( Қазақ тілі 2 -бөлім. Оқулық 4-6 бет Алматы «Атамұра» баспасы, 2022ж. )
|
Бөлімі |
Дені саудың жаны сау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Өміралинова Мереке Манарбекқызы |
|
|
Күні: |
08.01.2026ж |
|
|
Пәні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
65-сабақ «Сөз және оның мағынасы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.2.1* синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; 2.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету және құрастырған сөйлемін толықтыру |
|
|
Сабақ мақсаты |
Сөздің мағынасын анықтайды және ажыратады; Мағынасына қарай сөздерді сөйлеу барысында қолданады; Пунктуациялық, орфографиялық қателерді табады, түзетеді. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
|
|
Құндылық |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК: Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы:
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Мақсаты: Балалардың ынтасын сабаққа аудару, зейіндерін шоғырландыру.
Жаңа білім, жаңа қадам,
|
– өлең жолдарын
хормен, мәнерлеп айтады; |
Керемет! ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
презентация |
||||||||
|
|
«МЮНСТЕРБЕРГ» әдісі БК: Көп әріптің ішінен мағыналы сөзді тауып, сабақтың тақырыбын анықтайды. ОД: білу, түсіну Нұсқау: Көп әріптің ішінен мағыналы сөзді тауып,астын сыза отырып, сабақтың тақырыбын анықтаңыз. Тдмзмшмсөзтиежәнемргрпоныңмиумағынасыитинщезкд Сабақтың тақыры мен мақсаты түсіндіріледі. |
Оқушылар берілген көп әріптердің ішінен мағыналы сөздерді табады. Сабақтың тақырыбын шығарады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсінеді. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. Дескриптор: - мағыналы сөздерді табады; - сабақ тақырыбын шығарады. |
Презентация |
||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. «Шаңғы» мәтінін түсініп оқиды. Сұрақтарды мәтін мазмұны бойынша жалғастырады. Сұраққа жауап іздейді; ОД: білу, түсіну «Саралау» тәсілі Қарқыны жоғары оқушыға тапсырма Мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрағын құрастырады. ЕБҚ оқушы өз бетінше қарапайым сұрақ құрастырып көреді. Жұптық жұмыс Берілген сөздер кестедегі қай топқа тиісті екенін тап және оларды дұрыс орналастыр. Шаңғы, қар, жасалды, қатты, екі, таяқ, ағаш, қосылды, ұзын, қос, сырғанады.
ЕБҚ жұбының көмегімен тапсырманы орындайды.
Топтық жұмыс «Галерея» әдісі 3-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрастырады; Сөз, ым, қимылдың көмегімен қуанған балалардың көңіл-күйін береді.
Дәптермен жұмыс «Көркем жазу» минуты Фф футбол, фон, ферма
4-жаттығу Жаңылтпашты жаттап, оқулықты жауып, жазады. Қарамен жазылған сөздерді талдайды; Сөз мағынасының өзгеру себебін анықтайды.
|
Оқулықтан мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.
Қарқыны жоғары оқушы -мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрағын құрастырады.
Берілген сөздерді мағынасына қарай талдап, кестедегі тиісті топқа (синоним, антоним, омоним) ажыратып орналастырады.
Әр топ сурет бойынша әңгіме құрастырады.
Құраған әңгімелерін басқа топтарға оқып береді.
Сөз, ым, қимылдың көмегімен қуанған балалардың көңіл-күйін береді.
Жаңылтпашты жаттап, оқулықты жауып жазады, қарамен жазылған сөздерді талдап, сөз мағынасының өзгеру себебін анықтайды. |
Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -мәтін мазмұны бойынша сұрақтарды жалғастырады; -сұрақтарға жауап береді; -ойын жүйелі жеткізеді.
Дескриптор:
Дескриптор: -сурет бойынша әңгіме құрайды; -ойларын жүйелі жеткізеді; -қуанышты балаларды сипаттап көрсетеді
Дескриптор:
- жаңылтпашты
жаттайды; |
Оқулық
Дәптер
Оқулық
Дәптер |
||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма. Ребусты шешіп көріңіз
Ребустың шешуі бойынша өз ойыңды үш сөйлеммен білдір. |
Оқушылар ребусты шешеді.
Ребустың шешуі бойынша өз ойларын үш сөйлеммен жазады.
|
ҚБ. Мұғалімнің бағалауы
Дескриптор: -ребусты шешеді; -өз ойын үш сөйлеммен жазады; -ойын жүйелі жеткізеді.
|
Ребус |
||||||||
|
Рефлексия |
5 саусақ рефлексиясы
Бас бармақ – Бүгін маған
не
ұнады?
|
Оқушы тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс-әрекеттерін саусақтары арқылы көрсетіп, рефлексия жасайды. |
Қ.Б. Тамаша!
|
Бес саусақ |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
2 сынып қазақ тілі
( Қазақ тілі 2 -бөлім. Оқулық 4-6 бет Алматы «Атамұра» баспасы, 2022ж. )
|
Бөлімі |
Дені саудың жаны сау |
|
|
Педагогтің Т.А.Ә. |
Өміралинова Мереке Манарбекқызы |
|
|
Күні: |
08.01.2026ж |
|
|
Пәні: |
||
|
Сынып: |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
65-сабақ «Сөз және оның мағынасы» |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.2.1* синоним, антоним, омоним (сөздік қолдану) сөздерді ажырату және мағынасын түсіну, сөйлеу барысында қолдану; 2.3.5.1 жіберілген пунктуациялық, орфографиялық қателерді мұғалімнің көмегімен тауып түзету және құрастырған сөйлемін толықтыру |
|
|
Сабақ мақсаты |
Сөздің мағынасын анықтайды және ажыратады; Мағынасына қарай сөздерді сөйлеу барысында қолданады; Пунктуациялық, орфографиялық қателерді табады, түзетеді. |
|
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу. Түсіну. Қолдану. |
|
|
Құндылық |
ӘДІЛДІК ЖӘНЕ ЖАУАПКЕРШІЛІК: Адамның қоғамдағы құқықтары мен жауапкершілігі туралы алғашқы көзқарастың болуы |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңдері (уақыты) |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||
|
Сабақтың басы:
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру: Мақсаты: Балалардың ынтасын сабаққа аудару, зейіндерін шоғырландыру.
Жаңа білім, жаңа қадам,
|
– өлең жолдарын
хормен, мәнерлеп айтады; |
Керемет! ҚБ: Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. |
презентация |
||||||||
|
|
«МЮНСТЕРБЕРГ» әдісі БК: Көп әріптің ішінен мағыналы сөзді тауып, сабақтың тақырыбын анықтайды. ОД: білу, түсіну Нұсқау: Көп әріптің ішінен мағыналы сөзді тауып,астын сыза отырып, сабақтың тақырыбын анықтаңыз. Тдмзмшмсөзтиежәнемргрпоныңмиумағынасыитинщезкд Сабақтың тақыры мен мақсаты түсіндіріледі. |
Оқушылар берілген көп әріптердің ішінен мағыналы сөздерді табады. Сабақтың тақырыбын шығарады. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын түсінеді. |
Мұғалімнің ауызша мадақтауы үздіксіз жүріп отырады. Дескриптор: - мағыналы сөздерді табады; - сабақ тақырыбын шығарады. |
Презентация |
||||||||
|
|
Оқулықпен жұмыс 1-жаттығу. «Шаңғы» мәтінін түсініп оқиды. Сұрақтарды мәтін мазмұны бойынша жалғастырады. Сұраққа жауап іздейді; ОД: білу, түсіну «Саралау» тәсілі Қарқыны жоғары оқушыға тапсырма Мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрағын құрастырады. ЕБҚ оқушы өз бетінше қарапайым сұрақ құрастырып көреді. Жұптық жұмыс Берілген сөздер кестедегі қай топқа тиісті екенін тап және оларды дұрыс орналастыр. Шаңғы, қар, жасалды, қатты, екі, таяқ, ағаш, қосылды, ұзын, қос, сырғанады.
ЕБҚ жұбының көмегімен тапсырманы орындайды.
Топтық жұмыс «Галерея» әдісі 3-жаттығу Сурет бойынша әңгіме құрастырады; Сөз, ым, қимылдың көмегімен қуанған балалардың көңіл-күйін береді.
Дәптермен жұмыс «Көркем жазу» минуты Фф футбол, фон, ферма
4-жаттығу Жаңылтпашты жаттап, оқулықты жауып, жазады. Қарамен жазылған сөздерді талдайды; Сөз мағынасының өзгеру себебін анықтайды.
|
Оқулықтан мәтінді түсініп оқиды. Мәтін мазмұны бойынша сұрақтар құрастырады.
Қарқыны жоғары оқушы -мәтін мазмұны бойынша нақтылау сұрағын құрастырады.
Берілген сөздерді мағынасына қарай талдап, кестедегі тиісті топқа (синоним, антоним, омоним) ажыратып орналастырады.
Әр топ сурет бойынша әңгіме құрастырады.
Құраған әңгімелерін басқа топтарға оқып береді.
Сөз, ым, қимылдың көмегімен қуанған балалардың көңіл-күйін береді.
Жаңылтпашты жаттап, оқулықты жауып жазады, қарамен жазылған сөздерді талдап, сөз мағынасының өзгеру себебін анықтайды. |
Дескриптор: -мәтінді түсініп оқиды; -мәтін мазмұны бойынша сұрақтарды жалғастырады; -сұрақтарға жауап береді; -ойын жүйелі жеткізеді.
Дескриптор:
Дескриптор: -сурет бойынша әңгіме құрайды; -ойларын жүйелі жеткізеді; -қуанышты балаларды сипаттап көрсетеді
Дескриптор:
- жаңылтпашты
жаттайды; |
Оқулық
Дәптер
Оқулық
Дәптер |
||||||||
|
Сабақтың соңы
|
Функционалдық сауаттылыққа арналған тапсырма. Ребусты шешіп көріңіз
Ребустың шешуі бойынша өз ойыңды үш сөйлеммен білдір. |
Оқушылар ребусты шешеді.
Ребустың шешуі бойынша өз ойларын үш сөйлеммен жазады.
|
ҚБ. Мұғалімнің бағалауы
Дескриптор: -ребусты шешеді; -өз ойын үш сөйлеммен жазады; -ойын жүйелі жеткізеді.
|
Ребус |
||||||||
|
Рефлексия |
5 саусақ рефлексиясы
Бас бармақ – Бүгін маған
не
ұнады?
|
Оқушы тапсырма бойынша ой қорытып, өз іс-әрекеттерін саусақтары арқылы көрсетіп, рефлексия жасайды. |
Қ.Б. Тамаша!
|
Бес саусақ |
шағым қалдыра аласыз




