§20.Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы

Тақырып бойынша 11 материал табылды

§20.Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы

Материал туралы қысқаша түсінік
9.1.5.4 - бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру;
Материалдың қысқаша нұсқасы

9 сынып №21

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары. §20.Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы. БЖБ (20-мин)

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

«Бөліп шығару»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 9 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Зәр шығару жүйесінің гигиенасы. Бүйрек және зәр шығару жүйесінің аурулары: пиелонефрит, цистит, бүйрекке тастың жиналуы. Себептері және алдын алу шаралары. §20.Бөліп шығару жүйесінің гигиенасы. БЖБ (20-мин)

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.1.5.4 - бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіреді және бөлім бойынша жиынтық бағалау тапсырмаларын орындайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


«Ойнайық та, еске түсірейік» әдісі.


Бұрынғы кілт сөздер:

Бүйрек қызметі

Тамақтану рационы

Тұздың тұрақты құрамы

Биологиялық сүзгі

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.



Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

-тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл;

-әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл;

Интерактивті панель, презентация

https://wordwall.net/ru/resource/80495072

Оқушылардың назарын аудару

«Миға шабуыл сұрақтары»

1.Бүйрек ауруларының қандай түрлерін білесіңдер?

2.Адамда зәр шығару жүйесі қандай мүшелерден тұрады?

3.Бүйрек тастары қалай пайда болады?

4.Бүйректің жұмысына әсер ететін факторлар?

5.Өрлеме жұқпа дегеніміз не?

6.Қалыпты қызмет атқаратын бүйректе өндірілетін екінші реттік зәрдің құрамы қандай болады?

7.Терлеу, зәр мүшелеріне қалай әсер етеді?


«Қызықты деректер»

- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.






Дескриптор:

-сұрақтың әр дұрыс жауабы үшін – 1 балл;

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

9.1.5.4 - бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру;


Жаңа кілт сөздер:

Пиелонефрит

Цистит

Бүйрекке тас байлану

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Дескриптор:

-әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл;

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын сипаттайды;

Практикалық дағдылар: бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын салыстырады; Функционалдық сауаттылық: бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіреді;

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация

Жаңа тақырыпты таныстыру

«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.




«Ойнайық та, түсінейік!»


Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.


Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

-тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл;

Интерактивті панель, презентация

https://quizizz.com/join?gc=84149262


Сабақтың ортасы


Оқушыларға бағыт бағдар беру

«Айырмашылығы неде?»

Оқушыларға екі түрлі сурет көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру.


Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.

Дескриптор:

- әр дұрыс айырмашылықтарды сипаттағаны үшін – 1 балл;

Интерактивті панель

Салыстырмалы сурет




Практикалық тапсырмалар беру

Жұптық/жұптық жұмыс.


«Фрейер моделі» әдісі.

Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіре аламызба?


1. Пиелонефрит ауруы

2. Цистит ауруы

3. Несептас ауруы

4. Өрлеме жұқпа ауруы

a. аурудың анықтамасы;

b. аурудың пайда болу себебі;

c. ауруды тудырушы микроағзалар;

d. аурудың алдын алу шаралары мен гигиенасы;

Оқушылар топқа арналған тапсырманы орындайды. Бір-бірімен пікір алмасады. Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіреді.

Дескриптор:

- бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіреді – 4 балл;



Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


А3,А4,А5 формат қағаздары, маркер.

Бағалау

ҚБ тапсырмасы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

ҚБ тапсырмаларын орындайды. Ой қозғау жүзеге асады.

ҚБ тапсырмасының дескрипторы ҚМЖ қосымшасында орналасқан.

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптері

Сабақтың соңы




Кері байланыс

Кері байланыс: «БББ» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.

Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Білгенім.....

Білдім.....

Білгім келеді....

Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

Тірек сызба.


§21.Тірі ағзалардың бөліп шығару өнімдері

Берілген тақырып бойынша тірек сызба жасайды.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж



ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША



«Қызықты деректер»

  • Гидратацияның маңызы: Зерттеулер көрсеткендей, жеткілікті мөлшерде су ішу бүйрекке тас жиналу қаупін 50%-ға төмендетеді.

  • Адамның екі бүйрегі болса да, біреуімен өмір сүруге болады: Бір бүйрек дұрыс жұмыс істесе, ағза қалыпты қызмет атқарады.

  • Қарапайым мысал: Студенттер арасында жиі кездестетін стресс пен сұйықтық жетіспеушілігі циститтің даму қаупін арттырады. Студенттердің ұзақ уақыт сабаққа шоғырлануы зәр шығару қажеттілігін елемеуіне әкелуі мүмкін.

  • Факт: Әйелдердің анатомиялық құрылымына байланысты зәр шығару жолдарының инфекциясы ерлерге қарағанда жиі кездеседі.

  • Тарихи мысал: Пиелонефритпен ауыратын белгілі адамдардың бірі — АҚШ-тың бұрынғы президенті Джон Кеннеди, ол созылмалы түрде ауырған болатын.

  • Өмірден алынған мысал: Спортшылар, әсіресе марафоншылар, жиі су балансын дұрыс ұстамау себебінен бүйрекке қысым түсіреді. Осыдан кейін оларда зәр шығару жолдарының асқынулары пайда болуы мүмкін.



«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.


Ауру

Сипаттамасы

Себептері

Алдын алу шаралары

Пиелонефрит

Бүйректің инфекциясы, температура, арқадағы ауырсыну және жиі зәр шығару симптомдарын тудыруы мүмкін.

Бактериялық инфекциялар, зәр шығару жолдарының кедергілері.

Көп су ішіңіз, жақсы гигиенаны сақтаңыз.

Цистит

Зәр шығару қабының қабынуы, көбінесе ауыр зәр шығару және зәр шығаруға жедел қажеттілікті тудырады.

Бактериялық инфекциялар, сабын немесе гигиеналық өнімдер сияқты тітіркендіргіштер.

Зәр шығарғаннан кейін зәр шығаруды болдырмау, тітіркендіргіштерден аулақ болу.

Бүйрек тастары

Бүйректерде пайда болатын минералдар мен тұздардан тұратын қатты шөгінділер, ауырсынуды тудырады.

Сусыздану, жоғары тұз немесе ақуыз тұтыну, семіздік.

Суды көп ішіңіз, теңгерімді тамақтануды сақтаңыз.

Ескерту: Бұл кесте зәр шығару жүйесінің гигиенасы мен бүйректер мен зәр шығару жолдарымен байланысты аурулар туралы негізгі ақпаратты қорытындылайды. Бұл жағдайларды, олардың себептерін және алдын алу шараларын түсіну денсаулықты сақтауда маңызды. Оқушылар әр аурудың себептері мен алдын алу стратегиялары арасындағы байланыстарды анықтау үшін деректерді талдауы керек.



«Айырмашылығы неде?»

Оқушыларға екі түрлі сурет көрсету. Екеуінің арасындағы айырмашылықты анықтауды сұрау. Жауаптарын дəлелдеп отыру.



Жұптық жұмыс.

«Фрейер моделі» әдісі.

Бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіре аламызба?


1. Пиелонефрит ауруы

2. Цистит ауруы

3. Несептас ауруы

4. Өрлеме жұқпа ауруы

a. аурудың анықтамасы;

b. аурудың пайда болу себебі;

c. ауруды тудырушы микроағзалар;

d. аурудың алдын алу шаралары мен гигиенасы;


Shape1


Shape2

Shape3

Shape4


ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________

Тапсырма-1.

Оқулық мәтіндегі тірек сөзді анықтаңыз және тірек сөзге анықтама беріңдер.


Пиелонефрит дегеніміз..................

Цистит ауруы ол.......................

Бүйрекке тас байлану дегеніміз ол.....................

Кальций оксолаты ол.......................


Дескриптор:

-тірек сөздердің анықтамасын жазады - 2 балл;


Тапсырма-2.

«Биологиялық диктант»

1. Бүйректің ең қауіпті ауруы............ 2. Зәрдің сарғыш түсті болуы құрамындағы.................. пигментіне байланысты. 3. Нефрит ауруын................... тудырады. 4. Уролитиаз дегеніміз.................. 5. Балаларда көбірек кездесетін бүйрек ауруы................ 6. Энурез................ және................. бұзылуынан болады.. 7. Гемоглобиннің құрамына............... кіреді. 8. Кобальт.................. дәруменінің құрамына кіреді....................... 9. Су мен минералды заттардың алмасуын реттейтін орталық...................... орналасқан. 10. Зәрде............................ тұзы көбірек кездеседі.


Керекті сөздер:

нефрит. 2. урохром 3. бактериялар 4. бүйрек тасы 5. Зәр тоқтамау (энурез) 6. бадамша бездердің, жұлын қызметінің 7. темір ионы 8. В12 9. аралық ми - гипоталамус. 10. натрий хлориді.


Дескриптор:

-бос орындарға тиісті қажетті сөздерді қойып жазады-2 балл;


Тапсырма-3.

Зәр шығару жүйесі мүшелері мен бүйрек ауруларының алдын алу жолдарын ұсыныңыз.



Аурудың атауы

Себебі

Алдын алу жолдары

Бүйрек




несепағар




Қуық





Дескриптор:

- зәр шығару жүйесі мүшелері мен бүйрек ауруларын атайды -2 балл;

-себебін анықтайды -2 балл;

-алдын алу жолын ұсынады -2 балл;




ҚАЛЫПТАСТЫРУШЫ БАҒАЛАУ ТАПСЫРМАЛАР

Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________

Зәр шығару жүйесінің гигиенасы және аурулары туралы мәтінге тәуелді сұрақтар:

  1. Бір өмірмен байланысты сұрақ: Зәр шығару жүйесінің гигиенасы неге маңызды?

  2. Көп таңдауы бар тапсырма: Пиелонефриттің негізгі белгілері қандай?
    a) Жоғары температура
    b) Дене ауырсынуы
    c) Зәрдің түсі өзгеруі
    d) Барлық аталған

  3. Салыстыру тапсырмасы: Цистит және пиелонефрит арасындағы басты айырмашылық неде?

  4. Сәйкестендіру тапсырмасы: Төменде берілген ауруларды оның себептерімен сәйкестендіріңіз:
    a) Пиелонефрит
    b) Цистит
    c) Бүйрекке тастың жиналуы

    • 1) Судың жеткіліксіздігі

    • 2) Инфекция

    • 3) Дұрыс тамақтанбау

  5. Шындық немесе жалған тапсырмасы: Бүйрекке тастың жиналуы тек ер адамдарда кездеседі. (Шындық/Жалған)

  6. Дұрыс реттілікті анықтау тапсырмасы: Зәр шығару жүйесінің ауруларын алдын алу шараларын дұрыс реттілікпен орналастырыңыз:
    a) Дұрыс тамақтану
    b) Суды жеткілікті ішу
    c) Гигиена нормаларын сақтау
    d) Дәрігерге уақытылы бару

  7. Бір дұрыс жауабы бар тапсырма: Зәр шығару жүйесінің ауруларын алдын алу үшін не істеу керек?
    a) Суды аз ішу
    b) Дұрыс гигиена
    c) Көп майлы тағамдар жеу
    d) Дәрігерге бармау

  8. Бір өмірмен байланысты сұрақ: Зәр шығару жүйесінің ауруларының белгілері қандай?

  9. Көп таңдауы бар тапсырма: Бүйрек аурулары қайсысымен байланысты?
    a) Температураның көтерілуі
    b) Шаршау
    c) Зәрдің мөлшерінің өзгеруі
    d) Барлық аталған

  10. Салыстыру тапсырмасы: Уақытылы дәрігерге барудың зәр шығару жүйесінің ауруларын алдын алу үшін маңызы неде?

Жауаптар кілті:

  1. Зәр шығару жүйесінің гигиенасы инфекцияларды болдырмау және денсаулықты сақтауға көмектеседі.

  2. d) Барлық аталған

  3. Цистит - қуықтың қабынуы, ал пиелонефрит - бүйректің қабынуы.

  4. a-2, b-1, c-3

  5. Жалған

  6. c, b, a, d

  7. b) Дұрыс гигиена

  8. Зәр шығару кезінде ауырсыну, жиі зәр шығару, зәрдің түсі өзгеруі.

  9. d) Барлық аталған

  10. Уақытылы дәрігерге бару ауруларды ерте анықтауға және емдеуге мүмкіндік береді.






9 сынып 2 БЖБ

«Бөліп шығару» бөлімі бойынша жиынтық бағалау тапсырмалары

Оқу мақсаттары:

9.1.5.1- нефронның құрылысы мен қызметін сипаттау;

9.1.5.2 -фильтрация және несептің түзілу үрдістерін сипаттау;

9.1.5.4 - бүйрек және зәр шығару жүйесі ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіру;

9.1.5.5 - әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнату;


Тапсырма-1. Адам және басқада омыртқалылардың құрылымдық әрі қызметтік бірлігі.

А.бүйрек өзекшесі

В.нефрон

С.бауыр

Д.қан


Тапсырма-2.Сәйкестендіру.


1.Ультрасүзу

А.1.5 л

2.Абсорбция

В.150-170 л


1--------------------- 2----------------------


Тапсырма-3. Зәр шығару жүйесі мүшелері мен бүйрек ауруларын сәйкестендіріңіз.


1.Өрлеме инфекция

А.Бүйректің қабынуы


2.Цистит

В.Зәр шығару өзегін зақымдауы

3.Несептас

С.Қуықтың қабынуы.


4.Пиелонефрит

Д.Ерімейтін тұздардың қалыптасуы


1_____2_____3______4_______


Тапсырма-4. Заттардың ыдырауының соңғы өнімдерінің формуласын жазыңыз.



Ағзалар атауы

Соңғы өнімдер

Формуласын жаз

Қосмекенділер




Сүтқоректілер




Жорғалаушылар




Өрмекшілер








Балл қою кестесі


Бағалау критерийлері

Тапсырма


Дескриптор

Балл

Білім алушы


Нефронның құрылысы мен қызметін сипаттайды

1

Адам және басқада омыртқалылардың құрылымдық әрі қызметтік бірлігін табады.

1


Фильтрация және несептің түзілуін түсіндіреді

2

1.Ультрасүзуді сәйкестендіреді

1

2.Абсорбция сәйкестендіреді

1

Зәршығару жүйесі мүшелері мен бүйрек ауруларының алдын алу жолдарын түсіндіреді

3



Цистит ауруын сәйкестендіреді

1

Несептас ауруын сәйкестендіреді

1

Пиелонефритсәйкестендіреді

1

Өрлеме жұқпа ауруын сәйкестендіреді

1

Әртүрлі ағзалардың мекен ету ортасы мен зат алмасудың соңғы өнімдері арасындағы байланысты орнатады


4

Аммиак формуласын табады

1

Зәр қышқылы формуласын табады

1

Несепнәр формуласын табады

1

Гуанин формуласын табады.

1

Барлығы

11














Оқушыға беретін мәтін

Бөліп шығару жүйесінің ауралары: Пиелонефрит, Цистит, Несептас

Бүйректің қабынуы: Пиелонефрит

Патогенді бактериялар еніп, нефрон жасушаларын жояды және қабындырады: Пиелонефрит

Пиелонефритке себеп болады:

Зәрді сақтау

Зәрдің несепағардан бүйрек астауына кері қайтарылуы

Өрлеме жұқпа

Бүйректен төменде орналасқан шығару мүшелері: Зәр шығару өзегі, несепағар, қуық

Бүйректен төменде орналасқан шығару мүшелеріді зақымдайды: Өрлеме жұқпа

Қуықтың жұқпалы қабынуы: Цистит

Цистит пайда болуының 2 себебі:

Суық тию

Қуықтағы Өрлеме жұқпа

Бір-біріне байланысты аурулар: Цистит пен Пиелонефрит

Цистит белгілері тез байқалады; Пелонефрит белгілері жасырын өтеді

Бүйрекке ерімейтін тұздардың бөлшектерінің қалыптасуы: Бүйректің Несептас ауруы

Бүйректе түзілетін ерімейтін тұздар: Кальций оксалаты – қымыздық қышқылының тұздары

Зәр шығарудың қиындауына, іркілуіне апарып соғады: Несептас ауруы

Несептас ауруының алдын алу үшін шектеу керек: Жаңғақ, құлпынай, шоколад, саумалдық,

С дәрумені, дәнді дақылдар

Ерімейтін қосылыстардың түзілуіне апарып соғады: Аскорбин қышқылы

Бүйрек жұмысына жағымды әсер етеді: Өсімдіктекті тағамдар












Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.11.2024
572
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі