§42.Энергияны тұтыну және шығару.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

§42.Энергияны тұтыну және шығару.

Материал туралы қысқаша түсінік
6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау; 6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу;
Материалдың қысқаша нұсқасы

6 сынып №46

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

Энергия түрлері мен көздері. §42. Энергияны тұтыну және шығару.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

Энергия және қозғалыс

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 6 «А»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Энергия түрлері мен көздері. §42.Энергияны тұтыну және шығару.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау;

6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу;

Сабақтың мақсаты:

электр энергиясының бірлігін атайды және электр энергиясының құнын есептейді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


"Ақпарат көздерін салыстыру" әдісі

Мақсаты: Оқушыларды түрлі ақпарат көздерінен деректер жинауға және оларды салыстыруға үйрету.


Тапсырма:

"Тыныс алу мен фотосинтезді салыстырыңыз. Әрқайсысының энергияны жұту және шығару процесін түсіндіріңіз."


Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.

Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.


Жауап:

Тыныс алу:

Энергия шығару үдерісі

Организмге қажетті энергия шығарылады, оттегі пайдаланылады, көмірқышқыл газы шығарылады

Фотосинтез:

Энергия жұту үдерісі

Өсімдіктер күн сәулесін пайдаланып, энергияны жұтады, көмірқышқыл газын жұтып, оттегі шығарады

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация



Оқушылардың назарын аудару



«Энергия шығынын есептей аласың ба?»

? Мақсаты:

Оқушыларға электр энергиясының өлшем бірлігін, энергия тұтынуды есептеуді және энергия үнемдеудің маңызын түсіндіру.

? Тапсырма:

Сіздер өз үйлеріңізде электр энергиясын үнемдеуге көмектесетін сарапшыларсыз. Сізге әртүрлі тұрмыстық құрылғылардың тәуліктік энергия тұтынуын анықтау қажет.

Құрылғы

Қуаты (Вт)

Күнделікті жұмыс уақыты (сағ)

Шам (энергия үнемдейтін)

15 Вт

5 сағ

Теледидар

100 Вт

4 сағ

Тоңазытқыш

200 Вт

24 сағ

Электр шайнек

1500 Вт

1 сағ


Сұрақ:
Қай құрылғы ең көп электр энергиясын тұтынады?
Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.

Шам (энергия үнемдейтін)
□ Теледидар
□ Тоңазытқыш
□ Электр шайнек
□ Барлық құрылғылар бірдей энергия жұмсайды


Дұрыс жауаптар:

Тоңазытқыш (200 Вт × 24 сағ = 4,8 кВтсағ)

Электр шайнек (1500 Вт × 1 сағ = 1,5 кВтсағ)


Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді.




? Жауабы:

Электр құрылғыларының энергия тұтынуын кВтсағ арқылы есептеуге болады:


Энергия (кВтсағ)

= Қуат (Вт)×Уақыт (сағ)

/ 1000

Осы есептеулерден тоңазытқыш ең көп энергия тұтынады, себебі ол тәулігіне үздіксіз жұмыс істейді.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б






Дескриптор:

Электр энергиясының өлшем бірлігін дұрыс анықтайды – 2 балл

Құрылғылардың энергия шығынын дұрыс есептейді – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель, презентация


Сабақтың мақсатын таныстыру

6.5.1.3 электр энергиясының бірлігін атау;

6.5.1.4 электр энергиясының құнын есептеу;



Кілт сөздер:


Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г.

Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: Электр энергиясының бірлігін білу (Вт, кВт, Дж) және электр энергиясының құнын есептеудің негіздерін түсіну.


Практикалық дағдылар: Электр энергиясының тұтынуын есептеу және құнын анықтау әдістерін меңгеру.


Функционалдық сауаттылық: Электр энергиясының тұтынуын бағалап, оның құнын есептеу арқылы тиімді пайдалану жолдарын анықтау.

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация

Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты таныстыру

Мәтін:

Қазақстандағы электр энергиясының құны

Қазақстанда электр энергиясы әр аймақта әртүрлі тарифпен есептеледі. Орташа алғанда, 1 кВтсағ = 15 теңге. Егер үйдегі барлық тұрмыстық құрылғылар күніне 10 кВтсағ энергия тұтынса, ай сайынғы (30 күн) электр шығыны 4500 теңге болады.

Энергияны үнемдеу отбасы бюджетіне де, қоршаған ортаға да пайдалы. Энергия үнемдейтін шамдар мен тұрмыстық техника жалпы тұтынуды азайтуға көмектеседі.


Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Оқушыларға бағыт бағдар беру

1-тапсырма: Электр энергиясының өлшем бірлігі

Сұрақ:

Электр энергиясының стандартты өлшем бірлігі қандай? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


Ватт (Вт)

Киловатт-сағат (кВтсағ)

Джоуль (Дж)

Ампер (А)

Вольт (В)


Дұрыс жауаптар:

Киловатт-сағат (кВтсағ) (энергия тұтынуды есептеуде қолданылады)

Джоуль (Дж) (энергияның жалпы өлшем бірлігі)

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Электр энергиясының дұрыс өлшем бірлігін анықтайды – 2 балл

Өлшем бірліктердің қолданылуын түсіндіреді – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Практикалық тапсырмалар беру



2-тапсырма: Электр энергиясының құнын есептеу

Сұрақ:

Егер үйдегі барлық құрылғылар күніне 12 кВтсағ энергия тұтынса, ал электр тарифі 1 кВтсағ үшін 16 теңге болса, онда айына (30 күн) төленетін сома қандай?


3600 теңге

4800 теңге

5760 теңге

6000 теңге

7200 теңге


Дұрыс жауап:

5760 теңге (12 кВтсағ × 16 теңге × 30 күн = 5760 теңге)

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Электр энергиясының құнын дұрыс есептейді – 2 балл

Қарапайым арифметикалық есептеулерді қолданады – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Бағалау

3-тапсырма: Энергия көздерінің химиялық ерекшелігі

Сұрақ:

Электр энергиясы әртүрлі көздерден өндіріледі. Қай энергия көздері химиялық энергияны электр энергиясына айналдырады? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


Көмір электр станциялары

Гидроэлектр станциялары

Күн батареялары

Атом электр станциялары

Батареялар (аккумуляторлар)


Дұрыс жауаптар:

Көмір электр станциялары (көмірдің жануынан жылу, кейін электр өндіріледі)

Атом электр станциялары (ядролық реакция кезінде энергия бөлінеді)

Батареялар (аккумуляторлар) (химиялық реакция арқылы электр энергиясын өндіреді)

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.

Дескриптор:

Энергия көздерінің химиялық негізін түсіндіреді – 2 балл

Электр энергиясының алыну жолдарын сипаттайды – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Сабақтың соңы





Кері байланыс беру

Әдіс: "Электр энергиясы есепшісі"

Мақсаты: Оқушылардың электр энергиясының бірлігін және құнын түсінуін бағалау.


Бұл әдіс оқушыларға электр энергиясының бірлігі мен құны туралы нақты түсінік беру үшін қолданылады.

Оқушылар электр энергиясының бірлігін атап, оның құнын есептеп, мысал келтіреді. Мысалы: "1 киловатт-сағат — электр энергиясының бірлігі. Мен 100 ватттық шамды 10 сағат қосып қойдым, онда мен 1 киловатт-сағат энергия тұтындым."

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация



Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

43.Баламалы энергия - болашақтың энергиясы.



Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Жұмыс дәптері


Жалпы білім беретін мектептің 6-сыныбына арналған оқулық. Авторлары: Әбдіманапов Б., Нүркенова С., Әбілғазиев А., Әуезова Г.


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША







Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2025
263
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі