|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылыту құрылғысы |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
1.5.4.1. жылыту құрылғыларымен танысу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жылыту құрылғыларымен танысады; |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық ахуалды жақсартуға қатысады Күнге көтеріп қолымды Бір,екі,үш деп соғайын Қарап тұрған көршіме Қолымды бір бұлғайын
Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Үй тапсырмасын пысықтау: https://wordwall.net/play/87424/660/224 (Уақытты анықтайтын құралдар)
Тақырыпты ашу:
уық,суық жел соқты, Не істейік біз балалар? Секірейік,жылынайық.(орындарында жүгіреді) Ысқылап біз алақан (алақандарын ысқылайды) Жүгірейік жалаулатып (қолдарын желбіретеді) -Қане балалар,жылыну үшін біз дос болып бірігейік. Енді ойланып көріңдерші суық жел соққан кезде біз жылыну үшін қандай қимылдар жасадық? (жүгірдік,секірдік,алақан ысқыладық). -Қай айларда суық күндер болады? -Ал суық айларда үйде,мектепте күні бойы жүгіріп секіріп,алақанды ысқылап жылыну мүмкін емес.Сондықтан суық мезгілінде ғимараттарды қалай жылытуға болады? Сұрақтар арқылы жаңа тақырыпты ашу ЖЫЛЫТУ ҚҰРЫЛҒЫСЫ Сабақтың мақсаты: Жылыту құрылғыларымен танысады; 1 – тапсырма ФС тапсырмасы Оқушылар алдына пештің ,күннің,батареяның және жанып жатқан оттың суреттерін үлестіремін.Сұрақ-жауап арқылы оқушылардан ортақ байланысы не екенін анықтап аламын.
-Осы суреттерді сіздерге не үшін беріп отырмын балалар, сіздер не байқадыңдар? -Осы суреттерді не байланыстырып тұр?\Жылу\ Иә, балалар,адам өмірінде жылудың маңызы зор.Күн суығанда адам жылыту құрылғыларын қолданады. Жылыту құрылғылары дегеніміз - үйге жылу беретін пеш, радиатор, батарея. 2 – тапсырма (жұптық жұмыс) Берілген суреттегі жылытқыш құралдарын белгілеңдер:
СЕРГІТУ СӘТІ 3 – тапсырма «Саяхат» проблемалық әдісі Проблемалық ситуация тудыру. 1 – топ 1-ситуация.Біз барлығымыз бүгін саяхатқа жайлауға бардық. -Қандай үйлерді елестетесіздер жайлаудан?\киіз үй\ -Қалай ойлайсыздар,қазақтар неліктен жайлауда киіз үйлерде тұрады? Киіз үй ,далада қатты,ызғарлы жел соғып тұр.Осындай ауа-райын қай мезгілде байқаймыз?Күзде байқаймыз. Электр тоғы жоқ.Енді үйді жылыту үшін сіздер қандай жылытқыш құралдардын қолданасыздар? -От жағу үшін сіздерге не қажет болады?Тезектерді қайдан алады? Ауызша ,толық жауап айтқызу. 2 – топ 2-ситуация.Енді біз жайлаудан қыдырып ауылға келдік.Ауылда қандай үйлер бар?Күн суық қар жауып тұр,үй суық.Қай мезгіл?\қыс\ Жер үйді қандай жылытқыш құралдармен жылытуға болады?\пеш\ -Ал,пешті жағу үшін сіздерге не керек болады?\ағаш,көмір\ 3 – топ 3-ситуация.Ауылдан біз қалаға келдік. -Қалада адамдар қандай үйлерде тұрады?\Көп қабатты\ -Далада қатты аяз тұр,боран, суық.Енді осы көп қабатты үйлерді қалай,немен жылытамыз?\радиатор,батарея\ Егер біздің үйлерімізде жылытқыш құралдар болмаса,онда не болар еді? 4 – тапсырма «Зерттеймін,білемін» әдісі -Оқушылар біздің кабинетіміз жылы ма? -Кабинеттің жылуын қайдан білуге болады? -Кабинеттің жылуын термометрден білуге болады. -Күнделікті кабинет температурасын қадағалап жүретін дәптеріміз бар.Бұл дәптерде күнделікті кабинеттің температурасын жазып отырамыз.Бір жұманы алып бақылап көрейікші.Дүйсенбі нешені көрсетіп тұр? -Сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі.Әр күнде температура әр түрлі екенің байқадық.Дүйсенбі -17С Сейсенбі-15С.Сәрсенбі-20С.Бейсенбі-18С. -Қарайықшы ,кабинет температурасы күнделікті біркелкі ме? -Жоқ. Кейде 18С, кейде 20С көрсетіп тұр. - Кей күні 15С көрсетті.Неге? -Қатты аяз , күн суық болды. Ал,бүгінгі температура 17С көрсетіп тұр екен.Енді қазір мен жылытқыш құралды қосайын,термометрде не байқайтыңымызды көрейік. Жылытқыщ құралдарды үлкендерсіз қосуға болмайды,өте қауіпті. Термометрдегі көрсеткіш жоғарыға көтеріліп барады,яғни температура көтеріліп кабинетіміз жылынып барады дегенді білдіреді. 5 – тапсырма https://wordwall.net/play/87431/541/286
( пеш, радиатор, батарея)
Жарайсыңдар! https://classroomscreen.com/ кері байланыс |
амандасады психологиялық ахуалға қатысады Үй тапсырмаы пысықтайды жаттығу жасау арқылы жаңа тақырыпты ашады сабақ мақсатымен танысады қайсысы жылу құрылғыс екенін анықтайды өз беттерінше жылытқыш құралдарын табады сергіту сәтіне қатысады жағдаяттарға жауап беріп ситуациядан шығу жолын қарастырады зерттеу жұмысын жасайды қортынды сұрақтарға жауап береді кері байланыс береді |
Оқушылар әр кезеңде парақшаларын толтырады Дескриптор; Сұрақтарға дұырс жауап береді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Ортақ қасиетін көрсетеді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Жылытқыш құралдарын көрсетеді; ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Әр елді өңірдің үй жылыту құбылысына тоқталады; ҚБ: Керемет! Дескриптор: Бөлме температурасын зерттейді; ҚБ: Жарайсың Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Өте жақсы! |
слайд https://wordwall.net/play/87424/660/224 слайд үйлестірме парақ үлестірмелі парақша а3 суреттер сызбалар термометр жылу бақылау парағы жылытқыш құралы https://wordwall.net/play/87431/541/286 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
1 сынып Жылыту құрылғысы
1 сынып Жылыту құрылғысы
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
|
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
Қатысқандардың саны |
Қатыспағандардың саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Жылыту құрылғысы |
|||||
|
Оқу жоспарына сай оқу мақсаты: |
1.5.4.1. жылыту құрылғыларымен танысу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жылыту құрылғыларымен танысады; |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаттары |
Сабақ құндылығы: ЕҢБЕКҚОРЛЫҚ ЖӘНЕ КӘСІБИ БІЛІКТІЛІК Апта дәйексөзі: Тәртіп-тәрбие бастауы. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткен сабақты пысықтау 5 минут Сабақтың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8мин Кері байланыс 5 минут |
Амандасады Психологиялық ахуалды жақсартуға қатысады Күнге көтеріп қолымды Бір,екі,үш деп соғайын Қарап тұрған көршіме Қолымды бір бұлғайын
Құндылық мақсаты: Еңбекке, еңбек адамдарына деген құрмет көрсету Үй тапсырмасын пысықтау: https://wordwall.net/play/87424/660/224 (Уақытты анықтайтын құралдар)
Тақырыпты ашу:
уық,суық жел соқты, Не істейік біз балалар? Секірейік,жылынайық.(орындарында жүгіреді) Ысқылап біз алақан (алақандарын ысқылайды) Жүгірейік жалаулатып (қолдарын желбіретеді) -Қане балалар,жылыну үшін біз дос болып бірігейік. Енді ойланып көріңдерші суық жел соққан кезде біз жылыну үшін қандай қимылдар жасадық? (жүгірдік,секірдік,алақан ысқыладық). -Қай айларда суық күндер болады? -Ал суық айларда үйде,мектепте күні бойы жүгіріп секіріп,алақанды ысқылап жылыну мүмкін емес.Сондықтан суық мезгілінде ғимараттарды қалай жылытуға болады? Сұрақтар арқылы жаңа тақырыпты ашу ЖЫЛЫТУ ҚҰРЫЛҒЫСЫ Сабақтың мақсаты: Жылыту құрылғыларымен танысады; 1 – тапсырма ФС тапсырмасы Оқушылар алдына пештің ,күннің,батареяның және жанып жатқан оттың суреттерін үлестіремін.Сұрақ-жауап арқылы оқушылардан ортақ байланысы не екенін анықтап аламын.
-Осы суреттерді сіздерге не үшін беріп отырмын балалар, сіздер не байқадыңдар? -Осы суреттерді не байланыстырып тұр?\Жылу\ Иә, балалар,адам өмірінде жылудың маңызы зор.Күн суығанда адам жылыту құрылғыларын қолданады. Жылыту құрылғылары дегеніміз - үйге жылу беретін пеш, радиатор, батарея. 2 – тапсырма (жұптық жұмыс) Берілген суреттегі жылытқыш құралдарын белгілеңдер:
СЕРГІТУ СӘТІ 3 – тапсырма «Саяхат» проблемалық әдісі Проблемалық ситуация тудыру. 1 – топ 1-ситуация.Біз барлығымыз бүгін саяхатқа жайлауға бардық. -Қандай үйлерді елестетесіздер жайлаудан?\киіз үй\ -Қалай ойлайсыздар,қазақтар неліктен жайлауда киіз үйлерде тұрады? Киіз үй ,далада қатты,ызғарлы жел соғып тұр.Осындай ауа-райын қай мезгілде байқаймыз?Күзде байқаймыз. Электр тоғы жоқ.Енді үйді жылыту үшін сіздер қандай жылытқыш құралдардын қолданасыздар? -От жағу үшін сіздерге не қажет болады?Тезектерді қайдан алады? Ауызша ,толық жауап айтқызу. 2 – топ 2-ситуация.Енді біз жайлаудан қыдырып ауылға келдік.Ауылда қандай үйлер бар?Күн суық қар жауып тұр,үй суық.Қай мезгіл?\қыс\ Жер үйді қандай жылытқыш құралдармен жылытуға болады?\пеш\ -Ал,пешті жағу үшін сіздерге не керек болады?\ағаш,көмір\ 3 – топ 3-ситуация.Ауылдан біз қалаға келдік. -Қалада адамдар қандай үйлерде тұрады?\Көп қабатты\ -Далада қатты аяз тұр,боран, суық.Енді осы көп қабатты үйлерді қалай,немен жылытамыз?\радиатор,батарея\ Егер біздің үйлерімізде жылытқыш құралдар болмаса,онда не болар еді? 4 – тапсырма «Зерттеймін,білемін» әдісі -Оқушылар біздің кабинетіміз жылы ма? -Кабинеттің жылуын қайдан білуге болады? -Кабинеттің жылуын термометрден білуге болады. -Күнделікті кабинет температурасын қадағалап жүретін дәптеріміз бар.Бұл дәптерде күнделікті кабинеттің температурасын жазып отырамыз.Бір жұманы алып бақылап көрейікші.Дүйсенбі нешені көрсетіп тұр? -Сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі.Әр күнде температура әр түрлі екенің байқадық.Дүйсенбі -17С Сейсенбі-15С.Сәрсенбі-20С.Бейсенбі-18С. -Қарайықшы ,кабинет температурасы күнделікті біркелкі ме? -Жоқ. Кейде 18С, кейде 20С көрсетіп тұр. - Кей күні 15С көрсетті.Неге? -Қатты аяз , күн суық болды. Ал,бүгінгі температура 17С көрсетіп тұр екен.Енді қазір мен жылытқыш құралды қосайын,термометрде не байқайтыңымызды көрейік. Жылытқыщ құралдарды үлкендерсіз қосуға болмайды,өте қауіпті. Термометрдегі көрсеткіш жоғарыға көтеріліп барады,яғни температура көтеріліп кабинетіміз жылынып барады дегенді білдіреді. 5 – тапсырма https://wordwall.net/play/87431/541/286
( пеш, радиатор, батарея)
Жарайсыңдар! https://classroomscreen.com/ кері байланыс |
амандасады психологиялық ахуалға қатысады Үй тапсырмаы пысықтайды жаттығу жасау арқылы жаңа тақырыпты ашады сабақ мақсатымен танысады қайсысы жылу құрылғыс екенін анықтайды өз беттерінше жылытқыш құралдарын табады сергіту сәтіне қатысады жағдаяттарға жауап беріп ситуациядан шығу жолын қарастырады зерттеу жұмысын жасайды қортынды сұрақтарға жауап береді кері байланыс береді |
Оқушылар әр кезеңде парақшаларын толтырады Дескриптор; Сұрақтарға дұырс жауап береді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Ортақ қасиетін көрсетеді; ҚБ: Тамаша! Дескриптор: Жылытқыш құралдарын көрсетеді; ҚБ: Өте жақсы! Дескриптор: Әр елді өңірдің үй жылыту құбылысына тоқталады; ҚБ: Керемет! Дескриптор: Бөлме температурасын зерттейді; ҚБ: Жарайсың Дескриптор: Сұрақтарға дұрыс жауап береді; ҚБ: Өте жақсы! |
слайд https://wordwall.net/play/87424/660/224 слайд үйлестірме парақ үлестірмелі парақша а3 суреттер сызбалар термометр жылу бақылау парағы жылытқыш құралы https://wordwall.net/play/87431/541/286 |
||
шағым қалдыра аласыз
















