|
Сабақ |
Мектеп: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
«Дала, сенің ұлыңмын» поэмасындағы замана көрінісі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
11.3.2.1 - көркем шығармадағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Ж. Әбдірашев «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасындағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып бағалау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, талдау, жинақтау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды дарыту
|
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы(6-құндылық). |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Тарих |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
https://www.youtube.com/watch?v=yrfVHDKQN0o сілтемесі арқылы кіріп, «Біз түркілерміз» өлеңін тыңдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
Ж. Әбдірашев «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
|
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың назарын сабаққа аудару. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. Қызығушылықты ояту. «Байланыс тізбегі» әдісімен өлеңдегі берілген үзінді идеясын ашып, төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіріңдер. Туған дала достар түгіл қастарсың Айта алмайтын құдіретті дастансың Бақытын бер бірақ келер ақынның Бір тарауын мына менен басталсын. Биік санап өз аспанын , өз айын Басынғанның тартқызайын сазайын Жабырқасаң , жаның болып күйзеліп, Ашулансаң, жүйкең болып тозайын. Фәниден тез аттанармын аттансам Тірлігім не тағдырымнан шет қалсам? Қаның болып лапылдайын қуансаң, Көзің болып күлімдейін шаттансаң Және осыған жалпақ елді үндеуден Мәңгі бақи жалықпасын бұл кеудең Сақта сендік қасіретті сезбеуден Сақта сендік қасиетті білмеуден Туған дала тұғырымсың сен менің Ерте түлеп,еркін қанат сермедім Құшайын деп қанша биік ұшсам да Шетіңді бір, шегіңді бір көрмедім
Сабақ тақырыбы, сабақ мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушылар шеңберге тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек айтады. «Байланыс тізбегі» әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып түсіндіреді. |
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
11-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
Мағынаны тану. 1-тапсырма. Берілген сілтеме арқылы Ж. Әбдірашевтың «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасының аудио нұсқасын тыңдап, берілген кестені толтырыңыздар.
Дескрипторлар:
Өзара бағалау «Мадақтау сэндвичі» арқылы дескрипторларға сүйене отырып жүргізіледі.
2-тапсырма. ТЖ «Әдеби үйірме» әдісі. Әр топ мүшелері рөлдерге бөлінеді және поэманы оқып, рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды. Поэма композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады. Баяндап беруші – оның міндеті өз көзқарасы тұрғысынан немесе өз ойына сүйене отырып, осы шығарманың мазмұнын баяндау. Зерттеуші – оның міндеті (мәтінге байланысты) басты кейіпкердің мінезін немесе басты оқиғаны жан-жақты меңгеру және сипаттау. Сондай-ақ бұл жаңа сөздерді меңгеру және суреттеу немесе өткен тапсырманың қалған бөлігі болуы мүмкін. Сұрақтар құрастырушы – негізгі оқиғаларды қамтитын немесе өлеңнің жалпы мазмұны бойынша сұрақтар дайындайды. Бастысы, оқушылар сұрақ қоюдың өлшемдерін, төменгі және жоғары деңгейлердің бөлінуі туралы ескерсе болды. Сілтемелер табушы – оның міндеті өлеңнің тақырыбын, руханилығын ашатын немесе құптайтын кез келген сілтемелерді – белгілі және аздап белгілі афоризмдер, мәтелдер табу. Бейнелеуші-суреттеуші – оның міндеті шығарма кейіпкерге немесе өлең мазмұны бойынша суреттеу. Дәнекер – оның міндеті негізгі идеяларды немесе оқиғаларды бүгінгі өмірмен байланыстыру.
Дескрипторлар:
Бағалау. |
Берілген сілтеме арқылы Ж. Әбдірашевтың «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасының аудио нұсқасын тыңдап, берілген кестені толтырыңыздар.
Әр топ мүшелері рөлдерге бөлінеді және Ж. Әбдірашевтың «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасын оқып, рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды. Өлең композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары толықтырады. |
Өзара бағалау. «Комментарий жасау» әдісі
|
https://www.youtube.com/watch?v=yrfVHDKQN0o
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Рефлексия Бүгін мен . . . білдім. Мен үшін қызықты болды, себебі . . . Мен үшін қиындық туындады, ол . . . Мен тапсырманың барлығын орындадым, өйткені . . . Мен . . . түсіндім. Мен . . . сезіндім. Мен үшін . . . сәтті болды. Мені . . . таң қалдырды. . . . менің қолымнан келеді. Сабақ менің өмірім үшін . . . болды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Сабақ Мектеп: Күні: Мұғалімнің
аты-жөні: Сынып:
10 Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны: Сабақ
тақырыбы «Дала, сенің ұлыңмын»
поэмасындағы замана
көрінісі Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту
мақсаттары 11.3.2.1 - көркем шығармадағы
заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін салыстырып
бағалау;
Сабақ
мақсаттары Ж. Әбдірашев «Дала, сенің
ұлыңмын!» поэмасындағы заман көрінісі мен қазіргі заман көрінісін
салыстырып бағалау;
Бағалау
критерийлері шығарманың композициясын уақыт
пен кеңістік тұрғысынан
талдайды.
Ойлау дағдыларының
деңгейі Қолдану, талдау,
жинақтау.
Құндылықтарды
дарыту
Тарихтың, мәдениет пен тілдің
біртұтастығы(6-құндылық).
Пәнаралық
байланыстар Тарих
АКТ қолдану дағдылары https://www.youtube.com/watch?v=yrfVHDKQN0o
сілтемесі арқылы кіріп, «Біз
түркілерміз» өлеңін
тыңдайды.
Бастапқы
білім Ж. Әбдірашев «Дала, сенің
ұлыңмын!» поэмасы
Сабақ
барысы Сабақтың кезеңі/
уақыт Педагогтің
әрекеті Оқушының
әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
Ұйымдастыру
кезеңі: Сәлемдесу, оқушылардың назарын
сабаққа аудару.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру:
Оқушылар шеңберге тұрып,
бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек
айтады.
Қызығушылықты
ояту. «Байланыс тізбегі»
әдісімен өлеңдегі берілген үзінді
идеясын ашып, төмендегі сызбадағы байланысты ашып
түсіндіріңдер.
Туған дала достар
түгіл қастарсың
Айта алмайтын
құдіретті дастансың
Бақытын бер бірақ
келер ақынның
Бір тарауын мына
менен басталсын.
Биік санап өз
аспанын , өз айын
Басынғанның
тартқызайын сазайын
Жабырқасаң ,
жаның болып күйзеліп,
Ашулансаң, жүйкең
болып тозайын.
Фәниден тез
аттанармын аттансам
Тірлігім не
тағдырымнан шет қалсам?
Қаның болып
лапылдайын қуансаң,
Көзің болып
күлімдейін шаттансаң
Және осыған
жалпақ елді үндеуден
Мәңгі бақи
жалықпасын бұл кеудең
Сақта сендік
қасіретті сезбеуден
Сақта сендік
қасиетті білмеуден
Туған дала
тұғырымсың сен менің
Ерте түлеп,еркін
қанат сермедім
Құшайын деп қанша
биік ұшсам да
Шетіңді бір,
шегіңді бір көрмедім Кеше Бүгін Болашақта
Сабақ тақырыбы, сабақ
мақсаты, бағалау критерийлері
таныстырылады.
Оқушылар шеңберге
тұрып, бір-біріне қол беру арқылы жақсы тілек
айтады.
«Байланыс тізбегі»
әдісімен төмендегі сызбадағы байланысты ашып
түсіндіреді.
ҚБ «Одағайлар»
әдісі
Оооооо! – тамаша
жауап;
11-сынып «Қазақ
әдебиеті» оқулығы
Сабақтың
ортасы
Мағынаны тану.
1-тапсырма.
Берілген сілтеме
арқылы Ж. Әбдірашевтың «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасының аудио
нұсқасын тыңдап, берілген кестені
толтырыңыздар.
Өлеңнің тақырыбын
анықтаңыз Көтерілген мәселені
анықтаңыз Ұлттық құндылықтардың әлемдік
тақырыптаптармен үндестігін
ашыңыз Автордың тіліне баға
беріңіз.
Дескрипторлар:
поэма тақырыбын
анықтайды;
Көтерілген мәселені
анықтайды;
Ұлттық құндылықтарды
анықтайды;
Автор тіліне баға
береді.
Өзара
бағалау «Мадақтау сэндвичі» арқылы
дескрипторларға сүйене отырып
жүргізіледі.
2-тапсырма.
ТЖ
«Әдеби үйірме»
әдісі. Әр топ мүшелері рөлдерге
бөлінеді және поэманы оқып, рөлдері бойынша тапсырмаларды
орындайды. Поэма композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау
жасайды. Әр топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары
толықтырады.
Баяндап беруші
– оның міндеті өз көзқарасы
тұрғысынан немесе өз ойына сүйене отырып, осы шығарманың мазмұнын
баяндау.
Зерттеуші
– оның міндеті (мәтінге
байланысты) басты кейіпкердің мінезін немесе басты оқиғаны
жан-жақты меңгеру және сипаттау. Сондай-ақ бұл жаңа сөздерді
меңгеру және суреттеу немесе өткен тапсырманың қалған бөлігі болуы
мүмкін.
Сұрақтар
құрастырушы – негізгі оқиғаларды қамтитын
немесе өлеңнің жалпы мазмұны бойынша сұрақтар дайындайды. Бастысы,
оқушылар сұрақ қоюдың өлшемдерін, төменгі және жоғары деңгейлердің
бөлінуі туралы ескерсе
болды.
Сілтемелер табушы
– оның міндеті өлеңнің
тақырыбын, руханилығын ашатын немесе құптайтын кез келген
сілтемелерді – белгілі және аздап белгілі афоризмдер, мәтелдер
табу.
Бейнелеуші-суреттеуші –
оның міндеті шығарма
кейіпкерге немесе өлең мазмұны бойынша
суреттеу.
Дәнекер
– оның міндеті негізгі идеяларды
немесе оқиғаларды бүгінгі өмірмен
байланыстыру.
Дескрипторлар:
шығарма мазмұнын
уақыт пен кеңістік тұрғысынан
талдайды;
Рөл бойынша
тапсырмаларды орындай алады;
Өз ойларын еркін
жеткізеді.
Бағалау.
Берілген сілтеме
арқылы Ж. Әбдірашевтың «Дала, сенің ұлыңмын!» поэмасының аудио
нұсқасын тыңдап, берілген кестені
толтырыңыздар.
Әр топ мүшелері
рөлдерге бөлінеді және Ж. Әбдірашевтың «Дала, сенің ұлыңмын!»
поэмасын оқып, рөлдері бойынша тапсырмаларды орындайды. Өлең
композициясын уақыт пен кеңістік тұрғысынан талдау жасайды. Әр
топтан рөлдер бойынша шақырылады, қалғандары
толықтырады.
Өзара
бағалау. «Комментарий жасау»
әдісі
https://www.youtube.com/watch?v=yrfVHDKQN0o
Сабақтың
соңы
Рефлексия
Бүгін мен . . . білдім.
Мен үшін қызықты болды, себебі . .
.
Мен үшін қиындық туындады, ол . .
.
Мен тапсырманың барлығын орындадым, өйткені . .
.
Мен . . . түсіндім.
Мен . . . сезіндім.
Мен үшін . . . сәтті болды.
Мені . . . таң қалдырды.
. . . менің қолымнан
келеді.
Сабақ менің өмірім үшін . . .
болды.
Саралау –
оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті
жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
Бағалау –
оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының сақталуы
Сабақ бойынша рефлексия
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз.
Өз | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||















