Материалдар / 32. Пысықтау және қорытындылау/ Еңбек

32. Пысықтау және қорытындылау/ Еңбек

Материал туралы қысқаша түсінік
Есептерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолданады
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
13 Қараша 2024
32
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Келісемін:_________________________Г.Айтбаева

Білім беру ұйымының атауы

Қ.Сәтбаев мектеп-гимназия

Пәні:

Математика

Бөлім:

Жылдамдық. Уақыт. Арақашықтық. Ортақ тақырып: «Құндылықтар»

Педагогтің аты-жөні:

Аманкулова А Ш

Күні:

15.10.2024 ж

Сыныбы: 4 «А» сынып

Қатыспағандар саны Қатысқандар

Тақырыбы

32. Пысықтау және қорытындылау/ Еңбек

Оқу мақсаты

4.4.1.3** есептерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолдану

4.5.1.2** есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдалану;

Сабақтың мақсаты

Есептерді шешуде жиындардың қиылысуы мен бірігуінің ауыстырымдылық және терімділік қасиеттерін қолданады

Есептерді шығару үдерісінде жылдамдық, арақашықтық шамаларының өзара тәуелділігін пайдаланады

Құндылық

мамандықтың ерекшеліктерін білу және адамдардың еңбегін құрметтеу;


Сабақтың барысы

Сабақтың жоспар-ланған кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1 минут


I. Ұйымдастыру

Сәлемдесу.

Психологиялық дайындық


Күн жарығын алақанға саламын

Жүрегіме басып ұстай қаламын

Ізгі, әрі нәзік, жарық мейірімді

Болып кетер сонда менің жан-жағым!


1.Мұғаліммен сәлемдеседі.

2.Өлең шумағын айтады.

Жарайсыңдар!


5 минут




Үй тапсырмасын сұрау

«Телефон »әдісі бойынша 8 тапсырма

S=30км

V= 6 км/сағ

t=?

t=SːV 30 км ː6км/сағ= 5 сағат

Ж:30-км жүріп өту үшін 5 сағат қажет болды


V=600 км/сағ

t= 4 сағат

S=?

S=S·t

Ж: 600 км/сағ *4 сағ = 2400 км/сағ


Автокөлік 4 сағат ішінде 320 км жол жүрді. Ол қандай жылдамдықпен қозғалған?

t=4 сағ

S=320 км

V=?

320 км : 4 сағ=80 км /сағ

Автокөлік 65 км/сағ жылдамдықпен қозғалды. 4 сағат ішінде ол қандай арақашықтықты жүріп өтті?

V=65 км/сағ

t= 4 сағ

S=?

Жылдамдықты табу формуласы

Арақашықтықты табу формуласы

Уақытты табу формуласы

Есептерді шығарып келгенін айтады.

Жауаптарын салыстырады.


Дескриптор:

1. Есептерді шығарып келгенін айтады.

Жауаптарын салыстырады-1б

жылдамдық

тың, арақашық

тың,уақыт

тық формулала

рын айтады




Дәптер











нутбук

Сабақтың ортасы

33 минут






















































































Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен таныстырамын.

III. Жаңа тақырып.

Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс.

1-тапсырма. "Миға шабуыл" әдісі. «Адамзат үшін шынайы қазына – еңбек ете білу» деген сөзді қалай түсінесің?

Есептеп, жауаптарды өсу ретімен орналастыр. Сонда бұл сөзді кімнің айтқанын білесің. Ол адамның неге танымал екендігін біліп ал.

З- 21 654 · 3=64962

Э- 12 048 · 4=48192

О- 998 525 : 5=199705

П- 982 638 : 2=491319

Өсу ретімен:

48192, 64962, 199705, 491319 -ЭЗОП

ЭЗОП-туралы нутбуктан тыңдайды


2-тапсырма. "Топтас-ойлан-бөліс" әдісі.

Есептерді шығар.

V=12км/сағ

t=2сағ

S=?км

Ш: S=12*2=24км

Ж: 24 км арақашықты жүріп өтті.


ә) t=2сағ

S=600км

V=?км/сағ

Ш: 600:2=300км/сағ

Ж: Тікұшақтың жылдамдығы 300км/сағ


б) t=5сағ

S=450км

v=?км/сағ

Ш: 450:5=90/сағ

Ж: Пойыздың жылдамдығы 90км/сағ.


3-тапсырма. Ортақ элементтері бар жиындарды ата.

М= { Ж, Ұ, М, Ы, С }

К= { Ж, Ұ, М, А }

Т= { Қ, А, С, Ы, М }

О= { Қ, А, З, Ы, Қ }

М мен К К мен Т

М мен О Т мен О

М мен Т К мен О

Жұптық жұмыс

Ә.Осыған ұқсас тапсырма құрастыр:


ЕБҚ тапсырмасы

2+2 =4 2+1=3 4+1=5

1+1=2 3+1=4 5+1=6

2-анының көбейту кестесін айтады


4-тапсырма. "Кім жеңімпаз?" әдісі . Сызбасын салып, есепті шығар.Күнделікті өмірде

I бөлік -х см

II бөлік- х+2см

Ш: х+х+2=14

2*x=14-2

2*x=12

x=12:2

x=6

6+6+2=14

14=14

х+2=6+2=8 (II бөлік)

Ж: I бөлік 6см, II бөлік 8см.


Сергіту сәті


5-тапсырма. «Бірге ойлаймыз» әдісі бойынша Топтық жұмыс Есептерді шығар.

Шықты -8:00

Келді-8:30

S=1км 500м

V=? м/мин

Ш: t=8:30-8:00=30мин

S=1км 500м=1500м

V=1500м:30мин=50м/мин

Ж: Арманның қозғалыс жылдамдығы 50м/мин

ә) S=64км

t=4сағ

v=?км/сағ

Ш: 64:4=16км/сағ

Ж: Шаңғышының жылдамдығы 16км/сағ

б) v=2км/сағ

t=3сағ

S=?км

Ш: S=2*3=6км

Ж: Шағала 6км қашықтықты жүріп өтті.

«Доп лақтыру» ойыны

6-тапсырма. Есептер құрастырып, оларды шығар.

V=900км/сағ

t=6сағ

S=?км

Ш: S=900*6=5400км

Ж: Ұшақ 5400 км ұшты.


2) V=400км/сағ

t=7сағ

S=?км

Ш: S=400*7=2800км

Ж: Автобус 2800 км жүріп өтті.


7-тапсырма.Тақтамен жұмыс . «Тәтті бәліш» әдісі

Жазбаша есепте және тексер.

8 007 · 6=48042

48042 / 6 =8 007


80 007 · 6=480042

480042 / 6=80 007


52 200 : 6=8700

8700 *6=52 200


14 775 : 3=4925

4902*3=14 775



2 365 + 9 876=12241

12 241 -9 876 =2 365


903 400 + 1 789=905189

905 189 – 1 789 = 903 400



827 564 – 23 003=804561

804 561+ 23 003 = 827 564


120 097 – 1 235=118862

118 862 + 1 235 = 120 097


8-тапсырма. «Құрастыр және жауап бер» әдісі бойынша Топтық жұмыс Ұзындығы мен еніне мәндер таңда

Периметр

420мм

64см

460мм

Ұзындығы

110

20

150

Ені

100

12

80

P=(a+b):2

1) 420:2=210мм 110+100=210мм

2) 64:2=32см 20+12=32см

3)460:2=230мм 150+80=230мм

Ауданын табады

S=a*b 110*100=11 000

20*12=240

150*80=12 000






Есептеп, жауаптарды өсу ретімен орналастырады.













Есептерді шығарады.


















Ортақ элементтері бар жиындарды атайды.


Ұқсас тапсырма құрсатырады











Сызбасын салып, есепті шығарады.














Окушылар оюға қарап қимыл қозғалыс жасайды



Есептерді шығарады.



















Есептер құрастырып, оларды шығарады. Кері есептер құрастырып көреді.

















Жазбаша есептеп, тексереді.

























Ұзындығы мен еніне мәндер таңдайды.Ауданын табады











ҚБ:Жарайсың! Өте жақсы! Дұрыс! Талпын!


Дескриптор:

1. Есептеп, жауаптарды өсу ретімен орналастыра

ды.


Дескриптор:

1. Есептерді шығарады.1б


















Дескриптор:

1. Ортақ элементтері бар жиындарды атайды.ұқсас тапсырма құрастырады 1б









Дескриптор:

1. Сызбасын салып, есепті шығарады.1б




Жарайсың!









Дескриптор:

1. Есептерді шығарады.1б















Дескриптор:

1.Есептер құрастырып, оларды шығарады. 1-б



















Дескриптор:

1.Жазбаша есептеп, тексереді.1б

























Дескриптор:

1.Ұзындығы мен еніне мәндер таңдайды.

Ауданын табады 1б











оқулық


тақта



















Оқулық



Дәптер

















А4 парақ









А4 парақ




Ара. ағаш
















Ою.Күй










дәптер















Доп

Плакат
























Сабақтың соңы

5минут





Үй тапсырмасы

















Кері байланыс

1 мин

IV.Сабақты қорытындылау

Ұжымдық жұмыс

9-тапсырма. Ойлан және жауап бер.

5577, 5757, 7575, 7755

7575:5=1515 7755:5=1551

Үй тапсырма

10-тапсырма.Есептерді шығар.

t= 20:60=1/3сағ

v=3км/сағ

S=?км

Ш: S=v*t S=3*1/3=1км

Ж: 20минутта 1км жүріп өтті.

ә) t=4мин

S=80м

v=?м/мин

Ш: 80:4=20м/мин

Ж: v=20м/мин

Б)v=100км/сағ

S=900км

t=?

Ш: t=S:v

t=900:100=9сағ

Ж: 9 сағ жолда болды.

Оқушылардың білімін бағалау

Асығың алшысынан түссін



Ойланып жауап береді.






Үй тапсырма

сын жазады











Асықтар мен кері байланыс береді


Дескриптор:

1.Ойланып жауап береді.1б


Мадақтау сөздерін айту











Балдар жиынтығын қою








окулык


















Кері байланыс





Shape1







































1-топ


Арман үйден сағат 8-де шығып,мектепке сағат 08-30 да келді. Үйден мектепке дейінгі арақашықтық -1 км 500 м. Арманның қозғалыс жылдамдығы қандай ?



















































2-топ


Шаңғышы бірдей жылдамдықпен 64 км жолды 4 сағатта жүріп өтті Шаңғышының жылдамдығы қандай ?














































3-топ


Шағала 2 км/сағат жылдамдықпен ұшады. 3 сағатта ол қандай қышықтықты жүріп өтеді?



















































Shape2 Shape5 Shape4 Shape3

8 007 · 6=



14 775 : 3

52 200 : 6

80 007 · 6





Shape8 Shape6 Shape7

827 564 – 23 003

903 400 + 1 789=

2 365 + 9 876=








Shape11 Shape10 Shape9

88 000 г : 100

8 м * 1 000

120 097 – 1 235





Shape13 Shape12

9 200 тәул : 100

23 г *10 000



Shape14

21 мм *100



Shape18 Shape17 Shape15 Shape16

12 600 : 100

65 000кг : 100

12 мин * 100

9 см *1 000





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Осы аптаның ең үздік материалдары
Педагогтардың біліктілігін арттыру курстары
Аттестацияда (ПББ) 100% келетін
тақырыптармен дайындаймыз
Аттестацияда (ПББ) келетін тақырыптар бойынша жасалған тесттермен дайындалып, бізбен бірге тестілеуден оңай өтесіз
Өткен жылы бізбен дайындалған ұстаздар 50/50 жинап рекорд жасады
Толығырақ