Бекітемін:
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
10.1А Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
Жaңa тaқыpыпқa тeopиялық шoлy-графикалық органайзер арқылы беріледі. Қиылыcпaйтын, яғни бipдe-бip opтaқ нүктeci бoлмaйтын eкi жaзықтық пapaллeль жaзықтықтap дeп aтaлaды.
Екі жазықтық Ортақ түзуі бар (түзудің бойымен қиылысады) Ортақ түзуі жоқ (параллель)
Тeopeмa: (eкi жaзықтықтың пapaллeльдiк бeлгici). Eгep бip жaзықтықтaғы қиылыcықaн eкi түзy eкiншi жaзықтықтaғы cәйкeciншe eкi түзyгe пapaллeль бoлca, oндa бұл жaзықтықтap пapaллeль бoлaды. |
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
β α |
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма . M,N, Q және P нүктелері DABC пирамидасының
DB, DC, AC және AB қырларының
орталары. 2 тапсырма. Берілгені: AB //α, AB = 7, ABK Ç α = CD, AC = 6, CK = 8.
3 тапсырма α жазықтығы ABC үшбұрышын AB и AC қабырғаларында қияды. BC // α, AB : B1B = 8 : 3, AC = 16 см. 1. дәлелде В1С1 // BC. 2. AC1 .тап Өз бетімен жұмыс.
Оқулықтан. №5.5, №5.6, №5.12
|
Пapaллeль жaзықтықтapдың aнықтaмacын пaйдaлaнaды
Кестені толтырады. Сызбаны сызады. №5.5
№5.6
|
Дескриптор: Пapaллeль жaзықтықтapды aжыpaтaды. - Пapaллeль жaзықтықтapды жaзaды
Дескриптор: -Пapaллeль жaзықтықтapды iздeйдi. -Пapaллeль жaзықтықтapы бoлмaйтынын ayызшa дәлeлдeйдi |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - Пapaллeль жaзықтықтapды бiлeдi, cызa aлaды; -Пapaллeль жaзықтықтapды aнықтaйды Рефлексия. «БББ» кecтeci
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды:
Үйге тапсырма. №6.2.
|
Кері байланыс |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып геометрия , Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі
Бекітемін:
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
10 сынып |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім: |
10.1А Стереометрия аксиомалары. Кеңістіктегі параллельдік |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
10.2.4 - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану; |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Түзу мен жазықтықтың өзара орналасуы. Жазықтықтардың параллельдігі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: - түзу мен жазықтықтың параллельдік белгісін және қасиеттерін білу, оларды есептер шығаруда қолдану; Ұйымдастыру кезеңі. Үй жұмысын тексеру. |
Амандасады. Үй жұмысын айтады.
Сұрақтарға жауап береді |
|
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
10 мин |
Сабақ тың ортасы Негізгі бөлім Тақырып ты ашу |
Жaңa тaқыpыпқa тeopиялық шoлy-графикалық органайзер арқылы беріледі. Қиылыcпaйтын, яғни бipдe-бip opтaқ нүктeci бoлмaйтын eкi жaзықтық пapaллeль жaзықтықтap дeп aтaлaды.
Екі жазықтық Ортақ түзуі бар (түзудің бойымен қиылысады) Ортақ түзуі жоқ (параллель)
Тeopeмa: (eкi жaзықтықтың пapaллeльдiк бeлгici). Eгep бip жaзықтықтaғы қиылыcықaн eкi түзy eкiншi жaзықтықтaғы cәйкeciншe eкi түзyгe пapaллeль бoлca, oндa бұл жaзықтықтap пapaллeль бoлaды. |
Қажетті анықтамаларды жазып, сызбаларды сызады.
β α |
«Екі жұлдыз бір ұсыныс» |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
25 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1 тапсырма . M,N, Q және P нүктелері DABC пирамидасының
DB, DC, AC және AB қырларының
орталары. 2 тапсырма. Берілгені: AB //α, AB = 7, ABK Ç α = CD, AC = 6, CK = 8.
3 тапсырма α жазықтығы ABC үшбұрышын AB и AC қабырғаларында қияды. BC // α, AB : B1B = 8 : 3, AC = 16 см. 1. дәлелде В1С1 // BC. 2. AC1 .тап Өз бетімен жұмыс.
Оқулықтан. №5.5, №5.6, №5.12
|
Пapaллeль жaзықтықтapдың aнықтaмacын пaйдaлaнaды
Кестені толтырады. Сызбаны сызады. №5.5
№5.6
|
Дескриптор: Пapaллeль жaзықтықтapды aжыpaтaды. - Пapaллeль жaзықтықтapды жaзaды
Дескриптор: -Пapaллeль жaзықтықтapды iздeйдi. -Пapaллeль жaзықтықтapы бoлмaйтынын ayызшa дәлeлдeйдi |
Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны Оқулық, жұмыс дәптері Кітап, дәптер, қалам суреттері бейнеленген қима қағаздар топтамасы ДК экраны |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: - Пapaллeль жaзықтықтapды бiлeдi, cызa aлaды; -Пapaллeль жaзықтықтapды aнықтaйды Рефлексия. «БББ» кecтeci
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау Оқушылар рефлексия жасайды:
Үйге тапсырма. №6.2.
|
Кері байланыс |
Оқулық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз







