|
Бекітемін: |
Сабақ № 116 |
Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 18. 04. 2018 ж |
Мұғалім есімі : Примбетова Салтанат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 3 «Е» |
Қатысқандар саны |
қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағымен ісжүзілік тұрғыда таныстыру. 55-60- жаттығулар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағы жайлы түсінік алады; сын есім болатын сөздерді мағынасына, грамматикалық белгісіне қарай талдау, сын есімнің түрлері, сұрақтары туралы қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1. Оқушылар сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағы жайлы түсінік алады. Сын есім болатын сөздерді мағынасына, грамматикалық белгісіне қарай талдап мәнін, мағынасын түсінеді 2. Сын есімді ажырата алады, сұрақ қойып, талдай алады. 3. Сөйлем ішінен негізгі және туынды сын есімді ажырата алады, оларға сұрақтар қойып, күнделікті тұрмыста қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Негізгі және туынды сын есімдерді ажырата түсінеді. Сын есімнің сұрақтары туралы біледі. Сын есімді сұрақтарын қойып ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тұрлаусыз мүше, бастауыш, баяндауыш, омоним, синоним, антоним |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарын дарыту |
Отанға деген сүйіспеншілігі оянады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар, Көрнекіліктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық дайындық - Қайырлы таң достым, Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәті Сәтілікке толсын. Біздің алар бағамыз Кіл бестіктер болсын! Мақалды толықтырып жаз.Сын есімнің астын сыз. 1) .................бала - .................... бала ..................бала- .................... бала. 2) Өз елің-............... бесік. 3) Еңбегін ..................болса Татқаның ................ болар. 4) .....................достан ....................дұшпан артық. |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Бүгінгі сабағымызда Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағымен ісжүзілік тұрғыда таныстыру. 55-60- жаттығулар. Күн реті Көркем жазу Оқулықтағы жаттығуларды орындау 55-жаттығу. Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. Мазмұнын ашатын сұрақтар қою: 1. Өлеңде не туралы айтылған? 2. Өлеңді кім жазған? Өлеңді көшіріп жазу. Тапсырмаларын орындау: сын есімдердің астын сыз. Олар сын есімнің қандай түріне жатады? Неліктен? 56-жаттығу. Сын есімдерді білдіретін мағынасына қарай кестеге орналастыру.
57-жаттығу. Көп нүктенің орнына қарсы мәндес сөзді тауып жазу: семіз-арық, жаңа-ескі, қараңғы-жарық, арзан-қымбат, жуас-ширақ, қою-сұйық. 58-жаттығу . Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. Мазмұнын ашатын сұрақтар қою: 1. Өлеңде не туралы айтылған? 2. Өлеңді кім жазған? Жаттау, жазу. Тапсырмаларын орындау:негізгі және тунды зат есімдерді тап. |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин
|
59-жаттығу. Берілген жұмбақтарды шешу. Сын есімдердің өзіне қатысты зат есімдермен қоса көшіріп жазу. - Балалар, біз бүгін сендермен қандай тақырыпты өттік? Сын есім дегеніміз не? Мысал келтір. Негізгі және туынды сын есімдер туралы не білдіңдер? Үйге тапсырма: 60-жаттығу. Сын есімдерді тауып, кестеге орналастыр. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлаймыз?
Рефлексиялық - бағалау
кезеңі Сөзжұмбақты шеш
Барлық қабырғалар қосындысы |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
3 сынып Қазақ тілі Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағымен ісжүзілік тұрғыда таныстыру. 55-60- жаттығулар.
|
Бекітемін: |
Сабақ № 116 |
Пәні: қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні : 18. 04. 2018 ж |
Мұғалім есімі : Примбетова Салтанат |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып 3 «Е» |
Қатысқандар саны |
қатыспағандар саны |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағымен ісжүзілік тұрғыда таныстыру. 55-60- жаттығулар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты |
Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағы жайлы түсінік алады; сын есім болатын сөздерді мағынасына, грамматикалық белгісіне қарай талдау, сын есімнің түрлері, сұрақтары туралы қайталау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
1. Оқушылар сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағы жайлы түсінік алады. Сын есім болатын сөздерді мағынасына, грамматикалық белгісіне қарай талдап мәнін, мағынасын түсінеді 2. Сын есімді ажырата алады, сұрақ қойып, талдай алады. 3. Сөйлем ішінен негізгі және туынды сын есімді ажырата алады, оларға сұрақтар қойып, күнделікті тұрмыста қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийлері |
Негізгі және туынды сын есімдерді ажырата түсінеді. Сын есімнің сұрақтары туралы біледі. Сын есімді сұрақтарын қойып ажырата алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Тұрлаусыз мүше, бастауыш, баяндауыш, омоним, синоним, антоним |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарын дарыту |
Отанға деген сүйіспеншілігі оянады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыстар |
Әдебиеттік оқу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
АКТ қолдану дағдылары |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бастапқы білім |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған іс – әрекеттер |
Ресурстар, Көрнекіліктер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 10 мин |
Психологиялық дайындық - Қайырлы таң достым, Қайырлы күн болсын. Сәрсенбінің сәті Сәтілікке толсын. Біздің алар бағамыз Кіл бестіктер болсын! Мақалды толықтырып жаз.Сын есімнің астын сыз. 1) .................бала - .................... бала ..................бала- .................... бала. 2) Өз елің-............... бесік. 3) Еңбегін ..................болса Татқаның ................ болар. 4) .....................достан ....................дұшпан артық. |
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
Бүгінгі сабағымызда Сын есімнің салыстырмалы шырай жұрнағымен ісжүзілік тұрғыда таныстыру. 55-60- жаттығулар. Күн реті Көркем жазу Оқулықтағы жаттығуларды орындау 55-жаттығу. Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. Мазмұнын ашатын сұрақтар қою: 1. Өлеңде не туралы айтылған? 2. Өлеңді кім жазған? Өлеңді көшіріп жазу. Тапсырмаларын орындау: сын есімдердің астын сыз. Олар сын есімнің қандай түріне жатады? Неліктен? 56-жаттығу. Сын есімдерді білдіретін мағынасына қарай кестеге орналастыру.
57-жаттығу. Көп нүктенің орнына қарсы мәндес сөзді тауып жазу: семіз-арық, жаңа-ескі, қараңғы-жарық, арзан-қымбат, жуас-ширақ, қою-сұйық. 58-жаттығу . Өлеңді түсініп, мәнерлеп оқу. Мазмұнын ашатын сұрақтар қою: 1. Өлеңде не туралы айтылған? 2. Өлеңді кім жазған? Жаттау, жазу. Тапсырмаларын орындау:негізгі және тунды зат есімдерді тап. |
Оқулық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5мин
|
59-жаттығу. Берілген жұмбақтарды шешу. Сын есімдердің өзіне қатысты зат есімдермен қоса көшіріп жазу. - Балалар, біз бүгін сендермен қандай тақырыпты өттік? Сын есім дегеніміз не? Мысал келтір. Негізгі және туынды сын есімдер туралы не білдіңдер? Үйге тапсырма: 60-жаттығу. Сын есімдерді тауып, кестеге орналастыр. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қосымша ақпарат |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау - Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау - оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлаймыз?
Рефлексиялық - бағалау
кезеңі Сөзжұмбақты шеш
Барлық қабырғалар қосындысы |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен бүкіл уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
Төмендегі ұяшыққа сабақ туралы өз пікірлеріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабақтың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз. |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағамдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды? (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз) 1. 2. Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім? 1. 2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


