Тақырып бойынша 11 материал табылды

13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары. №7көрсетілім «Алюминий мен оның құймалары». №9зертханалық тәжірибе «Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»

Материал туралы қысқаша түсінік
9.2.1.5-атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау 9.2.1.6-алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу Алюминийдің химиялық қасиеттерін және оның қосылыстары мен құймаларының қолдану аймақтарын көрсету. Алюминийдің қолданылуын, оның жеңіл, коррозияға төзімді қасиеттерін және басқа да пайдалы аспектілерін талқылау. Алюминийдің оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу және олардың практикалық маңыздылығын ашу.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқамерзімді жоспар


Бөлім:

Тотығу және тотықсыздану

Педагогтің аты-жөні:

Күн:

Сыныбы :

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Тақырыбы:

13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары.

7көрсетілім «Алюминий мен оның құймалары».

9зертханалық тәжірибе

«Алюминийдің қышқыл және сілті ерітінділерімен әрекеттесуі»

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.1.5-атом құрылысы негізінде алюминийдің қасиеттерін түсіндіру, оның маңызды қосылыстары мен құймаларынның қолдану аймағын атау

9.2.1.6-алюминий, оның оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу

Сабақтың мақсаты:

Алюминийдің химиялық қасиеттерін және оның қосылыстары мен құймаларының қолдану аймақтарын көрсету.

Алюминийдің қолданылуын, оның жеңіл, коррозияға төзімді қасиеттерін және басқа да пайдалы аспектілерін талқылау. Алюминийдің оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін зерттеу және олардың практикалық маңыздылығын ашу.

Құндылықтар


Озық ойлы ұлт:еңбекқорлық және кәсіби біліктілікАдал азамат: Әділдік және жауапкершілік


Сабақ барысы

Мұғалімнің әрекеті


Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




5 мин

І. Ұйымдастыру кезеңі:

а) «Элементтер шеңбері» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады


«KAZ MATH» платформада оқушылар топтарға бірігеді.


.

Оқушылар шеңберге тұрып «Элементтер шеңбері» әдісі арқылы сыныпта жағымды ахуал орнатады .



«KAZ MATH» платформада оқушылар топтарға бірігеді

https://qazmath.net/quraldar/topka-bolu/



Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.



Түрлі түсті стикерлер

5 мин

ІІ Үй тапсырмасы

« Зерттеуші» әдісі арқылы сұрақ қояды, өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.




«Киноматофера» әдісі арқылы сұрақтар қою отырып жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды.

Оқушылар « Зерттеуші» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.


«Киноматафера» әдісі арқылы

Бейне роликті көріп отырып, жаңа сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды

https://youtu.be/ea0qfk1nLy8?si=X3NIJNs-47OzDdD-

Кері байланыс:

Мадақтау арқылы бағаланады.

«Жарайсың!»

«Тамаша жауап»т .б




Экран

Сабақтың ортасы

10

мин

Жаңа сабақ.

Топтық жұмыс

Мұғалім оқушыларға такырыпты бөліп береді.

.


Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдап , берілген нұсқау бойынша жұмыс жасайды.

туралы ақпаратты оқып танысырады .

1-топ Құрылысы, табиғатта таралуы

2-топ Алынуы, химиялық қасиеті

3-топАлюминийдің маңызды қосылыстары.Қолданылуы

Кері байланыс:

«Рефлексиялық нысана» әдісі арқылы бағалайды


А4 парағы


20 мин

Сабақты бекіту тапсырмалары.





Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.
















Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді









Wortwall плотформасында тапсырмаларды орындау.


Мұғалім тақырып бойынша білімдерін тиянақтау үшін жеке, жұптық жұмыстар ұйымдастырады

Жұмыстың орындалуына бақылау жасайды,

ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді.



PISA тапсырмасы


Мәтін:

Алюминий – жеңіл, бірақ өте мықты металл, ол табиғатта кең таралған және көптеген салаларда қолданылады. Оның атом нөмірі 13, және ол периодтық кестеде 3-ші топтың элементі болып табылады. Алюминийдің негізгі қасиеттерінің бірі – оның коррозияға төзімділігі. Бұл қасиет алюминийдің бетінде жұқа оксид қабатының пайда болуы нәтижесінде жүзеге асады.


Алюминийдің көп мөлшері жер қыртысында кездеседі. Ол өте жеңіл, бірақ басқа металдармен салыстырғанда өте мықты. Бұл қасиеттері оны авиация, автокөлік өндірісі және құрылыс саласында кеңінен қолдануға мүмкіндік береді. Алюминийдің ең көп қолданылатын қосылыстарының бірі – алюминий оксиді (Al₂O₃), ол металлургияда және керамика өндірісінде пайдаланылады.



























Жаңа сабақты қортындылау тапсырмалары.


Тапсырма №1 Жұптық жұмыс

1-жұп:Алюминий оксидінің екідайлы қасиет көрсететінін дәлелдейтін реакция теңдеулерін жазып теңестіріңіз.




2-жұп:

Алюминий гидроксидінің қасиеттерін дәлелдеп көрсетіңіз.

Гидроксидтің қасиеті

Алюминий гидроксидінің формуласы

Қышқылмен әрекеттесу реакциясы

Сілтімен реакциясы

Екідайлы




3-жұп

Келесі айналымдарды жүзеге асырыңдар








Тапсырма №2 Жеке жұмыс

Алюминийдің а) бром, фосфор, көміртек және азот жай заттармен, в) су, бромсутек, көмірқышқылы және азот қышқылы сияқты күрделі заттармен әрекеттесу реңдеуін жазыңдар.





Тапсырма №3 Жұптық жұмыс

Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды

1 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/ru/resource/39357852

2 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/ru/resource/39397830

3 жұп тапсырмасы

https://wordwall.net/ru/resource/15225923






Тапсырма №5

Алюминий гидроксиді (Al(OH)₃) сілтілік және қышқылдық қасиеттерге ие. Ол алюминийдің сілтілік ортада әрекеттесуі нәтижесінде түзіледі. Сонымен қатар, алюминий гидроксиді сумен әрекеттесіп, алюминийдің сілтілік ерітіндісін түзеді.

Алюминийдің қосылыстарының маңызды қолданылуы көптеген өнеркәсіп салаларында байқалады. Мысалы, алюминий оксиді және гидроксиді фармацевтика, косметика, тамақ өнеркәсібінде, ал алюминий сульфаты ауыз суын тазалау үшін қолданылады

Тапсырмалар:

1.Алюминийдің негізгі қасиеттерін атаңыз.

2.Алюминийдің қандай қосылыстары кеңінен қолданылады? Олардың қолдану салаларын атаңыз.

3.Алюминий оксиді мен гидроксидінің екідайлы қасиеттерін түсіндіріңіз.

4.Алюминийдің коррозияға төзімділігі қалай пайда болады?

5.Алюминийдің фармацевтика мен косметика саласындағы қолданылуы туралы мысал келтіріңіз. 1. Теориялық тапсырма:
Алюминийдің атом құрылысы мен оның химиялық қасиеттерін түсіндіріп беріңіз. Алюминийдің маңызды қосылыстарын және олардың қолдану салаларын атаңыз.
2. Зерттеу тапсырмасы:
Алюминий мен оның қосылыстарымен байланысты келесі жағдайларды зерттеңіз:
a) Алюминийдің оксиді мен гидроксиді қышқылдық және негіздік қасиеттерді көрсетеді. Бұл қасиеттердің мысалдарын келтіріңіз.
b) Алюминийдің қосылыстарын қолданатын салаларда (мысалы, авиация, құрылыс, электротехника) оның қасиеттері қалай қолданылады?
3. Практикалық тапсырма:
Сіз алюминийді немесе оның қосылыстарын қолданатын жаңа технология немесе өнім ойлап табуыңыз қажет. Бұл технология қандай саланы қамтиды, оның тиімділігі мен алюминийдің рөлі туралы түсінік беріңіз.
4. Математикалық тапсырма:
Алюминийдің маңызды қосылысы - алюминий оксиді (Al₂O₃). 10 г алюминийден қанша грамм алюминий оксиді алу мүмкін екенін есептеңіз. (Молекулалық масса: Al = 27 г/моль, O = 16 г/моль)


«Банкомат» әдісі арқылы жаңа сабақты беітіп қортындылау. Оқушылар сұрақтарға жауап береді


Дескриптор:

Алюминий оксидінің екідайлы қасиетін сипаттайды;

Алюминий гидроксидінің қасиетін дәлелдейді.;

Реакция теңдеулерін дұрыс жазады;

Жалпы балл-2















Дескриптор:

алюминийдің жай заттармен реакциясын жазады,

алюминийдің күрделі заттармен реакциясын жазады;

Жалпы балл-2




Дескриптор

Wortwall плотформасында тапсырмаларды оқушылар орындайды

Жалпы балл-2










Дескриптор

алюминийдің негізгі физикалық және химиялық қасиеттерін дұрыс атайды (мысалы, жеңіл, коррозияға төзімді, жоғары температурада қайнайды, т.б.) алюминийдің қолданылу салаларын нақты мысалдармен ұсынады (авиация, құрылыс, автокөлік өндірісі, металлургия, т.б.). алюминийдің коррозияға төзімділігінің себептерін түсіндіреді. Жалпы балл-2































Дескриптор

Банкомат әдісіндегі сұрақтарға жауап береді, дәлеле келтіреді. Жалпы балл 2

Оқулық дәптер.

Сабақтың соңы



4 мин

Кері байланыс

«Химиктер» әдісі

Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.


Кері байланыс

«Химиктер» әдісі


AutoShape 3

Маған сабақта қиын болды .........................

Маған сабақта жеңіл болды ........................

Маған әлі де көмек керек …........................


Бағалау «Домбыра» әдісі арқылы.

1 мин

Үй тапсырмасы

13 (ІІІ)-топ металдары. Алюминий және оның қосылыстары







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
12.06.2025
133
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 11