Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: физика Күні: 19.02.2018 Сынып: 8 «А» |
Мектеп : №89 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Турарбекова Айнур Аширханқызы Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
§48. Электр тогының химиялық әрекеті §49. Электролиз заңы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электролиттердегі электр тогы және электролиз заңы туралы тұжырымдаманы білу Оқушылардың басым бөлігі: Электролиздің техникада қолданылуына мысалдар келтіру Кейбір оқушылар: Электролиз заңын қолданып есептер шығару |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Электролиттердегі электр тогы және электролиз заңы туралы тұжырымдаманы біледі Электролиздің техникада қолданылуына мысалдар келтіре алады Электролиз заңын қолданып есептер шығара алады |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам болуда Елбасымыз 2018ж 10 қаңтар күні жарияланған жолдауында 10 міндет қойды. «БІРІНШІ. Индустрияландыру жаңа технологияларды енгізудің көшбасшысына айналуы тиіс»- ,деп айтылғанында сабақ барысында цифрланған технология элементтерін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика, ағылшын, химия |
|||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қайталау
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
3 мин
5мин
|
Сәлемдесу, жоқтама жасау, жағымды көңіл-күй сыйлау «Смарт бейдж» әдісі бойынша төрт топқа біріктіру «Диссоциация», «Рекомбинация», «Электролиз», «Электролит» SMART board тақтасына дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді
|
Салемдеседі, көңіл-күйлерін білдіреді
SMART board –қа өз жауаптарын жазады |
Аквариумдағы балықтар, SMART board
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
3 мин
3 мин
8 мин
9 мин |
Бейнеролик (Bilimland) Электролиз (электро... және грек. lysіs – еру, ыдырау) – еріген немесе балқыған электролитке батырылған электродтарда электр тогы әсерінен жүретін химиялық реакция. Электролиттер арқылы өткен электр тогы химиялық энергияға айналады. Электролиз электролитпен толтырылған ыдысқа екі электрод орналастырып, оларды тұрақты ток көзінің полюстеріне жалғастыру нәтижесінде өтеді. Электролиз аппараттарын электролизерлер, электролиттік ванналар деп атайды. Электролизерлер корпусы болат, керамика, пластмасса, шыныдан жасалады. Фарадейдің заңы (1832ж эксперимент жүзінде ашты) Электролиз кезінде электродта бөлінген заттың массасы электролит арқылы өткен электр мөлшеріне пропорционал. m=kq=kIt Мұндағы ∆m- бөлініп шыққан заттың массасы; q- электролит арқылы өткен заряд, k- электр мөлшерінің бірлігіне қанша зат әсер еткенін көрсететін пропорционалдық коэффициент.
k
мөлшері электрохимиялық эквивалент деп
аталады. Электролиздің техникада қолданылуы
Топтық жұмыс 23-жаттығу (№4,5,6)
Тест сұрақтары (Plickers)- онлайн шешу, сұрақ жауаптарын сканерлеу
А)электролиз В) электролид С) рекомбинация Д) диссоциация 2. Рельефті заттардың көшірмесін дайындау А) гальванопластика В) Аккумуляторлар С) Гальваникалық элемент Д) Гальваностегия 3. Металл бұйымдардың бетін басқа металдың жұқа қабатымен жабу А) гальванопластика В) Аккумуляторлар С) Гальваникалық элемент Д) Гальваностегия 4. Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ерітінділері, сонымен қоса, тұздар мен металдардың қорытпалары А)электролиз В) электролиттер С) рекомбинация Д) диссоциация 5. Электролиттердегі электр тогы А)Электрондардың қозғалысы В)Протондардың қозғалысы С)Оң және теріс иондардың қарама-қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы Д) кемтіктер мен электрондардың қозғалысы 6. Фарадей заңының формуласы А) m=kq В) m=ρV C)m=F/g Д) I=q/t 7. Бұйымдарға күміс жалату үшін 10 мин бойында 5 А токты пайдаланады. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалады (k=1.118*10-6 кг/Кл ) А)3354 кг В)0,354кг С)0,03354 кг Д)0,003354 кг |
Бейнеролик көріп мағынасын ашады
Топтар есептер шығарады
Әрбір оқушы өзіне берілген карта кодымен онлайн тест сұрағына жауап береді |
бейнеролик
оқулық
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
5 мин 3 мин |
Бағалау критерий арқылы; (төменде көрсетілген) 14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай «Түртіп алу» әдісі «V» - маған таныс; «+» - мен үшін жаңа; «-» - мен білетін түсінікке сәйкес келмейді; «?» - бұл туралы тереңірек білгім келеді.
|
Топбасшы бағалайды
Топтар бірлесіп кері байланыс береді |
Бағалау парақшасы
Кері байланыс парағы |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
§48. Электр тогының химиялық әрекеті §49. Электролиз заңы 23-жаттығу (№1,2,3) |
Үй жұмысын күнделікке тіркеу |
Күнделік |
||||||||||||||||||
Күні: 19.02.2018ж Сынып: 8 «А» Топ атауы________________
|
Сабақ барысы |
Дискриптор |
Жетістік |
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырма сын бекіту (семантикалық карта) |
Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай |
1 ұпай Мах 8 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
23-жаттығу (№4,5,6) |
Есеп шарты толық шығарылса |
2 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
ХБЖ-ға айналдыруда қателік жіберсе |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
Есепті шығара алмаса |
0 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Online» тест |
Онлайнда шешілген дұрыс жауапқа |
1 ұпай Мах 7 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын ды ұпай |
14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай |
«5» «4» «3» «2» |
|
|
|
|
|
|
ДОІЖО : Ж.Асқанбаева
Күні: 19.02.2018ж Сынып: 8 «А» Топ атауы________________
|
Сабақ барысы |
Дискриптор |
Жетістік |
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырма сын бекіту (семантикалық карта) |
Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
23-жаттығу (№4,5,6) |
Есеп шарты толық шығарылса |
2 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
ХБЖ-ға айналдыруда қателік жіберсе |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
Есепті шығара алмаса |
0 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Online» тест |
Онлайнда шешілген дұрыс жауапқа |
1 ұпай Мах 7 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын ды ұпай |
14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай |
«5» «4» «3» «2» |
|
|
|
|
|
|
Күні: 19.02.2018ж Сынып: 8 «А» Топ атауы________________
|
Сабақ барысы |
Дискриптор |
Жетістік |
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырма сын бекіту (семантикалық карта) |
Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай |
1 ұпай Мах 8 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
23-жаттығу (№4,5,6) |
Есеп шарты толық шығарылса |
2 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
ХБЖ-ға айналдыруда қателік жіберсе |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
Есепті шығара алмаса |
0 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Online» тест |
Онлайнда шешілген дұрыс жауапқа |
1 ұпай Мах 7 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын ды ұпай |
14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай |
«5» «4» «3» «2» |
|
|
|
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
§48. Электр тогының химиялық әрекеті §49. Электролиз заңы
Қысқа мерзімді сабақ жоспары
|
Пәні: физика Күні: 19.02.2018 Сынып: 8 «А» |
Мектеп : №89 мектеп-лицей Мұғалімнің аты-жөні: Турарбекова Айнур Аширханқызы Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы: |
§48. Электр тогының химиялық әрекеті §49. Электролиз заңы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электролиттердегі электр тогы және электролиз заңы туралы тұжырымдаманы білу Оқушылардың басым бөлігі: Электролиздің техникада қолданылуына мысалдар келтіру Кейбір оқушылар: Электролиз заңын қолданып есептер шығару |
|||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Электролиттердегі электр тогы және электролиз заңы туралы тұжырымдаманы біледі Электролиздің техникада қолданылуына мысалдар келтіре алады Электролиз заңын қолданып есептер шығара алады |
|||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
|
|||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам болуда Елбасымыз 2018ж 10 қаңтар күні жарияланған жолдауында 10 міндет қойды. «БІРІНШІ. Индустрияландыру жаңа технологияларды енгізудің көшбасшысына айналуы тиіс»- ,деп айтылғанында сабақ барысында цифрланған технология элементтерін қолдану |
|||||||||||||||||||||
|
Пəнаралық байланыс |
Математика, ағылшын, химия |
|||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қайталау
|
|||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Уақыты |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
3 мин
5мин
|
Сәлемдесу, жоқтама жасау, жағымды көңіл-күй сыйлау «Смарт бейдж» әдісі бойынша төрт топқа біріктіру «Диссоциация», «Рекомбинация», «Электролиз», «Электролит» SMART board тақтасына дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді
|
Салемдеседі, көңіл-күйлерін білдіреді
SMART board –қа өз жауаптарын жазады |
Аквариумдағы балықтар, SMART board
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
3 мин
3 мин
8 мин
9 мин |
Бейнеролик (Bilimland) Электролиз (электро... және грек. lysіs – еру, ыдырау) – еріген немесе балқыған электролитке батырылған электродтарда электр тогы әсерінен жүретін химиялық реакция. Электролиттер арқылы өткен электр тогы химиялық энергияға айналады. Электролиз электролитпен толтырылған ыдысқа екі электрод орналастырып, оларды тұрақты ток көзінің полюстеріне жалғастыру нәтижесінде өтеді. Электролиз аппараттарын электролизерлер, электролиттік ванналар деп атайды. Электролизерлер корпусы болат, керамика, пластмасса, шыныдан жасалады. Фарадейдің заңы (1832ж эксперимент жүзінде ашты) Электролиз кезінде электродта бөлінген заттың массасы электролит арқылы өткен электр мөлшеріне пропорционал. m=kq=kIt Мұндағы ∆m- бөлініп шыққан заттың массасы; q- электролит арқылы өткен заряд, k- электр мөлшерінің бірлігіне қанша зат әсер еткенін көрсететін пропорционалдық коэффициент.
k
мөлшері электрохимиялық эквивалент деп
аталады. Электролиздің техникада қолданылуы
Топтық жұмыс 23-жаттығу (№4,5,6)
Тест сұрақтары (Plickers)- онлайн шешу, сұрақ жауаптарын сканерлеу
А)электролиз В) электролид С) рекомбинация Д) диссоциация 2. Рельефті заттардың көшірмесін дайындау А) гальванопластика В) Аккумуляторлар С) Гальваникалық элемент Д) Гальваностегия 3. Металл бұйымдардың бетін басқа металдың жұқа қабатымен жабу А) гальванопластика В) Аккумуляторлар С) Гальваникалық элемент Д) Гальваностегия 4. Тұздардың, қышқылдардың және сілтілердің ерітінділері, сонымен қоса, тұздар мен металдардың қорытпалары А)электролиз В) электролиттер С) рекомбинация Д) диссоциация 5. Электролиттердегі электр тогы А)Электрондардың қозғалысы В)Протондардың қозғалысы С)Оң және теріс иондардың қарама-қарсы бағыттағы реттелген қозғалысы Д) кемтіктер мен электрондардың қозғалысы 6. Фарадей заңының формуласы А) m=kq В) m=ρV C)m=F/g Д) I=q/t 7. Бұйымдарға күміс жалату үшін 10 мин бойында 5 А токты пайдаланады. Осы уақыт ішінде күмістің қанша мөлшері жұмсалады (k=1.118*10-6 кг/Кл ) А)3354 кг В)0,354кг С)0,03354 кг Д)0,003354 кг |
Бейнеролик көріп мағынасын ашады
Топтар есептер шығарады
Әрбір оқушы өзіне берілген карта кодымен онлайн тест сұрағына жауап береді |
бейнеролик
оқулық
|
||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы
Рефлексия
|
5 мин 3 мин |
Бағалау критерий арқылы; (төменде көрсетілген) 14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай «Түртіп алу» әдісі «V» - маған таныс; «+» - мен үшін жаңа; «-» - мен білетін түсінікке сәйкес келмейді; «?» - бұл туралы тереңірек білгім келеді.
|
Топбасшы бағалайды
Топтар бірлесіп кері байланыс береді |
Бағалау парақшасы
Кері байланыс парағы |
||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы |
1 мин |
§48. Электр тогының химиялық әрекеті §49. Электролиз заңы 23-жаттығу (№1,2,3) |
Үй жұмысын күнделікке тіркеу |
Күнделік |
||||||||||||||||||
Күні: 19.02.2018ж Сынып: 8 «А» Топ атауы________________
|
Сабақ барысы |
Дискриптор |
Жетістік |
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырма сын бекіту (семантикалық карта) |
Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай |
1 ұпай Мах 8 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
23-жаттығу (№4,5,6) |
Есеп шарты толық шығарылса |
2 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
ХБЖ-ға айналдыруда қателік жіберсе |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
Есепті шығара алмаса |
0 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Online» тест |
Онлайнда шешілген дұрыс жауапқа |
1 ұпай Мах 7 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын ды ұпай |
14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай |
«5» «4» «3» «2» |
|
|
|
|
|
|
ДОІЖО : Ж.Асқанбаева
Күні: 19.02.2018ж Сынып: 8 «А» Топ атауы________________
|
Сабақ барысы |
Дискриптор |
Жетістік |
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырма сын бекіту (семантикалық карта) |
Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
23-жаттығу (№4,5,6) |
Есеп шарты толық шығарылса |
2 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
ХБЖ-ға айналдыруда қателік жіберсе |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
Есепті шығара алмаса |
0 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Online» тест |
Онлайнда шешілген дұрыс жауапқа |
1 ұпай Мах 7 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын ды ұпай |
14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай |
«5» «4» «3» «2» |
|
|
|
|
|
|
Күні: 19.02.2018ж Сынып: 8 «А» Топ атауы________________
|
Сабақ барысы |
Дискриптор |
Жетістік |
|
|
|
|
|
|
|
Үй тапсырма сын бекіту (семантикалық карта) |
Әрбір дұрыс жауап 1 ұпай |
1 ұпай Мах 8 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
23-жаттығу (№4,5,6) |
Есеп шарты толық шығарылса |
2 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
ХБЖ-ға айналдыруда қателік жіберсе |
1 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
Есепті шығара алмаса |
0 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
|
«Online» тест |
Онлайнда шешілген дұрыс жауапқа |
1 ұпай Мах 7 ұпай |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытын ды ұпай |
14-17 ұпай 9-13 ұпай 3-8 ұпай 0-2 ұпай |
«5» «4» «3» «2» |
|
|
|
|
|
|
шағым қалдыра аласыз





