|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Назарбеков атындағы ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Болашаққа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Абенова |
|||||
|
Күні: |
14.05.2024жыл. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 125 сабақ. Шылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау. 4.4.2.7 сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, сөз бен сөздің арасында келетін шылаулардың мәнін түсінеді, қалай жазылатынын біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: А)Үй тапсырмасын тексеру. 25-жаттығу Мен туралы жақсы лебізіңе рақмет! Оған дейін әлі біршама уақыт бар. Гүлжан кешке дейін үй жинады. Дескриптор: Шылаулармен сөйлем құрайды-1Б
Ә) Сұрақ-жауап: - Өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Шылау деген не еді? -Олай болса, бүгінгі сабақта да шылау туралы еске түсіріп, тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсатын хабарлау. Елордасы елімнің бөлімшесі. Тақырып: Қайталау сабағы.Шылау Болашақ деген әлемде, Балаллар елі деген ел болыпты.Сол ел туралы бізге мәтін берілген екен,сол мәтінге назар аударайық. 26-жаттығу. Мәтінді оқы. «Балалар елін бағындыру» Мәтінді жүргізіп оқыту. Дескриптор: Мәтінді жүргізе оқиды алады-1Б 2 -тапсырма 1.Мәтінді бөліктерге бөліп,оқушыларға тізбектей оқыту. 2.Мәттіннің бірінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1.Мәттіннің бірінші бөлігіне қалай ойлайсың? Сенің ойыңша, Неліктен сөздерін пайдаланып мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыра алады -1Б
2. Мәтіннің екінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1.Мәтіннен шылауы бар сөйлемдерді таба алады -1Б 2.Шылауларды салыстырады-1Б 3.Олардың ерекшеліктерін атай алады-1Б 4.Мәттіннің екінші бөлігіне мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыра алады -1Б 3-тапсырма . Мәтіннің үшінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1.Осы үзіндіге байланысты өз пікірін айта алады-1Б Пікір айту барысында қыстырма сөздер мен шылауларды қолдана алады-1Б
4- тапсырма . Мәтіннің төртінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1. Балаларға көмекке келген бесеудің қайссысы бірінші болуы керек деген сұраққа өз пікірін білдіре алады-1Б 2. Толық мәтін бойынша негізгі ойды тұжырымдай алады-1Б 3. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының сәйкестігін анықтайды-1Б
Еңбек, Оқу, Өнер, Кітап, Спорт бұлардың барлығы бала үшін пайдалы. Барлығы да бірінші болуға лайықты. Мәтіндегі негізгі ой: Бала тек ойынмен шектелмей жан-жақты дамуы керек.
Еңбек, Оқу, Өнер, Кітап, Спорт туралы мақалдар айтқызу . Бес тақырыптың біріне Болашақ сөзіне сүйене отырып ой толғау жазу.
Мен (бен,пен) – сөз арасында жазылады Да, де,та,те,ма,ме,ба,бе,па,пе-сұраулық мағына үстейді Үшін,туралы,дейін- сөзді толықтырады Қой,ғой,қана,ғана-ақ-өтініш,шектеу, даралау мағыналарын үстейді.
Үй тапсырмасы 30-жаттығу Жұмбақтағы сөз: Болашақ Болашақ.
|
Өлең шумағын оқиды
Үй тапсырмасын оқиды
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді жүргізе оқиды
Мәтінді оқып, тапсырмалар ды орындайды
Мәтінді оқып, тапсырмалар ды орындайды
Шылауларды салыстырады
Мәтіннің үшінші бөлігін оқиды. Үзіндіге байланысты өз пікірлерін айтады.
Мәтіннің төртінші бөлігін оқиды. Берілген сұраққа пікір білдіреді
Үй тапсырмасын алады Әңгіме құрап жазады
«Аяқталмаған сөйлем»әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
ҚБ:мақтау, мадақтау
ҚБ:мақтау мадақтау
|
Слайд
Оқулық
Слайд
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
125 сабақ. Шылау тақырыбы.
125 сабақ. Шылау тақырыбы.
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Назарбеков атындағы ЖББМ |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Болашаққа саяхат |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Ж.Абенова |
|||||
|
Күні: |
14.05.2024жыл. |
|||||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 125 сабақ. Шылау |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 – мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының өзара сәйкестігін анықтау және ондағы негізгі ойды тұжырымдау. 4.4.2.7 сөз бен сөзді, сөйлем мен сөйлемді байланыстыратын шылауларды (және, себебі, мен, пен) қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіндегі негізгі ойды анықтайды, сөз бен сөздің арасында келетін шылаулардың мәнін түсінеді, қалай жазылатынын біледі |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: қазақ тілінің қолдану аясын кеңейту |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру
Өткен білімді еске түсіру
Жаңа білім
Бекіту
Кері байланыс |
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. Өткен сабаққа шолу, жаңа сабаққа кіріспе: А)Үй тапсырмасын тексеру. 25-жаттығу Мен туралы жақсы лебізіңе рақмет! Оған дейін әлі біршама уақыт бар. Гүлжан кешке дейін үй жинады. Дескриптор: Шылаулармен сөйлем құрайды-1Б
Ә) Сұрақ-жауап: - Өткен сабақта қандай тақырып өттік? -Шылау деген не еді? -Олай болса, бүгінгі сабақта да шылау туралы еске түсіріп, тапсырмалар орындайтын боламыз. Сабақ мақсатын хабарлау. Елордасы елімнің бөлімшесі. Тақырып: Қайталау сабағы.Шылау Болашақ деген әлемде, Балаллар елі деген ел болыпты.Сол ел туралы бізге мәтін берілген екен,сол мәтінге назар аударайық. 26-жаттығу. Мәтінді оқы. «Балалар елін бағындыру» Мәтінді жүргізіп оқыту. Дескриптор: Мәтінді жүргізе оқиды алады-1Б 2 -тапсырма 1.Мәтінді бөліктерге бөліп,оқушыларға тізбектей оқыту. 2.Мәттіннің бірінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1.Мәттіннің бірінші бөлігіне қалай ойлайсың? Сенің ойыңша, Неліктен сөздерін пайдаланып мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыра алады -1Б
2. Мәтіннің екінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1.Мәтіннен шылауы бар сөйлемдерді таба алады -1Б 2.Шылауларды салыстырады-1Б 3.Олардың ерекшеліктерін атай алады-1Б 4.Мәттіннің екінші бөлігіне мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыра алады -1Б 3-тапсырма . Мәтіннің үшінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1.Осы үзіндіге байланысты өз пікірін айта алады-1Б Пікір айту барысында қыстырма сөздер мен шылауларды қолдана алады-1Б
4- тапсырма . Мәтіннің төртінші бөлігін оқы. Дескриптор: 1. Балаларға көмекке келген бесеудің қайссысы бірінші болуы керек деген сұраққа өз пікірін білдіре алады-1Б 2. Толық мәтін бойынша негізгі ойды тұжырымдай алады-1Б 3. Мәтіннің тақырыбы мен мазмұнының сәйкестігін анықтайды-1Б
Еңбек, Оқу, Өнер, Кітап, Спорт бұлардың барлығы бала үшін пайдалы. Барлығы да бірінші болуға лайықты. Мәтіндегі негізгі ой: Бала тек ойынмен шектелмей жан-жақты дамуы керек.
Еңбек, Оқу, Өнер, Кітап, Спорт туралы мақалдар айтқызу . Бес тақырыптың біріне Болашақ сөзіне сүйене отырып ой толғау жазу.
Мен (бен,пен) – сөз арасында жазылады Да, де,та,те,ма,ме,ба,бе,па,пе-сұраулық мағына үстейді Үшін,туралы,дейін- сөзді толықтырады Қой,ғой,қана,ғана-ақ-өтініш,шектеу, даралау мағыналарын үстейді.
Үй тапсырмасы 30-жаттығу Жұмбақтағы сөз: Болашақ Болашақ.
|
Өлең шумағын оқиды
Үй тапсырмасын оқиды
Сұрақтарға жауап береді.
Мәтінді жүргізе оқиды
Мәтінді оқып, тапсырмалар ды орындайды
Мәтінді оқып, тапсырмалар ды орындайды
Шылауларды салыстырады
Мәтіннің үшінші бөлігін оқиды. Үзіндіге байланысты өз пікірлерін айтады.
Мәтіннің төртінші бөлігін оқиды. Берілген сұраққа пікір білдіреді
Үй тапсырмасын алады Әңгіме құрап жазады
«Аяқталмаған сөйлем»әдісі арқылы кері байланыс жасайды |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
ҚБ:мақтау, мадақтау
ҚБ:мақтау мадақтау
|
Слайд
Оқулық
Слайд
Оқулық
Оқулық
Суреттер
Оқулық |
||
шағым қалдыра аласыз














