|
Пән мұғалімі: |
Еспосинова И.Б |
|||||
|
Пәні, сыныбы, күні |
Химия,11 сынып. |
|||||
|
Тарау |
Тірі организм химиясы |
|||||
|
Сабақтың / Сабақтардың тақырыбы |
Ақуыздар. Ақуыздар молекулаларының құрылымы. |
|||||
|
Оқу мақсаты |
11.5.1.15 – ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||
|
Мәселе |
Неліктен жоғары температура немесе химиялық заттар ақуыздың құрылымын бұзады? |
|||||
|
5Е кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Engage (Қатысу) |
5 мин |
- Сабақ басында оқушыларға жұмыртқа мен ыстық суды көрсетіп:"Бұл процесс қалай аталады?" деген сұрақ қояды. - Мәселе қояды: "Егер нәруызға химиялық заттар қоссаңыз, не болады?" |
- Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: - Денатурация туралы өз ойларын ортаға салады. |
Жауаптарын ауызша мадақтау. |
Жұмыртқа, қайнаған су. |
|
|
Explore (Зерттеу) |
10 мин |
- Нәруыз ерітіндісімен тәжірибе жасауға тапсырма береді. 1. Денатурация: нәруызға қышқыл қосу немесе қайнату. 2.Түсті реакциялар: биурет және ксантопротеин реакциялары. |
1. Нәруызды қайнаған суға салу. 2. Биурет реакциясы: мыс сульфаты мен натрий гидроксидін қосу. 3. Ксантопротеин реакциясы: азот қышқылы қосқанда ерітіндінің сары түске өзгеруі. |
Оқушылар дәптерге орындайды. |
Жұмыс дәптерлері |
|
|
Explain (Түсіндіру) |
15 мин |
Оқушылардан алған нәтижелерін түсіндіруді сұрайды. - Денатурация және түсті реакциялардың биологиялық мәнін түсіндіреді. |
- Тәжірибе нәтижелерін түсіндіріп, топтық талқылау жасайды. |
Жетістіктеріне қарай кері байланыс беру. |
Интербелсенді тақта, флипчарт. |
|
|
Elaborate (Пысықтау) |
10 мин |
- Сабақ соңында тәжірибенің шынайы өмірдегі мысалдарын келтіреді (жұмыртқа пісіру, тағам дайындау). |
- Оқушылар өз ойларын ортаға салады және өз жауаптарын өмірден мысалдармен байланыстырады. |
Оқушылардың талдауы мен түсініктерін бағалау. |
. |
|
|
Evaluate (Бағалау) |
5 мин |
- Сабақтың соңында оқушыларға сұрақтар береді немесе кестені толтыруды тапсырады: |
Жеке жұмыс сұрақтар мен кестені толтырып қорытындысын жазады. |
|
Бағалау парақшалары |
|
№ 1 практикалық жұмыс
Нәруыздың денатурациясы мен түсті реакциялары
(Нұсқаулық)
Мақсаты: Ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
Құрал-жабдықтар мен реагенттер:
Нәруыз ерітіндісі (жұмыртқаның ақуызы).
Қайнаған су.
Хлорсутек қышқылы (HCl) немесе сірке қышқылы (CH₃COOH).
Мыс хлориді (CuCl2).
Натрий гидроксиді (NaOH).
Азот қышқылы (HNO₃).
Пробиркалар (3-5 дана).
Пробирка ұстағыш.
Тамшуыр.
Шыны таяқша.
![]()
Қауіпсіздік ережелері:
Қышқылдармен жұмыс істеу кезінде қолғап пен көзілдірік киіңіз.
Реагенттерді аузыңызға салуға немесе иіскеуге қатаң тыйым салынады.
Тәжірибе соңында қолыңызды сабынмен жуыңыз.
![]()
Тапсырмалар мен қадамдар:
1. Нәруыздың денатурациясы (Қыздыру әдісі):
Пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Пробирканы қайнаған суы бар стаканға салыңыз немесе су моншасында 5 минут қыздырыңыз.
Нәруыз ерітіндісінде қандай өзгерістер болғанын бақылаңыз (ерітінді лайланып, нәруыз тұнбаға түседі).
Қорытынды: денатурация кезінде нәруыздың екіншілік және үшіншілік құрылымы бұзылады.
![]()
2. Нәруыздың денатурациясы (Қышқылмен өңдеу әдісі):
Жаңа пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Оған 5-6 тамшы хлорсутек қышқылын (немесе сірке қышқылын) тамызыңыз.
Ерітіндіні шыны таяқшамен араластырып, нәтижесін бақылаңыз (тұнба пайда болады).
Қорытынды: қышқылдың әсерінен нәруыз денатурацияға ұшырайды.
![]()
3. Биурет реакциясы:
Пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Оған 3-4 тамшы мыс сульфаты ерітіндісін қосыңыз.
5-6 тамшы натрий гидроксидін қосып, араластырыңыз.
Ерітіндіде күлгін түс пайда болғанын бақылаңыз. Бұл пептидтік байланыстардың бар екенін көрсетеді.
![]()
4. Ксантопротеин реакциясы:
Пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Азот қышқылын 2-3 тамшы қосып, ерітіндіні араластырыңыз.
Ерітіндінің түсінің сары түске өзгергенін бақылаңыз. Бұл нәруыздағы ароматты аминқышқылдардың бар екенін көрсетеді.
Сарамандық дәптерге :
Нәруыздың денатурациясы мен түсті реакциялары
-
-
Реакция түрі
Қолданылған реагенттер
Байқалған өзгеріс
Қорытынды
Денатурация (қыздыру)
Денатурация (қышқылмен)
Биурет реакциясы
Ксантопротеин реакциясы
-
Сұрақтар:
-
Сұрақ: Нәруыздың денатурациясы дегеніміз не?
-
Сұрақ: Нәруыздың денатурациясына қандай факторлар әсер етеді?
-
Сұрақ: Биурет реакциясының мақсаты қандай?
-
Сұрақ: Биурет реакциясында қандай түске боялу байқалады?
-
Сұрақ: Ксантопротеин реакциясының нәтижесінде қандай түске өзгереді?
-
Сұрақ: Неліктен жоғары температура нәруызды денатурациялайды?
-
Сұрақ: Нәруыздың денатурациясы тағам дайындау кезінде қалай қолданылады?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1 практикалық жұмыс. Нәруыздың денатурациясы және түрлі түсті реакциялары.
1 практикалық жұмыс. Нәруыздың денатурациясы және түрлі түсті реакциялары.
|
Пән мұғалімі: |
Еспосинова И.Б |
|||||
|
Пәні, сыныбы, күні |
Химия,11 сынып. |
|||||
|
Тарау |
Тірі организм химиясы |
|||||
|
Сабақтың / Сабақтардың тақырыбы |
Ақуыздар. Ақуыздар молекулаларының құрылымы. |
|||||
|
Оқу мақсаты |
11.5.1.15 – ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау; |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
|
|||||
|
Мәселе |
Неліктен жоғары температура немесе химиялық заттар ақуыздың құрылымын бұзады? |
|||||
|
5Е кезеңдері |
Уақыты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Engage (Қатысу) |
5 мин |
- Сабақ басында оқушыларға жұмыртқа мен ыстық суды көрсетіп:"Бұл процесс қалай аталады?" деген сұрақ қояды. - Мәселе қояды: "Егер нәруызға химиялық заттар қоссаңыз, не болады?" |
- Оқушылар мұғалімнің сұрақтарына жауап береді: - Денатурация туралы өз ойларын ортаға салады. |
Жауаптарын ауызша мадақтау. |
Жұмыртқа, қайнаған су. |
|
|
Explore (Зерттеу) |
10 мин |
- Нәруыз ерітіндісімен тәжірибе жасауға тапсырма береді. 1. Денатурация: нәруызға қышқыл қосу немесе қайнату. 2.Түсті реакциялар: биурет және ксантопротеин реакциялары. |
1. Нәруызды қайнаған суға салу. 2. Биурет реакциясы: мыс сульфаты мен натрий гидроксидін қосу. 3. Ксантопротеин реакциясы: азот қышқылы қосқанда ерітіндінің сары түске өзгеруі. |
Оқушылар дәптерге орындайды. |
Жұмыс дәптерлері |
|
|
Explain (Түсіндіру) |
15 мин |
Оқушылардан алған нәтижелерін түсіндіруді сұрайды. - Денатурация және түсті реакциялардың биологиялық мәнін түсіндіреді. |
- Тәжірибе нәтижелерін түсіндіріп, топтық талқылау жасайды. |
Жетістіктеріне қарай кері байланыс беру. |
Интербелсенді тақта, флипчарт. |
|
|
Elaborate (Пысықтау) |
10 мин |
- Сабақ соңында тәжірибенің шынайы өмірдегі мысалдарын келтіреді (жұмыртқа пісіру, тағам дайындау). |
- Оқушылар өз ойларын ортаға салады және өз жауаптарын өмірден мысалдармен байланыстырады. |
Оқушылардың талдауы мен түсініктерін бағалау. |
. |
|
|
Evaluate (Бағалау) |
5 мин |
- Сабақтың соңында оқушыларға сұрақтар береді немесе кестені толтыруды тапсырады: |
Жеке жұмыс сұрақтар мен кестені толтырып қорытындысын жазады. |
|
Бағалау парақшалары |
|
№ 1 практикалық жұмыс
Нәруыздың денатурациясы мен түсті реакциялары
(Нұсқаулық)
Мақсаты: Ақуызға сапалық реакцияларды тәжірибе жүзінде жасау;
Құрал-жабдықтар мен реагенттер:
Нәруыз ерітіндісі (жұмыртқаның ақуызы).
Қайнаған су.
Хлорсутек қышқылы (HCl) немесе сірке қышқылы (CH₃COOH).
Мыс хлориді (CuCl2).
Натрий гидроксиді (NaOH).
Азот қышқылы (HNO₃).
Пробиркалар (3-5 дана).
Пробирка ұстағыш.
Тамшуыр.
Шыны таяқша.
![]()
Қауіпсіздік ережелері:
Қышқылдармен жұмыс істеу кезінде қолғап пен көзілдірік киіңіз.
Реагенттерді аузыңызға салуға немесе иіскеуге қатаң тыйым салынады.
Тәжірибе соңында қолыңызды сабынмен жуыңыз.
![]()
Тапсырмалар мен қадамдар:
1. Нәруыздың денатурациясы (Қыздыру әдісі):
Пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Пробирканы қайнаған суы бар стаканға салыңыз немесе су моншасында 5 минут қыздырыңыз.
Нәруыз ерітіндісінде қандай өзгерістер болғанын бақылаңыз (ерітінді лайланып, нәруыз тұнбаға түседі).
Қорытынды: денатурация кезінде нәруыздың екіншілік және үшіншілік құрылымы бұзылады.
![]()
2. Нәруыздың денатурациясы (Қышқылмен өңдеу әдісі):
Жаңа пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Оған 5-6 тамшы хлорсутек қышқылын (немесе сірке қышқылын) тамызыңыз.
Ерітіндіні шыны таяқшамен араластырып, нәтижесін бақылаңыз (тұнба пайда болады).
Қорытынды: қышқылдың әсерінен нәруыз денатурацияға ұшырайды.
![]()
3. Биурет реакциясы:
Пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Оған 3-4 тамшы мыс сульфаты ерітіндісін қосыңыз.
5-6 тамшы натрий гидроксидін қосып, араластырыңыз.
Ерітіндіде күлгін түс пайда болғанын бақылаңыз. Бұл пептидтік байланыстардың бар екенін көрсетеді.
![]()
4. Ксантопротеин реакциясы:
Пробиркаға 2-3 мл нәруыз ерітіндісін құйыңыз.
Азот қышқылын 2-3 тамшы қосып, ерітіндіні араластырыңыз.
Ерітіндінің түсінің сары түске өзгергенін бақылаңыз. Бұл нәруыздағы ароматты аминқышқылдардың бар екенін көрсетеді.
Сарамандық дәптерге :
Нәруыздың денатурациясы мен түсті реакциялары
-
-
Реакция түрі
Қолданылған реагенттер
Байқалған өзгеріс
Қорытынды
Денатурация (қыздыру)
Денатурация (қышқылмен)
Биурет реакциясы
Ксантопротеин реакциясы
-
Сұрақтар:
-
Сұрақ: Нәруыздың денатурациясы дегеніміз не?
-
Сұрақ: Нәруыздың денатурациясына қандай факторлар әсер етеді?
-
Сұрақ: Биурет реакциясының мақсаты қандай?
-
Сұрақ: Биурет реакциясында қандай түске боялу байқалады?
-
Сұрақ: Ксантопротеин реакциясының нәтижесінде қандай түске өзгереді?
-
Сұрақ: Неліктен жоғары температура нәруызды денатурациялайды?
-
Сұрақ: Нәруыздың денатурациясы тағам дайындау кезінде қалай қолданылады?
шағым қалдыра аласыз













