|
ҰМЖ тарауы: Программаларды әзірлеудің кіріктірілген орталары |
Мектеп: ШҚО,Катонқарағай ауданы, Катонқарағай ауылы , «Сейтқамза Ластаев атындағы орта мектебі»КММ |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің есімі: Тлеубаева Алма |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СЫНЫП: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Таңдау операторы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаттары |
8.3.3. 1 таңдау операторын программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану ( С/С++, Python, Delphi, Lazarus) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Барлық оқушылар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Таңдау параметрінің анықтамасын білу. Таңдау операторының құрылымын сипаттай алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Таңдау операторының жұмысының ретін талдай алу. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Таңдау операторын қолдана отырып C++ программалау тілінде бағдарлама жаза алу |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері: |
-Таңдау операторының синтаксистік жазылуын біледі -С++ программалау тілінде таңдау операторын қолдана алады -С++программалау тілінде құрылған программа кодындағы қателерді талдайды |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Пәнге тән лексика және терминология.
Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз тіркестері:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
Топтық жұмыс арқылы ұжымдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік. Жеке жұмыс арқылы өмір бойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
ағылшын, математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім: |
Code:Blocks программаның кіріктірілген ортасында С++ программалау тілі туралы білімі бар және сызықтық, тармақталу алгоритімінде программа құра алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты басы (0-5 мин) I.Қызығушылықты ояту. 1 мин 1 мин 3мин |
1.Ұйымдастыру кезеңі: сәлемдесу, сабақта жоқ білім алушыларды журналға белгілеу. 2. «Жақсы істің бастауы, жақсы тілектен басталады!», «Мылқау сыйлық» стратегиясы бойынша оқушылар бір-біріне ыммен сыйлық жасай отырып, жақсы сөздермен көңіл-күй сыйлайды 3.Топқа бөлу: 3 топқа бөлінеді. Музыка ойналады. (Ж)4.Үй тапсырмасын тексеру. «Ашық микрофон» әдісін қолдана отырып үй тапсырмасын сұрақ – жауап арқылы тексеру. 1. Code:Blocks программасының негізгі терезесін сипатта? 2.Management тақтасының қызметі қандай? 3.Main қызметі қандай қызмет атқарады? 4.Compiler тақтасының қызметі қандай? 5.Debugger тақтасы неге арналған? 6.Қосымша тақталарда шығару үшін не істеу керек? 7.Құрал-саймандар тақтасына қосымша тақтаны қалай қосуға болады? 8. Compiler тақтасы мен Debugger тақтасының ерекшеліктерін салыстыр? Дескриптор: - Code:Blocks программалау ортасының интерфейсін сипаттайды - Code:Blocks программалау ортасының тақтасының қызметін айтады - Тақталардың қызметін ажырата алады. |
Көрсетілім
Микрофон дұрыс жауап берген оқушыға смайлик беру
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (30 мин) 7 мин 14 мин
2 мин
4 мин
3 мин |
Визуалды ортада таңдау алгоритмдерін қалай ұйымдастыруға болады? Күнделікті тұрмыста өзімізге керектісін көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз? Енді таңдауды біз бағдарламада қарастырамыз. Ол таңдау операторы арқылы жүзеге асады.Осы сұрақтан кейін жаңа тақырыпқа көшіріледі.
-Switch операторы мен сase кілттік сөзінің қызметін біледі; -Таңдау операторының жазылуын сипаттай алады; -Таңдау операторына мысал келтіре алады. (ЖЖ)6.Компьютермен жұмыс(Техникалық қауіпсіздікті ескеру кабинеттегі стендке сілтеме жасау арқылы) Бағаны 1-ден 5-ке дейінгі сандармен енгізіңдер.Бағаны сөзбен көрсететін программа жазыңдар. Мысалы, егер «5» саны енгізілсе, экранға «Бес» деген сөз шығуы керек.Оқушылармен практикалық жұмысты түсіндіре отырып көрсету.Сыныппен орындағаннан кейін деңгейлік тапсырмалар орындатқызу. А деңгейі Сыныппен орындаған тапсырмаға блок-сызба құру В деңгейі Программа берілген. Егер nomer=6-ға тең болса, программаның нәтижесі қандай болады. С деңгейі А апта күнін енгізіп, оның демалыс немесе жұмыс күні екенін анықтайтын программа жазыңдар. Дескриптор: -Блок-сызба құра алады. -Шарт бойынша программаның нәтижесін шығара алады. - Өз бетімен программа жаза алады. Сергіту сәті Оқушылардың жұмыс істеу қабілеттерін арттыру үшін «Аспан, мұрын,еден» атты сергіту сәтін ұйымдастырамын. (ТЖ)«Тарсия»әдісі арқылы оқушылар қиындыларды құрады.Сұрақтар жауаптарымен. 1.Көпнұсқаулы таңдау операторы қалай аталады?Ж:switch 2.Default операторы қандай қызмет атқарады? Ж:егер айнымалының мәні бірде-бір нұсқаумен сәйкес келмесе 3.break операторы қандай қызмет атқарады? Ж: switch операторының денесінен шығу қыметін атқарады 4. Switch операторы қанша тармақтарға бөліне алады? Ж:2-ден де көп тармақтарға бөлінеді 5.case кілттік сөзінің қызметі қандай? Ж: тұрақтының мәні 6. Switch таңдау операторының құрылымын ата? Ж: тақырып, фигуралық жақшаға жақша алынған оператор денесінен 7. Switch сөзінен кейін жазылған тақырыпта жақшаның ішінде не жазылады? Ж:Айнымалы атауы Жекелей жұмыс. «Дұрыс және бұрыс» әдісі
Дескриптор: -Default оператордың анықтамасын табады.. - Switch операторының тармақтарын жазады. -Case операторының қыметін анықтай алады. |
Оқулық, А4 қағазы, түрлі түсті маркерлер, сызғыш
Компьютер, С++ тілі, Code:Blocks ортасы А деңгейін орындағандар жасыл түс В деңгейін орындағандар сары түс С деңгейін орындағандар қызыл түс
Көрсетілім
үлестірме «Бас бармақ»әдісі
«Геометриялық фигуралар»
Барлығы дұрыс-жұлдызша 3-еуі дұрысқа-төртбұрыш 1-еуі дұрыс-үшбұрыш |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин
Рефлексия 2 мин |
(ТЖ) «Венн диаграммасы» арқылы оқушылар диаграмманы толтырады
Дескриптор:
Switch және If операторларының ұқсастықтарын талдай алады.
Үйге тапсырма : «Таңдау операторы» тақырыбына Power Point программасында тұсаукесер құру, Switch операторын қолдана отырып бағдарлама жазып келу. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай жоспарлайсыз? |
Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Бағдаршам», «Шапалақ», «Смайлик» , «Жапон»әдісі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақ мақсаты белгілі
тақырыпқа қойылу арқылы құрылды. Сабақ барысында таңдау
операторының Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз ҰМЖ
тарауы: Программаларды әзірлеудің кіріктірілген орталары Мектеп:
ШҚО,Катонқарағай ауданы,
Катонқарағай ауылы , «Сейтқамза Ластаев атындағы
орта мектебі»КММ Күні: Мұғалімнің
есімі: Тлеубаева
Алма СЫНЫП: 8
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны: Сабақтың тақырыбы: Таңдау операторы Сабаққа негізделген оқу
мақсаттары 8.3.3. 1 таңдау операторын
программаны өңдеудің кіріктірілген ортасында қолдану ( С/С++,
Python, Delphi, Lazarus)
Сабақ мақсаттары: Барлық
оқушылар: Таңдау параметрінің
анықтамасын білу. Таңдау операторының құрылымын
сипаттай алу. Оқушылардың басым
бөлігі: Таңдау операторының
жұмысының ретін талдай алу. Кейбір оқушылар: Таңдау операторын қолдана
отырып C++ программалау тілінде бағдарлама жаза
алу Бағалау критерийлері:
-Таңдау операторының
синтаксистік жазылуын біледі
-С++ программалау тілінде
таңдау операторын қолдана алады
-С++программалау тілінде
құрылған программа кодындағы қателерді
талдайды Тілдік мақсат Пәнге тән лексика және
терминология. Таңдау операторы-оператор
выбора-selecton
operation Оператор
синтаксисі-синтаксис оператора-operator
syntax Switch
операторы-оператор switch-the switch
operator Диалогтар мен жазу үшін пайдалы сөз
тіркестері: Көпнұсқаулы таңдау операторы... деп
аталады. Real және
String
типтерінен басқа кез келген типті
қабылдайтын айнымалы немесе өрнек ... болып
табылады. Құндылықтарға баулу:
Топтық жұмыс арқылы ұжымдық,
ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік. Жеке жұмыс арқылы өмір бойы білім алу, өз бетімен
жұмыс орындау кезінде адалдылық Пәнаралық байланыс: ағылшын,
математика Алдыңғы білім: Code:Blocks программаның
кіріктірілген ортасында С++ программалау тілі туралы білімі бар
және сызықтық, тармақталу алгоритімінде программа құра
алады. Сабақтың барысы Сабақтың жоспарланған
кезеңдері Сабақтағы жоспарланған
жаттығу түрлері Ресурстар
Сабақты
басы
(0-5
мин)
I.Қызығушылықты
ояту.
1 мин
1
мин
3мин 1.Ұйымдастыру
кезеңі: сәлемдесу, сабақта жоқ
білім алушыларды журналға белгілеу.
2.
«Жақсы істің бастауы,
жақсы тілектен басталады!», «Мылқау
сыйлық» стратегиясы бойынша
оқушылар бір-біріне ыммен
сыйлық жасай отырып, жақсы сөздермен көңіл-күй
сыйлайды
3.Топқа
бөлу: 3 топқа
бөлінеді.
Музыка
ойналады.
(Ж)4.Үй тапсырмасын
тексеру.
«Ашық
микрофон» әдісін қолдана отырып үй
тапсырмасын сұрақ – жауап арқылы
тексеру.
1. Code:Blocks программасының
негізгі терезесін сипатта?
2.Management тақтасының
қызметі қандай?
3.Main қызметі қандай қызмет
атқарады?
4.Compiler тақтасының қызметі
қандай?
5.Debugger тақтасы неге
арналған?
6.Қосымша тақталарда шығару
үшін не істеу керек?
7.Құрал-саймандар тақтасына
қосымша тақтаны қалай қосуға болады?
8. Compiler тақтасы мен
Debugger тақтасының ерекшеліктерін
салыстыр? Дескриптор: - Code:Blocks программалау
ортасының интерфейсін сипаттайды - Code:Blocks программалау
ортасының тақтасының қызметін айтады - Тақталардың қызметін ажырата
алады.
Көрсетілім
Микрофон
дұрыс жауап берген оқушыға
смайлик беру
Сабақтың ортасы
(30
мин)
7 мин
14
мин 2
мин 4 мин 3
мин (ТЖ) 5.Жаңа тақырыпты
меңгеру Визуалды ортада таңдау алгоритмдерін қалай
ұйымдастыруға болады? Күнделікті тұрмыста өзімізге
керектісін көп заттың ішінен қалай таңдап аламыз? Енді таңдауды біз
бағдарламада қарастырамыз. Ол таңдау операторы арқылы жүзеге
асады.Осы сұрақтан кейін жаңа тақырыпқа
көшіріледі.
«Үштік» әдісі арқылы жаңа тақырыпты
меңгеру Топ ішінде бір оқушы тақырыпты
оқиды, бір оқушы жазады, бір оқушы айтады. Топ мүшелері модель
түрінде ұсынады.
Дескриптор. -Switch операторы мен сase
кілттік сөзінің қызметін біледі; -Таңдау операторының жазылуын
сипаттай алады; -Таңдау операторына мысал келтіре
алады. (ЖЖ)6.Компьютермен
жұмыс(Техникалық қауіпсіздікті
ескеру кабинеттегі стендке сілтеме жасау
арқылы) Бағаны 1-ден 5-ке дейінгі
сандармен енгізіңдер.Бағаны сөзбен көрсететін программа жазыңдар.
Мысалы, егер «5» саны енгізілсе, экранға «Бес» деген сөз шығуы
керек.Оқушылармен практикалық жұмысты түсіндіре отырып
көрсету.Сыныппен орындағаннан кейін деңгейлік тапсырмалар
орындатқызу. А
деңгейі Сыныппен орындаған тапсырмаға
блок-сызба құру В
деңгейі Программа берілген. Егер nomer=6-ға тең болса,
программаның нәтижесі қандай болады. С
деңгейі А
апта күнін енгізіп, оның демалыс немесе жұмыс күні екенін
анықтайтын программа жазыңдар. Дескриптор: -Блок-сызба құра алады. -Шарт бойынша программаның нәтижесін шығара
алады. - Өз бетімен программа жаза
алады. Сергіту сәті Оқушылардың жұмыс істеу қабілеттерін арттыру үшін
«Аспан, мұрын,еден» атты сергіту сәтін
ұйымдастырамын. (ТЖ)«Тарсия»әдісі арқылы
оқушылар қиындыларды құрады.Сұрақтар
жауаптарымен. 1.Көпнұсқаулы таңдау
операторы қалай аталады?Ж:switch 2.Default операторы қандай
қызмет атқарады? Ж:егер айнымалының мәні бірде-бір нұсқаумен
сәйкес келмесе 3.break
операторы қандай қызмет
атқарады? Ж:
switch операторының
денесінен шығу қыметін атқарады 4.
Switch операторы қанша тармақтарға бөліне алады? Ж:2-ден де көп тармақтарға
бөлінеді 5.case кілттік сөзінің қызметі
қандай? Ж: тұрақтының
мәні 6. Switch таңдау операторының
құрылымын ата? Ж: тақырып, фигуралық жақшаға жақша алынған
оператор денесінен 7. Switch сөзінен кейін
жазылған тақырыпта жақшаның ішінде не
жазылады? Ж:Айнымалы атауы Жекелей жұмыс. «Дұрыс және
бұрыс» әдісі Дескриптор: -Default оператордың
анықтамасын табады.. -
Switch операторының тармақтарын жазады. -Case
операторының қыметін анықтай
алады.
Оқулық, А4 қағазы, түрлі түсті маркерлер,
сызғыш Компьютер, С++
тілі, Code:Blocks
ортасы А деңгейін орындағандар
жасыл түс В деңгейін орындағандар
сары түс С деңгейін орындағандар
қызыл түс Көрсетілім
үлестірме «Бас бармақ»әдісі
«Геометриялық фигуралар»
Барлығы дұрыс-жұлдызша
3-еуі дұрысқа-төртбұрыш 1-еуі дұрыс-үшбұрыш
Сабақтың соңы
3
мин
Рефлексия
2 мин (ТЖ) «Венн диаграммасы» арқылы
оқушылар диаграмманы толтырады Дескриптор: Switch таңдау операторының
құрылымын жазады. If
операторының қызметін
жазады.
Switch және If операторларының ұқсастықтарын
талдай алады.
Үйге
тапсырма :
«Таңдау операторы» тақырыбына
Power Point программасында тұсаукесер құру, Switch операторын
қолдана отырып бағдарлама жазып келу. Қосымша
ақпарат Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай
жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы
күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? Бағалау-Оқушылардың үйренгенін қалай
жоспарлайсыз? Пән аралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті
қорғау ережелері АКТ мен байланыс Құндылықтардағы
байланыс Деңгейлік және салыстыру
тапсырмалары арқылы оқушылар ойларын саралап, талқылап қорытынды
жасай алады. «Бағдаршам», «Шапалақ»,
«Смайлик» , «Жапон»әдісі Ағылшын, математика.
Практикалық тапсырма орындау барысында компьютер алдындағы жұмыс
жасау ережелері жайлы айтылады.
Рефлексия Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не
білді? Сыныптағы ахуал қандай болды?Мен жоспарлаған саралау
шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және
неліктен? Сабақ мақсаты белгілі
тақырыпқа қойылу арқылы құрылды. Сабақ барысында таңдау
операторының | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













