8 сынып №25
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. §23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. §23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.10 - жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. «Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; -әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://wordwall.net/resource/82559425
|
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Ой қозғау» әдісі Сұрақ: Ашық және тұйық қанайналым жүйесінің қандай артықшылықтары мен кемшіліктері бар? Олар қандай тіршілік ортасына сәйкес келеді? «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауабы: Ашық қанайналым жүйесі: Артықшылықтары: Энергия аз жұмсалады, құрылымы қарапайым, баяу қозғалыс тіршілік ету ортасында жеткілікті. Кемшіліктері: Қан ағымы баяу, оттегі мен қоректік заттарды тасымалдау тиімділігі төмен. Сәйкес орта: Қарапайым құрылысты және баяу зат алмасатын жануарлар (жәндіктер, шаяндар). Тұйық қанайналым жүйесі: Артықшылықтары: Қан ағымы жылдам, оттегі мен қоректік заттарды тиімді тасымалдайды, зат алмасу белсенді. Кемшіліктері: Құрылымы күрделі, энергия көбірек жұмсалады. Сәйкес орта: Жоғары зат алмасу қажет ететін, күрделі тіршілік ететін организмдер (омыртқалылар). |
Дескриптор: -сұрақтың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.3.10 - жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау; Дәйек сөз немесе цитата: "Қанайналым жүйесі — тірі ағзаның өмір сүру симфониясының дирижері. Ол болмаса, денедегі ешбір мүше өзінің рөлін дұрыс атқара алмас еді." — Ғылыми нақыл |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. Кілт сөздерді мазмұнымен ауызша атау арқылы сәйкестендіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды; Практикалық дағдылар: жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін салыстырады; Функционалдық сауаттылық: жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
1-тапсырма. Сызбаға сүйеніп ашық және тұйық қанайналым жүйелеріне тән қасиетті (+) таңбасымен белгілеңіз. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
Дескриптор: - жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
2-тапсырма. Төменде берілген суреттегі қан айналым жүйесінің типтерін оқулықты пайдалана отырып сипаттаңыз. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
Дескриптор: - қан айналым жүйесінің типтерін сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар |
|
Бағалау |
3-тапсырма. Жануарлар қанайналым жүйесінің типтерін және қанайналым шеңберінің санын анықтаңыз. 4-тапсырма. Ашық және тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды торкөзге тізіп орналастырыңыз. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
Дескриптор: - жануарларға тән қанайналым жүйесінің типтерін сипаттайды – 2 балл; - жануарларға тән қанайналым шеңберінің санын анықтайды – 2 балл; Дескриптор: - ашық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл; - тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
"Кері байланыс парағы" әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Оқушыларға дайын сұрақтары бар парақ таратылады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация "Не ұнады?" "Не қиын болды?" "Қандай қосымша ақпарат қажет?" |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Зертханалық жұмыс№7 «Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу» |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша алдыңғы оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
|
Кілт сөздер |
Мазмұны |
|
|
«Қызықты деректер»
- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.
Сегізаяқтың үш жүрегі бар:
Екі жүрегі желбезектерге оттегі тасымалдайды, ал үшінші жүрек денеге қан айдайды. Теңізде жүзген кезде орталық жүрек тоқтап, энергия үнемделеді.
Киттің жүрегі өте үлкен:
Көк киттің жүрегі соншалықты үлкен, оны өзеннен өтіп бара жатқан қайықпен салыстыруға болады. Оның жүрегі минутына шамамен 9 тонна қан айдайды.
Құстардың қанайналымы өте жылдам:
Колибри жүрегі минутына 1200 рет соға алады! Бұл құс тез ұшуы үшін оттегі мен энергияны тез жеткізуді қажет етеді.
Жәндіктердің қаны жасыл немесе түссіз болуы мүмкін:
Шегірткенің қаны жасыл, ал кейбір жәндіктердің қаны түссіз, өйткені олардың қанында оттегі тасымалдау қызметі жоқ.
Крокодилдің ерекше жүрегі бар:
Крокодилдің төрт камералы жүрегі бар, бірақ оның қан айналымын қажетіне қарай өзгерте алатын арнайы клапандары бар. Бұл су астында ұзақ уақыт тыныс алмай тұруға көмектеседі.
Қанайналымсыз тіршілік ететін жануарлар:
Кейбір қарапайым жануарларда (мысалы, жалпақ құрттарда) қанайналым жүйесі мүлде жоқ. Олар оттегі мен қоректік заттарды бүкіл денесі арқылы сіңіреді.
Көк қан:
Сегізаяқ пен кейбір жәндіктердің қаны көк түсті, себебі олардың қанында темір емес, мыс бар.
Адамның қан тамырларының ұзындығы:
Адамның қан тамырлары бір қатарға қойылса, Жерді екі рет айналып өтетіндей ұзын болады (шамамен 96,000 км).
Шаяндар мен кейбір жәндіктерде жүрек жоқ:
Оларда қан дене қуысына жайылып, арнайы насос тәрізді мүшелер арқылы қозғалады.
Жылқының жүрегі мықты:
Жылқының жүрегі салмағы 4-5 кг-ға жетуі мүмкін. Бұл оның үлкен денесіне қан тарату үшін қажет.
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
Сұрақ/Тақырып |
Түсіндіру |
Көрнекілік |
|
Қантамырлар жүйесі деген не? |
Қантамырлар жүйесі - денеге қан жеткізуге арналған тамырлар мен жүректен тұратын жүйе. |
Жүрек пен қантамырлардың қарапайым суреті. |
|
Ашық қантамырлар жүйесі |
Қан тамырлардан дене қуысына шығады, ұлпа сұйықтығымен араласады. |
Қоңыздың немесе шаянның қантамырлар жүйесінің суреті. |
|
Жабық қантамырлар жүйесі |
Қан тек тамырлар арқылы айналады, мүшелерге капиллярлар арқылы жетеді. |
Адамның немесе балықтың қантамырлар жүйесінің схемасы. |
|
Қандай жануарларда кездеседі? |
Ашық жүйе: жәндіктер, ұлулар. Жабық жүйе: сүтқоректілер, құстар, балықтар. |
Жануарлар суреттері мен олардың жүйесінің диаграммасы. |
|
Екі жүйенің айырмашылығы қандай? |
Ашық жүйеде қан баяу айналады және энергия үнемделеді, жабық жүйе тезірек және тиімдірек жұмыс істейді. |
Салыстырмалы кесте немесе диаграмма. |
|
Қызықты дерек |
Сегізаяқтың үш жүрегі бар: екеуі желбезектерге қан айдайды, ал біреуі денеге таратады. |
Сегізаяқтың жүрек құрылымының суреті. |
Бұл кестені бейнематериал түсіндіру үшін қолдануға болады. Әр бөлімде қарапайым әрі нақты визуализация және мысал келтіру оқушылардың түсінігін жақсартады.
«Жануарлардың қанайналым жүйесінің құрылысы»
|
Жауын құрттың қанайналым жүйесі әр буылтықта жеке болады. Сақиналы қантамырлармен өзара байланысқан ірі арқа қантамырынан және құрсақ қантамырынан тұрады. Бұл екеуінен қылтамырлар тарамдалып, тері және зәр шығару, асқорыту, жүйке жүйесі, т.б. ішек мүшелерді түгелдей торлап жатады. Дененің алдыңғы бөлігіндегі ірілеу сақиналы қантамырлар -«жүрекше» деп аталады. Ол жиырылып босаңсуы нәтижесінде қан құрсақ қантамырлармен дененің артқы жағына, арқа қантамырымен алдыңғы бөліміне қарай ағады. Дене қуысына тікелей құйылмай, қантамырлары арқылы таралып айналатын қан айналымы тұйық қанайналым жүйесі деп аталады. Жауын құрттың қанайналымы осылай жүзеге асады. |
|
|
Ұлулар, шаяндар мен өрмекшілердің қанайналымы ашық қанайналым жүйесіне жатады. Бұл жануарларда қан жүректен, ұшы тұйық емес қантамырларына, одан дене қуысына құйылады. Қан ұлпалар арасына жайылып, газ, зат алмасады да (оттегін, қоректік заттарды ішкі мүшелерге олардан береді, қажетсіз заттарды сіңіреді) қантамырлары арқылы өкпеде оттегімен қанығып жүрекке келеді. |
|
|
Бунақденелілерде де қанайналымы ашық; қан қоректік заттарды тасымалдайды; тыныс алуға қатыспайды. |
|
|
Балықтың жүрегі екі қуысты. Қан жүрек қарыншасынан желбезектерге қарай шығатын ірі қантамыры-құрсақ қолқасына өтеді. Желбезекке келгенде құрсақ қолқасынан оңға және солға қарай қантамырлар таралады. Олар желбезекте ұсақ қылтамырларға тармақталып, оттегіне қанығады да, артерия қанына айналады. Қолқадан дененің барлық мүшелеріне қылтамырлар тармақталады. Ондағы әр түрлі ұлпаларда артерия қаны оттегін беріп, көмірқышқыл газын және түрлі қажетсіз өнімдерді сіңіреді де, вена қантамырымен ағып, жүректің құлақшасына құйылады. Ол жиырылып, қан қарыншаға өтеді. Сөйтіп балықтың қаны бір шеңбер жасап, бүкіл денені айналып шығады. Сондықтан балықтың қанайналым жүйесін біршеңберлі қанайналым жүйесі дейді. |
|
|
Қосмекенділердің жүрегі үш бөлімді, қарыншадан және екі құлақшадан тұрады. Қан дененің барлық мүшелерінен вена қантамырымен жүректің оң құлақшасына құйылады. Сол жақ құлақшаға өкпеден оттегін сіңірген қан құйылады. Құлақшалар жиырылған кезде қарыншаға екі құлақшадан біраз қан өтіп, артерия мен вена қаны араласады да, денесіне аралас қан тарайды. Қарыншадан ірі артерия қан тамыры шығып, ол денені бойлап артқы жағына қарай ағады. Одан көптеген қылтамырлар шығып, бүкіл ұлпаларды торлайды. Оларды оттегімен, қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Артерия біртіндеп вена қанына айналып, вена қантамырымен жүрекке қарай ағады. |
|
|
Бақаның қанайналым жүйесінде екі шеңбер бар. Қанды жүректен бүкіл денеге тарататын артерия қантамырлары мен денеден жүрекке оралатын вена қантамырын үлкен қанайналым шеңбері деп айтады. Қанның өкпе мен теріге баратын, одан жүрекке қайта келетін тармағы - кіші қанайналым шеңбері деп аталады. Жорғалаушылардың жүрегі, қанайналым жүйесі бақанікіне ұқсас. Бұларда жүрек үш бөлімді: қарыншадан, екі құлақшадан тұрады. Олардың бақадан ерекшелігі жүрек қарыншасы жартылай пердемен екі бөлімге бөлінеді. Бірақ перде қарыншаны толық бөлмегендіктен артериялық қан мен веналық қан (бақамен салыстырғанда) аз мөлшерде болса да араласады. Сондықтан қосмекенділер мен жорғалаушылардың ағзасында зат алмасу баяу жүреді де, дене температуралары тұрақсыз, қоршаған ортаның температурасына тәуелді болады. Ауа райы салқын солтүстік аймақтарда қосмекенділер мен жорғалаушылардың сирек таралғаны және жылы аймақтарда қыста ұйқыға жататыны содан. Бұларды салқынқанды жануарлар дейді. |
|
|
Құстар мен сүтқоректілердің жүрегі төрт бөлімнен тұрады. Жүрек қарыншасының пердесі оны толық екі бөлімге бөліп, қан араласпайды. Дене мүшелеріне таза артерия қаны таралып, өкпеге вена қаны келеді. Бұл жануарларда зат алмасу қарқындығы жүреді. Дене температурасы тұрақты, қоршаған ортаның температурасына тәуелді емес. Оларды жылықанды жануарларға жатқызады. |
|
|
Үлкен қанайналым шеңбері |
Кіші қанайналым шеңбері/ өкпе қанайналым шеңбері |
|
|
|
Ашық қанайналым жүйесі |
Тұйық қанайналым жүйесі |
|
|
|
|
|
Бір қанайналым шеңбері: |
Екі қанайналым шеңберлері: |
|
|
1-тапсырма. Сызбаға сүйеніп ашық және тұйық қанайналым жүйелеріне тән қасиетті (+) таңбасымен белгілеңіз.
|
Белгілері |
Ашық |
Тұйық |
|
Қантамырлары ұшында тұйық |
|
|
|
Қантамырлары ұшында тұйықталмаған |
|
|
|
Қан тікелей дене қуысын шаяды |
|
|
|
Қан тек қантамырлар арқылы қозғалады |
|
|
|
Ұлу, бунақденелілерге тән қанайналым жүйесі |
|
|
|
Шұбалшаң, омыртқалы жануарларға тән қанайналым жүйесі |
|
|
Қосымша балл үшін дескриптор:
- жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды – 2 балл;
Жауабы:
|
Белгілері |
Ашық |
Тұйық |
|
Қантамырлары ұшында тұйық |
|
+ |
|
Қантамырлары ұшында тұйықталмаған |
+ |
|
|
Қан тікелей дене қуысын шаяды |
+ |
|
|
Қан тек қантамырлар арқылы қозғалады |
|
+ |
|
Ұлу, бунақденелілерге тән қанайналым жүйесі |
+ |
|
|
Шұбалшаң, омыртқалы жануарларға тән қанайналым жүйесі |
|
+ |
«Суретті сөйлет» әдісі.
2-тапсырма. Төменде берілген суреттегі қан айналым жүйесінің типтерін оқулықты пайдалана отырып сипаттаңыз.

3-тапсырма. Жануарлар қанайналым жүйесінің типтерін және қанайналым шеңберінің санын анықтаңыз.
|
Жануарлар |
Қанайналым жүйесінің типі |
Қанайналым шеңберінің саны |
|
Шұбалшаң |
|
|
|
Ұлу |
|
|
|
Бал арасы |
|
|
|
Балық |
|
|
|
Бақа |
|
|
|
Кесіртке |
|
|
|
Құс |
|
|
|
Ит |
|
|
Дескриптор:
- жануарларға тән қанайналым жүйесінің типтерін сипаттайды – 2 балл;
- жануарларға тән қанайналым шеңберінің санын анықтайды – 2 балл;
Жауабы:
|
Жануарлар |
Қанайналым жүйесінің типі |
Қанайналым шеңберінің саны |
|
Шұбалшаң |
тұйық |
1 |
|
Ұлу |
ашық |
- |
|
Бал арасы |
ашық |
- |
|
Балық |
тұйық |
1 |
|
Бақа |
тұйық |
2 |
|
Кесіртке |
тұйық |
2 |
|
Құс |
тұйық |
2 |
|
Ит |
тұйық |
2 |
4-тапсырма. Ашық және тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды торкөзге тізіп орналастырыңыз.
|
Ашық қанайналым |
Тұйық қанайналым |
|
Сипаттамалардың рет саны |
|
|
|
|
-
Жәндіктерде және ұлу, асшаяны сияқты омыртқасыздарда кездеседі.
-
Қан қантамырларының бойымен ағады
-
Қан өте баяу ағады
-
Қанның ағуы реттеледі
-
Заттар қуыспен қан арасында алмасады
-
Қан мен ұлпа арасындағы зат алмасуы капилляр арқылы жүріледі
-
Қан ішкі мүшелерді шая отырып ағады
-
Қанның ағуы реттелу мүмкін емес
-
Қан өте жылдам ағады
-
Қан ашық қуысқа құйылады
-
Жауынқұртында және омыртқалыларда кездеседі
-
Заттардың тасымалдануы өте баяу жүріледі
-
Гемоцель болмайды
-
Заттардың тасымалдануы жылдам
-
Дене қуысы (гемоцель) гемолимфамен толтырылған
-
Қан жүректен ағып шығып жүрекке қайтадан құйылады
Дескриптор:
- ашық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл;
- тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл;
Жауабы:
|
Ашық қанайналым |
Тұйық қанайналым |
|
Сипаттамалардың рет саны |
|
|
1, 3, 5, 7, 8, 10, 12, 15 |
2, 4, 6, 9, 11, 13, 14, 16 |
Оқушыға беретін мәтін
§23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері.
• Қан тамырлар жүйелері 2 үлкен топқа бөлінеді:
➢ Ашық
➢ Тұйық
• Тұйық қанайналым жүйесі тән: Буылтық құрттар мен Омыртқалы жануарларға
• Ашық қанайналым жүйесі тән: Ұлулар мен Бунақденелілер
• Қан мен дене жасушаларының арасында тікелей жанасу болмайды, делдал рөлін жасушааралық сұйықтық атқарады: Тұйық қан тамырлар жүйесінде
• Ағзаның ішкі ортасы болып табылатын үш сұйықтық болмайды: Ашық қан тамырлар жүйесінде
• Үлкен және кіші қан айналым жүйелері алғаш рет пайда болды: Қосмекенділерде
• Бір шеңберлі қан айналым жүйесі тән: Барлық балықтарға (шеміршекті, сүйекті)
• Екі шеңберлі қан айналым жүйесі тән: Қосмекенділерден бастап барлық омыртқалы жануарларға
Үлкен қан айналым шеңбері:
• Өкпеден басқа бүкіл дене арқылы өтеді
• Басталады: Сол жақ қарыншадан
• Аяқталады: Оң жақ жүрекшеде
• Адам ағзасында қолқа қан тамыры сияқты ірі вена қан тамыры болмағандықтан үлкен қан айналым шеңбері аяқталады: Жоғарғы және төменгі қуыс венада
• Қанды қан айналым шеңберлеріне айдайды: Қарыншалар
• Қанды қарыншаларға айдайды: Жүрекшелер
Кіші қан айналым шеңбері:
• Өкпелік шеңбер. Өкпе арқылы өтеді
• Басталады: Оң жақ қарыншадан
• Аяқталады: Сол жақ жүрекшеде
• Өкпе артериясымен ағады: Көмірқышқыл газына қаныққан Вена қаны
• Өкпе венасымен ағады: Оттекке қаныққан Артерия қаны
• Жүректі оң және сол жақ жартыға бөліп тұратын перде болады: Құстар мен Сүтқоректілерде
Жүректің жиырылуы:
• Алдымен 2 жүрекше – 0,1 секунд
• Содан соң 2 қарынша – 0,3 секунд
• Жалпы жиырылу – 0,4 секунд
• Жалпы босаңсу – 0,4 секунд
• Толық жиырылып, босаңсуы – 0,8 секунд
• Жүректе жүрекшелер жиырылған кезде қанды кері жібермейді: Жақтаулы қақпақшалар
• Жүректің Сол жақ бөлігі: Қосжақтаулы қақпақша (2)
• Жүректің Оң жақ бөлігі: Үшжақтаулы қақпақша (3)
• Қарыншалар мен олардан басталатын қан тамырларының арасында болады: Жарты ай тәрізді қақпақшалар
• Қақпақшалардың қызметі:
➢ Қанды тек бір бағытқа қарай айдайды
➢ Қанның кері ағуына кедергі келтіреді
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері
§23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері
8 сынып №25
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. §23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
«Заттардың тасымалдануы» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 «а,б» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қантамырлар жүйесінің түрлері. Ашық және тұйық қанайналым жүйелері. Үлкен және кіші қанайналым шеңберлері. Адамның қанайналым жүйесі. §23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.3.10 - жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау; |
|
Сабақтың мақсаты: |
жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. «Бір қадам алға..» әдісі арқылы өткен материалды және үй жұмысын пысықтау мақсатында тапсырма беру. «Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі. |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: -тапсырманың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; -әр кілт сөздің дұрыс мазмұны үшін - 1 балл; |
Интерактивті панель, презентация https://wordwall.net/resource/82559425
|
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Ой қозғау» әдісі Сұрақ: Ашық және тұйық қанайналым жүйесінің қандай артықшылықтары мен кемшіліктері бар? Олар қандай тіршілік ортасына сәйкес келеді? «Қызықты деректер» - Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауабы: Ашық қанайналым жүйесі: Артықшылықтары: Энергия аз жұмсалады, құрылымы қарапайым, баяу қозғалыс тіршілік ету ортасында жеткілікті. Кемшіліктері: Қан ағымы баяу, оттегі мен қоректік заттарды тасымалдау тиімділігі төмен. Сәйкес орта: Қарапайым құрылысты және баяу зат алмасатын жануарлар (жәндіктер, шаяндар). Тұйық қанайналым жүйесі: Артықшылықтары: Қан ағымы жылдам, оттегі мен қоректік заттарды тиімді тасымалдайды, зат алмасу белсенді. Кемшіліктері: Құрылымы күрделі, энергия көбірек жұмсалады. Сәйкес орта: Жоғары зат алмасу қажет ететін, күрделі тіршілік ететін организмдер (омыртқалылар). |
Дескриптор: -сұрақтың әр дұрыс жауабы үшін -1 балл; |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
8.1.3.10 - жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттау; Дәйек сөз немесе цитата: "Қанайналым жүйесі — тірі ағзаның өмір сүру симфониясының дирижері. Ол болмаса, денедегі ешбір мүше өзінің рөлін дұрыс атқара алмас еді." — Ғылыми нақыл |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. Кілт сөздерді мазмұнымен ауызша атау арқылы сәйкестендіреді. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды; Практикалық дағдылар: жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін салыстырады; Функционалдық сауаттылық: жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін түсіндіреді; |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Жаңа тақырыпты таныстыру |
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
|
Сабақтың ортасы Оқушыларға бағыт бағдар беру |
1-тапсырма. Сызбаға сүйеніп ашық және тұйық қанайналым жүйелеріне тән қасиетті (+) таңбасымен белгілеңіз. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
Дескриптор: - жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар |
|
Практикалық тапсырмалар беру. |
2-тапсырма. Төменде берілген суреттегі қан айналым жүйесінің типтерін оқулықты пайдалана отырып сипаттаңыз. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
Дескриптор: - қан айналым жүйесінің типтерін сипаттайды – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар |
|
Бағалау |
3-тапсырма. Жануарлар қанайналым жүйесінің типтерін және қанайналым шеңберінің санын анықтаңыз. 4-тапсырма. Ашық және тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды торкөзге тізіп орналастырыңыз. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.Ұжымдасып өз ойларымен бөлісе алады. Оқушылардың айтылым, жазылым, тыңдалым дағдылары қалыптасады. Түйінді идея айтуға дағдыланады. |
Дескриптор: - жануарларға тән қанайналым жүйесінің типтерін сипаттайды – 2 балл; - жануарларға тән қанайналым шеңберінің санын анықтайды – 2 балл; Дескриптор: - ашық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл; - тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл; |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар |
|
Сабақтың соңы Кері байланыс беру |
"Кері байланыс парағы" әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Оқушыларға дайын сұрақтары бар парақ таратылады. |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация "Не ұнады?" "Не қиын болды?" "Қандай қосымша ақпарат қажет?" |
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. Зертханалық жұмыс№7 «Дене жаттығуларының жүрек жұмысына әсерін зерттеу» |
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша алдыңғы оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.
|
Кілт сөздер |
Мазмұны |
|
|
«Қызықты деректер»
- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.
Сегізаяқтың үш жүрегі бар:
Екі жүрегі желбезектерге оттегі тасымалдайды, ал үшінші жүрек денеге қан айдайды. Теңізде жүзген кезде орталық жүрек тоқтап, энергия үнемделеді.
Киттің жүрегі өте үлкен:
Көк киттің жүрегі соншалықты үлкен, оны өзеннен өтіп бара жатқан қайықпен салыстыруға болады. Оның жүрегі минутына шамамен 9 тонна қан айдайды.
Құстардың қанайналымы өте жылдам:
Колибри жүрегі минутына 1200 рет соға алады! Бұл құс тез ұшуы үшін оттегі мен энергияны тез жеткізуді қажет етеді.
Жәндіктердің қаны жасыл немесе түссіз болуы мүмкін:
Шегірткенің қаны жасыл, ал кейбір жәндіктердің қаны түссіз, өйткені олардың қанында оттегі тасымалдау қызметі жоқ.
Крокодилдің ерекше жүрегі бар:
Крокодилдің төрт камералы жүрегі бар, бірақ оның қан айналымын қажетіне қарай өзгерте алатын арнайы клапандары бар. Бұл су астында ұзақ уақыт тыныс алмай тұруға көмектеседі.
Қанайналымсыз тіршілік ететін жануарлар:
Кейбір қарапайым жануарларда (мысалы, жалпақ құрттарда) қанайналым жүйесі мүлде жоқ. Олар оттегі мен қоректік заттарды бүкіл денесі арқылы сіңіреді.
Көк қан:
Сегізаяқ пен кейбір жәндіктердің қаны көк түсті, себебі олардың қанында темір емес, мыс бар.
Адамның қан тамырларының ұзындығы:
Адамның қан тамырлары бір қатарға қойылса, Жерді екі рет айналып өтетіндей ұзын болады (шамамен 96,000 км).
Шаяндар мен кейбір жәндіктерде жүрек жоқ:
Оларда қан дене қуысына жайылып, арнайы насос тәрізді мүшелер арқылы қозғалады.
Жылқының жүрегі мықты:
Жылқының жүрегі салмағы 4-5 кг-ға жетуі мүмкін. Бұл оның үлкен денесіне қан тарату үшін қажет.
«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.
|
Сұрақ/Тақырып |
Түсіндіру |
Көрнекілік |
|
Қантамырлар жүйесі деген не? |
Қантамырлар жүйесі - денеге қан жеткізуге арналған тамырлар мен жүректен тұратын жүйе. |
Жүрек пен қантамырлардың қарапайым суреті. |
|
Ашық қантамырлар жүйесі |
Қан тамырлардан дене қуысына шығады, ұлпа сұйықтығымен араласады. |
Қоңыздың немесе шаянның қантамырлар жүйесінің суреті. |
|
Жабық қантамырлар жүйесі |
Қан тек тамырлар арқылы айналады, мүшелерге капиллярлар арқылы жетеді. |
Адамның немесе балықтың қантамырлар жүйесінің схемасы. |
|
Қандай жануарларда кездеседі? |
Ашық жүйе: жәндіктер, ұлулар. Жабық жүйе: сүтқоректілер, құстар, балықтар. |
Жануарлар суреттері мен олардың жүйесінің диаграммасы. |
|
Екі жүйенің айырмашылығы қандай? |
Ашық жүйеде қан баяу айналады және энергия үнемделеді, жабық жүйе тезірек және тиімдірек жұмыс істейді. |
Салыстырмалы кесте немесе диаграмма. |
|
Қызықты дерек |
Сегізаяқтың үш жүрегі бар: екеуі желбезектерге қан айдайды, ал біреуі денеге таратады. |
Сегізаяқтың жүрек құрылымының суреті. |
Бұл кестені бейнематериал түсіндіру үшін қолдануға болады. Әр бөлімде қарапайым әрі нақты визуализация және мысал келтіру оқушылардың түсінігін жақсартады.
«Жануарлардың қанайналым жүйесінің құрылысы»
|
Жауын құрттың қанайналым жүйесі әр буылтықта жеке болады. Сақиналы қантамырлармен өзара байланысқан ірі арқа қантамырынан және құрсақ қантамырынан тұрады. Бұл екеуінен қылтамырлар тарамдалып, тері және зәр шығару, асқорыту, жүйке жүйесі, т.б. ішек мүшелерді түгелдей торлап жатады. Дененің алдыңғы бөлігіндегі ірілеу сақиналы қантамырлар -«жүрекше» деп аталады. Ол жиырылып босаңсуы нәтижесінде қан құрсақ қантамырлармен дененің артқы жағына, арқа қантамырымен алдыңғы бөліміне қарай ағады. Дене қуысына тікелей құйылмай, қантамырлары арқылы таралып айналатын қан айналымы тұйық қанайналым жүйесі деп аталады. Жауын құрттың қанайналымы осылай жүзеге асады. |
|
|
Ұлулар, шаяндар мен өрмекшілердің қанайналымы ашық қанайналым жүйесіне жатады. Бұл жануарларда қан жүректен, ұшы тұйық емес қантамырларына, одан дене қуысына құйылады. Қан ұлпалар арасына жайылып, газ, зат алмасады да (оттегін, қоректік заттарды ішкі мүшелерге олардан береді, қажетсіз заттарды сіңіреді) қантамырлары арқылы өкпеде оттегімен қанығып жүрекке келеді. |
|
|
Бунақденелілерде де қанайналымы ашық; қан қоректік заттарды тасымалдайды; тыныс алуға қатыспайды. |
|
|
Балықтың жүрегі екі қуысты. Қан жүрек қарыншасынан желбезектерге қарай шығатын ірі қантамыры-құрсақ қолқасына өтеді. Желбезекке келгенде құрсақ қолқасынан оңға және солға қарай қантамырлар таралады. Олар желбезекте ұсақ қылтамырларға тармақталып, оттегіне қанығады да, артерия қанына айналады. Қолқадан дененің барлық мүшелеріне қылтамырлар тармақталады. Ондағы әр түрлі ұлпаларда артерия қаны оттегін беріп, көмірқышқыл газын және түрлі қажетсіз өнімдерді сіңіреді де, вена қантамырымен ағып, жүректің құлақшасына құйылады. Ол жиырылып, қан қарыншаға өтеді. Сөйтіп балықтың қаны бір шеңбер жасап, бүкіл денені айналып шығады. Сондықтан балықтың қанайналым жүйесін біршеңберлі қанайналым жүйесі дейді. |
|
|
Қосмекенділердің жүрегі үш бөлімді, қарыншадан және екі құлақшадан тұрады. Қан дененің барлық мүшелерінен вена қантамырымен жүректің оң құлақшасына құйылады. Сол жақ құлақшаға өкпеден оттегін сіңірген қан құйылады. Құлақшалар жиырылған кезде қарыншаға екі құлақшадан біраз қан өтіп, артерия мен вена қаны араласады да, денесіне аралас қан тарайды. Қарыншадан ірі артерия қан тамыры шығып, ол денені бойлап артқы жағына қарай ағады. Одан көптеген қылтамырлар шығып, бүкіл ұлпаларды торлайды. Оларды оттегімен, қоректік заттармен қамтамасыз етеді. Артерия біртіндеп вена қанына айналып, вена қантамырымен жүрекке қарай ағады. |
|
|
Бақаның қанайналым жүйесінде екі шеңбер бар. Қанды жүректен бүкіл денеге тарататын артерия қантамырлары мен денеден жүрекке оралатын вена қантамырын үлкен қанайналым шеңбері деп айтады. Қанның өкпе мен теріге баратын, одан жүрекке қайта келетін тармағы - кіші қанайналым шеңбері деп аталады. Жорғалаушылардың жүрегі, қанайналым жүйесі бақанікіне ұқсас. Бұларда жүрек үш бөлімді: қарыншадан, екі құлақшадан тұрады. Олардың бақадан ерекшелігі жүрек қарыншасы жартылай пердемен екі бөлімге бөлінеді. Бірақ перде қарыншаны толық бөлмегендіктен артериялық қан мен веналық қан (бақамен салыстырғанда) аз мөлшерде болса да араласады. Сондықтан қосмекенділер мен жорғалаушылардың ағзасында зат алмасу баяу жүреді де, дене температуралары тұрақсыз, қоршаған ортаның температурасына тәуелді болады. Ауа райы салқын солтүстік аймақтарда қосмекенділер мен жорғалаушылардың сирек таралғаны және жылы аймақтарда қыста ұйқыға жататыны содан. Бұларды салқынқанды жануарлар дейді. |
|
|
Құстар мен сүтқоректілердің жүрегі төрт бөлімнен тұрады. Жүрек қарыншасының пердесі оны толық екі бөлімге бөліп, қан араласпайды. Дене мүшелеріне таза артерия қаны таралып, өкпеге вена қаны келеді. Бұл жануарларда зат алмасу қарқындығы жүреді. Дене температурасы тұрақты, қоршаған ортаның температурасына тәуелді емес. Оларды жылықанды жануарларға жатқызады. |
|
|
Үлкен қанайналым шеңбері |
Кіші қанайналым шеңбері/ өкпе қанайналым шеңбері |
|
|
|
Ашық қанайналым жүйесі |
Тұйық қанайналым жүйесі |
|
|
|
|
|
Бір қанайналым шеңбері: |
Екі қанайналым шеңберлері: |
|
|
1-тапсырма. Сызбаға сүйеніп ашық және тұйық қанайналым жүйелеріне тән қасиетті (+) таңбасымен белгілеңіз.
|
Белгілері |
Ашық |
Тұйық |
|
Қантамырлары ұшында тұйық |
|
|
|
Қантамырлары ұшында тұйықталмаған |
|
|
|
Қан тікелей дене қуысын шаяды |
|
|
|
Қан тек қантамырлар арқылы қозғалады |
|
|
|
Ұлу, бунақденелілерге тән қанайналым жүйесі |
|
|
|
Шұбалшаң, омыртқалы жануарларға тән қанайналым жүйесі |
|
|
Қосымша балл үшін дескриптор:
- жануарлардың қантамырлар жүйесі түрлерін сипаттайды – 2 балл;
Жауабы:
|
Белгілері |
Ашық |
Тұйық |
|
Қантамырлары ұшында тұйық |
|
+ |
|
Қантамырлары ұшында тұйықталмаған |
+ |
|
|
Қан тікелей дене қуысын шаяды |
+ |
|
|
Қан тек қантамырлар арқылы қозғалады |
|
+ |
|
Ұлу, бунақденелілерге тән қанайналым жүйесі |
+ |
|
|
Шұбалшаң, омыртқалы жануарларға тән қанайналым жүйесі |
|
+ |
«Суретті сөйлет» әдісі.
2-тапсырма. Төменде берілген суреттегі қан айналым жүйесінің типтерін оқулықты пайдалана отырып сипаттаңыз.

3-тапсырма. Жануарлар қанайналым жүйесінің типтерін және қанайналым шеңберінің санын анықтаңыз.
|
Жануарлар |
Қанайналым жүйесінің типі |
Қанайналым шеңберінің саны |
|
Шұбалшаң |
|
|
|
Ұлу |
|
|
|
Бал арасы |
|
|
|
Балық |
|
|
|
Бақа |
|
|
|
Кесіртке |
|
|
|
Құс |
|
|
|
Ит |
|
|
Дескриптор:
- жануарларға тән қанайналым жүйесінің типтерін сипаттайды – 2 балл;
- жануарларға тән қанайналым шеңберінің санын анықтайды – 2 балл;
Жауабы:
|
Жануарлар |
Қанайналым жүйесінің типі |
Қанайналым шеңберінің саны |
|
Шұбалшаң |
тұйық |
1 |
|
Ұлу |
ашық |
- |
|
Бал арасы |
ашық |
- |
|
Балық |
тұйық |
1 |
|
Бақа |
тұйық |
2 |
|
Кесіртке |
тұйық |
2 |
|
Құс |
тұйық |
2 |
|
Ит |
тұйық |
2 |
4-тапсырма. Ашық және тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды торкөзге тізіп орналастырыңыз.
|
Ашық қанайналым |
Тұйық қанайналым |
|
Сипаттамалардың рет саны |
|
|
|
|
-
Жәндіктерде және ұлу, асшаяны сияқты омыртқасыздарда кездеседі.
-
Қан қантамырларының бойымен ағады
-
Қан өте баяу ағады
-
Қанның ағуы реттеледі
-
Заттар қуыспен қан арасында алмасады
-
Қан мен ұлпа арасындағы зат алмасуы капилляр арқылы жүріледі
-
Қан ішкі мүшелерді шая отырып ағады
-
Қанның ағуы реттелу мүмкін емес
-
Қан өте жылдам ағады
-
Қан ашық қуысқа құйылады
-
Жауынқұртында және омыртқалыларда кездеседі
-
Заттардың тасымалдануы өте баяу жүріледі
-
Гемоцель болмайды
-
Заттардың тасымалдануы жылдам
-
Дене қуысы (гемоцель) гемолимфамен толтырылған
-
Қан жүректен ағып шығып жүрекке қайтадан құйылады
Дескриптор:
- ашық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл;
- тұйық қанайналым жүйесіне тән дұрыс сипаттамаларды жазады – 2 балл;
Жауабы:
|
Ашық қанайналым |
Тұйық қанайналым |
|
Сипаттамалардың рет саны |
|
|
1, 3, 5, 7, 8, 10, 12, 15 |
2, 4, 6, 9, 11, 13, 14, 16 |
Оқушыға беретін мәтін
§23. Қан тамырлары жүйесінің түрлері және қан айналым шеңберлері.
• Қан тамырлар жүйелері 2 үлкен топқа бөлінеді:
➢ Ашық
➢ Тұйық
• Тұйық қанайналым жүйесі тән: Буылтық құрттар мен Омыртқалы жануарларға
• Ашық қанайналым жүйесі тән: Ұлулар мен Бунақденелілер
• Қан мен дене жасушаларының арасында тікелей жанасу болмайды, делдал рөлін жасушааралық сұйықтық атқарады: Тұйық қан тамырлар жүйесінде
• Ағзаның ішкі ортасы болып табылатын үш сұйықтық болмайды: Ашық қан тамырлар жүйесінде
• Үлкен және кіші қан айналым жүйелері алғаш рет пайда болды: Қосмекенділерде
• Бір шеңберлі қан айналым жүйесі тән: Барлық балықтарға (шеміршекті, сүйекті)
• Екі шеңберлі қан айналым жүйесі тән: Қосмекенділерден бастап барлық омыртқалы жануарларға
Үлкен қан айналым шеңбері:
• Өкпеден басқа бүкіл дене арқылы өтеді
• Басталады: Сол жақ қарыншадан
• Аяқталады: Оң жақ жүрекшеде
• Адам ағзасында қолқа қан тамыры сияқты ірі вена қан тамыры болмағандықтан үлкен қан айналым шеңбері аяқталады: Жоғарғы және төменгі қуыс венада
• Қанды қан айналым шеңберлеріне айдайды: Қарыншалар
• Қанды қарыншаларға айдайды: Жүрекшелер
Кіші қан айналым шеңбері:
• Өкпелік шеңбер. Өкпе арқылы өтеді
• Басталады: Оң жақ қарыншадан
• Аяқталады: Сол жақ жүрекшеде
• Өкпе артериясымен ағады: Көмірқышқыл газына қаныққан Вена қаны
• Өкпе венасымен ағады: Оттекке қаныққан Артерия қаны
• Жүректі оң және сол жақ жартыға бөліп тұратын перде болады: Құстар мен Сүтқоректілерде
Жүректің жиырылуы:
• Алдымен 2 жүрекше – 0,1 секунд
• Содан соң 2 қарынша – 0,3 секунд
• Жалпы жиырылу – 0,4 секунд
• Жалпы босаңсу – 0,4 секунд
• Толық жиырылып, босаңсуы – 0,8 секунд
• Жүректе жүрекшелер жиырылған кезде қанды кері жібермейді: Жақтаулы қақпақшалар
• Жүректің Сол жақ бөлігі: Қосжақтаулы қақпақша (2)
• Жүректің Оң жақ бөлігі: Үшжақтаулы қақпақша (3)
• Қарыншалар мен олардан басталатын қан тамырларының арасында болады: Жарты ай тәрізді қақпақшалар
• Қақпақшалардың қызметі:
➢ Қанды тек бір бағытқа қарай айдайды
➢ Қанның кері ағуына кедергі келтіреді
шағым қалдыра аласыз





















