|
Бөлім: |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұхтар Мағауин «Шақан – Шері» романы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну. |
|
Сабақтың мақсаты |
Идеялық мазмұнын түсінеді, шығарманы сюжеттік-композициялық тұрғыдан талдайды. |
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Алдыңғы білім. Жалпы сыныпқа сұрақ қойылады. Сұрақ-жауап әдісі. |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. 1.Шақан-Шері қандай жанрға жатады? 2.Романның кейіпкерлерін ата 3.Шақан – Шері мен Көксеректің байланысы қандай? 4. Алда болатын оқиғадан хабар беретін Ажардың сөзін еске түсіріңдер 5.Шері сөзінің мағынасы қандай? 6.Шығармада қандай ұлттық құндылықтар кездесті? |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
|
3 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді. Композиция дегеніміз не? Сюжет дегеніміз не? Шығарманың идеясы дегеніміз не?
|
|
|
|
Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Жұптық жұмыс. Шығармаға сөжеттік талдау жасайды. Басталуы – Тұтқындағы Шақан /эпилог/ Дамуы – Шақанның бақытты отбасы Байланысы - Отбасынан айырылған Шақан Шиеленісуі – Кек қуған Шақан Шарықтау шегі – Шөнжік пен Шақанның кездесуі Шешімі – Шақанның қолға түсуі |
Оқушылар жұпқа бөлініп, жұппен бірлесіп әрекет жасайды. Шығарманы сюжеттік-композициялық талдау жасайды. |
Дескриптор: Шығарманың мазмұнын біледі – 1балл Сюжеттік желісін талдайды – 1балл Жұбымен белсенді әрекет етеді – 1балл |
Оқулық Хрестоматия |
|
№2 тапсырма. Топтық жұмыс. Романның үш бөліміне жеке жоспар құру І тарау. Қамыстағы үй.
ІІ тарау. Жолбарыс жымы.
ІІІ тарау. Сары құмның шапқыны
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма 3 проблемалық сұрақ құрастыру
ЕББҚ –тапсырма Оқулықтағы сұрақтарға дәптерлеріне жазбаша жауап жазады |
Оқушылар үш топқа бөлініп әр тарауға жоспар құрады. Топта бірлесіп, белсенді әрекет жасайды. 1-топ. Қамыстағы үй 2-топ. Жолбарыс жымы 3-топ. Сары құмның шапқыны |
Дескриптор /2/ Берілген дескриптор бойынша бағалау Тараудың жоспарын құрады-2балл
|
Оқулық Хрестоматия |
|
|
Білім бекіту 7 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы. Менің ойымша, «Шақан – Шері» романының идеясы ... Себебі, шығармада ... Оны мен мынадай мысалдармен дәлелдеймін... Мен мынадай қорытындыға келдім... |
Әркім дәптерлеріне ПОПС формуласын жазады. |
Дескриптор /5/ Шығарманың идеясын табады-2 балл Шығармадан мысалдар келтіреді – 2 балл Өз көзқарасын білдіреді – 1 балл |
Дәптер Оқулық
|
|
Үй тапсырмасын беру. 5 мин |
Жолбарыс туралы дерек оқу |
|
|
|
|
3 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
10-сынып. Мұхтар Мағауин "Шақан-Шері" романы. Композициялық-сюжеттік талдау
10-сынып. Мұхтар Мағауин "Шақан-Шері" романы. Композициялық-сюжеттік талдау
|
Бөлім: |
Аңызбен өрілген көркем сөз |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Мұхтар Мағауин «Шақан – Шері» романы. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаттары |
10.1.1.1 әдеби шығарманың сюжеттік – композициялық құрылысын талдау арқылы идеялық мазмұнын терең түсіну. |
|
Сабақтың мақсаты |
Идеялық мазмұнын түсінеді, шығарманы сюжеттік-композициялық тұрғыдан талдайды. |
Сабақ барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагог іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
|
Ұйымдастыру 2 мин |
Оқушылармен сәлемдесу, сыныпта оқушы зейінін шоғырландыру арқылы жайлы атмосфера қалыптастыру |
Оқушы назарын сабаққа аударады
|
|
|
|
Сабақтың басы 5 мин |
Алдыңғы білім. Жалпы сыныпқа сұрақ қойылады. Сұрақ-жауап әдісі. |
Алдыңғы сабақта үйренген білім мен қалыптасқан дағдылар туралы еске түсіреді. 1.Шақан-Шері қандай жанрға жатады? 2.Романның кейіпкерлерін ата 3.Шақан – Шері мен Көксеректің байланысы қандай? 4. Алда болатын оқиғадан хабар беретін Ажардың сөзін еске түсіріңдер 5.Шері сөзінің мағынасы қандай? 6.Шығармада қандай ұлттық құндылықтар кездесті? |
Қалыптастырушы бағалау: өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға “Жарайсың!” “Керемет” деген мадақтау сөзімен ынталандыру |
|
|
3 мин |
Сабақ мақсатын оқушылармен талдайды |
Сабақ мақсатына қатысты ойларын түсіндіреді. Композиция дегеніміз не? Сюжет дегеніміз не? Шығарманың идеясы дегеніміз не?
|
|
|
|
Жаңа сабақ 20 мин |
№1 тапсырма. Жұптық жұмыс. Шығармаға сөжеттік талдау жасайды. Басталуы – Тұтқындағы Шақан /эпилог/ Дамуы – Шақанның бақытты отбасы Байланысы - Отбасынан айырылған Шақан Шиеленісуі – Кек қуған Шақан Шарықтау шегі – Шөнжік пен Шақанның кездесуі Шешімі – Шақанның қолға түсуі |
Оқушылар жұпқа бөлініп, жұппен бірлесіп әрекет жасайды. Шығарманы сюжеттік-композициялық талдау жасайды. |
Дескриптор: Шығарманың мазмұнын біледі – 1балл Сюжеттік желісін талдайды – 1балл Жұбымен белсенді әрекет етеді – 1балл |
Оқулық Хрестоматия |
|
№2 тапсырма. Топтық жұмыс. Романның үш бөліміне жеке жоспар құру І тарау. Қамыстағы үй.
ІІ тарау. Жолбарыс жымы.
ІІІ тарау. Сары құмның шапқыны
Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма 3 проблемалық сұрақ құрастыру
ЕББҚ –тапсырма Оқулықтағы сұрақтарға дәптерлеріне жазбаша жауап жазады |
Оқушылар үш топқа бөлініп әр тарауға жоспар құрады. Топта бірлесіп, белсенді әрекет жасайды. 1-топ. Қамыстағы үй 2-топ. Жолбарыс жымы 3-топ. Сары құмның шапқыны |
Дескриптор /2/ Берілген дескриптор бойынша бағалау Тараудың жоспарын құрады-2балл
|
Оқулық Хрестоматия |
|
|
Білім бекіту 7 мин |
№3 тапсырма. Жеке жұмыс. ПОПС формуласы. Менің ойымша, «Шақан – Шері» романының идеясы ... Себебі, шығармада ... Оны мен мынадай мысалдармен дәлелдеймін... Мен мынадай қорытындыға келдім... |
Әркім дәптерлеріне ПОПС формуласын жазады. |
Дескриптор /5/ Шығарманың идеясын табады-2 балл Шығармадан мысалдар келтіреді – 2 балл Өз көзқарасын білдіреді – 1 балл |
Дәптер Оқулық
|
|
Үй тапсырмасын беру. 5 мин |
Жолбарыс туралы дерек оқу |
|
|
|
|
3 мин |
Кері байланыс ,,Менің термометрім,, Оқушылар жазба жұмысын жазу барысында нені үйрене алғандарын, не нәрсе қиын болғанын, не нәрсе ерекше қызығушылық тудырғанын айтады |
Оқушылар кері байланыс береді |
|
|
шағым қалдыра аласыз













