|
Бөлім: Аңызбен өрілген көркем сөз |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ш. Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесінің идеясы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ш. Айтматовтың шығармашылық өмір жолымен, «Алғашқы ұстаз» повесінің мазмұнымен танысу; Көпшілігі: «Алғашқы ұстаз» повесін сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы тақырыбы мен идеясын анықтау; Кейбір оқушылар: әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Ш. Айтматов туралы сіз не білесіз? (оқушылар жауабы тыңдалады)
Оқушылар оқулықпен жұмыс жүргізіп, сұрақтарға жауап іздейді, жазушы туралы мәліметтер ізденіп, қорғайды.
(айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар оқулықпен жұмыс жүргізіп, сұрақтарға жауап іздейді, жазушы туралы мәліметтер ізденіп, қорғайды. «Топтастыру» әдісімен автор туралы мәліметтерін жинақтайды. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.
Ш. Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» повесі.
Атын әлем таныған қырғыз халқының көрнекті жазушысы Шыңғыс Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» атты шығармасы елден де, жолдан да жырақ тау баурайындағы шағын қырғыз ауылында болған бір үлкен оқиғаны суреттейді. Бұл жағдай Кеңес өкіметінің енді ғана орнап, жаңа заманның талабына сай елдің сауатын ашу кезеңі мен тұспа-тұс келеді. Повесть сюжеті сол оқиғаның кейіпкерінің бірі болған Алтынай Сүлейменова деген академиктің әңгімені баяндаушыға жазған хаты бойынша өрбиді. Повест мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар повесінің мазмұнымен танысады. 1-тапсырма. Оқушылар повесінің негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Дескрипторлар:
ҚБ 2-тапсырма. Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Повестегі оқиға қай жерде өтеді? 2. Шығармадағы терек ағашы ненің символы? 3. Дүйсен мұғалім болмаса да, жазушы шығарманы неліктен «Алғашқы ұстаз» деп атаған? 4. Шыңғыс Айтматов не себепті оқиғаны екі кейіпкердің атынан баяндау тәсілін таңдаған? Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Шығармада көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырып, «Рөлдегі оқушылар» әдісімен топтарға бөлініп, тақырып бойынша талдап көріңдер.
Дескриптор:
ҚБ Бағалау Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды. |
Оқушыларға шығарма мазмұнына байланысты мәліметтер беріледі.
«Джигсо» әдісімен оқушылар шығарма мазмұнымен танысады.
Оқушылар шығарманың негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Шығармада көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырып, «Рөлдегі оқушылар» әдісімен топтарға бөлініп, тақырып бойынша талдап көріңдер.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Шыңғыс Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесі |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
|
|||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10- сынып қазақ әдебиеті қоғамдық гуманитарлық бағыт.ҚМЖШ. Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесінің идеясы
10- сынып қазақ әдебиеті қоғамдық гуманитарлық бағыт.ҚМЖШ. Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесінің идеясы
|
Бөлім: Аңызбен өрілген көркем сөз |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Ш. Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесінің идеясы |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну; 10.1.2.1 әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Ш. Айтматовтың шығармашылық өмір жолымен, «Алғашқы ұстаз» повесінің мазмұнымен танысу; Көпшілігі: «Алғашқы ұстаз» повесін сюжеттік-композициялық құрылысын талдау арқылы тақырыбы мен идеясын анықтау; Кейбір оқушылар: әдеби шығармадағы көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан ашу. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. Ш. Айтматов туралы сіз не білесіз? (оқушылар жауабы тыңдалады)
Оқушылар оқулықпен жұмыс жүргізіп, сұрақтарға жауап іздейді, жазушы туралы мәліметтер ізденіп, қорғайды.
(айтылған пікірге байланысты оқушылар өз пікірлерін білдіреді). Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Оқушылар оқулықпен жұмыс жүргізіп, сұрақтарға жауап іздейді, жазушы туралы мәліметтер ізденіп, қорғайды. «Топтастыру» әдісімен автор туралы мәліметтерін жинақтайды. Сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.
Ш. Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» повесі.
Атын әлем таныған қырғыз халқының көрнекті жазушысы Шыңғыс Айтматовтың «Алғашқы ұстаз» атты шығармасы елден де, жолдан да жырақ тау баурайындағы шағын қырғыз ауылында болған бір үлкен оқиғаны суреттейді. Бұл жағдай Кеңес өкіметінің енді ғана орнап, жаңа заманның талабына сай елдің сауатын ашу кезеңі мен тұспа-тұс келеді. Повесть сюжеті сол оқиғаның кейіпкерінің бірі болған Алтынай Сүлейменова деген академиктің әңгімені баяндаушыға жазған хаты бойынша өрбиді. Повест мазмұны. «Джигсо» әдісімен оқушылар повесінің мазмұнымен танысады. 1-тапсырма. Оқушылар повесінің негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Дескрипторлар:
ҚБ 2-тапсырма. Роман мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер. 1. Повестегі оқиға қай жерде өтеді? 2. Шығармадағы терек ағашы ненің символы? 3. Дүйсен мұғалім болмаса да, жазушы шығарманы неліктен «Алғашқы ұстаз» деп атаған? 4. Шыңғыс Айтматов не себепті оқиғаны екі кейіпкердің атынан баяндау тәсілін таңдаған? Дескриптор:
ҚБ 3-тапсырма. Шығармада көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырып, «Рөлдегі оқушылар» әдісімен топтарға бөлініп, тақырып бойынша талдап көріңдер.
Дескриптор:
ҚБ Бағалау Әр тапсырманы орындағаннан кейін оқушылар бір-бірін дескрипторлар бойынша бағалайды. |
Оқушыларға шығарма мазмұнына байланысты мәліметтер беріледі.
«Джигсо» әдісімен оқушылар шығарма мазмұнымен танысады.
Оқушылар шығарманың негізгі идеясын, мақсатын анықтап, сюжеттік-композициялық құрылысын талдайды.
Шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беріңдер.
Шығармада көтерілген мәселелерді ұлттық мүдде тұрғысынан қарастырып, «Рөлдегі оқушылар» әдісімен топтарға бөлініп, тақырып бойынша талдап көріңдер.
|
ҚБ
ҚБ
ҚБ
ҚБ
|
Шыңғыс Айтматов «Алғашқы ұстаз» повесі |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс. «3-2-1» әдісі. Оқушылар бүгінгі сабақтағы 3-маңызды ақпаратты айтады, 2-ұсыныс білдіреді, 1-сұрақ қояды. |
|
|||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



















