Тақырып бойынша 11 материал табылды

§27. Өкпе жұмысының көрсеткіштері. Тыныс алу гигиенасы.

Материал туралы қысқаша түсінік
МЕНІҢ ҚМЖ; Зертханалық жұмыс №8 «Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу». жауабымен
Материалдың қысқаша нұсқасы

8 сынып №32

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Зертханалық жұмыс №8 «Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу».

§27. Өкпе жұмысының көрсеткіштері. Тыныс алу гигиенасы.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Тыныс алу

Педагогтің аты-жөні:

Тезекбаева Карлыгаш Толешовна

Күні:


Сыныбы: 8 «а,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Зертханалық жұмыс №8 «Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу».

§27. Өкпе жұмысының көрсеткіштері. Тыныс алу гигиенасы.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.4.3 - өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау;

Сабақтың мақсаты:

өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтайды және өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттейді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


"Бір сөзбен жауап"әдісі

Берілген бірнеше сұраққа тек бір сөзбен жауап беріңіз.

Сұрақтар:

1.Өкпе арқылы организмге не тасымалданады?

2.Тыныс алудың минуттық көлемін есептеу үшін организмге қажетті негізгі газ қандай?

3.Бұлшықет жұмысы кезінде организмге ең қажетті зат?

4.Тыныс алу гигиенасында тыныс алу жүйесі үшін негізгі маңызға ие газ қандай?

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.



Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.





Жауап: Оттегі.


Дескриптор:

Барлық сұрақтарға дұрыс жауап беріп, негізгі ұғымды нақты көрсетуі – 1 балл.

Тыныс алу жүйесінің негізгі компоненттері мен олардың маңызын түсіндіруі – 1 балл.

Тыныс алу жүйесінің физикалық жүктеме кезіндегі қажеттіліктеріне жауап беруі – 1 балл.

Тыныс алудың минуттық көлеміне әсер ететін факторларды дұрыс түсіндіруі – 1 балл.

Барлық жауаптарды бір сөзбен нақты және дұрыс құрастыруы – 1 балл.

Интерактивті панель, презентация




Оқушылардың назарын аудару

Бөлім бойынша

Дәйек сөз немесе цитата:

"Тыныс алу – денсаулықты жақсартатын ең қарапайым, бірақ ең күшті құрал."

Джозеф Пилатес




«Қызықты деректер»

- Тақырыпқа байланысты қызықты фактілер, оқиғалар немесе нақты өмірден алынған мысалдар оқушылардың назарын аударуға көмектеседі және олардың материалды жақсырақ есте сақтауына ықпал етеді.

Күніне тыныс алу саны:

Адам орта есеппен күніне 20 000 рет тыныс алады. Бұл 10 мың литрден астам ауаны қабылдайды деген сөз.

Спортшылардың өкпесі:

Кәсіби спортшылардың өкпе сыйымдылығы 6-7 литрге дейін жетуі мүмкін. Бұл қарапайым адамдардан 20-30%-ға жоғары.

Балалардың тыныс алу жиілігі:

Балалардың тыныс алу жиілігі ересектерден екі есе жиі, шамамен 40 рет/минутты құрайды.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.











Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

8.1.4.3- өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау;


Оқу мақсаты бойынша

Дәйек сөз немесе цитата:

"Адам қаншалықты таза ауа жұтса, соншалықты таза ойлай алады."

Лев Толстой

"Спорт – бұл тек қозғалыс емес, ол дұрыс тыныс алуды меңгеру."


Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін):

Өкпе

Сыйымдылық

Минуттық көлем

Физикалық жүктеме

Тыныс алу

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.


Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж

Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: Өкпенің сыйымдылығы мен тыныс алудың минуттық көлемінің маңызын түсіну;

Практикалық дағдылар: Өкпе сыйымдылығы мен тыныс алу жиілігін өлшеп, нәтижелерді талдау;

Функционалдық сауаттылық: Тыныс алу жүйесін жақсартуға арналған жаттығуларды қолдану;

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация

Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты таныстыру

«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.


Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Оқушыларға бағыт бағдар беру

"Жасушалық деңгейде түсіндіру" әдісі



Тақырыбы: Жасушалық деңгейде өкпенің тіршілік сыйымдылығы мен оттегінің алмасуын түсіндіріңіз.

Тапсырма:

"Өкпенің тіршілік сыйымдылығы артып, көбірек оттегі сіңірілгенде, бұл үдеріс жасушалық деңгейде қалай жүреді?"

Жауабы:

Оттегінің сіңірілуі: Өкпедегі альвеолаларда оттегі қан капиллярларына диффузия арқылы өтеді.

Эритроциттердегі процесс: Оттегі эритроциттердегі гемоглобинмен байланысып, оттегі-гемоглобин кешенін түзеді.

Жасушалардағы оттегі пайдалану: Қан арқылы оттегі жасушаларға жеткізіледі. Жасушалардың митохондриялары аэробты тыныс алу арқылы АТФ өндіру үшін оттегіні пайдаланады.

Көмірқышқыл газының шығуы: Жасушалардағы метаболизм нәтижесінде түзілген көмірқышқыл газы капиллярлар арқылы өкпеге тасымалданып, сыртқа шығарылады.

Дескриптор:

Альвеолалардағы газ алмасу үдерісін сипаттайды- 2 балл;

Оттегі мен көмірқышқыл газының тасымалдануын түсіндіреді – 2 балл;

Интерактивті панель, презентация


Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж

Практикалық тапсырмалар беру.

"Тәжірибе арқылы зерттеу" әдісі


Зертханалық жұмыс №8 «Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу».

Жұмыс мақсаты: Тыныс алудың минуттық көлемін анықтау

Дайындық кезеңі:

Қажетті құрал-жабдықтарды (шар, сызғыш) дайындайды.

Зертханалық жұмыстың мақсатын және нұсқауларын оқып шығады.

Өлшеу кезеңі:

Қалыпты тыныс алып, ауаны шарға үрлейді.

Шардың аузын тез бекітеді, оны үстелге қояды.

Сызғыштың көмегімен шардың диаметрін өлшейді.

Деректерді тіркеу:

Шардың диаметрін үш рет өлшеп, нәтижелерді кестеге жазады.

Орташа мәнді есептеп, кестеге енгізеді.

Тыныс алу жиілігін анықтау:

1 минутта тыныс алу жиілігін анықтау үшін әр тыныс алу әрекетін санайды.

10 рет отырып-тұрғаннан кейінгі тыныс алу жиілігін қайтадан өлшейді.

Шар көлемін есептеу:

Шардың радиусын есептеп, оның көлемін

?=4/3??3

формуласы бойынша табады.

Тыныс алудың минуттық көлемін анықтау:

Тыныс алу жиілігі мен бір тыныс алу көлемін қолданып, минуттық көлемді есептейді

(ТМК=Тыныс жиілігі×Тыныс көлемі).

Нәтижелерді кестеге толтыру:

Қалыпты және физикалық жүктемеден кейінгі тыныс алудың минуттық көлемін салыстырып, кестеге жазады.

Қорытынды кезеңі:

Алынған нәтижелерді талдап, қорытынды жасайды.

Талқылау сұрақтарына жауап береді.

Дескриптор:

Шардың көмегімен өкпенің тыныс алу көлемін дұрыс анықтады – 1 балл;

Тыныс алу жиілігін дәл өлшеді – 1 балл;

Тыныс алудың минуттық көлемін дұрыс есептеді – 1 балл;

Қалыпты және физикалық жүктеме жағдайындағы айырмашылықты түсіндірді – 1 балл;

Тыныс алу көлеміне әсер ететін факторларды нақты атады – 1 балл;

Интерактивті панель

Презентация


Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж

Бағалау

«STEM тәсілі»

Мақсаты: Жаратылыстану ғылымдарын технологиямен, инженериямен және математиканы біріктіре отырып қолдану.


Тапсырма:

"Технология мен математика арқылы физикалық жүктеме кезіндегі өкпенің тыныс алу көрсеткіштерін талдаңыз."


STEM тапсырмасы:

Мақсаты: Физикалық жүктемеден кейін өкпенің тыныс алу көрсеткіштерін есептеп, деректерді талдау.

Құрал-жабдықтар:

Технология (T): Спирометр, секундомер, кесте толтыруға арналған Excel немесе басқа бағдарламалар.

Инженерия (E): Спирометр құрылғысын қолдану және нәтижелерді түсіндіру.

Математика (M): Формулалар арқылы нәтижелерді есептеу.


Эксперимент:

Қалыпты жағдайда тыныс алу жиілігін және ӨТС көлемін спирометр арқылы анықтаңыз.

Жеңіл физикалық жүктеме жасаңыз (мысалы, 10 рет отырып-тұру).

Жүктемеден кейін тыныс алу жиілігін және ӨТС көлемін қайтадан өлшеңіз.

Есептеу:

Минуттық тыныс алу көлемін анықтау формуласы:

ТМК=Тыныс алу жиілігі (рет/мин)×Тыныс көлемі (мл)

Қалыпты және жүктемеден кейінгі көрсеткіштерді салыстырыңыз.

Нәтижелерді визуализациялау:

Excel немесе график бағдарламасын пайдаланып, ТМК көрсеткіштерін диаграммада бейнелеңіз.

Талқылау:

Қалыпты және физикалық жүктемедегі көрсеткіштердің айырмашылығын сипаттаңыз.

ӨТС-тің өсуі және тыныс алу жиілігінің артуы ағзаның бейімделуін көрсететінін түсіндіріңіз.

Жауабы:

Кесте: Өлшеу нәтижелері

Көрсеткіш

Қалыпты жағдай

Физикалық жүктеме

Айырмашылық (%)

Тыныс алу жиілігі (рет/мин)

14

22

+57%

ӨТС (мл)

3500

4000

+14%

ТМК (л/мин)

4.9

8.8

+79%

Қорытынды:
Физикалық жүктеме кезінде өкпенің тыныс алу жиілігі мен ӨТС артуы тыныс алу жүйесінің бейімделу механизмін көрсетеді. ТМК көрсеткішінің жоғарылауы ағзаға оттегіні көбірек жеткізу қажеттілігімен байланысты.


Дескриптор:

Спирометр құрылғысын қолдану арқылы тыныс алу көрсеткіштерін дұрыс анықтайды -1 балл;

Тыныс алу жиілігі мен ӨТС өлшемдерін физикалық жүктемеге дейін және кейін салыстырады – 1 балл;

ТМК формуласы арқылы деректерді есептеп, нәтижелерді диаграммада көрсетеді – 1 балл;

Физикалық жүктеме кезіндегі өкпе жұмысының өзгерістерін ғылыми түрде талдайды – 1 балл;

STEM тәсілі арқылы технология, инженерия және математиканың рөлін түсіндіреді -1 балл;

Интерактивті панель, презентация



Сабақтың соңы



Кері байланыс беру

Кері байланыс әдісі: "Эмоция мен факт"

Мақсаты: Оқушылардың зертханалық жұмысқа деген көзқарасын анықтау және маңызды мәліметтерді еске түсіру.


Нұсқау:

Оқушыларға екі сұрақ қойыңыз:

"Маған ұнады, себебі...":

Зертханалық жұмыстан алған ең қызықты немесе ұнаған нәрсені атаңыз.

"Мен білдім, бұл...":

Зертханалық жұмыстың ең маңызды фактісін немесе қорытындысын атаңыз.

Мысал жауаптар:

"Маған ұнады, себебі...": Шарды үрлеп, оның көлемін өлшеу қызықты болды.

"Мен білдім, бұл...": Тыныс алудың минуттық көлемі физикалық жүктемеге байланысты өзгереді.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

2 тоқсанда өтілген тақырыптарды қайталау



2 тоқсанда өтілген тақырыптарды қайталайды. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 8-сынып,Автор: А.Соловьева, Б.Ибраимова. Алматы «Атамұра» баспасы 2018ж

ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША


«Бейнетүсіндіру» әдісі. мұғалім жаңа сабақты бейне сурет, кесте арқылы түсіндіру.


Өкпе көлемдері

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы – адамның терең тыныс алғаннан кейінгі тыныс шығарғанда шығарылатын ауаның максималды мөлшері.

Тыныс алу жиілігі (ТЖ) - бір минуттағы тыныс алу (вдох) саны. Орташа мәні минутына рет тыныс алу.

Тыныс алу көлемі (ТV) – әрбір қалыпты тыныс алу кезінде жұтылған ауа мөлшері. Орташа мәні: 0,5 литр (500 мл).

Минуттық желдету (вентиляция немесе өкпелік желдету, 1 минуттағы өкпедегі ауа ағыны, тыныс алудың минуттық көлемі) (МV) – бір минутта өкпеге түсіп жатқан ауа мөлшері. Орташа мәні минутына - 6 литр.

Минуттық желдету = тыныс алу жиілігі × тыныс алу көлемі

МV = ТЖ × TV 6 литр = 12 × 0,5


тынығу

жаттығу

Тыныс алу жиілігі

Минутына 12 тыныс алу

Минутына 30 тыныс алу

Тыныс алу көлемі

0,5 литр

3 литр

Минуттық көлем

Минутына 6 литр

Минутына 90 литр


Минуттық көлемді анықтау арқылы адамның тыныс алу жағдайын бағалауға болады. Бұл әдіс түрлі ауруларды анықтау, емдеуде кеңінен қолданылады. Тынығу кезіндегі тыныс алу көлемі 50мл болады. Минутына шамамен 15 рет тыныс алатын адамның минуттық көлемін есептеп көрейік. 50мл х 15мин=750мл/мин


Тыныс алу қозғалыстарының жиілігі

Тыныс алу мен одан кейін келетін дем шығару бір тыныс қозғалысы деп есептеледі. 1 минуттағы тыныс алуды тыныс қозғалысының жиілігі (ТҚЖ) немесе жәй ғана тыныс жиілігі (ТЖ) деп атайды. Қалыпты жағдайда тыныс алу қозғалыстары ырғақты. Дені сау ересек адамның тыныш кездегі тыныс қимылының жиілігі минутына 16-20 болса, әйелдерде ол еркектерге қарағанда 2-4 тыныс көбірек. Әдетте “жатқан” кейіпте ТҚЖ азаяды (минутына 14-16), тік кезде – көбейеді (минутына 18-20). Нәрестедегі ТҚЖ минутына 40-50 рет, бес жаста 24-ке азады, 15-20 жаста 1 минутына 16-20 болады. Спортшыларда ТҚЖ минутына 6-8 болуы мүмкін.
Тыныс алу жиілігін анықтау үшін қолды зерттеушінің асқазан асты тұсына қойып, әрбір демді ішінен алған сәтте сол аймақтың көтерілуіне көңіл аудару керек немесе пульсті анықтауға болатындай зерттеушінің қолынан ұстап, сол сәтте көзбен кеуде торшасының тыныстық қозғалыстарын қадағалап отыру керек. Осылайша тыныс алу қозғалыстарын минутына санайды. Міндетті түрде науқастың, оның тынысын санап отырғанын байқатпау керек, себебі ол жиілікті еріксіз өзгертуі мүмкін.

Тыныс алу жиілігінің адамның жасына қарай өзгеруі


Жасы

1 минуттағы тыныс алу жиілігі

1

5

15-20

20-25

25-30

30-35

44

26

20

18

16

18




Зертханалық жұмыс парағы


Оқушының аты-жөні: _____________________________________________сыныбы___________


8 з е р т х а н а л ы қ ж ұ м ы с

Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу

Жұмыс мақсаты: Тыныс алудың минуттық көлемін анықтау

Құрал-жабдықтар: шар, сызғыш


Жұмыс барысы:

Тыныс алу көлемін есептеу

  1. Қалыпты тыныс алып, ауаны шарға үрлеп қалыпты тыныс шығарыңыз.

  2. Шардан ауа шығып кетпес үшін тез аузын бұрап бекітіңіз.

  3. Шарды жалпақ бетке, мысалы үстел үстіне қойыңыз.

  4. Сызғыштың көмегімен шардың диаметрін өлшеңіз.

  5. Мәліметті кестеге түсіріңіз.

  6. Осы әрекетті екі рет қайталаңыз.

  7. Орташа мөлшерін тауып оны кестеге түсіріңіз.




ДЕРЕКТЕР МЕН НӘТИЖЕЛЕР


Сынақ

Тыныс алу көлемі

/см3/

1.


2.


3.


Орташа мәні




Тыныс алу жиілігі

Тыныс алу көлемі

Тыныс алудың минуттық көлемі

1 минутта қалыпты тыныс алу жиілігі




10 рет отырып-тұрғаннан кейінгі тыныс алу жиілігі









Шардың көлемін табуға арналған формула:



ЕСЕПТЕУ ЖҮРГІЗУ:










8. Бір минуттағы тыныс алу жиілігін анықтаңыз. Ол үшін қолды құрсақ тұсына қойып әрбір тыныс алуды санаңыз.

9. Шардың көмегімен бір реткі тыныс көлемін анықтадыңыз.

10. Жоғарыдағы формуланы қолданып тыныс алудың минуттық көлемін есептеңіз.

Нәтижені кестеге толтырыңыз.

1- кесте __________________________________

11. Әр түрлі физикалық жүктемеден кейінгі тыныс алудың минуттық көлемін есептеп кестеге толтырыңыз.

10 рет отырып тұрғаннан кейін 1-6 қадамдарды қайталаңыз.

Нәтижені кестеге толтырыңыз.

Қалыпты және жүктемеден кейінгі тыныс алудың минуттық көлемін есептеңіз.

12. Қорытынды жасаңыз.

Талқылау сұрақтары:

1. Тыныс алудың минуттық көлемін білудің маңызы неде? ......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................……………………………………………………………………………………………………..…………………......................................................................................................................

2. Тыныс алудың минуттық көлеміне әсер ететін факторларды атаңыз.


......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................……………………………………………………………………………………………………..…………………......................................................................................................................

3. Өз деректеріңізді топтың басқа мүшелерімен салыстырыңыз. Деректердегі айырмашылықтарды немен түсіндіресіз?

......................................................................................................................................................................................................................................................................................................................……………………………………………………………………………………………………..…………………......................................................................................................................



ЗЕРТХАНАЛЫҚ ЖҰМЫСТЫҢ ЖАУАБЫ:

Зертханалық жұмыс №8: Өкпенің тіршілік сыйымдылығын зерттеу

Жұмыс мақсаты:

Тыныс алудың минуттық көлемін анықтау

Деректер мен нәтижелер:

Сынақ

Тыныс алу көлемі (см³)

1

3200

2

3100

3

3300

Орташа мәні

3200


Тыныс алу жиілігі мен минуттық көлемі:

Тыныс алу жиілігі (рет/мин)

Тыныс алу көлемі (см³)

Тыныс алудың минуттық көлемі (л/мин)

Қалыпты тыныс алу

15

4.8

10 рет отырып-тұрғаннан кейін

25

8.0


Шардың көлемін табу:

Формула: V = (4/3) π r³
Диаметрдің орташа мәні = 12 см
Радиус: r = d / 2 = 12 / 2 = 6 см

Шардың көлемі:
V = (4/3) × 3.14 × (6)³ ≈ 904.32 см³

1-кесте: Тыныс алудың минуттық көлемі

Сынақ

Шардың көлемі (см³)

Тыныс алудың минуттық көлемі (л/мин)

Қалыпты

3200

4.8

Жүктеме

3200

8.0

Қорытынды:

Қалыпты жағдайда тыныс алудың минуттық көлемі шамамен 4.8 л/мин, ал жүктеме кезінде 8.0 л/мин болды. Физикалық жүктеме кезінде тыныс алу жиілігі артып, өкпенің минуттық көлемі жоғарылады. Бұл ағзадағы оттегі қажеттілігінің артуына байланысты.

Талқылау сұрақтары:

1. Тыныс алудың минуттық көлемін білудің маңызы:
Ол адамның физикалық белсенділікке бейімделуін, денсаулығын және тыныс алу жүйесінің тиімділігін бағалауға көмектеседі.

2. Тыныс алудың минуттық көлеміне әсер ететін факторлар:
- Жас ерекшелігі
- Жыныс
- Физикалық дайындық деңгейі
- Денсаулық жағдайы
- Қоршаған орта факторлары

3. Деректердегі айырмашылықтарды түсіндіру:
Деректер әр адамның өкпе сыйымдылығына, физикалық дайындық деңгейіне, жынысына және жасына байланысты өзгеруі мүмкін. Мысалы, спортпен шұғылданатын адамның өкпе сыйымдылығы жоғарырақ болады.

Дескрипторлар мен бағалау критерийлері:

1. Шардың көмегімен өкпенің тыныс алу көлемін дұрыс анықтады – 1 балл.
2. Тыныс алу жиілігін дәл өлшеді – 1 балл.
3. Тыныс алудың минуттық көлемін дұрыс есептеді – 1 балл.
4. Қалыпты және физикалық жүктеме жағдайындағы айырмашылықты түсіндірді – 1 балл.
5. Тыныс алу көлеміне әсер ететін факторларды нақты атады – 1 балл.

Жалпы балл: 5.



Қосымша тапсырмалар

«Кілт сөздерді сәйкестендіру» әдісі бойынша оқу мақсатына сай тапсырма беріледі.


  1. Тыныс алу көлемі

  2. Спирометр

  3. Қордағы көлем

  4. Қалдық көлем

  1. Адам қалыпты тыныс шығарғаннан кейін шығаратын ауа мөлшері.

  2. Адам қайтыс болғаннан кейін де өкпеде қалатын ауа мөлшері.

  3. Өкпенің тіршілік сыйымдылығын өлшейтін құрал.

  4. Адам қалыпты тыныс алғанда, шамамен 500 см3 ауа жұтып, сонша шығаруы.


«Тірек сызба» әдісі. Тақырыпқа байланысты тірек сызба тақырыбын беру. Өзекті тірек сызба сызу.

«Өкпе жұмысының әртүрлі көрсеткіштері». Бос орындарды толтырыңыз.


Shape1



«Биологиялық есептер» әдісі. Тақырыпқа байланысты есептер беру. Есептердің берілгенін оқу және шығару.


1-есеп.

Егер тыныс алу көлемі 450 см3, орта есеппен 1 минутта 18 рет тыныс алу қоз ғалы сын жасайтын болса, жасөспірім өкпесі арқылы қан ша ауа өтеді?

2-есеп.

Сыныпта 26 оқушы бар. Олардың 1 минуттағы тыныс алу көлемі орташа 9 000 см3 болса, оқушылар 45 минутта, қанша оттек сіңіреді?

3-есеп.

Егер оқушының тыныс алу көлемі орташа 500 см3 болса, ол бір сабақта (45 мин) қанша көмірқышқыл газын бөліп шығарады?



Оқушыға беретін мәтін

8.1.4.3- өкпенің тіршілік сыйымдылығын анықтау және қалыпты жағдайдағы және дененің физикалық жүктемесі кезіндегі тыныс алудың минуттық көлемін анықтау.

§27. Өкпе жұмысының көрсеткіштері. Тыныс алу гигиенасы.

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы (ӨТС) – адам ең терең тыныс алғаннан кейін шығаратын ауа көлемі

Әйелдерде өкпенің орташа тіршілік сыйымдылығы: 2,7 литр не 2700 см3

Ерлерде өкпенің орташа тіршілік сыйымдылығы: 3,5 литр не 3500 см3

Өкпе жұмысының маңызды көрсеткіші: ӨТС

Спирометр – өкпенің тіршілік сыйымдылығын өлшейтін арнайы аспап

Тыныс алу көлемі – адам қалыпты тыныс алғанда, шамамен 500 см3 ауа жұтып, сонша шығаруы

Орташа тыныс алу көлемі: 0,5 л

Ауаның қосымша көлемі – адам қалыпты тыныс алып, артынша терең тыныс алғандағы көлем

Ауаның қосымша көлемі: 1,5 л

Қордағы көлем – адам қалыпты тыныс шығарғаннан кейін шығаратын ауа мөлшері

Қордағы көлем: 1-1,2 л

Қалдық көлемі – адам қайтыс болғаннан кейін де өкпеде қалатын ауа мөлшері

Қалдық көлемі: 1 л

Қан тамырларының тарылуына себепші болады және тыныс алу мүшелеріне көп зиян келтіреді: Никотин

Тыныс алу жолдары қабынады: Темекі түтінінен

Темекі шегу салдарынан пайда болатын аурудың бірі: Өкпе обыры



Өкпелік ауаның көлемі және өкпенің тіршілік сыйымдылығы

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы деп адам терең тыныс алып, терең тыныс шығарғандағы ауаның ең көп мөлшерін айтады. Әйелдер өкпесінің тіршілік сыйымдылығы орташа есеппен алғанда 3000-3500 мл, ер адамдарда 3500-4800 мл болады. Дене еңбегімен шыныққан адамдарда өкпенің тіршілік сыйымдылығы 6000-7500 мл-ге дейін жетеді.

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы (ӨТС) 3 құрамды бөліктен тұрады.

Адам тыныштық қалыпта әрбір тыныс алғанда және әрбір тыныс шығарғанда шамамен 500 мл ауаны жұтады, әрі шығарады. Бұл ауа мөлшері тыныстық сыйымдылық деп аталады.

Адам қалыпты тыныс алып, артынша терең тыныс алғанда тағы қосымша 1500 мл ауаны жұтады. Бұл жұтылған ауа мөлшерін тыныс алудың қосымша сыйымдылығы дейді.

Адам қалыпты тыныс шығарып, артынша терең тыныс шығарғандағы тағы да қосымша 1500 мл ауаны шығарады. Бұл ауа мөлшері тыныс шығарудың қосымша сыйымдылығы деп аталады.

Қаншама терең тыныс шығарғанмен де өкпеде 1200 мл ауа қалып қояды. Оны қалдық ауа сыйымдылығы деп атайды. Сондықтан да өкпе еш уақытта қабысып қалмайды.

Өкпенің тіршілік сыйымдылығын өлшейтін (анықтайтын) арнайы құралды спирометр дейді.

Shape2

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы → тыныстық сыйымдылық + тыныс алудың қосымша сыйымдылығы + тыныс шығарудың қосымша сыйымдылығы.

ӨТС=500 мл + 1500 мл + 1500 мл = 3500 мл.










Жалпы сыйымдылық – бұл өкпелерде сақталып тұра алатын ауаның ең жоғарғы көлемі.

Өмірлік сыйымдылық – бұл өкпелер толық толғаннан кейін, шығарылатын ауа көлемі.

Тыныс алу көлемі – бұл қалыпты тыныс алу кезінде, жұтылатын ауа көлемі.

Тыныс алудың ауа қорының көлемі – бұл дем алуды тереңдеткен кезде, өкпелерге сыйғызуға мүмкін болатын ауа көлемі.

Тыныс шығарудың көлемі – бұл қалыпты тыныс шығарғаннан кейін, шығаруға болатын қосымша ауа көлемі.

Өкпелердің қалдық көлемі – бұл ең терең дем шығарудан кейін альвеолаларда қалған газдар көлемі.

Өкпенің тіршілік сыйымдылығы 6-7 және 15-16 жастарда дереу және айтарлықтай көбейеді. 16-17 жаста өкпенің тіршілік сыйымдылығы ересек адамдармен бірдей болады. Балалардың өкпе алвеоласындағы газ бен дем шығарғандағы газдың құрамында айырмашылық бар. Балалардың альвеолалық газының құрамында оттегі көбірек болып, көмірқышқыл газы азырақ болады. Бала неғұрлым жас болса, соғұрлым бұл айырмашылық көп болады.

Балалар мен жас өспірімдердің өкпесінің тіршілік сыйымдылығы 1-кесте

жасы

6

7

10

12

15

17

Ер бала

1200

1400

1630

1975

2600

3520

Қыз бала

1100

1200

1460

1905

2530

2760



Баланың дем алуды реттеу қабілеті де нашар, бұл баланың сөйлеу қабілетімен бірге жетіледі де, 11-12 жаста ересек адамдармен бірдей болады. Өкпенің тіршілік сыйымдылығын спирометр деген арнайы аспаппен өлшейді. Өкпенің тіршілік сыйымдылығы мен қалдық мөлшері өкпенің жалпы сыйымд ылығын құрайды.




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.12.2024
209
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12