§34.Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

§34.Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру.

Материал туралы қысқаша түсінік
Функционалды сауаттылықты арттыру тапсырмаларына жасалған ҚМЖ
Материалдың қысқаша нұсқасы

9 сынып №40

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. §34.Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

«Тұқым қуалаушылық пен өзгергіштік заңдылықтары»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 9 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері. Гаметалар тазалығы және оның цитологиялық негіздемесі. §34.Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;

Сабақтың мақсаты:

моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығарады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


"Құпия сөз" әдісі

Мақсаты: Үй тапсырмасын сұрау арқылы оқушылардың Г.Мендель ашқан белгілердің тұқымқуалау заңдылықтары және гибридологиялық әдіс туралы білімін тексеру.


Тапсырма:

Берілген құпия сөздерді пайдаланып, Мендельдің тұқымқуалау заңдылықтары мен гибридологиялық әдісті сипаттаңыз.


Құпия сөздер:

Біркелкілік: "Бірінші ұрпақ"

Дихотомия: "Бөліну"

Гибридологиялық әдіс: "Айқастыру"

Доминантты: "Басым"

Рецессивті: "Басылыңқы"

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.



Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.



Дұрыс жауабы:

"Мендельдің бірінші заңы – біркелкілік, бұл бірінші ұрпақтың барлық даралары бірдей болатындығын білдіреді. Екінші заңы – ажырау заңы, яғни екінші ұрпақта белгілер дихотомиямен бөлінеді. Гибридологиялық әдіс арқылы басым (доминантты) және басылыңқы (рецессивті) белгілердің тұқымқуалауын зерттеді."

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

Оқушылардың назарын аудару

«Шынайы жағдай» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың ғылыми білімді өмірлік жағдайларда қолдануын, тұқымқуалау заңдарының цитологиялық негіздерін талдауды дамыту.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.



Дескриптор:

Генотиптер мен фенотиптерді дұрыс есептейді (2 балл)

Мутацияның әсерін дұрыс түсіндіреді (1 балл)

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Сабақтың мақсатын таныстыру

9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;


Кілт сөздер (жұп/топ бөлу үшін):

Моногибридті будандастыру

Алельдер

Генотип, фенотип

Рецессивті және доминантты белгілер

Тұқымқуалаушылық

Мендель заңы

Гибридтер

Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.


Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж

Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: Тұқымқуалаушылық заңдылықтарының цитологиялық негіздері мен моногибридті будандастыруды түсіну.


Практикалық дағдылар: Моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару.


Функционалдық сауаттылық: Цитологиялық негіздемелерді қолдана отырып, моногибридті будандастыруды талдау.

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация

Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты таныстыру

«Мәселелі оқыту әдісі» Мақсаты: Оқушыларға Мендельдің тұқымқуалау заңдарын қазіргі генетикалық мәселелерде қалай қолдануға болатынын түсіндіру.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Мендельдің заңдарын дұрыс түсіндіреді (1 балл)

Дұрыс жауапты таңдайды (1 балл)

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Оқушыларға бағыт бағдар беру

«Шығармашылық шешім» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың күрделі генетикалық есептерді шешу және ғылыми талдаулар жасау қабілетін дамыту.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Генотиптер мен фенотиптерді дұрыс есептейді (2 балл)

Мутацияның әсерін дұрыс түсіндіреді (1 балл)

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Практикалық тапсырмалар беру.

«Практикалық зерттеу» әдісі

Мақсаты: Оқушыларға Мендельдің заңдарын терең түсіндіру және дұрыс қолдануды үйрету.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Әр заңды дұрыс сәйкестендіреді (2 балл)

Нәтижелерді нақты түсіндіреді (1 балл)

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Бағалау

«Шешім іздеу» әдісі Мақсаты: Оқушылардың ғылыми теорияларды талдап, олардың практикалық қолданылуын түсінуін дамыту.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Мендельдің зерттеулерін дұрыс түсіндіреді (2 балл)

Заманауи биотехнология мен ауыл шаруашылығындағы қолданылуын дұрыс сипаттайды (2 балл)

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Сабақтың соңы



Кері байланыс беру

«Цитология және генетикалық есептер» әдісі

Мақсаты: Оқушылардың генетикалық есептерді шығару қабілетін бағалау.

Оқушылар моногибридті будандастыруға қатысты есептерді шығарып, цитологиялық негіздерін дәлелдейді және жауаптарын 1-ден 3-ке дейінгі шкала бойынша бағалайды:


1 — Есептерді шығара алмадым.

2 — Есептерді шығару қиын болды, бірақ кейбір қадамдарды орындадым.

3 — Барлық есептерді толық және дұрыс шештім.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

§35.Дигибридті будандастыру. §37.Моногибридті және дигибридті будандастыруға генетикалық есептер шығару.

Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 9-сынып,Автор: Н.Г.Асанов, А.Р.Соловьева,Б.Т.Ибрагимова . «Атамұра» баспасы 2019ж


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША



Оқушының аты-жөні:

Сыныбы:

§34.Тұқымқуалаудың генетикалық заңдарының цитологиялық негіздері. Моногибридті будандастыру.

9.2.4.2 - моногибридті будандастырудың цитологиялық негіздерін дәлелдеу және есептер шығару;

«Шынайы жағдай» әдісі

1. Тапсырма:

Сіз генетикалық зертхананың жетекшісісіз және сізге моногибридті будандастыру нәтижесінде алынған ұрпақтардың генотиптері мен фенотиптерін дұрыс есептеу тапсырылды. Генетикалық зерттеу нәтижесінде гетерозиготалы генотиптер кездескенін білуге болады (AaBb × AaBb).

Бұл будандастыру нәтижесінде ұрпақтарда қандай генотиптер мен фенотиптер байқалады?

Егер бұл будандастыруға жаңа мутация қосылса, оның ұрпаққа берілу ықтималдығы қандай болар еді?


Дескриптор:

Генотиптер мен фенотиптерді дұрыс есептейді (2 балл)

Мутацияның әсерін дұрыс түсіндіреді (1 балл)


«Мәселелі оқыту әдісі»

2. Тапсырма:

Мендельдің бірінші заңы бойынша, егер екі өсімдік AaBb генотиптерімен будандастырылса, ұрпақтардың фенотиптері мен генотиптерін қалай болжауға болады?

A) 100% ұрпақ жасыл гүлді және ұзын сабақты болады.

B) 25% ұрпақ қызыл гүлді және қысқа сабақты болады.

C) 75% ұрпақ жасыл гүлді, қысқа сабақты болады.

D) 9:3:3:1 қатынасы бойынша, әртүрлі фенотиптер болуы мүмкін.


Дескриптор:

Мендельдің заңдарын дұрыс түсіндіреді (1 балл)

Дұрыс жауапты таңдайды (1 балл)


«Шығармашылық шешім» әдісі

3. Тапсырма:

Моногибридті будандастыру кезінде ата-аналардың генотипі Aa x Aa болады. Егер бұл будандастыру кезінде генетикалық мутация пайда болса, қандай фенотиптер күтіледі? Мутация жасыл гүлдің пайда болуына себеп болды деп есептелсін.

Нәтижесінде пайда болатын ұрпақтардың генотиптері мен фенотиптерін есептеңіз.

Жасыл гүлдің берілу ықтималдығын анықтаңыз.


Дескриптор:

Генотиптер мен фенотиптерді дұрыс есептейді (2 балл)

Мутацияның әсерін дұрыс түсіндіреді (1 балл)


«Практикалық зерттеу» әдісі

4. Тапсырма (Сәйкестендіру):

  1. Мендельдің бірінші заңы

  2. Мендельдің екінші заңы

  3. Мендельдің үшінші заңы

A) Аллельдердің бөлінуі

B) Белгілердің тәуелсіз бірігуі

C) Доминантты және рецессивті белгілердің арақатынасы


Дескриптор:

Әр заңды дұрыс сәйкестендіреді (2 балл)

Нәтижелерді нақты түсіндіреді (1 балл)


«Шешім іздеу» әдісі

5. Тапсырма:

Мендельдің тұқымқуалау заңдарын қазіргі биотехнологияда қолдану туралы пікіріңізді білдіріңіз. Қандай заманауи зерттеулер мен ауыл шаруашылығында қолданылатын әдістер Мендельдің заңдарына негізделген?


Дескриптор:

Мендельдің зерттеулерін дұрыс түсіндіреді (2 балл)

Заманауи биотехнология мен ауыл шаруашылығындағы қолданылуын дұрыс сипаттайды (2 балл)

Контекст:

Генетика мен цитология салаларында Мендельдің тұқымқуалау заңдары үлкен рөл атқарады. Оның жүргізген тәжірибелері жүздеген жылдар бойы өсімдіктер мен жануарлар тұқымдары арқылы белгілердің қалай берілуін түсінуге мүмкіндік берді. Мұндай заңдар биотехнологияда, ауыл шаруашылығында, медицинада маңызды рөл атқарады.

Өмірлік жағдай:

Сіз генетикалық зертхананың жетекшісісіз. Сіздің командаңызға гибридтік будандастыру мен генетикалық өзгерістерді зерттеу тапсырылған. Алдыңызда тұқымқуалау заңдары мен олардың цитологиялық негіздерін дәлелдеу, сонымен қатар моногибридті будандастырудың нәтижелерін ғылыми тұрғыдан сараптау міндеті тұр. Бұл тапсырмаларды орындау барысында гаметалардың тазалығы және олардың генетикалық ұрпаққа берілуі туралы білімдеріңізді қолдануыңыз керек.

1. Жауабы:

Генотиптер: AA, Aa, aa (Ажырау қатынасы: 1:2:1)

Фенотиптер: Жасыл түсті: 75%, Сары түсті: 25%

Мутацияның әсері: Егер мутация доминантты болса, онда фенотиптің таралуы бұзылады. Қосымша генетикалық өзгерістер бұл қатынасты 3:1 немесе 9:3:3:1 қатынасына өзгертуі мүмкін.

2. Жауабы:

D) 9:3:3:1 қатынасы бойынша, әртүрлі фенотиптер болуы мүмкін.

Түсіндірме: Бұл жауап мендельдің екінші заңы бойынша, тұқымдардың екі белгісі тәуелсіз түрде бөлінеді. Нәтижесінде ұрпақтарда 4 түрлі фенотип пайда болады.

3. Жауабы:

Генотиптер: AA, Aa, aa

Фенотиптер: 75% жасыл гүлді (А_), 25% сары гүлді (aa)

Жасыл гүлдің берілу ықтималдығы: 75% (А_).

4. Жауабы:

1 - C

2 - B

3 – A

5. Жауабы:

Мендельдің заңдары қазіргі генетикалық зерттеулер мен биотехнологияда қолданылады. Атап айтқанда, ГМО (генетикалық модификацияланған өнімдер), қоршаған ортаға бейімделген жаңа өсімдік сорттарын жасау, генетикалық ауруларды емдеу мен алдын алу тәсілдері осы заңдар негізінде дамып келеді. Тұқым қуалау заңдары ауыл шаруашылығында өнімділікті арттыру үшін қолданылса, медицинада тұқым қуалайтын ауруларды анықтауға мүмкіндік береді.




Моногибридті есептер:

1.

Теңіз шошқасында қара түс ақ түске қарағанда басым. Қара және ақ түсті гомозиготадан қандай ұрпақ көбеюі мүмкін? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


2.

Тауықтарда тегіс қауырсын жиек тәрізді қауырсыннан басым. Тегіс гомозигота мен гетерозиготаның шағылыстыруынан қандай ұрпақ алуға болады? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


3.

Бұршақтың қалпын өсіру аласа және басым гомозиготаны қайта тозандандырудан қандай ұрпақ алуға болады? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


5.

Андала тауықтарында ақ түс қара түстен басым. Ақ және қара гомозиготадан қандай ұрпақ көбеюі мүмкін? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


6.

Иттерде қысқа аяқтардан қалыпты ұзын аяқтар басым. Гетерозигота мен гомозиготаны шағылыстырудан қандай ұрпақ алуға болады? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


7.

Жидегі қызыл түсті және мұртшасы бар бүлдіргенді жидегі қызыл түсті және мұртшасы бар бүлдіргенмен будандастырғанда, F1-де жидегі қызыл түсті және мұртшасы бар өсімдік алынды. Барлық генотиптер мен фенотиптер қандай болады?


8.

Қара саулық суыр қошқармен шағылыстырылды. Бірінші ұрпақта барлық қозылар — қара болды. Қандай түс басым? Қара будандарды өзара шағылыстырғаннан қандай ұрпақ алу мүмкін? Барлық даралардың генотиптері мен фенотипін сипаттаңыз.


9.

Тегіс жүндi теңіз шошқасы бұйра жүнді дарамен шағылыстырылды. Барлық ұрпақ тегіс жүнді болады. Шағылыстырылған қандай ұрпақ көбеюі мүмкін? Барлық даралардың генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


10.

Адамда көк көз — рецессивті белгі, қоңыр көз — доминантты белгі. Көк көзді еркек ұрпағы қандай болады? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


11.

Адамда жұқа ерін — рецессивті белгі, қалың ерін — доминантты белгі. Жұқа ерін мен қалың ерін гетерозиготалары арасындағы будандастырудан қандай ұрпақ көбеюі мүмкін? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


12.

Адамда тік шаш — рецессивті белгі, бұйра шаш — доминантты белгі. Доминант және рецессивті бойынша гомозиготадан қандай ұрпақ көбеюі мүмкін? Барлық даралардың генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.


13.

Тышқанда ақ түс қара түске қарағанда басым. Қара аталықтан қандай ұрпақ көбеюі мүмкін? Барлық дараның генотипі мен фенотипін сипаттаңыз.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2025
325
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі