Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 1-сабақ
|
Бөлім: |
ІІ бөлім: Қазақтың Қанышы |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Кашкеева Алуа Адилкадировна |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Медеу Сәрсекенің өмірі мен шығармашылығы. «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.1.1. әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығарманың мазмұнын меңгеру барысында еңбекқорлық және кәсіби біліктілік, жасампаздық және жаңашылдық құндылықтарын саралап, еңбек етуге, жаңашылдыққа жаны құмар болуға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 7 минут 8 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
1.Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал «Жасырын сөздер» ойыны Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Танымдық ақпарат Медеу Сапаұлы Сәрсеке (2 қаңтар 1936 жыл, Қайнар ауылы, Абыралы ауданы, Семей облысы – 20 наурыз 2024 жыл) — қазақ және кеңес жазушысы, драматург, публицист, қоғам қайраткері. КСРО және Қазақстан жазушылар одағының мүшесі. Қазақ ғылыми-фантастикалық әдебиетінің негізін қалаушылардың бірі. Арғын тайпасы Тарақты руынан шыққан. Қазақ кен-металлургия институтын (қазіргі ҚазҰТУ) бітірген (1958). 1958–1959 жылдары "Жас Алаш" газетінде әдеби қызметкер,бөлім меңгерушісі, 1959–1963 жылдары Семей цемент зауытында мастер, аға диспетчер, өнертапқыштар бюросының бастығы, 1963–1965 жылдары "Егеменді Қазақстан" газетінің Шығыс Қазақстан облысындағы меншікті тілшісі, 1965 жылдан Қазақстан жазушылар одағының Семей облысаралық бөлімшесінде жауапты хатшы. "Ғажайып сәуле" (1959), "Көрінбестің көлеңкесі" (1960), "Жетінші толқын" (1964), "От және атом" (1965) повестері жас жеткіншектерге арналған. Өндіріс адамдары жайлы "Жеті жылдықтың жігіттері" очерктер кітабы (1961), "Қаз қайтқанда" (1968), "Айшықты мезет" (1969) деректі повестері жарияланды. "Сәтбаев", "Ебіней Бөкетов" (2005) атты деректі ғұмырнамаларын (1980, 1989), "Шығыс хикаясы" пьесасын (1971), "Жаңғырық" (1979), "Көмбе" (1985) романдарын жазды. А.Беляевтің "Қос мекенді адам" романын қазақ тіліне аударған. "Құрмет" орденімен (2001), "Еңбектегі ерлігі үшін" медалімен (1970), Қазақстан Жоғары Кеңесінің Құрмет грамотасымен марапатталған. Медеу Сәрсеке – ұлтымыздың кемеңгер перзенті Қаныш Сәтбаевтың ғұмыр жолын айшықтауға елу жылдан астам уақытын сарп етіп, біртуар ғалымның жарқын бейнесін тартымды һәм тұрлаулы еңбегімен қазақ қауымына танытқан қаламгер. Мемлекеттік жабық қоймаларда ұсталған көптеген мұрағатты әжетіне жаратқан жазушы өз еңбегінде ұлы ғалымның заман-дастары мен туыстарының, үй-ішінің жүрекжарды әңгімелерін, хаттары мен естеліктерін, геологиялық-ғылыми құжаттарды пай-даланып, ғалым ғұмырнамасын қиял-қоспасыз, шынайы оқиғалармен қызықты өріп, Қаныш Имантайұлы өмірінің бел-белес-терін бүкпесіз ашып, ұлағатты, ерлікке толы істерін саралап та, даралап та ұлықтаған. Қаныштай дара дарын өмірін әсірелеусіз ұлықтаған ғұмырнама туынды . Роман – эссе қазақ және орыс тілдерінде 11 рет басылып, әлемнің 112 еліне тараған. 1-тапсырма Шығарманы Жигсо әдісі арқылы оқып, мазмұнына талдау жаса. 1-топ: Кенжетай 2-топ: Қашаған құлын мен қасқыр 3-топ: Сібір шамшырағында 2-тапсырма «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің бөлімдері бойынша сюжеттік-композициялық жоспарын құрастыр. 1-топ: Кенжетай 2-топ: Қашаған құлын мен қасқыр 3-топ: Сібір шамшырағында 1.Оқиғаның басталуы 2.Оқиғаның байланысы 3.Оқиғаның дамуы 4.Оқиғаның шиеленісуі 5.Оқиғаның шарықтау шегі 6.Оқиғаның шешімі ЕББҚ оқушыға тапсырма Сәйкестендіру кестесі
3-тапсырма 1)Роман-эссенің эпиграфы мен «Кенжетай» бөліміндегі лирикалық шегініске талдау жүргіз. Автордың идеясын жеткізудегі маңыздылығына талда.
2) Шығармадағы маңызды оқиғаны анықтап, талдау жүргіз.
Үйге: 3-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал 1 адам ортаға шығады, жүргізуші оның артында тұрып, бірнеше сөздерді жасырады, ал топтағылар ым-ишара арқылы ғана түсіндіреді. Ортадағы адам қандай сөз жасырылғанын табу керек.
Шығарманы Жигсо әдісі арқылы оқып, мазмұнын талқылайды.
«Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырады.
Роман-эссенің эпиграфы мен «Кенжетай» бөліміндегі лирикалық шегініске талдау жүргізеді. Автордың идеясын жеткізудегі маңыздылығына талдау жасайды.
«Кенжетай» бөлімі бойынша 1.Оқиғаның басталуы Кіші ауыл тұрғындарының Қарамұрын қырқасына қоныс аударуы 2.Оқиғаның байланысы Имантай өміріндегі өкініші 3.Оқиғаның дамуы Имантайдың Иса қажының қызы Әлимамен бас қосуы 4.Оқиғаның шиеленісуі Ақ түйенің қарны жарылды. Дүниеге перзент келуі 5.Оқиғаның шарықтау шегі Әлиманың мейірленуі 6.Оқиғаның шешімі Ғадулғанидың Қаныш болып есімінің өзгеруі
Үлгі: Лирикалық шегініс:
Сөйте тұра ол да
кеудесін кернеген өксіктен құралақан емес-ті.
Рефлексия кезінде «Өзін-өзі бағалау» парағы арқылы сабақтан қандай әсер алғанын, қандай жаңа нәрсе үйренгенін немесе не түсінбегенін, қандай кедергі болғанын жеткізеді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Берілген тапсырмалар дың барлығына «ұялы телефон» арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді.
Дескриптор Білім алушы -шығарманың композиция лық ерекшелігін (эпиграф, лирикалық шегініс) анықтайды; -шығарма сюжетін идеямен байланысты рады.
|
Оқулық 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 10-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10 сынып. Медеу Сәрсеке өмірі мен шығармашылығы. "Қаныш Сәтбаев" роман-эссесі
10 сынып. Медеу Сәрсеке өмірі мен шығармашылығы. "Қаныш Сәтбаев" роман-эссесі
Бекітемін__________
Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 1-сабақ
|
Бөлім: |
ІІ бөлім: Қазақтың Қанышы |
|||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
Кашкеева Алуа Адилкадировна |
|||||||||||||||||||
|
Күні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Медеу Сәрсекенің өмірі мен шығармашылығы. «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесі |
|||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
10.1.1.1. әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіну; |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
әдеби шығармаға сюжеттік-композициялық талдау жасау арқылы идеялық мазмұнын түсіндіре алады. |
|||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Шығарманың мазмұнын меңгеру барысында еңбекқорлық және кәсіби біліктілік, жасампаздық және жаңашылдық құндылықтарын саралап, еңбек етуге, жаңашылдыққа жаны құмар болуға дағдыланады. |
|||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 5 минут 15 минут 7 минут 8 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
1.Сәлемдесу 2. Психологиялық ахуал «Жасырын сөздер» ойыны Оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері айтылады. Танымдық ақпарат Медеу Сапаұлы Сәрсеке (2 қаңтар 1936 жыл, Қайнар ауылы, Абыралы ауданы, Семей облысы – 20 наурыз 2024 жыл) — қазақ және кеңес жазушысы, драматург, публицист, қоғам қайраткері. КСРО және Қазақстан жазушылар одағының мүшесі. Қазақ ғылыми-фантастикалық әдебиетінің негізін қалаушылардың бірі. Арғын тайпасы Тарақты руынан шыққан. Қазақ кен-металлургия институтын (қазіргі ҚазҰТУ) бітірген (1958). 1958–1959 жылдары "Жас Алаш" газетінде әдеби қызметкер,бөлім меңгерушісі, 1959–1963 жылдары Семей цемент зауытында мастер, аға диспетчер, өнертапқыштар бюросының бастығы, 1963–1965 жылдары "Егеменді Қазақстан" газетінің Шығыс Қазақстан облысындағы меншікті тілшісі, 1965 жылдан Қазақстан жазушылар одағының Семей облысаралық бөлімшесінде жауапты хатшы. "Ғажайып сәуле" (1959), "Көрінбестің көлеңкесі" (1960), "Жетінші толқын" (1964), "От және атом" (1965) повестері жас жеткіншектерге арналған. Өндіріс адамдары жайлы "Жеті жылдықтың жігіттері" очерктер кітабы (1961), "Қаз қайтқанда" (1968), "Айшықты мезет" (1969) деректі повестері жарияланды. "Сәтбаев", "Ебіней Бөкетов" (2005) атты деректі ғұмырнамаларын (1980, 1989), "Шығыс хикаясы" пьесасын (1971), "Жаңғырық" (1979), "Көмбе" (1985) романдарын жазды. А.Беляевтің "Қос мекенді адам" романын қазақ тіліне аударған. "Құрмет" орденімен (2001), "Еңбектегі ерлігі үшін" медалімен (1970), Қазақстан Жоғары Кеңесінің Құрмет грамотасымен марапатталған. Медеу Сәрсеке – ұлтымыздың кемеңгер перзенті Қаныш Сәтбаевтың ғұмыр жолын айшықтауға елу жылдан астам уақытын сарп етіп, біртуар ғалымның жарқын бейнесін тартымды һәм тұрлаулы еңбегімен қазақ қауымына танытқан қаламгер. Мемлекеттік жабық қоймаларда ұсталған көптеген мұрағатты әжетіне жаратқан жазушы өз еңбегінде ұлы ғалымның заман-дастары мен туыстарының, үй-ішінің жүрекжарды әңгімелерін, хаттары мен естеліктерін, геологиялық-ғылыми құжаттарды пай-даланып, ғалым ғұмырнамасын қиял-қоспасыз, шынайы оқиғалармен қызықты өріп, Қаныш Имантайұлы өмірінің бел-белес-терін бүкпесіз ашып, ұлағатты, ерлікке толы істерін саралап та, даралап та ұлықтаған. Қаныштай дара дарын өмірін әсірелеусіз ұлықтаған ғұмырнама туынды . Роман – эссе қазақ және орыс тілдерінде 11 рет басылып, әлемнің 112 еліне тараған. 1-тапсырма Шығарманы Жигсо әдісі арқылы оқып, мазмұнына талдау жаса. 1-топ: Кенжетай 2-топ: Қашаған құлын мен қасқыр 3-топ: Сібір шамшырағында 2-тапсырма «Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің бөлімдері бойынша сюжеттік-композициялық жоспарын құрастыр. 1-топ: Кенжетай 2-топ: Қашаған құлын мен қасқыр 3-топ: Сібір шамшырағында 1.Оқиғаның басталуы 2.Оқиғаның байланысы 3.Оқиғаның дамуы 4.Оқиғаның шиеленісуі 5.Оқиғаның шарықтау шегі 6.Оқиғаның шешімі ЕББҚ оқушыға тапсырма Сәйкестендіру кестесі
3-тапсырма 1)Роман-эссенің эпиграфы мен «Кенжетай» бөліміндегі лирикалық шегініске талдау жүргіз. Автордың идеясын жеткізудегі маңыздылығына талда.
2) Шығармадағы маңызды оқиғаны анықтап, талдау жүргіз.
Үйге: 3-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал 1 адам ортаға шығады, жүргізуші оның артында тұрып, бірнеше сөздерді жасырады, ал топтағылар ым-ишара арқылы ғана түсіндіреді. Ортадағы адам қандай сөз жасырылғанын табу керек.
Шығарманы Жигсо әдісі арқылы оқып, мазмұнын талқылайды.
«Қаныш Сәтбаев» роман-эссесінің сюжеттік-композициялық жоспарын құрастырады.
Роман-эссенің эпиграфы мен «Кенжетай» бөліміндегі лирикалық шегініске талдау жүргізеді. Автордың идеясын жеткізудегі маңыздылығына талдау жасайды.
«Кенжетай» бөлімі бойынша 1.Оқиғаның басталуы Кіші ауыл тұрғындарының Қарамұрын қырқасына қоныс аударуы 2.Оқиғаның байланысы Имантай өміріндегі өкініші 3.Оқиғаның дамуы Имантайдың Иса қажының қызы Әлимамен бас қосуы 4.Оқиғаның шиеленісуі Ақ түйенің қарны жарылды. Дүниеге перзент келуі 5.Оқиғаның шарықтау шегі Әлиманың мейірленуі 6.Оқиғаның шешімі Ғадулғанидың Қаныш болып есімінің өзгеруі
Үлгі: Лирикалық шегініс:
Сөйте тұра ол да
кеудесін кернеген өксіктен құралақан емес-ті.
Рефлексия кезінде «Өзін-өзі бағалау» парағы арқылы сабақтан қандай әсер алғанын, қандай жаңа нәрсе үйренгенін немесе не түсінбегенін, қандай кедергі болғанын жеткізеді.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Берілген тапсырмалар дың барлығына «ұялы телефон» арқылы өзін-өзі бағалау жүргізеді.
Дескриптор Білім алушы -шығарманың композиция лық ерекшелігін (эпиграф, лирикалық шегініс) анықтайды; -шығарма сюжетін идеямен байланысты рады.
|
Оқулық 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Қалыптастырушы бағалауға арналған
тапсырма лар жинағы 10-сынып
ОҚЫТУДАҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
Оқулық 10-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
|
||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз















