
Адал азамат –Адал еңбек – Адал табыс
Қауіпсіздік сабағы: № 9 САБАҚ. «ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ»
Сынып жетекшісі:
Сынып: 11 «А»
2024-2025 оқу жылы
|
Тақырыбы: |
Адал азамат –Адал еңбек – Адал табыс Қауіпсіздік сабағы: № 9 САБАҚ. «ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ» |
||
|
Құндылық: |
Әділдік және жауапкершілік. Бірлік және ынтымақ. |
||
|
Мақсаты: |
Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез- құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету; Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу; Өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу; Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу; Кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауапкершілікпен қарау. Қауіпсіздік сабағы: балалар қоғамда кездесіп отырған балаларға қатысты зорлық- зомбылық пен қатыгездіктің зияны мен салдары туралы түсінік беру, талқылау. Негізгі міндеттері: - бір-біріне мейірімді қарым-қатынасқа, жанашырлыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу; - оқушыларға өзін тұлға ретінде құрметтеуге және айналасындағы адамдарды құрметтеуге негізделген белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыруға көмектесу. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез- құлқын сыни тұрғыдан бағалап және түзетеді; Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алады; Өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай біледі; Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болады; Кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауапкершілікпен қарайды. Қауіпсіздік сабағы бойынша: қоғамда кездесіп отырған балаларға қатысты зорлық- зомбылық пен қатыгездіктің зияны мен салдары туралы түсінік алып, талқылайды. |
||
|
Уақыты Бөлімі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Гимн
орындалады. https://www.youtube.com/watch?v=ymlbbyrslBA тақырыпқа байланысты бейнематериал қарау, талқылау. |
Мұғалімді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап беріп , өз ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Адал азамат деген кім?
Адал еңбек
Адал табыс
Топтық жұмыс Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа жеке тапсырма беру.
Қорытынды
|
-мұғалімді мұқият тыңдайды
-Әр топ өз жұмыстарын қорғап шығады
-сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері Үлестірмелі материалдар |
|
10 мин |
Қауіпсіздік сабағы: Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 мин) Әлемде қазіргі ең өзекті мәселелердің біріне айналып отырған – бұл жасөспірімдердің, балалардың зорлық-зомбылыққа ұшырауы. Барлық бала үйінде, мектепте және басқа да қоғамдық мекемелерде күнделікті қатыгездікпен және зорлық-зомбылықпен ұшырасып отырады. Зорлық-зомбылық адам ағзасына тікелей әсер ететінін, жаман әдеттерден бойларын аулақ ұстап, ондай әрекеттерге бармауға тәрбиелеу немесе ондай әрекеттерден сақтандыру адамгершілігі мол саналы азамат болып өсуіне ықпал жасау барлығымыздың міндетіміз. 2.Негізгі бөлім (6 мин) Қалай зорлық-зомбылыққа душар болмау керек? - Көшеде түнгі беймезгіл уақытта қалмауға тырысу, көшеде танымайтын адамдармен әңгімелеспеу және онымен қараңғы жерлерге, адамдар жоқ орындарға және т.б. жерлерге бармау. - Үйде жалғыз болғанда, бөтен адамдарды үйге кіргізбеу керек. - Бөтен біреудің машинасына отырмау, қыдырып жүргенде бөтен адамдардан тәтті, сыйлықтар алмау керектігін үйрету қажет. - Көшенің қараңғы жерлерінен, көпшілік жүрмейтін саябақтар мен стадиондардан аулақ жүруге үйрету. Қоғам үшін ең бастысы – тәуелсіздік, адам үшін бас бостандығы және уайым қайғысыз өмір. Оның кепілі – заңдылық. Тәуелсіздік төрімізден орын алған қоғамымыздағы ең басты құндылық – адам бостандығы. Адамның және адамзаттың құқықтары мен бас бостандықтарын қамтамасыз ету және қорғау – конституциялық заңдылықтың басты талабы. Қазақстанда салауатты өмір салтына қол жеткізуде, денсаулықты сақтау мен нығайтудағы басты міндеттің бірі – бала құқығын қорғау, зорлық-зомбылыққа қарсы күрес жүргізу. Егер жалпы айтқанда зомбылықты физикалық қасірет көрсету әрекеті деп анықтауы болса, онда тұрмыстық зомбылықта осы әрекеттің бастауы мен айқындау нүктесі анық белгіленеді. «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» ойыны. Оқушылар 4 топқа бөлінеді, «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» тақырыбында постермен жұмыс істеу. Есте сақта! - Полицияның, ата-аналардың, жақын туыстарының, көршілерінің, достарының телефондарын жатқа біліңіз; - Әрқашан ұялы телефонды өзіңізбен бірге алып жүріңіз. Бейнені қарау. Қатыгездік пен зорлық-зомбылық кезінде көмек сұрауға болатын орындар туралы ақпаратпен жадынамалар ресімдеу. 3. Қорытынды: сабақты қорытындылау. |
-мұғалімді мұқият тыңдайды. -қоғамда кездесіп отырған балаларға қатысты зорлық- зомбылық пен қатыгездіктің зияны мен салдары туралы түсінік алып, талқылайды. |
Презентация Жазба дәптерлері Түрлі түсті қарындаш, А4 қағаз Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/a3IOUb8aFvI?si=lBpdAquO4py1lS6D |
|
Сабақтың соңы 5мин
|
«ҚҚҚ» әдісі бойынша кері байланыс |
Тиімді кері байланыс береді |
Стикер, жапсырма қағаз |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
11-сынып. Сынып сағаты. Адал азамат –Адал еңбек – Адал табыс Қауіпсіздік сабағы: № 9 САБАҚ. «ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ»

Адал азамат –Адал еңбек – Адал табыс
Қауіпсіздік сабағы: № 9 САБАҚ. «ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ»
Сынып жетекшісі:
Сынып: 11 «А»
2024-2025 оқу жылы
|
Тақырыбы: |
Адал азамат –Адал еңбек – Адал табыс Қауіпсіздік сабағы: № 9 САБАҚ. «ЗОРЛЫҚ-ЗОМБЫЛЫҚТАН ҚОРҒАНУ: ҚОРҒАУ ӘДІСТЕРІН ЖӘНЕ КӨМЕККЕ ЖҮГІНУ ЕРЕЖЕЛЕРІН БІЛУ» |
||
|
Құндылық: |
Әділдік және жауапкершілік. Бірлік және ынтымақ. |
||
|
Мақсаты: |
Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез- құлқыңызды сыни тұрғыдан бағалау және түзету; Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алу; Өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай білу; Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болу; Кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауапкершілікпен қарау. Қауіпсіздік сабағы: балалар қоғамда кездесіп отырған балаларға қатысты зорлық- зомбылық пен қатыгездіктің зияны мен салдары туралы түсінік беру, талқылау. Негізгі міндеттері: - бір-біріне мейірімді қарым-қатынасқа, жанашырлыққа, қайырымдылыққа тәрбиелеу; - оқушыларға өзін тұлға ретінде құрметтеуге және айналасындағы адамдарды құрметтеуге негізделген белсенді өмірлік ұстанымды қалыптастыруға көмектесу. |
||
|
Күтілетін нәтиже: |
Басқа адамдармен қарым-қатынас кезінде өз мінез- құлқын сыни тұрғыдан бағалап және түзетеді; Өзара сыйластық пен ынтымақтастықты көрсете отырып, өз көзқарастарын білдіре алады; Өзінің де, басқа адамдардың да әрекеттерін талдай біледі; Әділдік, мейірімділік және жауапкершілік таныту арқылы басқаларға көмектесуге дайын болады; Кез-келген қызмет түріне немесе іс-әрекетке жауапкершілікпен қарайды. Қауіпсіздік сабағы бойынша: қоғамда кездесіп отырған балаларға қатысты зорлық- зомбылық пен қатыгездіктің зияны мен салдары туралы түсінік алып, талқылайды. |
||
|
Уақыты Бөлімі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру. Гимн
орындалады. https://www.youtube.com/watch?v=ymlbbyrslBA тақырыпқа байланысты бейнематериал қарау, талқылау. |
Мұғалімді мұқият тыңдайды. Сұрақтарға жауап беріп , өз ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері |
|
Сабақтың ортасы 20 мин |
Адал азамат деген кім?
Адал еңбек
Адал табыс
Топтық жұмыс Оқушыларды 3 топқа бөліп, әр топқа жеке тапсырма беру.
Қорытынды
|
-мұғалімді мұқият тыңдайды
-Әр топ өз жұмыстарын қорғап шығады
-сұрақтарға жауап беріп, өз ойларын ортаға салады. |
Презентация Жазба дәптері Үлестірмелі материалдар |
|
10 мин |
Қауіпсіздік сабағы: Сабақтың барысы 1. Кіріспе (2 мин) Әлемде қазіргі ең өзекті мәселелердің біріне айналып отырған – бұл жасөспірімдердің, балалардың зорлық-зомбылыққа ұшырауы. Барлық бала үйінде, мектепте және басқа да қоғамдық мекемелерде күнделікті қатыгездікпен және зорлық-зомбылықпен ұшырасып отырады. Зорлық-зомбылық адам ағзасына тікелей әсер ететінін, жаман әдеттерден бойларын аулақ ұстап, ондай әрекеттерге бармауға тәрбиелеу немесе ондай әрекеттерден сақтандыру адамгершілігі мол саналы азамат болып өсуіне ықпал жасау барлығымыздың міндетіміз. 2.Негізгі бөлім (6 мин) Қалай зорлық-зомбылыққа душар болмау керек? - Көшеде түнгі беймезгіл уақытта қалмауға тырысу, көшеде танымайтын адамдармен әңгімелеспеу және онымен қараңғы жерлерге, адамдар жоқ орындарға және т.б. жерлерге бармау. - Үйде жалғыз болғанда, бөтен адамдарды үйге кіргізбеу керек. - Бөтен біреудің машинасына отырмау, қыдырып жүргенде бөтен адамдардан тәтті, сыйлықтар алмау керектігін үйрету қажет. - Көшенің қараңғы жерлерінен, көпшілік жүрмейтін саябақтар мен стадиондардан аулақ жүруге үйрету. Қоғам үшін ең бастысы – тәуелсіздік, адам үшін бас бостандығы және уайым қайғысыз өмір. Оның кепілі – заңдылық. Тәуелсіздік төрімізден орын алған қоғамымыздағы ең басты құндылық – адам бостандығы. Адамның және адамзаттың құқықтары мен бас бостандықтарын қамтамасыз ету және қорғау – конституциялық заңдылықтың басты талабы. Қазақстанда салауатты өмір салтына қол жеткізуде, денсаулықты сақтау мен нығайтудағы басты міндеттің бірі – бала құқығын қорғау, зорлық-зомбылыққа қарсы күрес жүргізу. Егер жалпы айтқанда зомбылықты физикалық қасірет көрсету әрекеті деп анықтауы болса, онда тұрмыстық зомбылықта осы әрекеттің бастауы мен айқындау нүктесі анық белгіленеді. «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» ойыны. Оқушылар 4 топқа бөлінеді, «Зорлық-зомбылықсыз және қатігездіксіз балалық шақ» тақырыбында постермен жұмыс істеу. Есте сақта! - Полицияның, ата-аналардың, жақын туыстарының, көршілерінің, достарының телефондарын жатқа біліңіз; - Әрқашан ұялы телефонды өзіңізбен бірге алып жүріңіз. Бейнені қарау. Қатыгездік пен зорлық-зомбылық кезінде көмек сұрауға болатын орындар туралы ақпаратпен жадынамалар ресімдеу. 3. Қорытынды: сабақты қорытындылау. |
-мұғалімді мұқият тыңдайды. -қоғамда кездесіп отырған балаларға қатысты зорлық- зомбылық пен қатыгездіктің зияны мен салдары туралы түсінік алып, талқылайды. |
Презентация Жазба дәптерлері Түрлі түсті қарындаш, А4 қағаз Пайдалы сілтеме: https://youtu.be/a3IOUb8aFvI?si=lBpdAquO4py1lS6D |
|
Сабақтың соңы 5мин
|
«ҚҚҚ» әдісі бойынша кері байланыс |
Тиімді кері байланыс береді |
Стикер, жапсырма қағаз |
шағым қалдыра аласыз


