1+V2=80+75=155км\сағ

S2=Vқаш*t=155*4=620км

S=S1+S2=125+620=745км

Ж:Олардың арақашықтығы 745 км болды


7 есеп

А)Көк-31%

Сары-11%

Қара-4%


Ә)



8 есеп

Бұл сан-423

423>400






9 есеп Үй тапсырмасы

А)1минут: б) 1кг:


25минут: 25кг:


59минут: 87кг:


Ә) 1км: =1%


2см: =2%


9км: =9%












Шаттық шеңберін жасайды







Өткен бөлімді пысықтайды








Қалдықпен бөлуді орындайды



Жауаптары:

1,2,4,5,6, 8,25,47











Ережемен жұмыс жасайды









Бөлшек түрінді жазады











Бөлшектерді пайыз түрінде жазады






Пайыздарды бөлшек түрінде жазады













Диаграммамен жұмыс жасайды







Сергіту сәтін өткізеді




Шамаларды пайыз түрінде жазады





Есепті шығарады















Есептерді шығарады


















Үй тапсырмасын алады















Кері байланыс жасайды





ҚБ:











Дескриптор:

Экология туралы түсінігі бар-1Б

Қалдықпен бөлуді орындай алады-1Б


















Дескриптор:


Пайыздың не екенін біледі;-1Б

Қалай белгілеу керек екенін меңгереді.-1Б








Дескриптор:


Пайыздың не екенін біледі;-1Б

Қалай белгілеу керек екенін меңгереді.-1Б

ПАйызды бөлшек және бөлшекті пайыз түрінде жазады-1Б










Дескрипторы:

Есептерді талдап, шығара алады.-1Б

Пайыздың не екенін, оның қалай белгіленетінін біледі-1Б.








ДескриптоР.


Шамалардың пайызын түрінде көрсете алады-1Б

Пайыз ұғымын меңгерген-1Б




Дескриптор:

Есепті шығара алады-1Б

Арақашықтықты табу формуласын пайдаланады-1Б



Дескриптор:

Сабақта алған білімдерін ортаға салады-1Б

Пайыздың не екенін біледі, оны пайдалана алады-1Б



ҚБ:




Дескриптор:

Бөлшектің көмегіменжазады-1Б

Сандарды пайыз түрінде жазады-1Б







«Көңіл-күй аралы» әдісі







Көбейту кестесі



















Суреттер




















Заттар








Суреттер
















Суреттер





Диаграмма










Суреттер










Шамалар жазылған плакат









Есеп сызбасы










Сызбалар











Суреттер














Тақта









Суреттер






Суреттер










Кері байланыс парағы






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
13.02.2025
286
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі