Сабақтың
басы
10
мин.
|
І.Ұйымдастыру
кезеңі:
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу.
Психологиялық ахуал
қалыптастыру. Оқушылардың көңіл-күйін сұрап, сабаққа назар
аударту.
|
Оқушылар сәлемдесіп,
сабаққа назар аударады.
|
|
|
Өткен білімді еске
түсіру.
«Wordwall»
платформасын пайдаланып үй
тапсырмасын сұраймын.
1.Адам ағзасының ішкі
ортасындағы негізгі 3 сұйықтық ?
2.Гомеостаз дегеніміз не ?
3.Қанның қызметі қандай ?
4.Қан тамырларының қандай түрлері бар
?
5.Ұлпа сұйықтығы дегеніміз не
?
6.Лимфаның қызметі ?
7.Неліктен ағзаның
негізгі үш сұйық ортасы өзара байланысты
?
|
Оқушылар кездейсоқ
айналым бойынша таңдалып, қойылған сұраққа жауап
береді.

|
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Үй тапсырмасын
пысықтайды.
|
Үй тапсырмасына байланысты
қойылған сұрақтарға жауап
береді.
Ағзаның ішкі орта
сұйықтықтарын біледі.
|
2
2
|
Қалыптастырушы
бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру
стикерлері таратылады.

|
https://wordwall.net/resource/67602957
|
Сабақтың ортасы
Мағынаны ашу.
30 мин.
|
Жаңа сабаққа
шолу.
Жаңа тақырып бойынша суреттер, «Қанның құрамы мен
қызметі. Қан түйіршіктері: эритроциттер, лейкоциттер, тромбоциттер.
Плазма.
Қанның қызметі: транспорттық, гомеостаздық,
қорғаныштық.» презентация
ұсынамын.
Ұсынылған материалдармен танысып болған соң, жаңа тақырыпты
қаншалықты деңгейде меңгергендерін сұрақ қою арқылы
тексеремін.
Дәптермен жұмыс.

Дәптерге бүгінгі сабақта өтетін термин сөздерді
жазады.
Тапсырма - 1.
«Кесте
толтыру»
Learning.apps платформасында
қан жасушаларын сипаттауға берілген кестені
толтыру.

Тапсырма - 2
«Кейс» әдісі.
Арман гемофилия ауруынан зардап шегуде, бұл аурудың пайда
болу себебеі неде ?
-
Әкесі тарапынан тұқым
қуалады
-
Анасы тарапынан тұқым
қуалады
-
Әпкесінен жұқтырды
Терең жарақаттану кезінде жараның үстіне жгут қойып,
жараланған жерді тігу үшін ауруханаға апару керек екені белгілі.
Жгут пен тігу жарақаттану кезінде гемофилиямен ауыратын адамға
көмектесе ме ?
Иммунитет біздің
ағзамызды қорғайды. Сіздің ойыңызша, гемофилия ауруынан сақтайтын
иммунитет бар ма? Неліктен? Жауапты
негіздеңіз…
|
Оқушылар барлық материалдармен таныс болған соң, олардың
қаншалықты меңгергендігін анықтау үшін қосымша сұрақтар
қойылады.
Оқушылар дәптерлеріне
жаңа терминдерді жазып
алады.
Тапсырма – 1.
Оқушылар қан жасушалары туралы кестені салыстырып
толтырады.

Тапсырма – 2
Оқушылар берілген тақырып бойынша кейс тапсырмаларды өз
беттерінше шешіп, қол көтеру арқылы өз шешімдерімен
бөліседі.
|
Қалыптастырушы бағалау: Талқылауға
белсенділікпен қатысқан оқушыға ынталандыру стикерлері
таратылады.
Жарайсың! Алға! Тамаша!

Тапсырма – 1.
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Кестені дұрыс
толтырады.
|
Қан жасушаларын
ажырата алады.
Қан жасушаларының
пішіндерімен құрылысын
біледі.
Қызметін анық
біледі
|
1
1
1
|
Тапсырма - 2
Бағалау
критерийі
|
Дескриптор
|
Балл
|
Кейс тапсырмасын дұрыс
шешеді.
|
Гемофилия ауруының пайда болу
жолын біледі.
|
3
|
|
https://www.canva.com/design/DAGWSP7SYPg/eUEEqsnaXALwhmwvzWNDsA/edit?utm_content=DAGWSP7SYPg&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton

Биология 8 сынып - Алматы “Атамұра” 2018 - А. Соловьева, Б.
Ибраимова

https://learningapps.org/watch?v=pa39zfo6a24
Презентация арқылы
ұсынылады.
https://www.canva.com/design/DAGWSP7SYPg/eUEEqsnaXALwhmwvzWNDsA/edit?utm_content=DAGWSP7SYPg&utm_campaign=designshare&utm_medium=link2&utm_source=sharebutton
|
Сабақтың соңы
Ой толғаныс.
Рефлексия
5 мин.
|
Үй
тапсырмасы
-
Бүгінгі өткен тақырыпты
қорытындылап, оқу.
-
Білу және түсіну,
қолданылуы.
«Мұғалімге
хат»
әдісі. Мұғалім сабақты
қорытындылау мақсатында оқушыларға стикер таратып
береді.
Мақсаты: Оқушы алған білімін
саралай білуге дағдыланады.
Тиімділігі: Тақырып бойынша
оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын
қадағалайды.
Саралау: Бұл кезеңде
саралаудың «Қорытынды» тәсілі
көрінеді.
|
Рефлексия.
Білім заряды.
Оқушылар таратылған білім заряды деп аталатын қағазға
бүгінгі сабақты қаншалықты деңгейде меңгерді және сол білімін
көрсету деңгейін 1 – 10 аралығында бағалайды. Кері байланыс
бөлімінде үш шамның біреуін таңдап, өз ойымен
бөліседі
|

|
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар
қоясыз?
|
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма»,
«Жіктеу».
Саралап оқыту арқылы әр оқушының өзіне деген сенімділігін
арттырып, қателессе, оны түзетуге болатынын, сонымен қатар
интеллектуалды жылдам ойлау қабілетін дамытуға
болады.
Қабілетті оқушылар берілген тапсырманы жылдам әрі дұрыс
орындайды. Өзіне деген сенімділігін арттыру үшін айналасындағы
оқушыларға көмекке барады.
|
«Ашық микрофон» әдісі арқылы оқушылардың сабақты қаншалақты
деңгейде түсінгендігін анықтаймын.
|
1. Оқушыларға биология сыныбында тұратын көрнекіліктерге
(микроскоп, адам қаңқасы, т.б.) мұқият болу керектігін
айту.
2. Жарықтың түсуі, парталардың дұрыс орналасуын
қадағалау.
|
Жалпы бағалау:
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды
да ескеріңіз)?
Сабақ барысында менің келесі сабағымды жетілдіруге
көмектесетін сынып немесе жекелеген оқушылар туралы не
білдім?
|