6 сынып №45
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Энергия түрлері мен көздері. §42. Энергияны тұтыну және шығару.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергия түрлері мен көздері. §42.Энергияны тұтыну және шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атайды және мысалдар келтіреді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. "Ақпарат көздерін салыстыру" әдісі Мақсаты: Оқушыларды түрлі ақпарат көздерінен деректер жинауға және оларды салыстыруға үйрету. Тапсырма: "Күн энергиясы мен жел энергиясын салыстырыңыз. Әрқайсысының артықшылықтары мен кемшіліктерін атаңыз." |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауап: Күн энергиясы: Артықшылығы: Тұрақты, экологиялық таза Кемшілігі: Тек күндіз жұмыс істейді, күн сәулесі қажет Жел энергиясы: Артықшылығы: Жел үздіксіз болуы мүмкін, экологиялық таза Кемшілігі: Желдің тұрақтылығы мен жылдамдығы аймаққа байланысты |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
||||||||||||
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Қай бағытта?» ? Мақсаты: Оқушыларға энергияның шығуы мен жұтылуы арасындағы айырмашылықты түсіндіру, күнделікті өмірден мысалдар арқылы энергия алмасу процестерін ұғындыру. ? Тапсырма: Сіздер энергия алмасу процестерін зерттейтін ғалымдарсыз. Сізге төмендегі бес құбылыстың энергия шығара ма, әлде жұта ма – соны анықтау қажет.
Сұрақ: □
Пештің жылуы –
энергия шығару
✅ Дұрыс жауаптар: Пештің жылуы – энергия шығару Күн сәулесінің өсімдіктерге сіңуі – энергия жұту Оттың жануы – энергия шығару Қара киімнің күн сәулесін сіңіруі – энергия жұту |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.
? Жауабы: Энергия жұтылғанда – заттар оны сіңіріп, температурасы көтеріледі (мысалы, күн сәулесінің сіңуі), ал энергия шығарылғанда – жылу немесе жарық бөлінеді (мысалы, оттың жануы). |
Дескриптор: Энергия шығару мен жұту процестерін ажыратады – 2 балл Күнделікті өмірден дұрыс мысалдар келтіреді – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель, презентация
|
||||||||||||
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;
Кілт сөздер: |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация
Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г. |
||||||||||||
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: Энергияны тұтыну және шығару үдерістерін, сондай-ақ олармен байланысты процестерді білу.
Практикалық дағдылар: Энергияның жұтылуы мен шығарылуын зерттеу және мысалдар келтіру әдістерін меңгеру.
Функционалдық сауаттылық: Энергия тұтыну және шығару үдерістерінің тіршіліктегі рөлін түсініп, олардың маңызын бағалау. |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыпты таныстыру |
Мәтін: Қазақстандағы энергия тұтыну және шығару Қазақстанда энергия көздері әртүрлі мақсатта пайдаланылады: Электр станциялары көмір, газ және жаңартылатын көздерден энергия өндіреді. Үйлерді жылыту жүйелері электр немесе газ пештері арқылы жылу шығарады. Күн панельдері күн сәулесін энергияға айналдырып, сіңіреді. Қазіргі таңда энергияны тиімді пайдалану басты мәселе болып отыр. Егер энергияны үнемді пайдаланбасақ, қоршаған ортаға зиян келуі мүмкін. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация
|
||||||||||||
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
1-тапсырма: Энергияның түрлерін анықтау Сұрақ: Төмендегі процестердің қайсысында энергия түрі өзгеріске ұшырайды? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.
□ Күн панелі күн сәулесін электр энергиясына айналдырады. □ Тоңазытқыш бөлменің ішіндегі жылуды шығарады. □ Электр шамы электр энергиясын жарық энергиясына айналдырады. □ Велосипед тежеу кезінде механикалық энергия жылу энергиясына айналады. □ Отын өртенгенде электр энергиясы түзіледі.
✅ Дұрыс жауаптар: Күн панелі күн сәулесін электр энергиясына айналдырады. Электр шамы электр энергиясын жарық энергиясына айналдырады. Велосипед тежеу кезінде механикалық энергия жылу энергиясына айналады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Энергияның бір түрден екінші түрге ауысуын түсіндіреді – 2 балл Өмірден алынған мысалдарды дұрыс талдайды – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар
|
||||||||||||
|
Практикалық тапсырмалар беру
|
2-тапсырма: Энергия бөлетін және жұтатын реакциялар Сұрақ: Химиялық реакциялардың кейбірі энергия бөледі, ал кейбірі энергия жұтады. Қай процестер экзотермиялық (энергия шығару), ал қайсысы эндотермиялық (энергия жұту)? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.
□ Сутегі жанғанда жылу бөлінеді. □ Мұздың еруі энергия бөледі. □ Фотосинтез кезінде өсімдіктер күн энергиясын пайдаланады. □ Газ пешінде метан жанғанда жылу бөлінеді. □ Судың қайнауы энергия шығарады.
✅ Дұрыс жауаптар: Сутегі жанғанда жылу бөлінеді. Фотосинтез кезінде өсімдіктер күн энергиясын пайдаланады. Газ пешінде метан жанғанда жылу бөлінеді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Экзотермиялық және эндотермиялық процестерді ажыратады – 2 балл Химиялық реакцияларда энергия алмасуын сипаттайды – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар
|
||||||||||||
|
Бағалау |
3-тапсырма: Энергия шығынын есептеу Сұрақ: Күнделікті тұрмыста энергия тұтыну әртүрлі құрылғылар арқылы жүреді. Егер электрлік су жылытқыш 2 сағат ішінде 1,5 кВт⋅сағ энергия тұтынса, онда тәулігіне (24 сағатта) қанша энергия жұмсалады?
□ 12 кВт⋅сағ □ 18 кВт⋅сағ □ 24 кВт⋅сағ □ 36 кВт⋅сағ □ 48 кВт⋅сағ
✅ Дұрыс жауап: 18 кВт⋅сағ (1,5 кВт⋅сағ × 12 = 18 кВт⋅сағ) |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Энергия шығынын дұрыс есептейді – 2 балл Энергия тұтыну есебін дұрыс құрады – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс беру |
"Энергия шеңбері" Мақсаты: Оқушылардың энергияның айналымы туралы түсінігін бағалау. |
Оқушылар энергияның бір айналымын қысқаша сипаттайды. Мысалы: "Тамақ — энергия, энергия — қозғалыс." |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация
|
||||||||||||
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. §42.Энергияны тұтыну және шығару.
|
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері
Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§42.Энергияны тұтыну және шығару.
§42.Энергияны тұтыну және шығару.
6 сынып №45
ДӘІЖО___________
Қазақстан Республикасының
Білім және ғылым министрлігі
«»
КММ
(білім беру ұйымының
атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
Энергия түрлері мен көздері. §42. Энергияны тұтыну және шығару.
(Сабақ тақырыбы)
|
Бөлім: |
Энергия және қозғалыс |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 6 «А» |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Энергия түрлері мен көздері. §42.Энергияны тұтыну және шығару. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру; |
|
Сабақтың мақсаты: |
энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атайды және мысалдар келтіреді; |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы Бұрынғы білімін еске түсіру |
Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау. "Ақпарат көздерін салыстыру" әдісі Мақсаты: Оқушыларды түрлі ақпарат көздерінен деректер жинауға және оларды салыстыруға үйрету. Тапсырма: "Күн энергиясы мен жел энергиясын салыстырыңыз. Әрқайсысының артықшылықтары мен кемшіліктерін атаңыз." |
Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды. Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды. Жауап: Күн энергиясы: Артықшылығы: Тұрақты, экологиялық таза Кемшілігі: Тек күндіз жұмыс істейді, күн сәулесі қажет Жел энергиясы: Артықшылығы: Жел үздіксіз болуы мүмкін, экологиялық таза Кемшілігі: Желдің тұрақтылығы мен жылдамдығы аймаққа байланысты |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
||||||||||||
|
Оқушылардың назарын аудару |
«Қай бағытта?» ? Мақсаты: Оқушыларға энергияның шығуы мен жұтылуы арасындағы айырмашылықты түсіндіру, күнделікті өмірден мысалдар арқылы энергия алмасу процестерін ұғындыру. ? Тапсырма: Сіздер энергия алмасу процестерін зерттейтін ғалымдарсыз. Сізге төмендегі бес құбылыстың энергия шығара ма, әлде жұта ма – соны анықтау қажет.
Сұрақ: □
Пештің жылуы –
энергия шығару
✅ Дұрыс жауаптар: Пештің жылуы – энергия шығару Күн сәулесінің өсімдіктерге сіңуі – энергия жұту Оттың жануы – энергия шығару Қара киімнің күн сәулесін сіңіруі – энергия жұту |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.
? Жауабы: Энергия жұтылғанда – заттар оны сіңіріп, температурасы көтеріледі (мысалы, күн сәулесінің сіңуі), ал энергия шығарылғанда – жылу немесе жарық бөлінеді (мысалы, оттың жануы). |
Дескриптор: Энергия шығару мен жұту процестерін ажыратады – 2 балл Күнделікті өмірден дұрыс мысалдар келтіреді – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель, презентация
|
||||||||||||
|
Сабақтың мақсатын таныстыру |
6.5.1.2 энергияны шығарумен және оның жұтылуымен байланысты үдерістерді атау және мысалдар келтіру;
Кілт сөздер: |
Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация
Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г. |
||||||||||||
|
Құндылық: «жасампаздық және жаңашылдық» |
Теориялық білім: Энергияны тұтыну және шығару үдерістерін, сондай-ақ олармен байланысты процестерді білу.
Практикалық дағдылар: Энергияның жұтылуы мен шығарылуын зерттеу және мысалдар келтіру әдістерін меңгеру.
Функционалдық сауаттылық: Энергия тұтыну және шығару үдерістерінің тіршіліктегі рөлін түсініп, олардың маңызын бағалау. |
Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Жаңа тақырыпты таныстыру |
Мәтін: Қазақстандағы энергия тұтыну және шығару Қазақстанда энергия көздері әртүрлі мақсатта пайдаланылады: Электр станциялары көмір, газ және жаңартылатын көздерден энергия өндіреді. Үйлерді жылыту жүйелері электр немесе газ пештері арқылы жылу шығарады. Күн панельдері күн сәулесін энергияға айналдырып, сіңіреді. Қазіргі таңда энергияны тиімді пайдалану басты мәселе болып отыр. Егер энергияны үнемді пайдаланбасақ, қоршаған ортаға зиян келуі мүмкін. |
Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель, презентация
|
||||||||||||
|
Оқушыларға бағыт бағдар беру |
1-тапсырма: Энергияның түрлерін анықтау Сұрақ: Төмендегі процестердің қайсысында энергия түрі өзгеріске ұшырайды? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.
□ Күн панелі күн сәулесін электр энергиясына айналдырады. □ Тоңазытқыш бөлменің ішіндегі жылуды шығарады. □ Электр шамы электр энергиясын жарық энергиясына айналдырады. □ Велосипед тежеу кезінде механикалық энергия жылу энергиясына айналады. □ Отын өртенгенде электр энергиясы түзіледі.
✅ Дұрыс жауаптар: Күн панелі күн сәулесін электр энергиясына айналдырады. Электр шамы электр энергиясын жарық энергиясына айналдырады. Велосипед тежеу кезінде механикалық энергия жылу энергиясына айналады. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Энергияның бір түрден екінші түрге ауысуын түсіндіреді – 2 балл Өмірден алынған мысалдарды дұрыс талдайды – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар
|
||||||||||||
|
Практикалық тапсырмалар беру
|
2-тапсырма: Энергия бөлетін және жұтатын реакциялар Сұрақ: Химиялық реакциялардың кейбірі энергия бөледі, ал кейбірі энергия жұтады. Қай процестер экзотермиялық (энергия шығару), ал қайсысы эндотермиялық (энергия жұту)? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.
□ Сутегі жанғанда жылу бөлінеді. □ Мұздың еруі энергия бөледі. □ Фотосинтез кезінде өсімдіктер күн энергиясын пайдаланады. □ Газ пешінде метан жанғанда жылу бөлінеді. □ Судың қайнауы энергия шығарады.
✅ Дұрыс жауаптар: Сутегі жанғанда жылу бөлінеді. Фотосинтез кезінде өсімдіктер күн энергиясын пайдаланады. Газ пешінде метан жанғанда жылу бөлінеді. |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Экзотермиялық және эндотермиялық процестерді ажыратады – 2 балл Химиялық реакцияларда энергия алмасуын сипаттайды – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар
|
||||||||||||
|
Бағалау |
3-тапсырма: Энергия шығынын есептеу Сұрақ: Күнделікті тұрмыста энергия тұтыну әртүрлі құрылғылар арқылы жүреді. Егер электрлік су жылытқыш 2 сағат ішінде 1,5 кВт⋅сағ энергия тұтынса, онда тәулігіне (24 сағатта) қанша энергия жұмсалады?
□ 12 кВт⋅сағ □ 18 кВт⋅сағ □ 24 кВт⋅сағ □ 36 кВт⋅сағ □ 48 кВт⋅сағ
✅ Дұрыс жауап: 18 кВт⋅сағ (1,5 кВт⋅сағ × 12 = 18 кВт⋅сағ) |
Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды. Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды. |
Дескриптор: Энергия шығынын дұрыс есептейді – 2 балл Энергия тұтыну есебін дұрыс құрады – 2 балл Қате жауаптарды талдайды – 1 балл |
Интерактивті панель Презентация Жұмыс дәптерлері Үлестірме парақтар
|
||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Кері байланыс беру |
"Энергия шеңбері" Мақсаты: Оқушылардың энергияның айналымы туралы түсінігін бағалау. |
Оқушылар энергияның бір айналымын қысқаша сипаттайды. Мысалы: "Тамақ — энергия, энергия — қозғалыс." |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Интерактивті панель Презентация
|
||||||||||||
|
Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру |
Шығармашылық жұмыс. §42.Энергияны тұтыну және шығару.
|
Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады. |
Кері байланыс: «Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады. «Керемет!» және т.б |
Жұмыс дәптері
Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г. |
ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША
шағым қалдыра аласыз













