Бекітілді: Смаилова И.А _____________
|
Бөлім: |
5-бөлім. Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исмухамбет Д.С |
|
Күні: |
15.11.24ж. |
|
Сыныбы: 8- «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.3.1 қарапайымдылар,бактериялар,саңырауқұлақтар,вирустармен туындайтын аурулардың ерекшеліктерімен алдын алу шараларын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұқпалы аурулардың түрлерін, жұқпалы аурулардың ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын сипаттайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. 1.«Таңда талда әдісі» әдіс арқылы өткен тақырыпты талқылап сұрақтарын талқылау. Сұрақтар:
|
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың бойында тыңдау, сезімдерімен бөлісу дағдыларын дамытуға бағыттау ҚБ:
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Дәптер Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова АКТ
|
|||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары тақырыбына қатысты тақырыпты ашу мақсатындағы сұрақтар қойылады: Қандай жұқпалы ауруларды білесіңдер? Күнделікті өмірде жұқпалы аурулармен шалдықпас үшін қандай сақтық шаралар қолдаанасындар? Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықты оқып, түсінік қалыптастырады.
Қысқаша түсінік қалыптастыру... §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары тақырыбы бойынша презентация көрсетіліп, сол арқылы сабақ түсіндіріледі.
|
Білім алушылар қойылған сұрақтарға өз ойларын айтады Оқушылар зер салып тыңдап, тақырыпты ұғады. Түсінбеген жерлерін мұғалімнен сұрайды |
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Мақсаты. -Жұқпалы аурулардың түрлерін, жұқпалы аурулардың ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын сипаттайды. Оқулықпен жұмыс Кітапта берілген термин сөздерді оқып, оларға анықтама береді.
Топтық жұмыс Жұқпалы ауруларға қатысты 3-топқа жағдаяттық сұрақтар беріледі, әр топ сұрақты талқылайды
1-топ Сыныптастарыңызбен бірге демалыс орнына бардыңыз. Жолдастарыңыздың бірі (Айдос) демалыс орнында ағын су ішкен. Бірнеше күннен кейін Айдостың іш қатты ауырып, қызуы көтеріліп, диарея және әлсіздік пайда болды. Дәрігер оның ............... ауырғанын айтты.
2-топ Жанардың тамағы ауырып, жөтел пайда болып, дене қызуы көтерілген. Одан соң тыныс алуында қиындықтар байқалған. Жанар бірнеше күн бұрын сыныптағы туған күн кешіне қатысып, сыныптастарымен жақын байланыста болған еді. Дәрігер оған .......... диагнозын қойды.
3-топ Жазғы демалыста сіз және достарыңыз табиғатта демалып, шетелге шықтыңыздар. Бірнеше аптадан кейін достарыңыздың біріне (Нұрлан) бөртпе шығып, жаралар пайда болды және ол өзін әлсіз сезіне бастады. Дәрігер оның ................ ауырғанын айтты. Бұл паразиттік ауру екені және оны масалардың бір түрі арқылы жұқтыратыны анықталды.
3-тапсырма “Ойлан, тап!” Оқушылар wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар мақсаттарға жету үшін сабаққа белсенді қатысады
Оқушылар өз ойларымен бөліседі
Логикалық сұрақтарға жауап береді
Оқушылар топтасып жұмыс жасайды.
Жұпта талқылау жасау арқылы берілген ақпаратты саралап, бағандарға жіктейді
Оқушылар жауаптарын дәптерге жазады
Cынып бойынша сұрақтардың дұрыс бұрыстығын анықтайды
|
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
Алғаш аяқтаған 1 топқа бонусқа 1 балл
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер
АКТ
Дәптер, презентация:
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйге: §19 оқу және Бағалау бөліміндегі алғашқы тапсырманы орындау |
Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады |
|
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87беттер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
|
Әр деңгейлі тапсырмаларды беру арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§19.Жұқпалы аурулар және олардың алдын-алу шаралары
§19.Жұқпалы аурулар және олардың алдын-алу шаралары
Бекітілді: Смаилова И.А _____________
|
Бөлім: |
5-бөлім. Заттардың тасымалдануы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Исмухамбет Д.С |
|
Күні: |
15.11.24ж. |
|
Сыныбы: 8- «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
§19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.4.3.1 қарапайымдылар,бактериялар,саңырауқұлақтар,вирустармен туындайтын аурулардың ерекшеліктерімен алдын алу шараларын сипаттау |
|
Сабақтың мақсаты: |
Жұқпалы аурулардың түрлерін, жұқпалы аурулардың ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын сипаттайды. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 10 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу. Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. ІІ.Үй тапсырмасын сұрау. 1.«Таңда талда әдісі» әдіс арқылы өткен тақырыпты талқылап сұрақтарын талқылау. Сұрақтар:
|
Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Алдыңғы сабақ бойынша сұрақтарға жауап береді |
Оқушылардың бойында тыңдау, сезімдерімен бөлісу дағдыларын дамытуға бағыттау ҚБ:
Кері байланыс: «Мадақтау» әдісі «Жарайсың!» «Тамаша жауап» т.б |
Дәптер Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова АКТ
|
|||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 10 мин |
Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары тақырыбына қатысты тақырыпты ашу мақсатындағы сұрақтар қойылады: Қандай жұқпалы ауруларды білесіңдер? Күнделікті өмірде жұқпалы аурулармен шалдықпас үшін қандай сақтық шаралар қолдаанасындар? Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықты оқып, түсінік қалыптастырады.
Қысқаша түсінік қалыптастыру... §19. Жұқпалы аурулар және олардың алдын алу шаралары тақырыбы бойынша презентация көрсетіліп, сол арқылы сабақ түсіндіріледі.
|
Білім алушылар қойылған сұрақтарға өз ойларын айтады Оқушылар зер салып тыңдап, тақырыпты ұғады. Түсінбеген жерлерін мұғалімнен сұрайды |
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 20 мин. |
Мақсаты. -Жұқпалы аурулардың түрлерін, жұқпалы аурулардың ерекшеліктерін және олардың алдын алу шараларын сипаттайды. Оқулықпен жұмыс Кітапта берілген термин сөздерді оқып, оларға анықтама береді.
Топтық жұмыс Жұқпалы ауруларға қатысты 3-топқа жағдаяттық сұрақтар беріледі, әр топ сұрақты талқылайды
1-топ Сыныптастарыңызбен бірге демалыс орнына бардыңыз. Жолдастарыңыздың бірі (Айдос) демалыс орнында ағын су ішкен. Бірнеше күннен кейін Айдостың іш қатты ауырып, қызуы көтеріліп, диарея және әлсіздік пайда болды. Дәрігер оның ............... ауырғанын айтты.
2-топ Жанардың тамағы ауырып, жөтел пайда болып, дене қызуы көтерілген. Одан соң тыныс алуында қиындықтар байқалған. Жанар бірнеше күн бұрын сыныптағы туған күн кешіне қатысып, сыныптастарымен жақын байланыста болған еді. Дәрігер оған .......... диагнозын қойды.
3-топ Жазғы демалыста сіз және достарыңыз табиғатта демалып, шетелге шықтыңыздар. Бірнеше аптадан кейін достарыңыздың біріне (Нұрлан) бөртпе шығып, жаралар пайда болды және ол өзін әлсіз сезіне бастады. Дәрігер оның ................ ауырғанын айтты. Бұл паразиттік ауру екені және оны масалардың бір түрі арқылы жұқтыратыны анықталды.
3-тапсырма “Ойлан, тап!” Оқушылар wordwall платформасы арқылы сұрақтарға жауап береді.
|
Оқушылар мақсаттарға жету үшін сабаққа белсенді қатысады
Оқушылар өз ойларымен бөліседі
Логикалық сұрақтарға жауап береді
Оқушылар топтасып жұмыс жасайды.
Жұпта талқылау жасау арқылы берілген ақпаратты саралап, бағандарға жіктейді
Оқушылар жауаптарын дәптерге жазады
Cынып бойынша сұрақтардың дұрыс бұрыстығын анықтайды
|
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
Алғаш аяқтаған 1 топқа бонусқа 1 балл
ҚБ: жарайсың, жақсы, талпын, дұрыс айтасың, мен сенімен келісемін
|
Презентация: Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87 беттер
АКТ
Дәптер, презентация:
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 5 мин. |
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Үйге: §19 оқу және Бағалау бөліміндегі алғашқы тапсырманы орындау |
Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады |
|
Оқулық Алматы: «Атамұра» 2018. А.Р.Соловьева Б.Т.Ибраимова 85-86-87беттер |
|
Саралау. Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз қабілетті оқушылардың алдына қандай тапсырмалар қоясыз? |
Бағалау. Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
«Диалог және қолдау көрсету», «Тапсырма», «Жіктеу». Саралау тапсырмаларды іріктеуді, белгілі бір оқушыдан күтілетін нәтижені, оқушыға жеке қолдау көрсетуде, оқу материалы мен ресурстарды оқушылардың жеке қабілеттерін ескере отырып әзірлеуді қамтиды.
|
Әр деңгейлі тапсырмаларды беру арқылы |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолданамын. Осы сабақта қолданылатын қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары орындалады. |
|
Жалпы бағалау Сабақтың қандай екі аспектісі жақсы өтті? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақты жақсартуға не жәрдемдесер еді? Оқыту туралы да, сабақ беру туралы да ойланыңыз. 1: 2: Сабақ кезінде, сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы мен нені анықтадым? Келесі сабақтарда неге назар аудару керек? 1: 2: |
||
шағым қалдыра аласыз
















