|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жунисова Г.А. |
||||||
|
Пән/Сынып: |
Дүниетану 2-сынып |
||||||
|
Қай аптаның нешінші сабағы |
Жұма 2025 ж 22-сабақ |
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндар қалай өмір сүрді? |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
2.3.1.1.Ғұндардың қалай өмір сүргенін және олардың көшпенді халық екенін түсіну. Қандай іспен шұғылданғанын білу |
||||||
|
Бағалау критерийі: |
1. Ғұндардың қалай өмір сүргенін және олардың көшпенді халық екенін түсінеді. 2.Қандай іспен шұғылданғанын біледі. |
||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Сабақ барысы: |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1 минут |
|
Ұйымдастыру
Онлайн сабағымызға қош келдіңдер! Ойын :«Менің өткенім, тарих, өйткені ... » Дүниетану сабағын бастаймыз. Бүгін Дәстүр және ауыз әдебиеті бөлімін жалғастырамыз. -Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Сен 1.Ғұндардың қалай өмір сүргенін және олардың көшпенді халық екенін түсінесің. 2.Қандай іспен шұғылданғанын білесің. Сабағымыздың жұмбақ шешуден бастайық! Жұмбақ Төбедегі көзінен, Күн сәулесі түседі. Бұрышы жоқ төрінен, Самал еркін еседі. \Киіз үй\ -Міне бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз ғұндар жайында болмақ. Қазақстан аумағына сақтардан кейін ғұндар келді.Олар мал жайылымына қарай көшіп-қонып жүрді.Жылқыны үйірімен сиырды табынымен ,қойды отарымен бақты.Ғұндардың баспанасы киіз үй болды.Кейбір ғұндар отырықшылықпен қатар егіншілікпен де айналысты. |
Балалар ,киіз үйде кімдер өмір сүрген? -Дұрыс айтасыңдар, біздің ата-бабаларымыз өмір сүрген. - Киіз үйді неліктен пайдаланды? Ия, ол көшіп-қонуға ыңғайлы болғандықтан. -Міне бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз ғұндар жайында болмақ. |
От шашу смайлик |
Презентация № 1 Презентация № 2 Презентация № 3 |
||
|
7-8 минут |
Жаңа сабақ |
Ғұндар біртіндеп батысқа қарай ауысты.Олар Қазақстан аумағында жаңа жерлерге қоныс ауыстырып отырды.Одан кейін Қара теңізден батысқа қарай жылжыды.Ғұндар көршілес елдердің жерлерін де, басып алып отырды.Ғұндардан ығысқан тайпалар жаңа жерлерге ауысты.Бұл тайпалардың Еуропаға қарай қозғалуына қарай алып келді.Осылайша Халықтардың ұлы қоныс аударуы басталды. Ғұндардың ұлы билеушісі Атилла (Еділ) Аттила есімі түрік тілдерінен шығады (atta/ata — әке, el/il – кеңістік, ел, халық), оның үстіне осы этимология басқа халықтардан алынған және түсінілген болды. Бұдан ғұн есімдерінің түрлі «ұлттық» нұсқалары шығады. Нұсқалардың бірі бойынша Аттила есімі түрік (хазар) атауы Волга-Еділмен байланысты. Аттилланың билігін оның империясының гүлденуімен байланыстырады, оны әділ және құдіретті деп атайды. Аттиланың жеңістері – әскери және қолбасшылық өнер шыңы. «Еділ» есімімен белгілі, 434 бастап 453 жылдарға дейін өз билігі астына Рейннен бастап Солтүстік Қара теңіз маңына дейін тайпаларды біріктірген ғұндардың көсемі болған, яғни билеушісі. « Бейне ролик» қарау Ғұн әйелдері күмістен және алтыннан жасалған бұйымдар таққан.Шеберлер соққан әшекейлер: сырға, алқа және сақиналар –ұлтымыздың мақтанышы. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Картадан ғұндар туралы ақпаратты түсінеді Мәтінмен жұмыстанады. |
|
Презентация № 4
Презентация № 5-6
Презентация №7 |
||
|
8 минут 3 минут |
Тәжірибе Бекіту Үй тапсырмасы |
1-тапсырма: Берілген ұғымдардың анықтамасын сәйкестендіреді
Ғұндардың баспанасы Көп қабатты үй Жер үй Зауытта Ғ Жабай аңдарды асыраған. - Ғұндардың ұлы билеушісі кім? -Ғұндардың әйелдері қандай әшекей –бұйымдар таққан? -Отырықшы ғұндар немен айналысты? -Шебер ұсталар неден бұйым жасады? -Ғұндардың негізгі кәсібі не
болды? «СМС» кері байланыс. Мұғаліміңе смс арқылы жауап беруіңе болады. |
Берілген ұғымдардың сәйкестігін табады. Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Дескриптор: Білім алушы -Ғұндардың баспанасын сәкестендірді Дескриптор: Білім алушы -ғұндар немен айналысқанын сәйкестендірді.
|
Презентация №8 Презентация № 9 Презентация № 10 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
22-сабақ 2-сынып Дүниетану Ғұндар қалай өмір сүрді ҚМЖ
22-сабақ 2-сынып Дүниетану Ғұндар қалай өмір сүрді ҚМЖ
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
Жунисова Г.А. |
||||||
|
Пән/Сынып: |
Дүниетану 2-сынып |
||||||
|
Қай аптаның нешінші сабағы |
Жұма 2025 ж 22-сабақ |
||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
Дәстүр және ауыз әдебиеті |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ғұндар қалай өмір сүрді? |
||||||
|
Оқу мақсаты: |
2.3.1.1.Ғұндардың қалай өмір сүргенін және олардың көшпенді халық екенін түсіну. Қандай іспен шұғылданғанын білу |
||||||
|
Бағалау критерийі: |
1. Ғұндардың қалай өмір сүргенін және олардың көшпенді халық екенін түсінеді. 2.Қандай іспен шұғылданғанын біледі. |
||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
|||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі |
Бірлескен жұмыс (1,2 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
|||||
|
Уақыты |
Кезеңдері |
Сабақ барысы: |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
1 минут |
|
Ұйымдастыру
Онлайн сабағымызға қош келдіңдер! Ойын :«Менің өткенім, тарих, өйткені ... » Дүниетану сабағын бастаймыз. Бүгін Дәстүр және ауыз әдебиеті бөлімін жалғастырамыз. -Бүгінгі сабағымыздың мақсаты: Сен 1.Ғұндардың қалай өмір сүргенін және олардың көшпенді халық екенін түсінесің. 2.Қандай іспен шұғылданғанын білесің. Сабағымыздың жұмбақ шешуден бастайық! Жұмбақ Төбедегі көзінен, Күн сәулесі түседі. Бұрышы жоқ төрінен, Самал еркін еседі. \Киіз үй\ -Міне бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз ғұндар жайында болмақ. Қазақстан аумағына сақтардан кейін ғұндар келді.Олар мал жайылымына қарай көшіп-қонып жүрді.Жылқыны үйірімен сиырды табынымен ,қойды отарымен бақты.Ғұндардың баспанасы киіз үй болды.Кейбір ғұндар отырықшылықпен қатар егіншілікпен де айналысты. |
Балалар ,киіз үйде кімдер өмір сүрген? -Дұрыс айтасыңдар, біздің ата-бабаларымыз өмір сүрген. - Киіз үйді неліктен пайдаланды? Ия, ол көшіп-қонуға ыңғайлы болғандықтан. -Міне бүгінгі біздің өтетін тақырыбымыз ғұндар жайында болмақ. |
От шашу смайлик |
Презентация № 1 Презентация № 2 Презентация № 3 |
||
|
7-8 минут |
Жаңа сабақ |
Ғұндар біртіндеп батысқа қарай ауысты.Олар Қазақстан аумағында жаңа жерлерге қоныс ауыстырып отырды.Одан кейін Қара теңізден батысқа қарай жылжыды.Ғұндар көршілес елдердің жерлерін де, басып алып отырды.Ғұндардан ығысқан тайпалар жаңа жерлерге ауысты.Бұл тайпалардың Еуропаға қарай қозғалуына қарай алып келді.Осылайша Халықтардың ұлы қоныс аударуы басталды. Ғұндардың ұлы билеушісі Атилла (Еділ) Аттила есімі түрік тілдерінен шығады (atta/ata — әке, el/il – кеңістік, ел, халық), оның үстіне осы этимология басқа халықтардан алынған және түсінілген болды. Бұдан ғұн есімдерінің түрлі «ұлттық» нұсқалары шығады. Нұсқалардың бірі бойынша Аттила есімі түрік (хазар) атауы Волга-Еділмен байланысты. Аттилланың билігін оның империясының гүлденуімен байланыстырады, оны әділ және құдіретті деп атайды. Аттиланың жеңістері – әскери және қолбасшылық өнер шыңы. «Еділ» есімімен белгілі, 434 бастап 453 жылдарға дейін өз билігі астына Рейннен бастап Солтүстік Қара теңіз маңына дейін тайпаларды біріктірген ғұндардың көсемі болған, яғни билеушісі. « Бейне ролик» қарау Ғұн әйелдері күмістен және алтыннан жасалған бұйымдар таққан.Шеберлер соққан әшекейлер: сырға, алқа және сақиналар –ұлтымыздың мақтанышы. |
Жаңа тақырыпты меңгеру Картадан ғұндар туралы ақпаратты түсінеді Мәтінмен жұмыстанады. |
|
Презентация № 4
Презентация № 5-6
Презентация №7 |
||
|
8 минут 3 минут |
Тәжірибе Бекіту Үй тапсырмасы |
1-тапсырма: Берілген ұғымдардың анықтамасын сәйкестендіреді
Ғұндардың баспанасы Көп қабатты үй Жер үй Зауытта Ғ Жабай аңдарды асыраған. - Ғұндардың ұлы билеушісі кім? -Ғұндардың әйелдері қандай әшекей –бұйымдар таққан? -Отырықшы ғұндар немен айналысты? -Шебер ұсталар неден бұйым жасады? -Ғұндардың негізгі кәсібі не
болды? «СМС» кері байланыс. Мұғаліміңе смс арқылы жауап беруіңе болады. |
Берілген ұғымдардың сәйкестігін табады. Тақырыпты меңгергенін анықтау
|
Дескриптор: Білім алушы -Ғұндардың баспанасын сәкестендірді Дескриптор: Білім алушы -ғұндар немен айналысқанын сәйкестендірді.
|
Презентация №8 Презентация № 9 Презентация № 10 |
||
шағым қалдыра аласыз

















