1. Баққожа Мұқайдың «Өмірзая» романы 3-4 тарау

Тақырып бойынша 11 материал табылды

1. Баққожа Мұқайдың «Өмірзая» романы 3-4 тарау

Материал туралы қысқаша түсінік
сабақ жоспары
Материалдың қысқаша нұсқасы

«Интердент» жоғары медициналық колледжі

Құжаттама тәртібі

ҚТ-СМЖ-003.6-2020

Әдістемелік қызметті басқару

ЖОСПАР КЕСТЕСІ

Басылым 1


«Бекітемін»

әдіскер _______ Надирбаева Р.К.

«____»_________ 2020г.

.




ДӘРІС КЕШЕНІ


пән /модуль/: «Қазақ әдебиеті»

пән/модуль

мамандық: 0301000 «Емдеу ісі»

шифр мамандық атауы




Курс: 1

Семестр: 2

Жалпы сағат (жалпы сағат/кредиттер KZ): 60/2




Құрастырған оқытушы: Омарова А.А.






«Қаралды және ұсынылды»

«Жалпы білім беру

және әлеуметтік-экономикалық

пән бірлестік» отырысында

хаттама №______

«____»_________ 2021г.

ЦӘК меңгерушісі ______ Асанбаева С.К.













Алматы, 2021 ж.

Пән/ Предмет: Қазақ әдебиеті



Ұзақ мерзімді жоспар бөлімінің мазмұны /

Раздел долгосрочного планирования:

Модуль-1:

5.Бөлім Зобалаң заман шындығы

Колледж: «Интердент» ЖМК










Мерзімі / дата: 30.04.2021 ж.

Оқытушының аты-жөні / ФИО учителя: Омарова А.А.






Топ / группа: 100


Қатысқандар / Участвовали:

Қатыспады / отсутствовали:






Сабақ тақырыбы/ Тема урока

  1. Баққожа Мұқайдың «Өмірзая» романы 3-4 тарау

  2. «Өмірзая» романы. 9-16 тарау

  3. «Өмірзая» романы.49-52 тарау

  4. «Өмірзая» романы. 53- тарау





Оқу мақсаттаы / Цели обучения


Білімділік: Білімгерлердің әдеби

дүниетанымдарын кеңейту.Аталған кезеңдегі тарихи әлеуметтік жағдай туралы түсініктерін тереңдете отырып, қазақ әдебиетінің негізгі бағыттары мен оның көрнекті өкілдері туралы түсінік беру;

Дамытушылық: Білімгерлердің білімге деген қызығушылығын арттыра отырып, топпен жұмыс жасату арқылы ізденгіштік, шығармашылық, жауапкершілік және танымдық қабілетін дамыту;

Тәрбиелік: Жас ұрпақты өз елінің тарихын білуге, жыр құндылықтарын құрметтейтін ұлтжанды азамат болуға тәрбиелеу.





Сабақ мақсаты /

Цель урока

Білімгерлердің барлығы / Все учащиеся

 Тақырыпты түсінеді, тақырыпты анықтайды, тақырып мазмұны бойынша дайындалған сұрақтарға болжаммен жауап береді,түпнұсқамен салыстырады.

Білімгерлердің көбісі / Большинство учащиеся

Сұрақтарға жауап береді, тақырып бойынша мәліметтер жинайды

Білімгерлердің кейбіреуі / Некоторые учащиеся

Өз ойларын еркін жеткізе алады, мазмұндай алады





Бағалау критерийлері

Критерии оценивания


Білімгерлер/Обучающийся:

  • 1.Шығарманың мазмұнын талдау;

  • 2. Көтерілген мәселелерді анықтау;

  • 3..Шығарманың өмірмен байланысын саралау.



Тілдік мақсаттар

Языковые цели


Білімгерлер орындай алады:

Түсінеді, талдайды, мәселені анықтайды, өмірмен байланысын саралайды

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

Шығармадағы жаңа сөздер мен ескірген сөздер. т.б.

Диалог құруға, шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

Менің ойымша....., дегенмен...., Бұл пікір қаншалықты дұрыс деп ойлайсың?...

Жұптық тапсырмада тақырып бойынша әңгімелеседі. Талқылауға арналған сұрақтар қойылады





Құндылықтарды қалыптастыру/ Воспитание ценностей

- Жауапкершілік сезіміне тәрбиелеу

- Патриоттық сезімге тәрбиелеу

- Таңдаған мамандыққа қызығушылыққа тәрбиелеу

- Кәсіптік сапасын жетілдіру




Пәнаралық байланыс

Межпредметная связь

Тарих, тіл, медицина





Алдынғы білім

Предыдущие знания

Ақын-жазушылар туралы біледі,шығармаларын мазмұндай алады.




Сабақ барысы/ Ход урока

Үақыт/Сабақ кезеңдері

Время / этапы урока

Оқытушының және білімгерлердің іс-әрекеті / Деятельность учителя и студентов


Сабақтың басы

Начало урока

5 мин

.1.Ұйымдастыру кезеңі

Сәлемдесу. Психологиялық ахуал тудыру.

«Мейірімділік» тренингі.

- білімгерлер «мейірімділік» сөзі туралы өз ойларын айтады

- сурет салады

Сурет арқылы сабақ тақырыбымен таныстырылады. Оқу мақсатымен бағалау критерийлерімен таныстырылады.


Негізгі бөлім

Основная часть

25 мин


Үй тапсырмасын сұрау.Қызығушылықты оятуТөмендегі жалпы сұрақтарды негізге ала отырып,өткен тақырыпты қайталау:

1.Әдебиет не туралы ғылым?

2. Әдебиеттің өнердің басқа түлерінен

айырмашылығы неде?

3. Көркем әдебиет туралы А.Құнанбаев не деген?

4. Көркем әдебиет бізді неге үйретеді?

5. Бізге көркем әдебиеттің қандай пайдасы бар?


Мағынаны тану

Тақырып бойынша мәлімет төменде беріледі.


Тапсырмалар арқылы өз болжамдарын айту.

Тақырып бойынша сұрақтарға жауап беру


 Шығармашылық жұмыс

Топтық, жүптық, жеке жұмыстар орындау.

Дескриптор:

Сұрақтарға жауап береді.

Өз ойларын жеткізе алады.

Негізгі ойды анықтайды.

Сабақ соңы / Конец урока

5 мин

Кері байланыс (рефлекция)

«Insert» әдісі арқылы

-          Не білемін?

-          Не білдім?

-          Білгім келеді?

Оқушылар өз пікірлерін білдіреді.

Үй тапсырмасы беріледі

Баға қойылады

Әдебиеттер:

Оқытушы үшін:

1. Г. Орда. С. Дәрібаев «Қазақ әдебиеті»10-сынып 2019 ж. ЖМБ

2. Г. Орда. С. Дәрібаев «Қазақ әдебиеті»11-сынып 2020 ж. ЖМБ

3. Хрестоматиялар


Студенттер үшін:

1. Г. Орда. С. Дәрібаев «Қазақ әдебиеті»10-сынып 2019 ж. ЖМБ

2. Г. Орда. С. Дәрібаев «Қазақ әдебиеті»11-сынып 2020 ж. ЖМБ

3. Хрестоматиялар


Баққожа Мұқайдың өмірі мен шығармашылығы



Сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=oQ_iDj0bFRE


Баккожа Сейдинулы Мукай (каз. Баққожа Сейдінұлы Мұқай; 31 января 1948; Райымбекский район, Алматинская область, Казахская ССР, СССР — 8 января 2008; Алма-Ата) — советский и казахский писатель, прозаик, драматург, публицист, журналист. Лауреат Государственной премии Республики Казахстана в области литературы и искусства (2000 года).


Биография

Баккожа Мукаи родился 1948 года в ауле Нарынкол Райымбекского района Алматинской области.


В 1971 году окончил факультет журналистики Казахского государственного университета.


Трудовую деятельность начал в 1965 году редактором Кегенской районной газеты «Коммунизм нуры» (ныне "Хантәңірі").


С 1970 по 1988 годы — работал в журналах «Билим жане енбек», «Жулдыз», в аппарате Союза писателей Казахстана.


С 1990 по 1995 годы — главный редактор репертуарно-редакционной коллегии, начальник управления Министерства культуры Республики Казахстан.


С 1995 года до конца жизни — главный редактор общественно-политического, литературно-художественного, иллюстрированного журнала «Парасат».


Скончался 8 января 2008 года.[2][3][4]





Творчество

Баккожа Мукаи — автор романов "Одинокий путник" и "Омирзая", а также прозаических книг "Когда идет дождь", "Течение жизни", "Песня лебедя", "Беспокойное лето", "Бренная жизнь", "Ночь предопределения", "Первая любовь", "Семь ветров", "Сказочное завтра".


Его произведения переведены на таджикский, кыргызский, белорусский, якутский, татарский, башкирский, русский, узбекский, каракалпакский, туркменский, корейский языки.


На русском языке выходили в свет его книги "Водоворот" (1984), "Белая птица" (1988). Его пьесы "Водоворот", "Прощай моя сказка", "Джентльмены удачи", "За чужую жизнь", "Бренный мир", "Конец света", "Цветы для Раушан", "Ночь предопределения", "Бренная жизнь" были поставлены во многих театрах Казахстана и за рубежом.


Писатель перевел на казахский язык ряд произведений зарубежных писателей.



Баққожа Мұқайдың «Өмірзая» романы


Сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=jsBUxIOfKQY



Роман "Өмірзая", по мнению ученых, стоит в одном ряду с произведениями Мухтара Ауэзова, Ильяса Есенберлина, в которых показана борьба казахского народа за свободу. Он писал этот роман с 1988 по 1998 год. За это время он разговаривал с политзаключенными в тюрьмах и психбольницах. В то сложное время люди, которые высказывались за будущее нашего народа, попадали в такие трагические ситуации. Разговоры с этими людьми помогли ему правдиво отразить в своей книге тот период в истории. Он также инкогнито встречался с людьми, которые работали в органах, узнавал о деталях каждой ситуации. Это были трудные 80-е годы, еще был Советский Союз. То, о чем он собирался писать в те годы, даже произносить было опасно. Но он трудился над своей книгой. И было время, когда он не работал и посвящал все свое время написанию этой книги.


После декабрьских событий 1986 года был период, когда преслед


«Посвящаю это произведение памяти людей, погибших за независимость казахского народа» - говорит о поэме сам автор.



Тапсырма: «Тәуелсіздікке – 30 жыл» тақырыбында эссе жазыңыздар. Напишите эссе на тему: «30 летие Независимости»


Үйге тапсырма: «Тәуелсіздік» ұғымын класстер арқылы ашыңыздар. Расскройте значение слово «Независимость» с помощью класстера







 































.












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
10.03.2025
275
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі