§41.Энергия көздері

Тақырып бойынша 16 материал табылды

§41.Энергия көздері

Материал туралы қысқаша түсінік
§41.Энергия көздері. 6.5.1.1 энергия көздерін атау;
Материалдың қысқаша нұсқасы

6 сынып №44

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Энергия түрлері мен көздері. §41. Энергия көздері

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Энергия және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 6 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Энергия түрлері мен көздері. §41.Энергия көздері

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.5.1.1 энергия көздерін атау;

Сабақтың мақсаты:

энергия көздерін атайды;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


"Сәйкестендіру" әдісі

Тапсырма: Оқушылар берілген сөздер мен ұғымдарды сәйкестендіруі керек.


Жарық тітіркендіргіші -

Жоғары температура - Қатты дыбыс –

Химиялық заттар -

Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.



Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.



Жауап

Жарық тітіркендіргіші - Көздің жарыққа реакциясы

Жоғары температура - Тері рецепторларының жауап реакциясы

Қатты дыбыс - Есту рецепторларының жауап реакциясы

Химиялық заттар - Дәм және иіс сезу рецепторларының жауап реакциясы

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация



Оқушылардың назарын аудару



Ой қозғау» әдісі

Әдіс: "Не үшін?"

Мақсаты: Энергия көздерін зерттеудің маңыздылығын түсіндіру.


"Не үшін энергия көздерін зерттеу қажет?"

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.



"Энергия көздерін зерттеу – олардың тиімді қолданылуын қамтамасыз етіп, қоршаған ортаға әсерін азайту үшін қажет."

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

6.5.1.1 энергия көздерін атау;



Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация



Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: Энергия түрлері мен көздерін білу.


Практикалық дағдылар: Энергия көздерін анықтау және оларды қолдану әдістерін меңгеру.


Функционалдық сауаттылық: Энергия көздерінің маңызын түсініп, олардың тіршіліктегі рөлін бағалау.

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация

Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты таныстыру

Мәтін:

Қазақстан табиғи ресурстарға бай елдердің бірі. Елдегі электр энергиясының негізгі бөлігі көмір, мұнай және газ сияқты қазбалы отындардан өндіріледі. Сонымен қатар, жаңартылатын энергия көздерін дамытуға ерекше көңіл бөлінуде. Қазақстанда Күн, жел және су электр станциялары салынып, экологиялық таза энергия өндірісі артып келеді.


Мысалы, Қазақстанның оңтүстігінде күн сәулесі мол түсетін аймақтарда күн электр станциялары жұмыс істейді. Ал елдің батыс және солтүстік аймақтарында қатты жел соғатындықтан, жел электр станциялары орнатылған. Су электр станциялары негізінен Іле, Ертіс, Шу өзендері бойында салынған.


Алайда, әртүрлі энергия көздерінің өзіндік артықшылықтары мен кемшіліктері бар. Қазбалы отындар арзан және тұрақты энергия көзі болғанымен, олар қоршаған ортаны ластайды. Ал жаңартылатын энергия экологиялық таза болғанымен, оның өндірісі тұрақсыз болуы мүмкін (мысалы, күн бұлтты болғанда немесе жел соқпағанда).

Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Оқушыларға бағыт бағдар беру

1-тапсырма: Энергия көздерінің артықшылықтары мен кемшіліктері

Сұрақ:
Төменде әртүрлі энергия көздері берілген. Олардың артықшылықтары мен кемшіліктерін дұрыс сәйкестендіріңіз.

Энергия көзі

Артықшылығы

Кемшілігі

Күн энергиясы

?

Бұлтты күндері энергия өндіру қиындайды

Жел энергиясы

?

Желсіз күндері энергия өндіру тоқтайды

Көмір

Арзан және тұрақты энергия көзі

?

Су электр станциясы

Таза энергия көзі

?

Дұрыс жауаптар:

Күн энергиясы – Экологиялық таза

Жел энергиясы – Қайта қалпына келетін ресурс

Көмір – Атмосфераға көмірқышқыл газы бөлінеді

Су электр станциясы – Өзен экожүйесіне әсер етуі мүмкін


Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Энергия көздерінің оң және теріс жақтарын ажыратады – 2 балл

Экологиялық әсерін бағалайды – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Практикалық тапсырмалар беру



2-тапсырма: Логикалық ойлау және есептеу

Қазақстандағы бір күн электр станциясы орташа есеппен 100 МВт энергия өндіреді. Бұл станция 50 000 үйге энергия жеткізе алады.


Сұрақ:

Егер Қазақстан үкіметі осындай 5 күн электр станциясын салса, қанша үй электр қуатымен қамтамасыз етіледі? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


250 000 үй

500 000 үй

50 000 үй

5 000 000 үй

Бұл есепті шығару мүмкін емес


Дұрыс жауаптар: 250 000 үй

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.





Дескриптор:

Энергия өндірісі мен тұтыну арасындағы байланысты есептейді – 2 балл

Математикалық есептеулерді дұрыс жүргізеді – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар


Бағалау

3-тапсырма: Қазақстандағы энергия болашағы

Қазақстан 2060 жылға дейін көміртекті бейтараптыққа қол жеткізуді жоспарлап отыр. Бұл дегеніміз – ел атмосфераға шығарылатын көмірқышқыл газын азайтып, таза энергия көздерін арттыруды көздейді.


Сұрақ:

Қазақстанда көміртекті бейтараптыққа жету үшін қандай шаралар қабылдануы мүмкін? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


Көмір электр станцияларын көбейту

Жел және күн электр станцияларын дамыту

Энергия үнемдеу технологияларын енгізу

Барлық электр станцияларын жауып, энергия өндірісін тоқтату

Қазбалы отынды пайдалануды біртіндеп азайту


Дұрыс жауаптар: Жел және күн энергиясын дамыту, Энергия үнемдеу технологияларын енгізу, Қазбалы отынды азайту

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Энергия саясатының маңызын түсіндіреді – 2 балл

Қазақстанның экологиялық дамуын сипаттайды – 2 балл

Логикалық шешімдер ұсынады – 1 балл

Интерактивті панель, презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Сабақтың соңы





Кері байланыс беру

Әдіс: "Энергия көздері тізімі"

Мақсаты: Оқушылардың энергия көздері туралы білімін тексеру.


Бұл әдіс оқушыларға энергия көздері туралы нақты түсінік беру және оларды анықтап, атауға мүмкіндік береді.

Оқушылар энергияның әртүрлі көздерін атап, қысқаша сипаттайды. Мысалы: "Күн энергиясы — бұл табиғи көз, ол күн сәулесінен алынады."

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация



Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

§42.Энергияны тұтыну және шығару.



Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Жұмыс дәптері


Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2025
308
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі