Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
||||||||||||
|
Күні: |
10.01.2025 жылы |
||||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысқындар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты параллелепипед |
||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.3.7 - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты параллелепипед тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
||||||||
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
Жаңа материалмен танысу:
Топпен жұмыс: Оқушылармен топ бойынша жұмыс ұйымдастыру: 1.Топтарға призма түрлерін таратып беру. (Өткен білімдеріне сүйене отырып, осы призмалар арасынан параллелепипедтерді тауып алу.) 2. Параллелепипед туралы сұрақтарға жауап бере отырып білімдерін толықтыру. (Интерактивті тақтада сұрақтарды жазып қою.) 3.Табандары бойынша түрлерін анықтауда қосымша көмек көрсету. Жаңа түрі: табандары параллелограмм не ромб болған параллелепипедтің тік параллелепипед деп аталатынын айту. 4.Қасиеті:Параллелепипедтің диагоналдары қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді. Параллелептпедтің диагоналын табу формуласын қорытып шығару. Топпен жұмыс Мақсаты: тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару.
1-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары – тік төртбұрыштар. 2-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің диагоналының квадраты оның өлшемдерінің квадраттарының қосындысына тең. 3-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің кез келген екіжақты бұрыштары – тік бұрыш.
|
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
|
Дескриптор: - параллелепипед ұғымын, -параллелепипед тің элементтерін, параллелепипед тің қасиеттерін анықтайды.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады
|
||||||||
|
25 минут
|
Бекіту тапсырмасы |
Есеп шығару А-деңгей. №1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі берілген. а=1 м, b=2 м,с=2 м 1)диагоналін табыңыз (1 балл) 2)толық бетінің ауданын табыңыз (1 балл) 3)диагональдық қимасының ауданын табыңыз (2 балл)
Жауабы:1)3 м; 2)16
см2;
3)2 №2. Тік параллелепипедтің табанының қабырғалары а=5 м, b=8 м,олардың арасындағы бұрышы 300, биіктігі с=10 м. 1)бүйір бетінің ауданын табыңыз (1 балл) 2)толық бетінің ауданын табыңыз (2 балл)Жауабы:1)260 см2; 2) 300 см2. В-деңгей. №1.Бір төбесіндегі үш жағының аудандары бойынша 21 м2, 33 м2, 77 м2 тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемін табыңыз. (5 балл)Жауабы:3 м, 7 м, 11 м. №2. Тік бұрышты параллелепипедтің бүйір қыры 5 см, табан ауданы 360 см2, ал табанының диагоналі 41 см. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (5 балл)Жауабы: 490 см2. С-деңгей. №1. Тік бұрышты параллелепипедтің табанының қабырғаларының қатынасы 3:4 қатынасындай, ал диагональдық қимасының ауданы 15 см2. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (8 балл)Жауабы: 42 см2. №2. Тік параллелепипедтің табан қабырғалары 13 см және 14 см-ге, кіші диагоналы 17 см-ге, ал табанының ауданы 168 см2-қа тең. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (10 балл) Жауабы: 432 см2. |
Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмалары.
Оқулықпен жұмыс.
Берілген сызба бойынша есептің шешімін табады |
Дескриптор: - сызбасын салады; - перпендикуляр ұғымын қолданады; -үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады; - үшбұрыш қабырғасының ұзындығын табады.
|
Интернет ресурстары
Оқулық |
||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдана алады Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №3.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Оқушылар рефлексия жасайды:
|
Кері байланыс |
Оқулық
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып геометрия 3 тоқсан 2 сабақ Тікбұрышты параллелепипед
10 сынып геометрия 3 тоқсан 2 сабақ Тікбұрышты параллелепипед
Бекітемін:
|
Бөлім: |
10.3А Кеңістіктегі перпендикулярлық |
||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні |
|
||||||||||||
|
Күні: |
10.01.2025 жылы |
||||||||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысқындар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Тікбұрышты параллелепипед |
||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.3.7 - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; |
||||||||||||
|
Құндылықтар: |
Бірлік және ынтымақ - Командада жұмыс істей білу ; -Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ; - Айналасындағыларға көмек көрсету; Әділдік және жауапкершілік - Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну. - Бастаған ісін соңына дейін жеткізе білу |
||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Тікбұрышты параллелепипед тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
||||||||
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
Жаңа материалмен танысу:
Топпен жұмыс: Оқушылармен топ бойынша жұмыс ұйымдастыру: 1.Топтарға призма түрлерін таратып беру. (Өткен білімдеріне сүйене отырып, осы призмалар арасынан параллелепипедтерді тауып алу.) 2. Параллелепипед туралы сұрақтарға жауап бере отырып білімдерін толықтыру. (Интерактивті тақтада сұрақтарды жазып қою.) 3.Табандары бойынша түрлерін анықтауда қосымша көмек көрсету. Жаңа түрі: табандары параллелограмм не ромб болған параллелепипедтің тік параллелепипед деп аталатынын айту. 4.Қасиеті:Параллелепипедтің диагоналдары қиылысады және қиылысу нүктесінде қақ бөлінеді. Параллелептпедтің диагоналын табу формуласын қорытып шығару. Топпен жұмыс Мақсаты: тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару.
1-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің қарама-қарсы жақтары – тік төртбұрыштар. 2-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің диагоналының квадраты оның өлшемдерінің квадраттарының қосындысына тең. 3-топ. Тікбұрышты параллелепипедтің кез келген екіжақты бұрыштары – тік бұрыш.
|
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
|
Дескриптор: - параллелепипед ұғымын, -параллелепипед тің элементтерін, параллелепипед тің қасиеттерін анықтайды.
«Екі жұлдыз бір ұсыныс»
|
Тақырып бойыншы ресурстарды қарап, танысады
|
||||||||
|
25 минут
|
Бекіту тапсырмасы |
Есеп шығару А-деңгей. №1.Тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемі берілген. а=1 м, b=2 м,с=2 м 1)диагоналін табыңыз (1 балл) 2)толық бетінің ауданын табыңыз (1 балл) 3)диагональдық қимасының ауданын табыңыз (2 балл)
Жауабы:1)3 м; 2)16
см2;
3)2 №2. Тік параллелепипедтің табанының қабырғалары а=5 м, b=8 м,олардың арасындағы бұрышы 300, биіктігі с=10 м. 1)бүйір бетінің ауданын табыңыз (1 балл) 2)толық бетінің ауданын табыңыз (2 балл)Жауабы:1)260 см2; 2) 300 см2. В-деңгей. №1.Бір төбесіндегі үш жағының аудандары бойынша 21 м2, 33 м2, 77 м2 тік бұрышты параллелепипедтің үш өлшемін табыңыз. (5 балл)Жауабы:3 м, 7 м, 11 м. №2. Тік бұрышты параллелепипедтің бүйір қыры 5 см, табан ауданы 360 см2, ал табанының диагоналі 41 см. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (5 балл)Жауабы: 490 см2. С-деңгей. №1. Тік бұрышты параллелепипедтің табанының қабырғаларының қатынасы 3:4 қатынасындай, ал диагональдық қимасының ауданы 15 см2. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (8 балл)Жауабы: 42 см2. №2. Тік параллелепипедтің табан қабырғалары 13 см және 14 см-ге, кіші диагоналы 17 см-ге, ал табанының ауданы 168 см2-қа тең. Параллелепипедтің бүйір бетінің ауданын табыңыз. (10 балл) Жауабы: 432 см2. |
Өз бетімен жұмыс. Тест тапсырмалары.
Оқулықпен жұмыс.
Берілген сызба бойынша есептің шешімін табады |
Дескриптор: - сызбасын салады; - перпендикуляр ұғымын қолданады; -үш перпендикуляр туралы теореманы қолданады; - үшбұрыш қабырғасының ұзындығын табады.
|
Интернет ресурстары
Оқулық |
||||||||
|
5 минут
|
|
Бүгінгі сабақта: - тікбұрышты параллелепипедтің қасиеттерін қорытып шығару және есептер шығаруда қолдана алады Рефлексия. «БББ» кecтeci
Үйге тапсырма. №3.
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау
Оқушылар рефлексия жасайды:
|
Кері байланыс |
Оқулық
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз



















