Қысқа мерзімді сабақ жоспар
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейтимбетова А.Т. |
|||||
|
Күні: |
06.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? 2-сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
20 – 30 жж. әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын анықтайды Әлеуметтік топтарға қатысты жүргізілген кеңестік саясатты талдайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: ұлттық сана-сезім, отаншылдық қасиеттерін дәріптеу; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят: әділдікке, адамгершілікке; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасы, өткен білімді еске түсіру .
Өзін-өзі тексеру
Жаңа білім
|
Сәлемдесу. Сынып оқушыларын түгендеу. «Ұлттық құндылық» әдісін пайдаланып, оқушыларды 3 топқа бөлу. 1-топ «Қарлаг» 2-топ «Алжир» 3-топ «Степлаг» Оқушылар арасында жағымды қарым-қатынас, жақсы көңіл-күй қалыптастыру мақсатында «Жағымды пікір» әдісін қолдану. Үй тапсырмасын және өткен білімді «Spiner Wheel» платфорамсында дайындалған ашық сұрақтар арқылы сұрау . (жеке жұмыс) Галереяға саяхат Сталин мен саяси репрессияны бейнелейтін плакаттар мен фотосуреттерді қарастырады, сұрақтарға жауап береді:
Суреттерде қандай байланыс бар? Қандай кереғарлықты көріп тұрмыз? Идология аңғарыла ма? Неге Сталинді мадақтайтын плакаттар шығарған деп ойлайсыңдар? Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады, талқыланады. Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? Тарихи концепт (фокус): себеп-салдар |
Оқушылар ұяшықтарға жасырылған топтарды таңдап топқа бөлінеді. Оқушылар тізбектеле бір-біріне жағымды пікір айтады. Оқушылар кездейсоқ түскен сұрақтарға жуап береді.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. Әр оқушыға берілген өзін-өзі бағалау шкаласы бойынша оқушылар өздерін бағалайды.
ҚБ Мадақтау
«Ең үздік жауап» берген оқушылар карточкалармен мадақталып отырады. |
Көрнекіліктер Слайд Интерактивті тақта, ЖИ Презентация Тақырып тық суреттер Слайд |
||
|
|
Тақырыпқа байланысты Бейне түсірілім көрсету. 3Д бейнедегі «АЛЖИР» мемориалды-мұражай кешеніне виртуалды саяхат жасау.
1-тапсырма (топтық жұмыс) 1-топ «Қарлаг» тобы: «SWOT талдау» әдісін пайдаланып , әміршіл-әкімшіл жүйенің экономикалық саясатына талдау жасайды.
2- топ «АЛЖИР» тобы: «Тарсия» әдісін пайдаланып, әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының әлеуметтік және саяси салдарына талдау жасайды.
3-топ «Степлаг» тобы : "Дерекке саяхат" әдісін пайдаланып, тарихи деректер мен құжаттарға талдау жасайды.
2-тапсырма 1-топ AR қосымшасында жасалған «Куб» әдісімен суреттерді жандандыру арқылы қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне талдау жасайды және тағылған айып пен үкім туралы мәлімет береді. КУБ сурет
2
3-топ QR код арқылы өтіп, материалмен танысып, АЛЖИР лагері тураалы сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар бейне түсірілім жайлы өз ойларымен бөліседі. Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып, талдау жасап, талқылайды. Дискриптор: Әміршіл-әкімшіл жүйенің экономикалық саясатының күшті және әлсіз жақтарына, мүмкіндіктеріне, қауіптеріне талдау жасайды. Әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының әлеуметтік және саяси салдарына талдау жасайды. Дискриптор: Тарихи деректерге талдау жасап, мазмұнына қысқаша тоқталады. Критерийлері:ХХ ғасырдың 20–30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе бойынша қандай қорытынды шығаруға болады? Құжаттың құндылығы неде? Дискриптор: Суреттерді жандандыру арқылы қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне талдау жасайды . Дискриптор: Қарлаг, Степлаг,Алжир еңбекпен түзеу лагерлері жөнінінде толық мәлімет береді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Әр оқушыға берілген өзін-өзі бағалау шкаласы бойынша оқушылар өздерін бағалайды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау |
Ақпарат тық тақырып тық мәтіндер. Сілтеме: https://youtu.be/gXzNel9858I?si=BKdgsm-4ZXHUthH6 https://museum-alzhir.kz/vtour/tour.html Презентация, постер,
Презентация,
Тарихи құжаттар, постер
AR куб
QR код, смартфон
Куб, Суреттер |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Дұрыс немесе дұрыс» әдісімен жүзеге асады. Ашық сұрақтар қоя отырып, сабақты қорытындылаймын. Үйге тапсырма 1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар |
Оқушылар қол көтеріп , ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды. |
|
|
||
|
Кері байланыс |
«Mentimeter.com» платформасы арқылы кері байланыс жасайды.
Көзіңді аш, оян қазақ, көтер басты, Өткізбей қараңғыда бекер жасты. Жер кетті, дін нашарлап, хал арам боп, Қарағым, енді жату жарамас-ты. (М.Дулатұлы.) Оқитын Маратов Талғат |
1.Керемет! Барлығы ұнады. 2.Сабақ ұнады, бірақ сұрағым бар. 3.Нашар.Түсінбедім. Оқушылар «Mentimeter.com» платформасында кері байланыс беріп, пікір жазып, сұрақ қояды. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
https://www.mentimeter.com/app/presentation/alerw3xbv6uos9vwu1nv6be8o1whf18k/edit?question=ajneme7jys6h |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1920-1930 жылдардағы саяси репрессяилар
1920-1930 жылдардағы саяси репрессяилар
Қысқа мерзімді сабақ жоспар
|
Бөлім: |
Қазақстан тоталитарлық жүйе кезеңінде |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Сейтимбетова А.Т. |
|||||
|
Күні: |
06.02.2025ж |
|||||
|
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? 2-сабақ |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.3.1.7 ХХ ғасырдың 20-30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын талдау; 8.1.2.1 қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметін талдау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
20 – 30 жж. әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының зардаптарын анықтайды Әлеуметтік топтарға қатысты жүргізілген кеңестік саясатты талдайды |
|||||
|
Құндылықтар |
Ұлттық мүдде: ұлттық сана-сезім, отаншылдық қасиеттерін дәріптеу; Талап: Жеке және командамен жұмыс істей білу; Ар-ұят: әділдікке, адамгершілікке; |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Үй тапсырмасы, өткен білімді еске түсіру .
Өзін-өзі тексеру
Жаңа білім
|
Сәлемдесу. Сынып оқушыларын түгендеу. «Ұлттық құндылық» әдісін пайдаланып, оқушыларды 3 топқа бөлу. 1-топ «Қарлаг» 2-топ «Алжир» 3-топ «Степлаг» Оқушылар арасында жағымды қарым-қатынас, жақсы көңіл-күй қалыптастыру мақсатында «Жағымды пікір» әдісін қолдану. Үй тапсырмасын және өткен білімді «Spiner Wheel» платфорамсында дайындалған ашық сұрақтар арқылы сұрау . (жеке жұмыс) Галереяға саяхат Сталин мен саяси репрессияны бейнелейтін плакаттар мен фотосуреттерді қарастырады, сұрақтарға жауап береді:
Суреттерде қандай байланыс бар? Қандай кереғарлықты көріп тұрмыз? Идология аңғарыла ма? Неге Сталинді мадақтайтын плакаттар шығарған деп ойлайсыңдар? Оқушылардың жауаптары тыңдалады. Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаты таныстырылады, талқыланады. Зерттеу сұрағы: Сталиндік режим не себепті зиялыларға «халық жауы» деген айып тақты? Тарихи концепт (фокус): себеп-салдар |
Оқушылар ұяшықтарға жасырылған топтарды таңдап топқа бөлінеді. Оқушылар тізбектеле бір-біріне жағымды пікір айтады. Оқушылар кездейсоқ түскен сұрақтарға жуап береді.
Оқушылар жауаптары арқылы жаңа тақырыпқа көшу
Оқушылар өз ойларын ортаға салады.
|
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады. Әр оқушыға берілген өзін-өзі бағалау шкаласы бойынша оқушылар өздерін бағалайды.
ҚБ Мадақтау
«Ең үздік жауап» берген оқушылар карточкалармен мадақталып отырады. |
Көрнекіліктер Слайд Интерактивті тақта, ЖИ Презентация Тақырып тық суреттер Слайд |
||
|
|
Тақырыпқа байланысты Бейне түсірілім көрсету. 3Д бейнедегі «АЛЖИР» мемориалды-мұражай кешеніне виртуалды саяхат жасау.
1-тапсырма (топтық жұмыс) 1-топ «Қарлаг» тобы: «SWOT талдау» әдісін пайдаланып , әміршіл-әкімшіл жүйенің экономикалық саясатына талдау жасайды.
2- топ «АЛЖИР» тобы: «Тарсия» әдісін пайдаланып, әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының әлеуметтік және саяси салдарына талдау жасайды.
3-топ «Степлаг» тобы : "Дерекке саяхат" әдісін пайдаланып, тарихи деректер мен құжаттарға талдау жасайды.
2-тапсырма 1-топ AR қосымшасында жасалған «Куб» әдісімен суреттерді жандандыру арқылы қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне талдау жасайды және тағылған айып пен үкім туралы мәлімет береді. КУБ сурет
2
3-топ QR код арқылы өтіп, материалмен танысып, АЛЖИР лагері тураалы сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар бейне түсірілім жайлы өз ойларымен бөліседі. Мұғалімнің сұрақтарына жауап бере отырып, талдау жасап, талқылайды. Дискриптор: Әміршіл-әкімшіл жүйенің экономикалық саясатының күшті және әлсіз жақтарына, мүмкіндіктеріне, қауіптеріне талдау жасайды. Әміршіл-әкімшіл жүйе саясатының әлеуметтік және саяси салдарына талдау жасайды. Дискриптор: Тарихи деректерге талдау жасап, мазмұнына қысқаша тоқталады. Критерийлері:ХХ ғасырдың 20–30 жылдардағы әміршіл-әкімшіл жүйе бойынша қандай қорытынды шығаруға болады? Құжаттың құндылығы неде? Дискриптор: Суреттерді жандандыру арқылы қазақ зиялыларының қоғамдағы рөлі мен қызметіне талдау жасайды . Дискриптор: Қарлаг, Степлаг,Алжир еңбекпен түзеу лагерлері жөнінінде толық мәлімет береді. |
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады.
Әр оқушыға берілген өзін-өзі бағалау шкаласы бойынша оқушылар өздерін бағалайды
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау
ҚБ Мұғалім оқушылар жауабын мұқият тыңдап кері байланыс беріп отырады
Өзін-өзі бағалау |
Ақпарат тық тақырып тық мәтіндер. Сілтеме: https://youtu.be/gXzNel9858I?si=BKdgsm-4ZXHUthH6 https://museum-alzhir.kz/vtour/tour.html Презентация, постер,
Презентация,
Тарихи құжаттар, постер
AR куб
QR код, смартфон
Куб, Суреттер |
||
|
Бекіту
|
Сабақты қорытындылау «Дұрыс немесе дұрыс» әдісімен жүзеге асады. Ашық сұрақтар қоя отырып, сабақты қорытындылаймын. Үйге тапсырма 1920-1930 жылдардағы саяси репрессиялар |
Оқушылар қол көтеріп , ақпараттың дұрыс немесе бұрыс екенін анықтайды. |
|
|
||
|
Кері байланыс |
«Mentimeter.com» платформасы арқылы кері байланыс жасайды.
Көзіңді аш, оян қазақ, көтер басты, Өткізбей қараңғыда бекер жасты. Жер кетті, дін нашарлап, хал арам боп, Қарағым, енді жату жарамас-ты. (М.Дулатұлы.) Оқитын Маратов Талғат |
1.Керемет! Барлығы ұнады. 2.Сабақ ұнады, бірақ сұрағым бар. 3.Нашар.Түсінбедім. Оқушылар «Mentimeter.com» платформасында кері байланыс беріп, пікір жазып, сұрақ қояды. |
Оқушылар бағалай критерийлерімен өз деңгейлерін бағалайды |
https://www.mentimeter.com/app/presentation/alerw3xbv6uos9vwu1nv6be8o1whf18k/edit?question=ajneme7jys6h |
||
шағым қалдыра аласыз






-топ














