Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геосаясаттың өзектілігі
|
Бөлім |
5 Геосаясат 5.1 Геосаясат негіздері |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 А |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геосаясаттың өзектілігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.1 геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру 10.5.1.2 негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Геосаясаттың мақсаты мен міндетін, зерттеу пәнін түсіндіреді; Геосаясаттың негізгі категорияларын анықтайды |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Мен білетін бір факт» әдісі бойынша әр оқушы саясатқа байланысты бір фактіден айтып шығады. Суреттерге қарап тақырыпты анықтау
Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру.Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Жалпы 3 балл |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады. 1.Геосаясат дегеніміз не? 2. Геосаясат негізінің авторы? 3. Геосаясат мақсаттары қандай? 4.Геосаясат міндеттері қандай? 5.Геосаясат код-....... Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды.
Оқушыларға қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетемін. 2-Тапсырма 1.Қазақстан Республикасы тәуелсіздігін алғаннан соң мемлекеттік шегараларды анықтаудың қандай маңызын сипаттайды. Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Оқулықтан §85 оқу, өзіңді тексер сұрақтарына жауап беру. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Сұрақтарға жауап береді, өзара талқылау жасайды Қазақстанның картасын пайдаланып мемлекеттік шегаралас елдерді анықтайды; Шегара анықтаудың маңыздылығын сипаттайды; Қорытынды жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Жалпы 3 балл Жалпы 4 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||
«Миға шабуыл»

Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геосаясаттың өзектілігі
|
Бөлім |
5 Геосаясат 5.1 Геосаясат негіздері |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геосаясаттың өзектілігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.2 негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтйды |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. |
Сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. |
Жалпы 1 балл |
Дүниежүзі картасы Ашық саұрақ-жауаптар |
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқулық мәтінімен танысып, негізгі терминдерді дәптерге жазуды ұсынамын. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетемін. Тапсырма 1. Қазақстанның ГСЖ күштілігін қаншалықты және оны қандай параметрлер арқылы анықтауға болады Г
Тапсырма 2. Картамен жұмыс
Оқушыл жасырын түрде берілген елдң қай мемлекет екенін тауып, оның геосаяси орнына, өзге мемлекеттермен жүргізетін саяси қатынастарына, басынан кешірген саяси-географиялық өзгерістеріне талдау жасайды. Тапсырма 3. «Әлемдік геосаясатта соңғы жылдары қандай ақпараттық шиеленістер болды? Оларға талдау жасаңыз.
Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: ХХІ ғасырдың басындағы Солтүстік Африка мен Таяу Шығыстағы ірі саяси өзгерістердің (Араб көктемі) себебі неде? |
Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Суретте көрсетілген мемлекеттердіанықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Соңғы жылдары болған әлемдік ақпараттық шиеленістерді атайды; Ақпараттық шиеленістерге талдау жасайды; Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды. |
Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзара бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер сызба Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||

С.Хангтинтон бойынша әлемдік өркениеттер
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
|
Бөлім |
5 Геосаясат 5.1 Геосаясат негіздері |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.3 дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүние жүзі мемлекеттерінің геосаяси орналасуына баға береді |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Жалпы 2 балл |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. Тапсырма 1. Қазақстанның ГСЖ күштілігін қаншалықты және оны қандай параметрлер арқылы анықтауға болады Г Оқушыларға ойлануға уақыт беру А3 парағына түсіру 2-тапсырма. 10 сынып атласындағы тақырыптық карталарды қолданып, 3 елдің геосаяси орналасуының жағымды және жағымсыз тұстарына баға беріңіз және ұтымды пайдалану жобасын ұсыныңыз. Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Кескін картаға АСЕАН, НАТО, ЕО, ТМД, Меркосур елдерін түсіру. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Қазақстанның геосаяси жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды Атластан 3 мемлекетті анықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойларын мен тұжырымдайды. |
Жалпы 2 балл Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Атлас Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геосаясаттағы географиялық факторлар
|
Бөлім: |
Геосаясат |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геосаясаттағы географиялық факторлар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.4 геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға береді |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Жалпы 2 балл |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады. 1.Геосаясаттағы географиялық факторлар дегеніміз не? 2. Геосаяси күштер дегеніміз не? 3. Кикілжіңдер-....... Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. 1-Тапсырма. Сурет бойынша 1.Геосаясаттың ықпал
ететін әрбір факторына мысал келтіреді. 2-Тапсырма. Суретте мемлекеттік геосаси басымдылықтарының негіздерін сипаттайды.
Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Кескін картаға АСЕАН, НАТО, ЕО, ТМД, Меркосур елдерін түсіру. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Қазақстанның геосаяси жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды Атластан 3 мемлекетті анықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойларын мен тұжырымдайды. |
Жалпы 2 балл Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Атлас Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
|
Бөлім |
Геосаясат |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.5 дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
дүние жүзі мемлекеттерінің геосаяси орналасуына баға береді. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Қалыптастырушы бағалау 2 ұпай |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Жаңа білім Кері байланыс |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. Тапсырма 1. Қазақстанның ГСЖ күштілігін қаншалықты және оны қандай параметрлер арқылы анықтауға болады Г Оқушыларға ойлануға уақыт беру А3 парағына түсіру 2-тапсырма. 10 сынып атласындағы тақырыптық карталарды қолданып, 3 елдің геосаяси орналасуының жағымды және жағымсыз тұстарына баға беріңіз және ұтымды пайдалану жобасын ұсыныңыз. Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Кескін картаға АСЕАН, НАТО, ЕО, ТМД, Меркосур елдерін түсіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Атластан 3 мемлекетті анықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойларын мен тұжырымдайды. |
Қалыптастырушы бағалау 3 ұпай Қалыптастырушы бағалау 2 ұпай Жалпы 2 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Бағалау парағы |
|||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
|
Бөлім: |
Геосаясат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беген Жансая Әбдіжалилқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.9. Қ.Р. мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қ.Р мемлекеттік аумағының морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. Қазақстан аумағын морфологиялық ерекшеліктеріне қарай, бірнеше топқа бөліп жіктейді. Мемлекет аумағының морфологиялық ерекшелігіне қорытынды жасайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
||||
|
Жаңа сабақ |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып төмендегі берілген бірқатар белгілері бойынша сипаттаңыздар: - Жер аумағының игерілу деңгейі - Табиғи ландшафтыларынң типтері - Географиялық орнының ерекшеліктері
Қазақстанның саяси картасы |
-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. |
- Қазақстан жер аумағының тиімді игерілу деңгейін анықтайды. -Табиғи ландшафтыларының типтеріне сипаттама жасайды -Қазақстанның географиялық орнының қолайлы және қолайсыздығын анықтайды. |
Қазақстанның физикалық және саяси картасымен жұмыс жасау. Қосымша мәтіндегі мәліметпен танысу. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейміз: - Созылыңқы пішіндегі мемлекеттер. - Біртұтас аумақты алып жатқан мемлекеттер. -Шашыраңқы мемлекеттер. - Құрамында анклавтар бар мемлекеттер. (анықтамалары мәтін арқылы таныстырылады) Тапсырма: 1.Қазақстан аумағы морфологиялық ерекшеліктеріне қарай қай топқа жататындығын анықтаңыз? |
-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. |
- Мемлекеттердің аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейді. Мысалдар келтіреді. - Қазақстан қайсы топқа жататындығын анықтап, жауабын нақты дәлелдермен түсіндіреді. |
Мәтінмен танысу. Оқулықта 58 тақырып. |
|
|
Бекіту Кері байланыс |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: §91 оқу, терминдерді жаттау. |
- Қазақстандағы игерілмей қалған аймақтардың болашағын жоспарлайды. Жаңа тақырып бойынша кері байланыс жасап, өз пікірлерін білдіреді. |
-Қазақстандағы игерілмей қалған аймақтардың мәселесін толық анықтайды. Болашағына жоспар құрады |
Ашық сұрақ-жауаптар Бағалау парағы |
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік шекара
|
Бөлім: |
Геосаясат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беген Жансая Әбдіжалилқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік шекара |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.12 Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мемлекетттің аумағы мен шекарасы туралы түсінік беру. Қазақстанмен шекаралас мемлекеттерді анықтау, олардың шекарасын картаға түсіру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Негізгі ұғымдар:аумақ, шекара, мемлекеттік шекара, халықаралық өзен, халықаралық бұғаздар, аумақтық даулар.
|
Оқушылар Қазақстанның физикалық картасы және дүние жүзінің физикалық қартасын пайдаланып, республика аумағының шеткі нүктелерінің географиялық координатасын анықтап кескін картаға түсіреді. Қазақстанның мүхит пен теңіздерге байланысты орналасу жағдайын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау 3 балл |
Дүниежүзі саяси картасы АКТ Оқулық Қосымша мәтіндегі мәліметпен танысу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ҚР мемлекеттік шекарасының жалпы ұзындығы – 13 022км, соның ішінде Каспий теңізі бойынша – 1 730км.; РФ – 6 023км.; Қытаймен – 1 718км.; Қырғыстанмен – 1 053км; Өзбекстанмен – 2 153км және Түркіменстанмен – 345км. Халықаралық құқыққа сәйкес мемлекеттік шекараны белгілеу 2 кезеңнен тұрады: делимитация және демаркация. Делимитация – бұл мемлекеттік шекараның өтуінің жалпы бағытын келісімшарттық тәртіпте анықтау және оны картаға түсіру. Мемлекеттік шекараның сызығы түсірілген карта шекараның делимитациясы туралы келісімшарттың маңызды бөлігі болып табылады. Демаркация- бұл мемлекеттік шекараның делимитациясы туралы келісімшартқа сәйкес оны жергілікті жерде анықтау және оны сәйкес шекаралық белгілермен белгілеу. |
-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. |
- Мемлекеттердің аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейді. Мысалдар келтіреді. - Қазақстан қайсы топқа жататындығын анықтап, жауабын нақты дәлелдермен түсіндіреді. |
Мәтінмен танысу. Оқулық Карта |
||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар орындау кезеңі |
1. тапсырма. Градус торы арқылы Қазақстанның батыстан шығысқа және солтүстіктен онтүстікке қарай үзындығын градус және километр есебімен олшеу арқылы анықтау. Батыста, Солтүстік-батыста және солтүстікке Қазақстан Ресймен шектесетінін, Алтайдан Тянь-Шаньға дейінгі 1100 км- ден аса созылып жатқан шығыс шекарасы ТМД және Кытай Халық Республикасының арасында мемлекеттік шекара өтетінін айтады. Оңтүстікке Орта Азиядағы мемлекеттер - Қырғызстан, Өзбекстан, Түрікменстанмен шектесетіні, Батысында Каспий маңы ойпаты мен Жалпы сырт қыратының біраз жерін, солтүсгігінде Солтүстік Қазақ жазығының оңтүстігін, оңтүстігінде Тұран ойпатын, ал шығысы мен оңтүстік шығысында Алтайдың батыс болігінің көбін жәнеТянь-Шаньның солтүстік жоталарын басып отетінін оқушылар картаға түсіреді. 2. тапсырма. Қазақстанның шекарасын қызыл қарындапшен жүргізіп, шектесетін елдердің аттарын жазу. |
Картамен жұмыс жасайды; Қазақстанның шекаралас мемлекеттерін түсіреді; Олардың ұзындығын жазады;
|
Қалыптастырушы бағалау 5 балл |
Кескін карта АКТ |
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту Кері байланыс |
Интерактивтi тақта арқылы жұмыс жасаймыз. Географиялық картаны және оқулық мәтінің пайдалана отырып төмендегі кестені толтыру.
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: §96-97 оқу, негізгі ұғымдар мен түсініктерді жаттау. |
Кестеге мәліметтерді толықтырады; Жаңа тақырып бойынша кері байланыс жасап, өз пікірлерін білдіреді. |
Қалыптастырушы бағалау 1 балл |
Ашық сұрақ-жауаптар Бағалау парағы
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып Геосаясат бөлімі бойынша қысқа мерзімді жоспарлар
10 сынып Геосаясат бөлімі бойынша қысқа мерзімді жоспарлар
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геосаясаттың өзектілігі
|
Бөлім |
5 Геосаясат 5.1 Геосаясат негіздері |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 А |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геосаясаттың өзектілігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.1 геосаясаттың мақсаты мен міндеттерін, зерттеу пәнін, негізгі категорияларын түсіндіру 10.5.1.2 негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Геосаясаттың мақсаты мен міндетін, зерттеу пәнін түсіндіреді; Геосаясаттың негізгі категорияларын анықтайды |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Мен білетін бір факт» әдісі бойынша әр оқушы саясатқа байланысты бір фактіден айтып шығады. Суреттерге қарап тақырыпты анықтау
Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру.Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Жалпы 3 балл |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады. 1.Геосаясат дегеніміз не? 2. Геосаясат негізінің авторы? 3. Геосаясат мақсаттары қандай? 4.Геосаясат міндеттері қандай? 5.Геосаясат код-....... Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды.
Оқушыларға қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетемін. 2-Тапсырма 1.Қазақстан Республикасы тәуелсіздігін алғаннан соң мемлекеттік шегараларды анықтаудың қандай маңызын сипаттайды. Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Оқулықтан §85 оқу, өзіңді тексер сұрақтарына жауап беру. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Сұрақтарға жауап береді, өзара талқылау жасайды Қазақстанның картасын пайдаланып мемлекеттік шегаралас елдерді анықтайды; Шегара анықтаудың маңыздылығын сипаттайды; Қорытынды жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты кері байланыс жасайды. |
Жалпы 3 балл Жалпы 4 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||
«Миға шабуыл»

Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геосаясаттың өзектілігі
|
Бөлім |
5 Геосаясат 5.1 Геосаясат негіздері |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Геосаясаттың өзектілігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.2 негізгі геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Геосаяси объектілер мен субъектілерді анықтйды |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен амандасу, түгелдеу. Психологиялық ахуал қалыптастыру «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. |
Сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. |
Жалпы 1 балл |
Дүниежүзі картасы Ашық саұрақ-жауаптар |
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы |
Оқулық мәтінімен танысып, негізгі терминдерді дәптерге жазуды ұсынамын. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетемін. Тапсырма 1. Қазақстанның ГСЖ күштілігін қаншалықты және оны қандай параметрлер арқылы анықтауға болады Г
Тапсырма 2. Картамен жұмыс
Оқушыл жасырын түрде берілген елдң қай мемлекет екенін тауып, оның геосаяси орнына, өзге мемлекеттермен жүргізетін саяси қатынастарына, басынан кешірген саяси-географиялық өзгерістеріне талдау жасайды. Тапсырма 3. «Әлемдік геосаясатта соңғы жылдары қандай ақпараттық шиеленістер болды? Оларға талдау жасаңыз.
Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Сабақ барысында белсенді әрі жүйелі түрде жауап берген оқушыларды атап өтіп, сабақты қорытындылаймын. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: ХХІ ғасырдың басындағы Солтүстік Африка мен Таяу Шығыстағы ірі саяси өзгерістердің (Араб көктемі) себебі неде? |
Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Суретте көрсетілген мемлекеттердіанықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Соңғы жылдары болған әлемдік ақпараттық шиеленістерді атайды; Ақпараттық шиеленістерге талдау жасайды; Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына кері байланыс жасайды. |
Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзара бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер сызба Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||

С.Хангтинтон бойынша әлемдік өркениеттер
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
|
Бөлім |
5 Геосаясат 5.1 Геосаясат негіздері |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.3 дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Дүние жүзі мемлекеттерінің геосаяси орналасуына баға береді |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Жалпы 2 балл |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. Тапсырма 1. Қазақстанның ГСЖ күштілігін қаншалықты және оны қандай параметрлер арқылы анықтауға болады Г Оқушыларға ойлануға уақыт беру А3 парағына түсіру 2-тапсырма. 10 сынып атласындағы тақырыптық карталарды қолданып, 3 елдің геосаяси орналасуының жағымды және жағымсыз тұстарына баға беріңіз және ұтымды пайдалану жобасын ұсыныңыз. Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Кескін картаға АСЕАН, НАТО, ЕО, ТМД, Меркосур елдерін түсіру. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Қазақстанның геосаяси жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды Атластан 3 мемлекетті анықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойларын мен тұжырымдайды. |
Жалпы 2 балл Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Атлас Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Геосаясаттағы географиялық факторлар
|
Бөлім: |
Геосаясат |
||||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||||
|
Күні: |
|
||||||
|
Сыныбы: 10 |
Қатысушылар саны: |
|
Қатыспағандар саны: |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Геосаясаттағы географиялық факторлар |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.4 геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға беру |
||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Геосаясаттағы физикалық-географиялық, экономикалық, әлеуметтік, демографиялық, саяси, әскери, технологиялық факторларға баға береді |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Жалпы 2 балл |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың соңы Кері байланыс |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады. 1.Геосаясаттағы географиялық факторлар дегеніміз не? 2. Геосаяси күштер дегеніміз не? 3. Кикілжіңдер-....... Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. 1-Тапсырма. Сурет бойынша 1.Геосаясаттың ықпал
ететін әрбір факторына мысал келтіреді. 2-Тапсырма. Суретте мемлекеттік геосаси басымдылықтарының негіздерін сипаттайды.
Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Кескін картаға АСЕАН, НАТО, ЕО, ТМД, Меркосур елдерін түсіру. |
Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Қазақстанның геосаяси жағдайына әсер ететін негізгі факторларды анықтайды Атластан 3 мемлекетті анықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойларын мен тұжырымдайды. |
Жалпы 2 балл Жалпы 3 балл Жалпы 3 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Атлас Оқулық Дәптер Кері байланыс |
|||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі
|
Бөлім |
Геосаясат |
||||||
|
Педагогтың аты-жөні |
|
||||||
|
Күні |
|
||||||
|
Сынып 10 |
Қатысушылар саны |
|
Қатыспағандар саны |
|
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзінің геосаяси кеңістігі |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты |
10.5.1.5 дүниежүзінің геосаяси кеңістігін талдау |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
дүние жүзі мемлекеттерінің геосаяси орналасуына баға береді. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Ұйымдастыру Өткен білімді еске түсіру |
Ұйымдастыру кезеңі -Оқушылармен амандасамын. Оқушылардың зейінін шоғырландыру үшін шаттық шеңберін ұйымдастыру: «Көршіме бір тілек» әдісі бойынша әр оқушы көршілеріне бір сөзбен тілек айтып шығады. Сабақтың тақырыбы мен сабақ мақсаттарын таныстыру. Саналу арқылы топқа бөліну. Картамен жұмыс (топтық жұмыс) Әлемнің дамыған 20 елін QR код сканерлеу арқылы орналасқан орнын анықтау. |
Әдіс арқылы қайталау Картамен жұмыс жасайды. |
Қалыптастырушы бағалау 2 ұпай |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері
|
|||
|
Жаңа білім Кері байланыс |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Оқушыларға жалпылама төмендегі сұрақтар және жаттығу түрлері беріледі. Әр оқушы өз оймен бөліседі. Жаттығу жасайды. Оқушыларға бүгінгі сабақтың мақсатын анықтау үшін сұрақтар қойылады.
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып, оқу мақсатын анықтайды. Сабақты бірден зерттеу әдістеріне қатысты тапсырмаларды орындау арқылы сандық және салыстырмалы әдістерін ажыратуды ұсынамын. Тапсырмаларды орындау алдында нұсқау береді. Тапсырмалар жеке орындалады. Мұғалім қиындық туғызған тапсырмаларды орындау барысында көмекті қажет еткен оқушыларға кеңес беріп, қолдау көрсетеді. Тапсырма 1. Қазақстанның ГСЖ күштілігін қаншалықты және оны қандай параметрлер арқылы анықтауға болады Г Оқушыларға ойлануға уақыт беру А3 парағына түсіру 2-тапсырма. 10 сынып атласындағы тақырыптық карталарды қолданып, 3 елдің геосаяси орналасуының жағымды және жағымсыз тұстарына баға беріңіз және ұтымды пайдалану жобасын ұсыныңыз. Сабақты қорытындылау барысында мұғалімнің кері байланысы. Менің түсінгенім...... Маған түсінуге қиын болғаны.......... Менің ұсынысым...................... Үйге тапсырма: Кескін картаға АСЕАН, НАТО, ЕО, ТМД, Меркосур елдерін түсіру. |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасайды. Оқулықты оқып танысып шығады. Қазақстанның геосаяси жағдайына сипаттаманы дәптерлеріне жазып алады. Атластан 3 мемлекетті анықтап, геосаси орнына талдау жасайды. Бүгінгі сабақтан түйген ойларын мен тұжырымдайды. |
Қалыптастырушы бағалау 3 ұпай Қалыптастырушы бағалау 2 ұпай Жалпы 2 балл Оқушыларға дескрипторлар арқылы өзін-өзі бағалауды жүргізуді ұсынамын. |
Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Дүниежүзі картасы Интернет желілері Оқулық Дәптер Бағалау парағы |
|||
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік аумақтың морфологиясы
|
Бөлім: |
Геосаясат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беген Жансая Әбдіжалилқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік аумақтың морфологиясы |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.9. Қ.Р. мемлекеттік аумағының морфологиялық ерекшеліктеріне кешенді баға беру |
|
Сабақтың мақсаты: |
Қ.Р мемлекеттік аумағының морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. Қазақстан аумағын морфологиялық ерекшеліктеріне қарай, бірнеше топқа бөліп жіктейді. Мемлекет аумағының морфологиялық ерекшелігіне қорытынды жасайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
||||
|
Жаңа сабақ |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып төмендегі берілген бірқатар белгілері бойынша сипаттаңыздар: - Жер аумағының игерілу деңгейі - Табиғи ландшафтыларынң типтері - Географиялық орнының ерекшеліктері
Қазақстанның саяси картасы |
-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. |
- Қазақстан жер аумағының тиімді игерілу деңгейін анықтайды. -Табиғи ландшафтыларының типтеріне сипаттама жасайды -Қазақстанның географиялық орнының қолайлы және қолайсыздығын анықтайды. |
Қазақстанның физикалық және саяси картасымен жұмыс жасау. Қосымша мәтіндегі мәліметпен танысу. |
|
|
Сабақтың ортасы |
Мемлекеттерді аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейміз: - Созылыңқы пішіндегі мемлекеттер. - Біртұтас аумақты алып жатқан мемлекеттер. -Шашыраңқы мемлекеттер. - Құрамында анклавтар бар мемлекеттер. (анықтамалары мәтін арқылы таныстырылады) Тапсырма: 1.Қазақстан аумағы морфологиялық ерекшеліктеріне қарай қай топқа жататындығын анықтаңыз? |
-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. |
- Мемлекеттердің аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейді. Мысалдар келтіреді. - Қазақстан қайсы топқа жататындығын анықтап, жауабын нақты дәлелдермен түсіндіреді. |
Мәтінмен танысу. Оқулықта 58 тақырып. |
|
|
Бекіту Кері байланыс |
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: §91 оқу, терминдерді жаттау. |
- Қазақстандағы игерілмей қалған аймақтардың болашағын жоспарлайды. Жаңа тақырып бойынша кері байланыс жасап, өз пікірлерін білдіреді. |
-Қазақстандағы игерілмей қалған аймақтардың мәселесін толық анықтайды. Болашағына жоспар құрады |
Ашық сұрақ-жауаптар Бағалау парағы |
|
Қысқа мерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Мемлекеттік шекара
|
Бөлім: |
Геосаясат |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Беген Жансая Әбдіжалилқызы |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 10 Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мемлекеттік шекара |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
10.5.1.12 Қазақстан Республикасының шекараларын күшейту жөнінде ұсыныстар әзірлеу |
|
Сабақтың мақсаты: |
Мемлекетттің аумағы мен шекарасы туралы түсінік беру. Қазақстанмен шекаралас мемлекеттерді анықтау, олардың шекарасын картаға түсіру. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1.Оқушылармен амандасу, түгендеу. Сынып реттілігін қадағалау. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабақ |
«Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау. Негізгі ұғымдар:аумақ, шекара, мемлекеттік шекара, халықаралық өзен, халықаралық бұғаздар, аумақтық даулар.
|
Оқушылар Қазақстанның физикалық картасы және дүние жүзінің физикалық қартасын пайдаланып, республика аумағының шеткі нүктелерінің географиялық координатасын анықтап кескін картаға түсіреді. Қазақстанның мүхит пен теңіздерге байланысты орналасу жағдайын анықтайды. |
Қалыптастырушы бағалау 3 балл |
Дүниежүзі саяси картасы АКТ Оқулық Қосымша мәтіндегі мәліметпен танысу. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
ҚР мемлекеттік шекарасының жалпы ұзындығы – 13 022км, соның ішінде Каспий теңізі бойынша – 1 730км.; РФ – 6 023км.; Қытаймен – 1 718км.; Қырғыстанмен – 1 053км; Өзбекстанмен – 2 153км және Түркіменстанмен – 345км. Халықаралық құқыққа сәйкес мемлекеттік шекараны белгілеу 2 кезеңнен тұрады: делимитация және демаркация. Делимитация – бұл мемлекеттік шекараның өтуінің жалпы бағытын келісімшарттық тәртіпте анықтау және оны картаға түсіру. Мемлекеттік шекараның сызығы түсірілген карта шекараның делимитациясы туралы келісімшарттың маңызды бөлігі болып табылады. Демаркация- бұл мемлекеттік шекараның делимитациясы туралы келісімшартқа сәйкес оны жергілікті жерде анықтау және оны сәйкес шекаралық белгілермен белгілеу. |
-Қазақстанның физикалық және саяси картасын қолдана отырып, бірқатар белгілер арқылы, Қазақстанның морфологиялық жағдайына сипаттама жасайды. |
- Мемлекеттердің аумағының морфологиялық ерекшеліктері бойынша бірнеше топқа жіктейді. Мысалдар келтіреді. - Қазақстан қайсы топқа жататындығын анықтап, жауабын нақты дәлелдермен түсіндіреді. |
Мәтінмен танысу. Оқулық Карта |
||||||||||||||||||||||
|
Тапсырмалар орындау кезеңі |
1. тапсырма. Градус торы арқылы Қазақстанның батыстан шығысқа және солтүстіктен онтүстікке қарай үзындығын градус және километр есебімен олшеу арқылы анықтау. Батыста, Солтүстік-батыста және солтүстікке Қазақстан Ресймен шектесетінін, Алтайдан Тянь-Шаньға дейінгі 1100 км- ден аса созылып жатқан шығыс шекарасы ТМД және Кытай Халық Республикасының арасында мемлекеттік шекара өтетінін айтады. Оңтүстікке Орта Азиядағы мемлекеттер - Қырғызстан, Өзбекстан, Түрікменстанмен шектесетіні, Батысында Каспий маңы ойпаты мен Жалпы сырт қыратының біраз жерін, солтүсгігінде Солтүстік Қазақ жазығының оңтүстігін, оңтүстігінде Тұран ойпатын, ал шығысы мен оңтүстік шығысында Алтайдың батыс болігінің көбін жәнеТянь-Шаньның солтүстік жоталарын басып отетінін оқушылар картаға түсіреді. 2. тапсырма. Қазақстанның шекарасын қызыл қарындапшен жүргізіп, шектесетін елдердің аттарын жазу. |
Картамен жұмыс жасайды; Қазақстанның шекаралас мемлекеттерін түсіреді; Олардың ұзындығын жазады;
|
Қалыптастырушы бағалау 5 балл |
Кескін карта АКТ |
||||||||||||||||||||||
|
Бекіту Кері байланыс |
Интерактивтi тақта арқылы жұмыс жасаймыз. Географиялық картаны және оқулық мәтінің пайдалана отырып төмендегі кестені толтыру.
Кері байланыс:
Үй тапсырмасы: §96-97 оқу, негізгі ұғымдар мен түсініктерді жаттау. |
Кестеге мәліметтерді толықтырады; Жаңа тақырып бойынша кері байланыс жасап, өз пікірлерін білдіреді. |
Қалыптастырушы бағалау 1 балл |
Ашық сұрақ-жауаптар Бағалау парағы
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз























