|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Зат.Ауа.Су. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№12 сабақ. Заттар қандай болады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 - заттарды шығу тегі мен агрегаттық күйі бойынша жіктеу; 3.1.2.1 - ақпарат көзінің түрлерін,артықшылығы мен кемшілігін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дененің неден жасалғанын анықтайды Заттың түрлі күйде болатынын білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Қанайналым жүйесі мүшелерінің суреттерін салып, олардың қызметі жайында жазып кел.
Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Неден жасалған? «Жасырынған затты тап» ойыны. Негеш пен Эврика ойнап отыр. Ойынға сен де қатыс. Денелердің неден жасалғанын анықта. Қар қиыршықтары неден құралады деп ойлайсың? Оны қалай дәлелдеуге болады? Бізді қоршаған барлық нысан дене деп аталады. Дене заттан тұрады
ЕБҚ Айналаңдағы заттардың неден жасалғанын анықта.
Топтық жұмыс 2-тапсырма «Топтастыру» әдісі Топқа сабақ басында берілген денелердің затын анықтау. Қасық- дене, зат – темір. Сөздік кітапша-дене, зат- қағаз, қарындаш-дене, зат-ағаш, ойыншық-дене, зат-резіңке. Дене заттан құралатынын және дене мен заттың айырмашылығын айту
ЕҚБ Жауап бер Табиғатта жаратылған заттарды қалай атауға болады? Адамдар қолмен жасаған заттарды ше?
3-тапсырма Сызбаны оқы. Сызбадан түсінгеніңді жұпта талқыла.Зерттеу жұмысының нәтижесін осындай сызбаға жаз.
Сергіту сәті
Практикалық жұмыс 4-тапсырма Анықта Судың күйлерін анықта Судың үш күйін таныстыру Топтық жұмыс 1-топ: Су қандай? 2-топ: Мұз туралы не айтасыңдар? 3-топ: Бу қалай пайда болады?
5-тапсырма Ойлан Біздің айналамызда жасанды заттардан жасалған денелер көбейіп келеді. Бұл жақсы ма, әлде жаман ба? Өз пікіріңді түсіндір. Сен білесің бе? Алмаз-табиғатта кездесетін ең қатты зат. Одан әдемі әшекей бұйым-гаухартас жасайды.
Есте сақта! Табиғи заттар табиғатта кездеседі. Жасанды заттар адамның қолымен жасалады.
ҚЖ: Алдын-ала 4 қорапқа 4 зат салынады: темір қасық, сөздік кітапша, қарындаш, доп. Әр топтан бір оқушы шығып, қораптағы затты қарайды, бірақ не екенін оқушыларға айтпайды. Басқа оқушылар оған сұрақтар қою арқылы табу керек. Ал тақтадағы бала оқушылардың сұрағына «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. Сынып оқушылары ол затты тапқанша сұрақ қою жалғаса береді. Егер оқушылар таба алмай жатқан жағдайда тақтадағы бала оқушыларға шешімін табуға көмектеседі. 1 топқа темір қасық, 2-топқа сөздік кітапша, 3-топқа қарындаш, 4-топқа доп беру. Топ мүшелері бұл денелер туралы не білетіндерін ортаға салу. Сұрақ: - Қасық неден жасалған? Сөздік кітапша неден жасалған? Қарындаш неден жасалған? Ойыншық неден жасалған? Бқл заттар не үшін пайдаланылады?
Үй тапсырмасы Үйдегі заттарды салыстыр. Кейбір заттарға назар аудар. Олардың айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, өз ойыңды дәлелде.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Ақпаратпен танысады
Заттарды топтастырады
Жеке жұмыс жасайды
Модель жасайды
Ақпаратпен танысады
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Денелер туралы айтады
Қосымша жұмыс атқарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Дескриптор: Қанайналым жүйесі мүшелерінің суреттерін салады-1б Олардың қызметі жайында жазады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Заттардың неден жасалғанын табады-1б Заттар туралыөз ойларын айтады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Дене заттан құралатынын және дене мен заттың айырмашылығын айтады-1б
Керемет!
Дескриптор: Сызба бойынша зерттеу жүргізіп, оның нәтижесін шығарады-1б
Тамаша!
Керемет екен!
Тамаша!
Дескриптор: Судың күйлерін анықтайды-1б Судың үш күйі туралы білімдері бар-1б
Тамаша!
ДескриптоР: Жасанды заттар мен табиғи заттар туралы өз ойларын айтады-1б Табиғи заттардың пайдасын біледі-1б
Тамаша!
Сендер мықты зерттеушісіңдер!
«Медаль» әдісі |
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Суреттер
Сызба
Оқулық
Кесте
Оқулық
Заттар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
12 сабақ. Заттар қандай болады ҚМЖ 3 сынып жаратылыстану.docx
12 сабақ. Заттар қандай болады ҚМЖ 3 сынып жаратылыстану.docx
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Жаратылыстану |
|||||
|
Бөлім: |
Зат.Ауа.Су. |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№12 сабақ. Заттар қандай болады? |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.1.1 - заттарды шығу тегі мен агрегаттық күйі бойынша жіктеу; 3.1.2.1 - ақпарат көзінің түрлерін,артықшылығы мен кемшілігін анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Дененің неден жасалғанын анықтайды Заттың түрлі күйде болатынын білетін болады |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ЖАСАМПАЗДЫҚ ЖӘНЕ ЖАҢАШЫЛДЫҚ Түрлі объектілердің жеке белгілерін салыстыра білу, заттарды жалпы белгілер бойынша талдау, біріктіру Апта дәйексөзі: Тура биде туған жоқ |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 25 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 5минут
Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Қанайналым жүйесі мүшелерінің суреттерін салып, олардың қызметі жайында жазып кел.
Жаңа тақырып ФС тапсырмасы 1-тапсырма Неден жасалған? «Жасырынған затты тап» ойыны. Негеш пен Эврика ойнап отыр. Ойынға сен де қатыс. Денелердің неден жасалғанын анықта. Қар қиыршықтары неден құралады деп ойлайсың? Оны қалай дәлелдеуге болады? Бізді қоршаған барлық нысан дене деп аталады. Дене заттан тұрады
ЕБҚ Айналаңдағы заттардың неден жасалғанын анықта.
Топтық жұмыс 2-тапсырма «Топтастыру» әдісі Топқа сабақ басында берілген денелердің затын анықтау. Қасық- дене, зат – темір. Сөздік кітапша-дене, зат- қағаз, қарындаш-дене, зат-ағаш, ойыншық-дене, зат-резіңке. Дене заттан құралатынын және дене мен заттың айырмашылығын айту
ЕҚБ Жауап бер Табиғатта жаратылған заттарды қалай атауға болады? Адамдар қолмен жасаған заттарды ше?
3-тапсырма Сызбаны оқы. Сызбадан түсінгеніңді жұпта талқыла.Зерттеу жұмысының нәтижесін осындай сызбаға жаз.
Сергіту сәті
Практикалық жұмыс 4-тапсырма Анықта Судың күйлерін анықта Судың үш күйін таныстыру Топтық жұмыс 1-топ: Су қандай? 2-топ: Мұз туралы не айтасыңдар? 3-топ: Бу қалай пайда болады?
5-тапсырма Ойлан Біздің айналамызда жасанды заттардан жасалған денелер көбейіп келеді. Бұл жақсы ма, әлде жаман ба? Өз пікіріңді түсіндір. Сен білесің бе? Алмаз-табиғатта кездесетін ең қатты зат. Одан әдемі әшекей бұйым-гаухартас жасайды.
Есте сақта! Табиғи заттар табиғатта кездеседі. Жасанды заттар адамның қолымен жасалады.
ҚЖ: Алдын-ала 4 қорапқа 4 зат салынады: темір қасық, сөздік кітапша, қарындаш, доп. Әр топтан бір оқушы шығып, қораптағы затты қарайды, бірақ не екенін оқушыларға айтпайды. Басқа оқушылар оған сұрақтар қою арқылы табу керек. Ал тақтадағы бала оқушылардың сұрағына «иә» немесе «жоқ» деп жауап береді. Сынып оқушылары ол затты тапқанша сұрақ қою жалғаса береді. Егер оқушылар таба алмай жатқан жағдайда тақтадағы бала оқушыларға шешімін табуға көмектеседі. 1 топқа темір қасық, 2-топқа сөздік кітапша, 3-топқа қарындаш, 4-топқа доп беру. Топ мүшелері бұл денелер туралы не білетіндерін ортаға салу. Сұрақ: - Қасық неден жасалған? Сөздік кітапша неден жасалған? Қарындаш неден жасалған? Ойыншық неден жасалған? Бқл заттар не үшін пайдаланылады?
Үй тапсырмасы Үйдегі заттарды салыстыр. Кейбір заттарға назар аудар. Олардың айырмашылығы мен ұқсастығын тауып, өз ойыңды дәлелде.
Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады
Үй тапсырмасын тексертеді
Тапсырмалар ды орындайды
Ақпаратпен танысады
Заттарды топтастырады
Жеке жұмыс жасайды
Модель жасайды
Ақпаратпен танысады
Жаттығу жасайды
Тапсырманы орындайды
Денелер туралы айтады
Қосымша жұмыс атқарады
Үй тапсырмасын алады
Кері байланыс береді
|
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Дескриптор: Қанайналым жүйесі мүшелерінің суреттерін салады-1б Олардың қызметі жайында жазады-1б
Тамаша!
Дескриптор: Заттардың неден жасалғанын табады-1б Заттар туралыөз ойларын айтады-1б
Кереметсіңдер!
Дескриптор: Дене заттан құралатынын және дене мен заттың айырмашылығын айтады-1б
Керемет!
Дескриптор: Сызба бойынша зерттеу жүргізіп, оның нәтижесін шығарады-1б
Тамаша!
Керемет екен!
Тамаша!
Дескриптор: Судың күйлерін анықтайды-1б Судың үш күйі туралы білімдері бар-1б
Тамаша!
ДескриптоР: Жасанды заттар мен табиғи заттар туралы өз ойларын айтады-1б Табиғи заттардың пайдасын біледі-1б
Тамаша!
Сендер мықты зерттеушісіңдер!
«Медаль» әдісі |
Суреттер
Оқу құралдары
Жұмыс дәптері
Қимылдар
Суреттер
Сызба
Оқулық
Кесте
Оқулық
Заттар
Суреттер
Кері байланыс тақтасы |
||
шағым қалдыра аласыз



















