|
ІІ бөлім. «1917-1941 ж.ж. Қазақстан» (22 сағат) №26 |
Мектебі: Сүмбе ОМ |
||||
|
Күні 05.12.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Д.Токанова |
||||
|
Сынып. 9 «Ә» |
Қатысқандар -17 |
Қатыспағандар -0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§24. 1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындары, мамандар даярлау, ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын анықтайды, есте сақтайды. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындарының ашылуы, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын түсінеді. Көбісі: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындары, мамандар даярлау, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын анықтайды, есте сақтайды. Кейбірі: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындары, мамандар даярлау, ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын анықтайды, есте сақтайды , тәжірибеде қолданады. |
||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, Түсіну, Қолдану |
||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Мәліметті нақты дәл бере алады, хронологияны қолданады, өз тұжырымын келтіре алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі ұғымдар: 1924 жылы Қазақстанда «Сауатсыздық жойылсын» қоғамы ұйымдастырылды.Сауатсыздықты жою ісінде ең алдымен комсомол ұйымы белсенділік танытты. 1926 жылы Қазақ АКСР Халық Комиссарлар Кеңесі «Қазақ АКСР біртұтас еңбек мектептерінің жарғысын» қабылдады 1938 жылы республикадағы алғашқы дыбысты фильм «Амангелді» фильмі қойылды. Бұл фильмді «Ленфильм» киностудиясы түсірді. |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою 2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау 3.Ғылыми-зерттеу, мекемелері, ғылымның дамуы 4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы |
|||||
|
Диалогқа арналған сұрақтар Қазақстанда қай жылы «Сауатсыздық жойылсын» қоғамы ұйымдастырылды? (1924) 1928 жылы Қазақстанда барлық халықтың қанша пайызы сауатты болды? (28% ) Қазақтар арасындағы бұл көрсеткіш қанша пайыз болды? (10%) Қазақстанда қай жылы 15–20 жас аралығындағы барлық адамдардың сауатын ашу, яғни оларға міндетті білім беру жүйесі енгізілді? (1931) Қазақстанда алғашқы ұлттық қазақ театры қай жылы Қызылорда қаласында ашылды? (1926) Театрдың алғашқы директоры актер, режиссер кім болды? (Жұман Шанин) Қазақстанда тұңғыш жоғары оқу орны Алматы педагогика институты қай жылы ашылды? (1928 жылы) Бұл институт Абайдың есімімен аталды. |
|||||
|
Жазылымға арналған тапсырмалар: «Эйлер шеңбері», «Дананың кілттері» тест тапсырмалары, кері байланыс |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
- Жауапты азаматтық позиция - Құрмет |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, тарих, әдебиет |
||||
|
Алдыңғы білім |
1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс жайында не білеміз? |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу. 1 қатар -(көк түстілер) Сәлем! деп екі қолдарын жоғары көтеріп амандасады 2 қатар-(сары түстілер) оң қолдарын көтеріп амандасады 3 қатар- (қызыл түстілер) қолдарын кеуделеріне қойып бастарын иеді. 4 қатар –(ақ түстілер) бір –бірімен қол алысып амандасады Сіздердің қолдарыңызға: 1-топ: Білімділер 2 топ:-Суретшілер 3 топ-Ғалымдар 4 топ:-Актерлер Психологиялық ахуал қалыптастыру: Үй тапсырмасын сұрау оқушылардың үй тапсырмасы бойынша дайындаған тест арқылы тексеріледі. Оқушылары дәптерін басқа оқушыға береді. Белгілі уақыттан кейін дәптер иесіне тексеруге қайтарылады. Тексерген соң ұпайын шығарады. «Толық, дұрыс жауап» - 3 ұпай «жауабы толық емес, бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2 ұпай «жауап жоқ» - 1 ұпай |
Топқа бөлу ресрустары Бағалау парағы Тест тапсырмалары |
|||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 5 мин |
Оқушыларға сұрақтар: -Біз неліктен Білімділер, Ғалымдар, Артистер, Суретшілер деп бөліндік? -Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: -1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс - Сабақтың мақсаты: Әзір көретін бейнекөрінісімізден апталыққа қосатын үлесіміз деп біліп, өткен сабақ пен жаңа сабақ арасында қандай байланыс бар екен? Сол жайында білу үшін мұқият қарап отырамыз. (Әлихан Бөкейханов туралы бейнекөрініс көрсетіледі) Оқушылардың ойын тыңдау Әр топқа тапсырма: «Эйлер әдісі» арқылы беріледі: 1-топ: Білімділерге: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою 2 топ:-Суретшілерге: Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау 3 топ-Ғалымдарға: Ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы 4 топ:-Актерлерге: Қазақ кеңестік өнерінің дамуы Барлық топқа бір-бірін тыңдауға тапсырма беріледі. |
Бейнекөрініс А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Қашан? Неге? Нәтиже? деген мәселер бойынша идеялар сараланады. |
|||
|
Сергіту сәті 2 мин |
Фигуралар бойынша мінез- құлқын зерттеу |
Оқушылар тезарада мінез құлықтарын анықтайды |
|||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Дананың кіліттері» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. «Егер де» кілті – «егер де» деген сұрақ қойып, олардың ойларын графикалық органайзерге жазып отырыңыз. «Жаңа дизайн» кілті (ағылшынның BAR аббревиатурасынан: (B - bigger) артық, (A - add) қосу, (R – remove, replace) алып тастау) – күнделікті заттарға жаңа дизайн беру үшін қолданылады. «Қиыстыру» кілті – үйлеспейтін екі объектінің қасиеттерін санамалаңыз, одан кейін жаңа және жақсарған өнім жасау үшін осы қасиеттерді біріктіріңіз «Тағы қалай?» кілті – күнделікті қолданылатын заттарды әртүрлі жағдайда пайдалану тізімін жазу үшін қиялыңызды пайдаланыңыз «Толық, дұрыс жауап» - 3 ұпай «жауабы толық емес, бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2 ұпай «жауап жоқ» - 1 ұпай |
Топтар бір-бірін бағалайды Өз пікірлерін білдіреді |
|||
|
Кері байланыс 3 мин |
«Белгілер» әдісі
|
«Белгілер» әдісі. Рефлексия парағы |
|||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
§24. 1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақтың оқу мақсаттары шынайы болды. Бүгінгі сабақта оқушылар Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындарының ашылуы, мамандарды даярлау жолдары, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы жайында білі алды. |
||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.Оқушылардың сабақтың әр кезеңінде берілген тапсырмаларға тиянақты жауап беруге тырысты. 2.Үйге берліген тапсырма бойынша тез жауап берді. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.Оқушылардың белсенділігі 2. Топтық жұмыста бір-біріне көмек көрсетуі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§24. 1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс
|
ІІ бөлім. «1917-1941 ж.ж. Қазақстан» (22 сағат) №26 |
Мектебі: Сүмбе ОМ |
||||
|
Күні 05.12.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні: Д.Токанова |
||||
|
Сынып. 9 «Ә» |
Қатысқандар -17 |
Қатыспағандар -0 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
§24. 1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындары, мамандар даярлау, ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын анықтайды, есте сақтайды. |
||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлығы: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындарының ашылуы, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын түсінеді. Көбісі: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындары, мамандар даярлау, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын анықтайды, есте сақтайды. Кейбірі: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындары, мамандар даярлау, ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы туралы меңгереді, тарихын анықтайды, есте сақтайды , тәжірибеде қолданады. |
||||
|
Ойлау деңгейі |
Білу, Түсіну, Қолдану |
||||
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. Мәліметті нақты дәл бере алады, хронологияны қолданады, өз тұжырымын келтіре алады. |
||||
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі ұғымдар: 1924 жылы Қазақстанда «Сауатсыздық жойылсын» қоғамы ұйымдастырылды.Сауатсыздықты жою ісінде ең алдымен комсомол ұйымы белсенділік танытты. 1926 жылы Қазақ АКСР Халық Комиссарлар Кеңесі «Қазақ АКСР біртұтас еңбек мектептерінің жарғысын» қабылдады 1938 жылы республикадағы алғашқы дыбысты фильм «Амангелді» фильмі қойылды. Бұл фильмді «Ленфильм» киностудиясы түсірді. |
||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою 2. Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау 3.Ғылыми-зерттеу, мекемелері, ғылымның дамуы 4. Қазақ кеңестік өнерінің дамуы |
|||||
|
Диалогқа арналған сұрақтар Қазақстанда қай жылы «Сауатсыздық жойылсын» қоғамы ұйымдастырылды? (1924) 1928 жылы Қазақстанда барлық халықтың қанша пайызы сауатты болды? (28% ) Қазақтар арасындағы бұл көрсеткіш қанша пайыз болды? (10%) Қазақстанда қай жылы 15–20 жас аралығындағы барлық адамдардың сауатын ашу, яғни оларға міндетті білім беру жүйесі енгізілді? (1931) Қазақстанда алғашқы ұлттық қазақ театры қай жылы Қызылорда қаласында ашылды? (1926) Театрдың алғашқы директоры актер, режиссер кім болды? (Жұман Шанин) Қазақстанда тұңғыш жоғары оқу орны Алматы педагогика институты қай жылы ашылды? (1928 жылы) Бұл институт Абайдың есімімен аталды. |
|||||
|
Жазылымға арналған тапсырмалар: «Эйлер шеңбері», «Дананың кілттері» тест тапсырмалары, кері байланыс |
|||||
|
Құндылықтарға баулу |
- Жауапты азаматтық позиция - Құрмет |
||||
|
Пәнаралық байланыс |
Өнер, тарих, әдебиет |
||||
|
Алдыңғы білім |
1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс жайында не білеміз? |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі 2 минут Топтарға бөлу. 1 қатар -(көк түстілер) Сәлем! деп екі қолдарын жоғары көтеріп амандасады 2 қатар-(сары түстілер) оң қолдарын көтеріп амандасады 3 қатар- (қызыл түстілер) қолдарын кеуделеріне қойып бастарын иеді. 4 қатар –(ақ түстілер) бір –бірімен қол алысып амандасады Сіздердің қолдарыңызға: 1-топ: Білімділер 2 топ:-Суретшілер 3 топ-Ғалымдар 4 топ:-Актерлер Психологиялық ахуал қалыптастыру: Үй тапсырмасын сұрау оқушылардың үй тапсырмасы бойынша дайындаған тест арқылы тексеріледі. Оқушылары дәптерін басқа оқушыға береді. Белгілі уақыттан кейін дәптер иесіне тексеруге қайтарылады. Тексерген соң ұпайын шығарады. «Толық, дұрыс жауап» - 3 ұпай «жауабы толық емес, бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2 ұпай «жауап жоқ» - 1 ұпай |
Топқа бөлу ресрустары Бағалау парағы Тест тапсырмалары |
|||
|
Сабақтың ортасы 4 мин 10 мин 5 мин |
Оқушыларға сұрақтар: -Біз неліктен Білімділер, Ғалымдар, Артистер, Суретшілер деп бөліндік? -Олай болса бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: -1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс - Сабақтың мақсаты: Әзір көретін бейнекөрінісімізден апталыққа қосатын үлесіміз деп біліп, өткен сабақ пен жаңа сабақ арасында қандай байланыс бар екен? Сол жайында білу үшін мұқият қарап отырамыз. (Әлихан Бөкейханов туралы бейнекөрініс көрсетіледі) Оқушылардың ойын тыңдау Әр топқа тапсырма: «Эйлер әдісі» арқылы беріледі: 1-топ: Білімділерге: Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою 2 топ:-Суретшілерге: Жоғары оқу орындары, мамандар даярлау 3 топ-Ғалымдарға: Ғылыми-зерттеу мекемелері, ғылымның дамуы 4 топ:-Актерлерге: Қазақ кеңестік өнерінің дамуы Барлық топқа бір-бірін тыңдауға тапсырма беріледі. |
Бейнекөрініс А-4 параққа, шағын постерге Эйлер шеңбері сызылып, кезекпен идеялар талқыланып, жазылады. Не?Қалай? Қашан? Неге? Нәтиже? деген мәселер бойынша идеялар сараланады. |
|||
|
Сергіту сәті 2 мин |
Фигуралар бойынша мінез- құлқын зерттеу |
Оқушылар тезарада мінез құлықтарын анықтайды |
|||
|
Сабақтың соңы 10 мин |
«Дананың кіліттері» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. «Егер де» кілті – «егер де» деген сұрақ қойып, олардың ойларын графикалық органайзерге жазып отырыңыз. «Жаңа дизайн» кілті (ағылшынның BAR аббревиатурасынан: (B - bigger) артық, (A - add) қосу, (R – remove, replace) алып тастау) – күнделікті заттарға жаңа дизайн беру үшін қолданылады. «Қиыстыру» кілті – үйлеспейтін екі объектінің қасиеттерін санамалаңыз, одан кейін жаңа және жақсарған өнім жасау үшін осы қасиеттерді біріктіріңіз «Тағы қалай?» кілті – күнделікті қолданылатын заттарды әртүрлі жағдайда пайдалану тізімін жазу үшін қиялыңызды пайдаланыңыз «Толық, дұрыс жауап» - 3 ұпай «жауабы толық емес, бірақ негізгі мәселе қозғалған» - 2 ұпай «жауап жоқ» - 1 ұпай |
Топтар бір-бірін бағалайды Өз пікірлерін білдіреді |
|||
|
Кері байланыс 3 мин |
«Белгілер» әдісі
|
«Белгілер» әдісі. Рефлексия парағы |
|||
|
Үйге тапсырма 1 мин |
§24. 1920-1930 ж.ж. Қазақстандағы мәдени құрылыс |
|
|||
|
Қосымша ақпарат |
|||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық байланыстар, қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс. Құндылықтардағы байланыс |
|||
|
Рефлексия |
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||
|
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма? - Бүгін оқушылар не білді? - Сыныптағы ахуал қандай болды? - Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? - Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? - Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Сабақтың оқу мақсаттары шынайы болды. Бүгінгі сабақта оқушылар Қазақстан халқы арасындағы сауатсыздықты жою, жоғары оқу орындарының ашылуы, мамандарды даярлау жолдары, Қазақ кеңестік өнерінің дамуы жайында білі алды. |
||||
|
Қорытынды бағамдау |
|||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.Оқушылардың сабақтың әр кезеңінде берілген тапсырмаларға тиянақты жауап беруге тырысты. 2.Үйге берліген тапсырма бойынша тез жауап берді. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)? 1.Оқушылардың белсенділігі 2. Топтық жұмыста бір-біріне көмек көрсетуі Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? |
|||||
шағым қалдыра аласыз



