Тақырып бойынша 11 материал табылды

10 ЖМБ сынып 2 тоқсан ҚМЖ Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар

Материал туралы қысқаша түсінік
10 сынып Жаратылыстану математика бағытына арналған 2 тоқсан ҚМЖсы барлық талаптарға сай ұсынылған (құндылық және функционалдық тапсырма берілген)
Материалдың қысқаша нұсқасы



Қысқа мерзімді жоспар

Білім беру ұйымының атауы


Педагогтің Т.А.Ә.


Күні


Сынып:10 «а»

Қатысушыларсаны:

Қатыспағандарсаны:

Сабақтың тақырыбы

Сұйықтың беткi қабатының қасиеттерi. Жұғу, қылтүтіктік құбылыстар

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

10.2.4.2 - сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау

Сабақтың мақсаты

сұйықтың беттiккерiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау

Құндылықтарға баулу



Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,  қарым қатынас жасау, көзқарастарына құрметпен қарау . Оқушылар өз бетімен жұмыс жасау,іздену қабілеттерін арттыру.

Мәңгілік ел идеясын дамытуға тәрбиелеу


Сабақтыңбарысы


Сабақтыңкезеңі/ уақыт

Педагогтіңәрекеті

Оқушыныңәрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

3 минут

Ұйымдастыру кезеңі;

- Оқушылармен сәлемдесу;

- Оқушыларды түгелдеу;

-Оқушылардың зейінін сабаққа шоғырландыру;

«Ашық микрофон» әдісі

арқылы өткен сабақты және үй жұмысын пысықтау мақсатында сұрақтар беремін (жеке жұмыс)


Тапсырма №1

Сыныпта оқушылар сәлемдеседі, оқу құралдарын түгелдеп, сабаққа дайындалады.




Оқушылар өткен сабақты және үй жұмысын пысықтау мақсатында қолдарына микрофон ұстап, өткен сабаққа байланысты немесе үй жұмысына байланысты сұрақтарға жауап береді.










Әр дұрыс жауап 1 балл


Қалыптастырушы бағалау

Оқушы өз-өзіне бағалау жүргізеді.







Ресурс 1





Сабақтың ортасы

35 минут


«Миға шабуыл» әдісі(жеке жұмыс)

Оқушыларға сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау мақсатында оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа сабақтың тақырыбын ашамын.

Тапсырма №2

Оқушылар сұрақтарға жауап беру және зерттеу арқылы өздерінің ойын еркін жеткізеді.







Дескриптор

1. Сұйықтың беттік қабатында өтіп жатқан процесті сипаттайды.

2. Беттік керілу коэффицентінің физикалық мағынасын айтады.

3. Беттік керілу күшінің анықтамасын айтады.

4. Тамшы а) үстелді беті құрғақ; ә) үстелдің бір бөлігіне май жағылса, қандай пішін алатынын сипаттайды.



Ресурс 2











«INSERT» әдісі(жеке жұмыс)

Оқушылардың тақырып туралы түсініктерін кеңейту мақсатында сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтаутақырыбына байланысты бейнематериал көрсетемін.


Білім алушылар сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтауға арналған бейнематериалмен таныса отырып, түртіп алу жүйесімен мәлімет жинайды, саралайды, бағалайды.





https://www.youtube.com/watch?v=slh8Zd405wY&list=PLo80W17yspoXmpvhP5h1cLV-5d0gV4366&index=24


«Табысты тыңдаушыларды дамытуға арналған оқыту» әдісі Оқушыларға сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтау мақсатында түртіп алу жүйесімен жинаған мәліметтері бойынша тапсырма беремін. Тапсырма №3

Білім алушылар сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтауға арналған түртіп алу жүйесімен жинаған мәліметтері бойынша тапсырманы орындайды.

Дескриптор

1. Жасалған жұмысты есептейді.

2. Раманы судың бетінен көтеріп алуға болатын күшті анықтайды.

3. Судың беттік керілу коэффицентін есептейді.

4. Сақинаны сабынды судан алу барысында жұмсалатын күшті табады.

5. Електен алынатын судың мөлшерін есептейді.



Ресурс 3

«Кейс – стади» әдісі Оқушыларға сұйықтыңбеттiк керiлу коэффициентiн әртүрлітәсілдерменанықтаумақсатында Мәселелерді шешуге, баламасын анықтауға, талдауға мүмкіндік беретін өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырма беремін.

Тапсырма №4


Білім алушылар сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтауға арналған Мәселелерді шешуге, баламасын анықтауға, талдауға мүмкіндік беретін өмірлік жағдаятпен байланысты құрылымдалған тапсырманы талдау жасау, өз ойларын ортаға салу арқылы орындайды.





Дескриптор

1. Инені су бетінде ұстауға қажетті судың беттік керілу күшін есептейді.

2. Судың беттік керілу коэффициентін анықтайды.

3. Егер беттік керілу күші болмаса өмірде қандай кедергілерге кездесетінін сипаттайды.

4. Су бетінен мұнай өнімдерін жинаудың әдістері мен техникалық құралдарын ұсынады.







Ресурс 4














Сабақтың соңы

5 минут









Үй жұмысы

«SWOT – талдау» әдісі арқылы оқушылар сабақ бойынша өз пікірін ашық айту рефлексия жасайды.

  • мәселенің жағымды, жағымсыз жақтарына сараптама беріледі;

мүмкіндіктері бағаланып, қауіп-қатерлері туралы нақты дәлелдер келтіріледі.


5 239-бет

Сабақ бойынша білім алушылар рефлексия жасап, оқушылар бір мәселе бойынша ойлау, талдау, салыстыру арқылы өз ойларымен бөліседі.

Қалыптастырушы бағалау

Оқушылардың сабақ барысындағы іс-әрекетіне мұғалім кері байланыс беріп, бағалайды.

«Бүгінгі сабақта тапсырмаларды толық әрі, дұрыс орындай алдың, жарайсың!»

«сұйықтың беттiк керiлу коэффициентiн әртүрлі тәсілдермен анықтаубарысында өз жауабыңа біршама толықтырулар енгізу керек»

«Өз жауабыңды тағы да қалай толықтырар едіңіз»





Слайд













Ресурстар

Тапсырма №1 (ресурс 1)

1. Қаныққан және қанықпаған буларға анықтама беріңдер.

2. Қаныққан будың қандай қасиеттерін білесіңдер?

3. Қаныққан бу идеал газ заңдарына бағына ма? Түсіндіріңдер.

4. Қанықпаған буды сипаттап шығыңдар.

5. Ауаның абсолют және салыстырмалы ылғалдылығы деген не?

6. Гигрометр мен психрометр қалай жұмыс істейді?

7. Неліктен адам құрғақ ауа кезінде 100°C және одан жоғары температураны оңай көтереді?

8. Су ыдыстың қақпағы ашық кезде тезірек қайнай ма, әлде жабық кезде ме?

9. Кризистік температуа деп нені түсінеміз?

10. Сублимация деген не? Сублимацияға қандай процесс ілесе жүреді?

11. Абсолют қайнау температурасын кім тағайындады?

12. Заттың қандай күйі кризистік күй деп аталады?

13. Кризистік үкте деген не Кризистік шамалар деп нені айтады?



Тапсырма №2 (ресурс 2)

1. Сұйықтың беттік қабатында өтіп жатқан процесті сипаттаңдар.

2. Беттік керілу коэффицентінің физикалық мағынасы қандай?

3. Беттік керілу күші дегеніміз не? Өлшембірлігі қандай?

4. Үстелдің бетіне бір тамшы су тамызыңдар. Тамшы а) үстелді беті құрғақ; ә) үстелдің бір бөлігіне май жағылса, қандай пішін алады.


Тапсырма №3 (ресурс 3)

1. Диаметрі 0,14м болатын сабын көпіршігін үрлеу үшін (изотермалық процесте) қандай жұмыс жасалады?

2. Өлшемдері 6см және 8см тең раманы судың бетіне қойыңдар. Егер раманың салмағы 2г болса, онда оны қандай күшпен судың бетінен көтеріп алуға болады?

3. Диаметрі 0,4мм тең тамшуырдың көмегімен 10мг судың тамшыларын дәл тамызу үшін қажет судың беттік керілу коэффицентін есептеңдер.

4. Диаметрі 15,6см, массасы 7г болатын сақинаны сабынды судан алу үшін қандай күш атқарылады?

5. Бір-бірінен 1мм арақашықтықта орналасқан жіңішке жіпте жасалған радиусы 10см болатын електен қанша суды алып кетуге болатынын анықтаңдар. Жіпке су жұқпайды.



Тапсырма №4 (ресурс 4)

Ұзындығы 3,5см және массасы 0,1г болатын инені судың бетіне абайлап қойыңыз. Беткі пленка бүгіліп, иненің батып кетуіне жол бермейді. Дәл сол себепті жеңіл су өткізгіштер мұз үстіндегі конькимен жүгірушілер сияқты су бетінде тез сырғып кетуі мүмкін. Ван-дер-Ваальс күштерімен бір— біріне тартылған су (немесе басқа сұйықтық) молекулалары-бұл жақындасуға ұмтылатын адамдардың жиынтығы. Жер бетіндегі әрбір молекуланы өз әріптестері тартады. Бұл сұйықтықтың бетіндегі молекулалар саны аз болуынан берілген көлемдегі тарағын молекулалар сұйық бетінде шар пішінін қалыптастырады. Сұйықтықтың беті қысқарады және біз оны беттік керілу ретінде қабылдаймыз.

Мұнда беттік күштердің шығу тегі созылған резеңке пленканың серпімді күштерінен мүлдем өзгеше екендігі анықталды. Резеңке жиырылған кезде серпімді күш әлсірейді, ал беттік керілу күштері пленка беті жиырылған сайын өзгермейді, өйткені молекулалар арасындағы орташа қашықтық өзгермейді. Егер беттік керілу күші болмаса, біз

  • сиямен жаза алмас едік, кәдімгі қалам сияны сия ыдысынан шығармайды, ал автоматты қалам бүкіл резервуарды босатып, бірден үлкен дақ түсіреді.

  • қолды сабындау мүмкін емес еді: көбік пайда болмас еді,

  • өсімдіктердің өліміне әкелетін топырақтың су режимі бұзылған болар еді,

  • су бетінен мұнай өнімдерін жинай алмайтын едік.

Диаметрі 2мм тамшуырмен 40 тамшы массасы 1,9г болатын су бетінен мұнай өнімдерін жинаудың әдістері мен техникалық құралдары қарастырылған. Талдау негізінде, оның ішінде теориялық, шетелдік тәжірибені ескере отырып, беттік керілу күштері есебінен шағын акваториялардың бетінен мұнай жинау әдісінің басымдығы, ал апаттық төгілулер кезінде әлсіз күштер өрісіндегі орталықтан тепкіш сепарация әдісінің басымдығы негізделеді.

1. Кәдімгі тігін инесінің ұзындығы 3,5 см және массасы шамамен 0,1 г. инені су бетінде ұстау үшін судың беттік керілуі жеткілікті ме?

2. Судың беттік керілу коэффициентін анықтау үшін шығу саңылауының диаметрі d=2 мм болатын тамшуыр қолданылды. n=40 тамшысының массасы m=1,9 г болатындығы белгілі болды. осы мәліметтер бойынша "сигма" беттік керілу коэффициенті қандай болады?

3. Егер беттік керілу күші болмаса өмірде қандай кедергілерге кездесетін едік.

4. Су бетінен мұнай өнімдерін жинаудың әдістері мен техникалық құралдарын ұсыныңыз.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
29.11.2024
204
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12