|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№98 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Дизайн. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Фигуралардың жазбасын әзірлейді, моделін жинайды және орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Көңілді текше» ойыны 1-Текше дегеніміз қандай не? 2. Текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің айырмашылығы Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып "Суретті болжау" әдісі Экранда текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің суреттері көрсетіледі. Оқушылар олардың атауын болжап, сипаттап көреді. Топқа бөлу: Оқушылар осы фигуралар бойынша топтарға бөлінеді. Өзіндік жұмыс №2 "Ғажайып пішіндер әлемі" "Қайсысы қайсы?" ойыны Оқушыларға әртүрлі фигуралардың суреттері (шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш) беріледі. Олар текшенің және тікбұрышты параллелепипедтің жақтарын табуы керек. Дұрыс жауап берген оқушылар "Геометрия білгірі" жұлдызшасын алады. Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап Сергіту сәті:"Геометриялық қозғалыстар" Мұғалім фигуралардың атауын атайды, оқушылар сол фигураның пішініне сәйкес қимыл жасайды (мысалы, текше – екі қолын төртбұрыш секілді жаяды, цилиндр – айналады). Топтық жұмыс 1-топ: Қаптаушы дизайнерлер" тапсырмасы Оқушылар қораптың бүйір жақтарының ауданын есептейді. Қорапты толықтай қаптау үшін қанша қағаз керек екенінтабады. Күнделікті өмірде қалай қолдануға болатынын түсінеді. 2-топ: "Сыйлықораушы" ойыны Оқушыларға қорап пен таспа беріледі. Олар қорапты екі рет айналдыра байлау үшін қанша таспа керек екенін есептейді. 3-топ: "Сиқырлы
бөлме"тапсырмасы "Еден төсегіш" – бөлменің еденінің ауданын есептеңдер. "Қабырға бояушылары" – қабырғалардың жалпы ауданын есептеңдер. "Терезе мен есік сиқыры" – қабырғалардың жалпы ауданынан терезе мен есіктің ауданын алып тастауды ұмытпаңдар Бөлменің өлшемдері: Ұзындығы – 8 м Биіктігі – 3 м ЕҚБ Текше, паралеллепипедтің суреттерін бояйды Шығармашылық тапсырма 4-тапсырма «Жас дизайнермін» а) Сыйлық салатын текше тәріздес қорап әзірле б) Қай қораптың жазбасы берілген? Ойланып жауап бер 5-тапсырма Ойнайық та ойлайық! (50+40)*5=450 (50+40)*2=180 (50+40)*4=360 6-тапсырма Тікбұрышты параллелепипед пішінді қорап әзірлейді 7-тапсырма 6см-1см-1см-1см-1см=2см Ж: Ең үстіндегі текшенің қабырғасының ұзындығы 2 см Үй тапсырмасы 8-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Қағазбен жұмыс жасайды Кестемен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Салыстыру жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Дұрыс жауабын табады Қорап әзірлейді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Тамаша! Дескриптор: Кереметсіңдер!
Керемет! Сендер мықтысыңдар! Тамаша! Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Сендер мықтысыңдар! Дескриптор: 2- балл «Медаль» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Геометриялық құралдар: Сызғыш, қайшы, желім, түрлі-түсті қағаздар. Парақтар Жұмыс дәптері Таратпа материалдар Кесте Сәттілік фортунасы тақтасы Қимылдар Суреттер Сызб Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Азайғыш |
300 |
780 |
45+765 |
730 |
|
Азайтқыш |
32*3 |
156*4 |
205 |
32+460 |
|
Айырманың мәні |
|
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№99 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Фигуралардың жазбасын дайындайды және моделін жинайды, оның орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Есептеу тәсілдерін қайталайтын болады. |
|||||
|
Құндылықтар:Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 10минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап Тақырыпты ашу Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Геометриялық фигураларды тап" ойыны Оқушыларға бөлме ішіндегі текше және тіктөртбұрышты параллелепипед пішінді заттарды табу тапсырмасы беріледі (кітап, қорап, үстел, т.б.). Топқа бөлу 1-топ:"Текшелер", 2-топ:"Параллелепипедтер" 3-топ:"Фотографтар" 2-тапсырма "Артық текшені тап!"ойыны Артық текшені тауып,оның нөмірін жазады 3-тапсырма"Қорапты зертте!" Оқушылар қорапты қарап, оның төбелерін, жақтарын және қабырғаларын санайды. Өз жауаптарын дәптерге жазады "Түстерүйлесімі" (Шығармашылық тапсырма) Олар текшенің бірдей жақтарына бірдей түсті қағаз жапсыруы керек. Ол үшін алдымен керек болатын тіктөртбұрыштарды қиып алу керек. Қандай өлшемдерді өлшеу керектігін ойлап, оларды есептеп шығарады. Қораптарын безендіреді Сергіту сәті:Геометриялық пішіндер биі Әр фигураға тән қозғалыстар жасайды (мысалы, текше – секіру, параллелепипед – екі жаққа созылу). ЕҚБ Оқушылар дайын пішіндерден текше немесе параллелепипед моделін құрастырады. Өз фигураларын безендіреді. 4-тапсырма Текше мен оның құпиялары! Сіздер текшенің үстіңгі жағынан қарап тұрсыздар. Осыдан кейін оның астыңғы жағында неше нүкте болатынын анықтап көріңіздер. Бірақ, бұл текше сиқырлы! Әр қабырғасы, әр беті түрлі түстермен боялған, ал нүктелер сол түстерді көрсетеді 5-тапсырма Кім көп фотосурет
түсірді? 2 фотосуретші -45 сурет 7 күнде-? Ш: 7*25=175 (1 с) 7*45=315 (2 с) 315-175=140 (арт) Ж:2 фотосуретші көп түсірді 140 сурет артық түсірді 6-тапсырма Сызба бойынша өрнек құрастыру 480 :8=60 60: 6=10 540:6=90 10+90=100 Өрнек: 480:8: 6+540=100 Үй тапсырмасы 7-тапсырма Ш: 3*5+2*3*2 = 27 текше (орындық) 3+3*3+5*3 =27 текше (құрмет көрсету тақт)
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді Үй тапсырмасын оқып береді Тақырыпты ашады Тапсырманы орындайды Әріптер жиынын табады Жиын атауын табады Жиындармен жұмыс жас Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Көбелек» әдісі Дескриптор: Дескриптор: Текшенің бірдей жақтарына
сәйкес түсті қағаз жапсырады. 2-балл Дескриптор: 2 балл.
Дескриптор: Дескриптор: «Әуе шарлары» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Тақта, жұмыс дәптері оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс дәптер Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№100 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік фигуралардың орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Кестеден тыс көбейту және бөлуді орындайтын болады. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау №7, 44-бет. Қосымша: "Менің бөлмемдегі текшелер мен параллелепипедтер" тақырыбында зерттеу жұмысын тексеру. Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып. 1-тапсырма Сол жағында –Е Оң жағында –С Жоғары жағыда-В Төмен жағында-F 2-тапсырма Текшені сағат тілімен айналдыру Ж. Үш рет айналдырғанда Б. Суреті сәйкес келеді 3-тапсырма Қорапты ашып, фигураларды жазу 6 фигура 2 бірдей 6:2=3 Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ 4-тапсырма Кәдесый қораптарын жасап, оларды суретке түсіру 5. Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Қандай тәсіл ыңғайлы? Неліктен? А)1 аптада-5 рет барады 1 барғанда -30 баладан 4 аптада ше? Ш: 1 тәсіл 30*5=150 150*4=600 2 тәсіл (30*5)*4 =600 Ж. 4 аптада 600 бала Ә) 1 аптада-3 рет барады 1 барғанда 20 баладан 4 аптада ше? Ш: 1 тәсіл 20*3=150 60*4=240 2 тәсіл (20*3)*4 =240 Ж. 4 аптада 240 бала 6-тапсырма Теңдеулерді шеш. у-165=620+173. а : 15 = 54 : 18. 800-х=870-610. у - 420= 600-56. 55*х=820-710. 300-х=42*2. Үй тапсырмасы: №7,8-тапсырма
|
Өткенді пысықтайды Тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз жауабын жазып, оның дұрыс екенін дәлелдеп, үш рет айналдырудың нәтижелерін талқылайды. Оқушылар әр фигураның өлшемдерін жазып, қабырғаларының ұзындығын есептейді. Теңдеулерді шешеді. Үй тапсырмасын алады |
ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
ДескрипторОқушы текшенің бастапқы,
бірінші және үшінші айналу жағдайларын дұрыс анықтайды. 2 балл
ДескрипторОқушы қорапты ашып, оның беттеріндегі фигураларды дұрыс анықтайды- 1 балл Дескриптор:
ДескрипторОқушы кәдесый қораптарын жасап оның жоспарын құрады. Оқушы жұмыс кезінде қажетті құралдарды дұрыс таңдайды-4балл
|
Тақта, жұмыс дәптері оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс дәптер Оқулық Тақта, жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№101. Өзіңді тексер! |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар өздерінің жетістіктерін тексереді. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: "Бақытты сәт" жаттығуы: Қолды жоғары көтеріп, терең тыныс алу және қолды баяу төмен түсіру. Өткенді пысықтау №7,8. 46-бет.
Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептердішешуге арналғанқұралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып №1 Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірле. №2. Текшенің астыңғы жағында-3 Сол бүйір жағында-6 Арқы бүйәр жағында-5 №3.
АВ=ДС=ЕТ=LD =MN= 1см 6мм ДБ= СТ= LM= ON =TR= OR= PE= RK =9 мм Бұл жазбада 6 тіктөртбұрыш бар №4 Текшелердің қайсысы жазбаға сәйкес келетіндігін тап. Ж: 1 текше жазбаға сәйкес келеді Сергіту сәті «Текше биі»: №5 1+6=7 4+3=7 5+2=7 ЕҚБ,ЕБҚ Үй тапсырмасы Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасау. Ойын текшесінің қасиеттерін жазу. Кері
байланыс «Бүгін не үйрендіңдер? Қандай тапсырмала рқиын болды?» |
Өткенді пысықтайды Қимылмен көрсетеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мадақтап мақтап отыру ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: 3балл
Дескриптор: Оқушы текшені дұрыс зерттеп, барлық жағындағы нүктелерді табады Оқушы нүктелердің санын нақты есептеп, жазбада көрсетеді-3балл Дескриптор: Оқушы текше мен жазба
арасындағы сәйкестікті дұрыс табады-1
балл
Дескриптор: Оқушы текше мен жазбаны
сәйкестендіре алады.
|
Оқулық Сызғыш, қағаз, қарындаш |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№102 сабақ. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту. Қазақ хандығының негізін қалаушылар. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жазбаша көбейтудің алгоритмін қолдануды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Позитивті ойлау" әдісі Оқушылар жұппен немесе топпен бір-біріне жақсы сөздер айтып, бір-бірін қолдап шығады. Өткенді пысықтау. Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасау. Ойын текшесінің қасиеттерін айтқызу. Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептердішешуге арналғанқұралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып Тақырыпты
ашу: №1 Екі таңбалы сан өсу ретімен: 42,48,63,65,66 Үш таңбалы сан кему ретімен: 701,277,270,207,117,107 Ж. Ринат Әбенов №2 23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69 №3 "Шапшаң көбейту" 23*3=69 32*3=96 44*2=88 21*3=-63 12*3=36 31*3=93 12*4=48 24*2=48 №4 "Есеп шығару сайысы" а) Маусым айында 43 оқушы Тамыз-? 2 есе артық Ш: 43*2 =86 тамыз 43+86 = 129 барлығы Ж:129 оқушы ә) Автобус -13 сағ Пойыз-? Сағ Барлығы-№ сағ Ш:13*2=26 сағ пойыз 13+26=39 сағ барлығы Ж: 39 сағ жұмсады Сергітусәті: Оқушыларға екісанды көбейтукезінде жасалатын қимылдарды көрсетіп, қайталайды. Мысалы, 12 × 3 деп айту кезінде қолды жоғары көтеріп, ал 15 × 5 кезінде екі қолды көтеріп көрсетеді. ЕБҚ,ЕҚБ тапсырмасы №5"Көбейтуді аяқта!" 24*2 =48 33*3= 99 21*4 = 84 Өзіндік жұмыс ә)Мандарин-33 кг Апельсин-? Кг 3 есе артық Ш: 33*3=99 апельсин 33+99=132 барлығы Ж: Барлығы 132 кг Үй тапсырмасы 6-есеп Теңдеулерді шеш Кері байланыс:«Білім кемесі» әдісі
|
Өткенді пысықтайды Тақырыппен танысады Әр есепті жекелей шығару, қорытындыны басқа топқа түсіндіріп беру. ЕБҚ,ЕҚБ тапсырмаларын орындайды Үй тапсырмасын алады |
"Мадақтау ленталары" ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор:Әр топ тапсырманы уақытында
орындайды
Дескриптор: Дескриптор:
Тапсырмалардың дәлдігі мен
толықтығы.
Дескриптор: Оқушы өзін жақсы сезінеді және тапсырманы түсініп орындайды- 2 балл
Дескриптор: -3 балл «Білім кемесі» әдісі |
Оқу кітаптары Дәптер,
қарындаш Видеоматериалдар Таратпа материал Оқулық Кері байланыс парағы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3 сынып математика 98-102 сабақтар
3 сынып математика 98-102 сабақтар
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Сәулет |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№98 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Дизайн. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Фигуралардың жазбасын әзірлейді, моделін жинайды және орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// Уақыты 30минут |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 3минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 25 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 5минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау «Көңілді текше» ойыны 1-Текше дегеніміз қандай не? 2. Текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің айырмашылығы Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып "Суретті болжау" әдісі Экранда текше мен тіктөртбұрышты параллелепипедтің суреттері көрсетіледі. Оқушылар олардың атауын болжап, сипаттап көреді. Топқа бөлу: Оқушылар осы фигуралар бойынша топтарға бөлінеді. Өзіндік жұмыс №2 "Ғажайып пішіндер әлемі" "Қайсысы қайсы?" ойыны Оқушыларға әртүрлі фигуралардың суреттері (шаршы, тік төртбұрыш, үшбұрыш) беріледі. Олар текшенің және тікбұрышты параллелепипедтің жақтарын табуы керек. Дұрыс жауап берген оқушылар "Геометрия білгірі" жұлдызшасын алады. Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ Тіктөртбұрыштың белгісіз қабырғасын тап Сергіту сәті:"Геометриялық қозғалыстар" Мұғалім фигуралардың атауын атайды, оқушылар сол фигураның пішініне сәйкес қимыл жасайды (мысалы, текше – екі қолын төртбұрыш секілді жаяды, цилиндр – айналады). Топтық жұмыс 1-топ: Қаптаушы дизайнерлер" тапсырмасы Оқушылар қораптың бүйір жақтарының ауданын есептейді. Қорапты толықтай қаптау үшін қанша қағаз керек екенінтабады. Күнделікті өмірде қалай қолдануға болатынын түсінеді. 2-топ: "Сыйлықораушы" ойыны Оқушыларға қорап пен таспа беріледі. Олар қорапты екі рет айналдыра байлау үшін қанша таспа керек екенін есептейді. 3-топ: "Сиқырлы
бөлме"тапсырмасы "Еден төсегіш" – бөлменің еденінің ауданын есептеңдер. "Қабырға бояушылары" – қабырғалардың жалпы ауданын есептеңдер. "Терезе мен есік сиқыры" – қабырғалардың жалпы ауданынан терезе мен есіктің ауданын алып тастауды ұмытпаңдар Бөлменің өлшемдері: Ұзындығы – 8 м Биіктігі – 3 м ЕҚБ Текше, паралеллепипедтің суреттерін бояйды Шығармашылық тапсырма 4-тапсырма «Жас дизайнермін» а) Сыйлық салатын текше тәріздес қорап әзірле б) Қай қораптың жазбасы берілген? Ойланып жауап бер 5-тапсырма Ойнайық та ойлайық! (50+40)*5=450 (50+40)*2=180 (50+40)*4=360 6-тапсырма Тікбұрышты параллелепипед пішінді қорап әзірлейді 7-тапсырма 6см-1см-1см-1см-1см=2см Ж: Ең үстіндегі текшенің қабырғасының ұзындығы 2 см Үй тапсырмасы 8-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап Кері байланыс
|
Мақсаты: Бір-біріне құрмет сезімін ояту Амандасады Үй тапсырмасын тексертеді Тапсырмалар ды орындайды Қағазбен жұмыс жасайды Кестемен жұмыс жасайды Жеке жұмыс жасайды Салыстыру жасайды Жаттығу жасайды Тапсырманы орындайды Дұрыс жауабын табады Қорап әзірлейді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: « Транспортир » әдісі
Тамаша! Дескриптор: Кереметсіңдер!
Керемет! Сендер мықтысыңдар! Тамаша! Дескриптор: Дескриптор: Дескриптор: Сендер мықтысыңдар! Дескриптор: 2- балл «Медаль» әдісі |
Суреттер Оқу құралдары Геометриялық құралдар: Сызғыш, қайшы, желім, түрлі-түсті қағаздар. Парақтар Жұмыс дәптері Таратпа материалдар Кесте Сәттілік фортунасы тақтасы Қимылдар Суреттер Сызб Жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Азайғыш |
300 |
780 |
45+765 |
730 |
|
Азайтқыш |
32*3 |
156*4 |
205 |
32+460 |
|
Айырманың мәні |
|
|
|
|
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
|
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№99 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Фигуралардың жазбасын дайындайды және моделін жинайды, оның орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Есептеу тәсілдерін қайталайтын болады. |
|||||
|
Құндылықтар:Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 10минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы 8-тапсырма Кесте бойынша өрнектер құрастыр және жаз.Олардың мәнін тап Тақырыпты ашу Құндылық мақсаты: Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып Жаңа сабаққа кіріспе "Геометриялық фигураларды тап" ойыны Оқушыларға бөлме ішіндегі текше және тіктөртбұрышты параллелепипед пішінді заттарды табу тапсырмасы беріледі (кітап, қорап, үстел, т.б.). Топқа бөлу 1-топ:"Текшелер", 2-топ:"Параллелепипедтер" 3-топ:"Фотографтар" 2-тапсырма "Артық текшені тап!"ойыны Артық текшені тауып,оның нөмірін жазады 3-тапсырма"Қорапты зертте!" Оқушылар қорапты қарап, оның төбелерін, жақтарын және қабырғаларын санайды. Өз жауаптарын дәптерге жазады "Түстерүйлесімі" (Шығармашылық тапсырма) Олар текшенің бірдей жақтарына бірдей түсті қағаз жапсыруы керек. Ол үшін алдымен керек болатын тіктөртбұрыштарды қиып алу керек. Қандай өлшемдерді өлшеу керектігін ойлап, оларды есептеп шығарады. Қораптарын безендіреді Сергіту сәті:Геометриялық пішіндер биі Әр фигураға тән қозғалыстар жасайды (мысалы, текше – секіру, параллелепипед – екі жаққа созылу). ЕҚБ Оқушылар дайын пішіндерден текше немесе параллелепипед моделін құрастырады. Өз фигураларын безендіреді. 4-тапсырма Текше мен оның құпиялары! Сіздер текшенің үстіңгі жағынан қарап тұрсыздар. Осыдан кейін оның астыңғы жағында неше нүкте болатынын анықтап көріңіздер. Бірақ, бұл текше сиқырлы! Әр қабырғасы, әр беті түрлі түстермен боялған, ал нүктелер сол түстерді көрсетеді 5-тапсырма Кім көп фотосурет
түсірді? 2 фотосуретші -45 сурет 7 күнде-? Ш: 7*25=175 (1 с) 7*45=315 (2 с) 315-175=140 (арт) Ж:2 фотосуретші көп түсірді 140 сурет артық түсірді 6-тапсырма Сызба бойынша өрнек құрастыру 480 :8=60 60: 6=10 540:6=90 10+90=100 Өрнек: 480:8: 6+540=100 Үй тапсырмасы 7-тапсырма Ш: 3*5+2*3*2 = 27 текше (орындық) 3+3*3+5*3 =27 текше (құрмет көрсету тақт)
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді Үй тапсырмасын оқып береді Тақырыпты ашады Тапсырманы орындайды Әріптер жиынын табады Жиын атауын табады Жиындармен жұмыс жас Есепті шығарады Үй тапсырмасын алады Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру ҚБ: «Көбелек» әдісі Дескриптор: Дескриптор: Текшенің бірдей жақтарына
сәйкес түсті қағаз жапсырады. 2-балл Дескриптор: 2 балл.
Дескриптор: Дескриптор: «Әуе шарлары» әдісі |
Суреттер Оқулық Жұмыс дәптері Суреттер оқулық Жұмыс дәптері Тақта, жұмыс дәптері оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс дәптер Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№100 сабақ. Текше, тіктөртбұрышты параллелепипед. Фотосуретке түсіру өнері. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Кеңістіктік фигуралардың орналасуындағы өзгерістерді түсіндіреді. Кестеден тыс көбейту және бөлуді орындайтын болады. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру
Өткенді пысықтау №7, 44-бет. Қосымша: "Менің бөлмемдегі текшелер мен параллелепипедтер" тақырыбында зерттеу жұмысын тексеру. Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептерді шешуге арналған құралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып. 1-тапсырма Сол жағында –Е Оң жағында –С Жоғары жағыда-В Төмен жағында-F 2-тапсырма Текшені сағат тілімен айналдыру Ж. Үш рет айналдырғанда Б. Суреті сәйкес келеді 3-тапсырма Қорапты ашып, фигураларды жазу 6 фигура 2 бірдей 6:2=3 Бірлескен жұмыс ЕҚБ және ЕБҚ 4-тапсырма Кәдесый қораптарын жасап, оларды суретке түсіру 5. Есепті әртүрлі тәсілмен шығар. Қандай тәсіл ыңғайлы? Неліктен? А)1 аптада-5 рет барады 1 барғанда -30 баладан 4 аптада ше? Ш: 1 тәсіл 30*5=150 150*4=600 2 тәсіл (30*5)*4 =600 Ж. 4 аптада 600 бала Ә) 1 аптада-3 рет барады 1 барғанда 20 баладан 4 аптада ше? Ш: 1 тәсіл 20*3=150 60*4=240 2 тәсіл (20*3)*4 =240 Ж. 4 аптада 240 бала 6-тапсырма Теңдеулерді шеш. у-165=620+173. а : 15 = 54 : 18. 800-х=870-610. у - 420= 600-56. 55*х=820-710. 300-х=42*2. Үй тапсырмасы: №7,8-тапсырма
|
Өткенді пысықтайды Тақырыпты ашады, сұрақтарға жауап береді. Оқушылар өз жауабын жазып, оның дұрыс екенін дәлелдеп, үш рет айналдырудың нәтижелерін талқылайды. Оқушылар әр фигураның өлшемдерін жазып, қабырғаларының ұзындығын есептейді. Теңдеулерді шешеді. Үй тапсырмасын алады |
ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
ДескрипторОқушы текшенің бастапқы,
бірінші және үшінші айналу жағдайларын дұрыс анықтайды. 2 балл
ДескрипторОқушы қорапты ашып, оның беттеріндегі фигураларды дұрыс анықтайды- 1 балл Дескриптор:
ДескрипторОқушы кәдесый қораптарын жасап оның жоспарын құрады. Оқушы жұмыс кезінде қажетті құралдарды дұрыс таңдайды-4балл
|
Тақта, жұмыс дәптері оқулық Оқулық Жұмыс дәптері Оқулық Жұмыс дәптері Жұмыс дәптер Оқулық Тақта, жұмыс дәптері Оқулық Кері байланыс тақтасы |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Өнер |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
||||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№101. Өзіңді тексер! |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.3.2.3 кеңістіктік геометриялық фигуралардың (тікбұрышты параллепипед, куб) жазбасын дайындау және олардың моделін құрастыру 3.3.2.4 солға және оңға бұрғанда, үстінен және жанынан қарағанда кеңістіктік фигуралардың қалпындағы өзгерістерді түсіндіру |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылар өздерінің жетістіктерін тексереді. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру: "Бақытты сәт" жаттығуы: Қолды жоғары көтеріп, терең тыныс алу және қолды баяу төмен түсіру. Өткенді пысықтау №7,8. 46-бет.
Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептердішешуге арналғанқұралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып №1 Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын әзірле. №2. Текшенің астыңғы жағында-3 Сол бүйір жағында-6 Арқы бүйәр жағында-5 №3.
АВ=ДС=ЕТ=LD =MN= 1см 6мм ДБ= СТ= LM= ON =TR= OR= PE= RK =9 мм Бұл жазбада 6 тіктөртбұрыш бар №4 Текшелердің қайсысы жазбаға сәйкес келетіндігін тап. Ж: 1 текше жазбаға сәйкес келеді Сергіту сәті «Текше биі»: №5 1+6=7 4+3=7 5+2=7 ЕҚБ,ЕБҚ Үй тапсырмасы Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасау. Ойын текшесінің қасиеттерін жазу. Кері
байланыс «Бүгін не үйрендіңдер? Қандай тапсырмала рқиын болды?» |
Өткенді пысықтайды Қимылмен көрсетеді Үй тапсырмасын алады Кері байланыс береді |
Мадақтап мақтап отыру ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор: 3балл
Дескриптор: Оқушы текшені дұрыс зерттеп, барлық жағындағы нүктелерді табады Оқушы нүктелердің санын нақты есептеп, жазбада көрсетеді-3балл Дескриптор: Оқушы текше мен жазба
арасындағы сәйкестікті дұрыс табады-1
балл
Дескриптор: Оқушы текше мен жазбаны
сәйкестендіре алады.
|
Оқулық Сызғыш, қағаз, қарындаш |
||
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Математика |
|||||
|
Бөлім: |
Атақты тұлғалар |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
3 |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№102 сабақ. Екі таңбалы санды бір таңбалы санға жазбаша көбейту. Қазақ хандығының негізін қалаушылар. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.2.10 мынадай жағдайларда: 23∙2, 123∙2, 46:2, 246:2 екі таңбалы/үш таңбалы сандарды бір таңбалы санға жазбаша көбейту мен бөлу алгоритмдерін қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Жазбаша көбейтудің алгоритмін қолдануды үйренеді. |
|||||
|
Құндылықтар: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық |
Сабақ құндылығы: Ақпан – жасампаздық және жаңашылдық 1-апта дәйексөзі: «Жасампаздық – бәрімізге өнеге» 03-07.02.25ж |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут Өткенді пысықтау 5 минут Сабақ тың ортасы 20 минут Сергіту сәті 2 минут Сабақты қорыту 8 минут Кері байланыс 5 минут |
Психологиялық ахуал қалыптастыру "Позитивті ойлау" әдісі Оқушылар жұппен немесе топпен бір-біріне жақсы сөздер айтып, бір-бірін қолдап шығады. Өткенді пысықтау. Тікбұрышты параллелепипедтің жазбасын қайта жасау. Ойын текшесінің қасиеттерін айтқызу. Құндылық мақсаты:Қарапайым өлшеулер жүргізу, практикалық есептердішешуге арналғанқұралдармен жұмыс жасай алу Жаңа тақырып Тақырыпты
ашу: №1 Екі таңбалы сан өсу ретімен: 42,48,63,65,66 Үш таңбалы сан кему ретімен: 701,277,270,207,117,107 Ж. Ринат Әбенов №2 23*3=(20+3)*3=20*3+3*3=60+9=69 №3 "Шапшаң көбейту" 23*3=69 32*3=96 44*2=88 21*3=-63 12*3=36 31*3=93 12*4=48 24*2=48 №4 "Есеп шығару сайысы" а) Маусым айында 43 оқушы Тамыз-? 2 есе артық Ш: 43*2 =86 тамыз 43+86 = 129 барлығы Ж:129 оқушы ә) Автобус -13 сағ Пойыз-? Сағ Барлығы-№ сағ Ш:13*2=26 сағ пойыз 13+26=39 сағ барлығы Ж: 39 сағ жұмсады Сергітусәті: Оқушыларға екісанды көбейтукезінде жасалатын қимылдарды көрсетіп, қайталайды. Мысалы, 12 × 3 деп айту кезінде қолды жоғары көтеріп, ал 15 × 5 кезінде екі қолды көтеріп көрсетеді. ЕБҚ,ЕҚБ тапсырмасы №5"Көбейтуді аяқта!" 24*2 =48 33*3= 99 21*4 = 84 Өзіндік жұмыс ә)Мандарин-33 кг Апельсин-? Кг 3 есе артық Ш: 33*3=99 апельсин 33+99=132 барлығы Ж: Барлығы 132 кг Үй тапсырмасы 6-есеп Теңдеулерді шеш Кері байланыс:«Білім кемесі» әдісі
|
Өткенді пысықтайды Тақырыппен танысады Әр есепті жекелей шығару, қорытындыны басқа топқа түсіндіріп беру. ЕБҚ,ЕҚБ тапсырмаларын орындайды Үй тапсырмасын алады |
"Мадақтау ленталары" ҚБ: «Смарт сағат» әдісі
Дескриптор:Әр топ тапсырманы уақытында
орындайды
Дескриптор: Дескриптор:
Тапсырмалардың дәлдігі мен
толықтығы.
Дескриптор: Оқушы өзін жақсы сезінеді және тапсырманы түсініп орындайды- 2 балл
Дескриптор: -3 балл «Білім кемесі» әдісі |
Оқу кітаптары Дәптер,
қарындаш Видеоматериалдар Таратпа материал Оқулық Кері байланыс парағы |
||
шағым қалдыра аласыз




















