Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожантаева А.Г |
|
Күні: |
12.02 |
|
Сыныбы: 7ә,б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.5. Кірістірілген шарттарды программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
- Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. |
- Оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді. |
- Сабаққа қатысу белсенділігін бақылау. |
- Ақпараттық тақта, маркер. |
|
Білімді өзектендіру (5 мин) |
- Оқушыларға шартты операторлар туралы сұрақтар қою: "Шартты операторлар не үшін қажет?" |
- Оқушылар өз ойларын білдіреді. |
- Оқушылардың белсенділігін бақылау. |
- Слайдтар, схемалар. |
|
Жаңа сабақ (15 мин) |
- Python тілінде шартты операторларды түсіндіру (if, elif, else). Әрбір оператордың қалай жұмыс істейтінін көрсету. |
- Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды және шартты операторлардың жұмысын көріп, түсінеді. |
- Оқушылардың түсіну деңгейін сұрақтар арқылы тексеру. |
- Слайдтар, Python ортасы (IDLE немесе Jupyter Notebook). |
|
Тәжірибелік жұмыс (10 мин) |
- Оқушыларға Python тілінде шартты операторларды қолдану бойынша тапсырма беру. Мысалы, жасына байланысты адамның категориясын анықтайтын бағдарлама жазу. |
- Оқушылар бағдарламалауға кіріседі және шартты операторларды пайдаланып, шешімдерді жасайды. |
- Оқушылардың бағдарламаларының дұрыстығын тексеру. |
- Python ортасы (IDLE немесе Jupyter Notebook). |
|
Сабақтың ортасы
|
Топтық жұмыс. Талдау Оқулықтан алған жаңа ақпараттарын пайдаланып, кірістірілген шарттарды қолданудың 3-нұсқасының құрылымдарына талдау жасайды. І топ: Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларының бірбірінен айырмашылықтарын салыстырыңдар.
ІІ топ: Төменде (4-суретте) берілген программа кодына кірістірілген шарттардың қай нұсқасына сәйкес келеді. a=int(input()) b=int(input()) c=int(input()) if a%2==0: if b%2==1: k=b //c else: k=b //c; else: k=(a+b) %c print (k)
ІІІ топ: Программа кодын талдай отырып, егер а=8; b=5; c=3 болса, программа экранға қандай нәтиже |
шығаратыны анықтаңдар. |
Дескриптор-Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларының бірбірінен айырмашылықтарын салыстырады. - Берілген программа кодына кірістірілген шарттардың қай нұсқасына сәйкес келеді. - Программа кодын талдай отырып, егер а=8; b=5; c=3 болса, программа экранға қандай нәтиже шығаратыны анықтайды. Бағалау: Топтар бір-бірін «Менің жұлдызым» әдісі арқылы жұлдызшалар беру арқылы бағалайды. |
|
|
|
Практикалық тапсырмалардың орындау ретін түсіндіреді. 1-тапсырма жеке жұмыс
Дискрипторы Функция мәнін есептейтін программа құрастырады.-1 б Кірістірілген шарттарды қолданады.-1 б 2-тапсырма
Топтық жұмыс 2-тапсырма Кірістірілген шарттарды қолданудың блоксхемасын құрастыр. а) Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. ә) Кірістірілген шарттарды қолданудың 2-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. б) Кірістірілген шарттарды қолданудың 3-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. Дескриптор: - Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасының блоксхемасын құрастырады. - Кірістірілген шарттарды қолданудың 2-нұсқасының блоксхемасын құрастырады. - Кірістірілген шарттарды қолданудың 3-нұсқасының блоксхемасын құрастырады.
3-тапсырма Жұптық жұмыс
Дискрипторы Айнымалыларды енгізеді-1б Салыстыру программасын құрастырады. -1б
4-тапсырма жұптық жұмыс
Дискрипторы Сандардың кішісін табатын программа құрастырады.-1 б Мәтіндік файлды қолданады-1 б |
1-тапсырма программа кодын компьютерде жазады. x=int(input()) if x>0: y=x+100 else: if x==0: y=20 else: y=x**2 print(y) Нәтижені шығарады.
2-тапсырманы орындайды. Блок-схеманы құрастыру жолын түсіндіреді.
3-тапсырма кодын компьютерде орындайды. p,k,z=map(int,input().split()) if p>0: x=p**3 else: if p<0: x=p+k else: x=p-z print(x)
Нәтижені шығарады.
4-тапсырма кодын компьютерде жазады. мәтіндік файлда нәтижені шығарады.
fin=open('input.txt','r') fout=open('output.txt','w') a,b,c=map(int,fin.read().split()) if a<b: if a<c: m=a else: m=c else: if b<c: m=b else: m=c fout.write(str(m)) fin.close() fout.close() |
Балағау: Жұптар бір-бірін «Менің жұлдызым» әдісі арқылы жұлдызшалар беру арқылы бағалайды. |
|
|
|
- Сабақтың негізгі қорытындыларын шығару, шартты операторларды қолданудың маңыздылығын түсіндіру. |
- Оқушылар өз жұмыстарын қорғайды, сұрақтарға жауап береді. |
- Оқушылардың түсінгендерін тексеру. |
- Тақта, маркер. |
|
Үй тапсырмасы (5 мин) |
- Үй тапсырмасын беру: Python тілінде шартты операторларды пайдаланып, көпбаллдық бағалау жүйесін құру. |
- Оқушылар тапсырманы жазып алады. |
- Тапсырманың дұрыс орындалғанын бағалау. |
- Үй тапсырмасы жазылған парақшалар. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4.5. Кірістірілген шарттарды программалау 7-сынып Информатика
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлімі: |
4-бөлім. «Python тіліндегі алгоритмдерді программалау» |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кожантаева А.Г |
|
Күні: |
12.02 |
|
Сыныбы: 7ә,б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
4.5. Кірістірілген шарттарды программалау |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
7.3.3.2 Python программалау тіліндегі кірістірілген шарттарды қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
|
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру кезеңі (5 мин) |
- Оқушылармен амандасу, сабаққа дайындықтарын тексеру. |
- Оқушылар мұғалімнің сұрағына жауап береді. |
- Сабаққа қатысу белсенділігін бақылау. |
- Ақпараттық тақта, маркер. |
|
Білімді өзектендіру (5 мин) |
- Оқушыларға шартты операторлар туралы сұрақтар қою: "Шартты операторлар не үшін қажет?" |
- Оқушылар өз ойларын білдіреді. |
- Оқушылардың белсенділігін бақылау. |
- Слайдтар, схемалар. |
|
Жаңа сабақ (15 мин) |
- Python тілінде шартты операторларды түсіндіру (if, elif, else). Әрбір оператордың қалай жұмыс істейтінін көрсету. |
- Оқушылар мұғалімнің түсіндіруін тыңдайды және шартты операторлардың жұмысын көріп, түсінеді. |
- Оқушылардың түсіну деңгейін сұрақтар арқылы тексеру. |
- Слайдтар, Python ортасы (IDLE немесе Jupyter Notebook). |
|
Тәжірибелік жұмыс (10 мин) |
- Оқушыларға Python тілінде шартты операторларды қолдану бойынша тапсырма беру. Мысалы, жасына байланысты адамның категориясын анықтайтын бағдарлама жазу. |
- Оқушылар бағдарламалауға кіріседі және шартты операторларды пайдаланып, шешімдерді жасайды. |
- Оқушылардың бағдарламаларының дұрыстығын тексеру. |
- Python ортасы (IDLE немесе Jupyter Notebook). |
|
Сабақтың ортасы
|
Топтық жұмыс. Талдау Оқулықтан алған жаңа ақпараттарын пайдаланып, кірістірілген шарттарды қолданудың 3-нұсқасының құрылымдарына талдау жасайды. І топ: Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларының бірбірінен айырмашылықтарын салыстырыңдар.
ІІ топ: Төменде (4-суретте) берілген программа кодына кірістірілген шарттардың қай нұсқасына сәйкес келеді. a=int(input()) b=int(input()) c=int(input()) if a%2==0: if b%2==1: k=b //c else: k=b //c; else: k=(a+b) %c print (k)
ІІІ топ: Программа кодын талдай отырып, егер а=8; b=5; c=3 болса, программа экранға қандай нәтиже |
шығаратыны анықтаңдар. |
Дескриптор-Кірістірілген шарт тексерудің нұсқаларының бірбірінен айырмашылықтарын салыстырады. - Берілген программа кодына кірістірілген шарттардың қай нұсқасына сәйкес келеді. - Программа кодын талдай отырып, егер а=8; b=5; c=3 болса, программа экранға қандай нәтиже шығаратыны анықтайды. Бағалау: Топтар бір-бірін «Менің жұлдызым» әдісі арқылы жұлдызшалар беру арқылы бағалайды. |
|
|
|
Практикалық тапсырмалардың орындау ретін түсіндіреді. 1-тапсырма жеке жұмыс
Дискрипторы Функция мәнін есептейтін программа құрастырады.-1 б Кірістірілген шарттарды қолданады.-1 б 2-тапсырма
Топтық жұмыс 2-тапсырма Кірістірілген шарттарды қолданудың блоксхемасын құрастыр. а) Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. ә) Кірістірілген шарттарды қолданудың 2-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. б) Кірістірілген шарттарды қолданудың 3-нұсқасының блоксхемасын құрастыр. Дескриптор: - Кірістірілген шарттарды қолданудың 1-нұсқасының блоксхемасын құрастырады. - Кірістірілген шарттарды қолданудың 2-нұсқасының блоксхемасын құрастырады. - Кірістірілген шарттарды қолданудың 3-нұсқасының блоксхемасын құрастырады.
3-тапсырма Жұптық жұмыс
Дискрипторы Айнымалыларды енгізеді-1б Салыстыру программасын құрастырады. -1б
4-тапсырма жұптық жұмыс
Дискрипторы Сандардың кішісін табатын программа құрастырады.-1 б Мәтіндік файлды қолданады-1 б |
1-тапсырма программа кодын компьютерде жазады. x=int(input()) if x>0: y=x+100 else: if x==0: y=20 else: y=x**2 print(y) Нәтижені шығарады.
2-тапсырманы орындайды. Блок-схеманы құрастыру жолын түсіндіреді.
3-тапсырма кодын компьютерде орындайды. p,k,z=map(int,input().split()) if p>0: x=p**3 else: if p<0: x=p+k else: x=p-z print(x)
Нәтижені шығарады.
4-тапсырма кодын компьютерде жазады. мәтіндік файлда нәтижені шығарады.
fin=open('input.txt','r') fout=open('output.txt','w') a,b,c=map(int,fin.read().split()) if a<b: if a<c: m=a else: m=c else: if b<c: m=b else: m=c fout.write(str(m)) fin.close() fout.close() |
Балағау: Жұптар бір-бірін «Менің жұлдызым» әдісі арқылы жұлдызшалар беру арқылы бағалайды. |
|
|
|
- Сабақтың негізгі қорытындыларын шығару, шартты операторларды қолданудың маңыздылығын түсіндіру. |
- Оқушылар өз жұмыстарын қорғайды, сұрақтарға жауап береді. |
- Оқушылардың түсінгендерін тексеру. |
- Тақта, маркер. |
|
Үй тапсырмасы (5 мин) |
- Үй тапсырмасын беру: Python тілінде шартты операторларды пайдаланып, көпбаллдық бағалау жүйесін құру. |
- Оқушылар тапсырманы жазып алады. |
- Тапсырманың дұрыс орындалғанын бағалау. |
- Үй тапсырмасы жазылған парақшалар. |
шағым қалдыра аласыз








