Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ой мен ойын» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 22-САБАҚ 4- сыныптар: «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың интеллектік ақыл – ойын дамыту. Білімге деген құштарлығын арттыру. Тапқырлыққа, шапшандыққа тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
|
|
|
Дәйексөз |
«Өнерлі бала - өрге жүзер» |
|
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ
№ 2 «ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ОРЫН АЛҒАН КЕЗДЕ ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТКЕ ҚОҢЫРАУ СОҒУ СКРИПТЕРІ» Сабақтың мақсаты: төтенше қызметі туралы білімдерін кеңейту және қажет болған жағдайда арнаулы қызметке шақыру әрекетін үйрету. Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыпты анықтау - Бүгінгі сабақты тест сұрақтарынан бастаймыз. Қызмет телефоны нөмірлерінің дұрыс ретін анықта: «Газ қызметі», «Жедел жәрдем», «Өрт қызметі», «Полиция»: А) 104, 103, 101, 102,111 В) 104, 101, 103, 102,111 Б) 101, 103, 104,102, 111 Г) 104, 103, 102, 101,111 3.Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Төтенше жағдай кезінде шұғыл қызметті қалай дұрыс шақыру керектігін, телефон болмаса көмектесе алатын адамды табуды, қиындық туған жағдайды өзін қалай ұстау керектігі туралы білеміз. 4. Негізгі бөлім. Жалғыздан-жалғыз қиын жағдайда қалып қоятын кездерде, барлығын өзің жеңіп шығуың керек болады. Егер сен құтқару қызметтерінің нөмірлерін білсең, өзіңе де айналаңдағы басқа адамдарға да көмектес. Скрипт – бұл телефонмен сөйлесудің нақты скриптері, әрекет жоспары. Қызмет нөміріне хабарласып, диспетчер сұрақтарына дұрыс және нақты жауап беру керек. «Әрекет жоспарын құр. Скрипт» ойыны. Топтық жұмыс - Диспетчерге берілетін жауап алгоритмін анықтап алыңыз және пікіріңізді дәлелдеңіз. (Балалар әрекет ету карталарын алып, оны ретімен орналастырады). Әрекет ретін анықтаңыз: 1 Диспетчердің барлық сұрақтарына жауап беру. 2 Болған жағдайды нақты айту. 3 Тиісті құтқару қызметінің нөмірін теру. 4 Өзіңнің тегіңді, атыңды, телефон нөміріңді айту. 5 Мекенжайыңды нақты айту. 5.Бекіту. Өзіндік жұмыс - Көмекші сөздерді пайдаланып сөйлемді толықтыр. 1. Өз сақта. 2.Өз мен тәжірибеңді толықтыр. 3. Қателіктеріңнен шығар. 4. Зейініңді, және зеректігіңді дамыту керек.
5. орында және сақта. Тірек сөздер: қорытынды, қауіпсіздік, қауіпсіздік ережесі, байқағыштығың, білімі, нұсқаулық. 6. Қорытынды. Рефлексия Құтқару қызметтерінің нөмірлері жазылған карточкалар беріледі. Менің тапсырмама лайықты карточканы көтеріңіздер: Өртен қорғау үшін сіздер осы нөмірге _____ хабарласыңдар. Егер жағдайды шешуге полиция араласу керек болса .... Егер жағдайды шешуге жедел жәрдем қызметі араласу керек болса .... Егер жағдайды шешуге авариялық газ қызметі араласу керек болса .... Егер жағдайды шешуге бірыңғай құтқару қызметі араласу керек болса .... |
«Есте сақта!» Өрт күзеті 101 Полиция 102 Жедел жәрдем 103 Төтенше газ қызметі 104,112 Бірыңғай құтқару қызметі 112 «111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған. - «111» нөмірі – 24/7 байланыста - «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды - «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста. 111
|
Пайдалы сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS- IEuEG9KjOrJzvPM&index=5
|
|
Ортасы (30 мин) |
1 — Жүргізуші: Бүгінгі «Жарқын болашақ» интеллектуалды ойын — сайысымызға — сыныптың жарқын да батыл, білімді де білгір оқушыларымыз қатысқалы отыр. Олар өздерінің білетіндерін ортаға салып, топ болып жұмыла жұмыс істеуге дайын жандар! 2 — Жүргізуші: Ендеше, ортаға — сынып оқушыларынан құралған бірінші топты «шақырамыз. Қошеметпен қарсы алайық. 1-топтың аты: Тау- Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Таудай биік білімдіміз Жеңіске де тез жетеміз — сыныптан «Күн» тобы 2-топтың аты: Күн Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Күн нұрындай жылу шашқан жалынбыз Жеңеміз біз, бұл ойынға дайынбыз «» сыныптан «Жер» тобы. 3-топтың аты: Жер Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Әп — әдемі жерден біз Жеңіс үшін келгенбіз — сыныптан «Ай» тобы 4-топтың аты: Ай Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Аспандағы жарық аймыз Біліммен де біздер баймыз 1 — Жүргізуші: Сайысқа қатысушылар өз топ аттарын және ұрандарын айтты. Олар бүгінгі сайысқа дайын ба, сұрап көрейік. Қатысушы топтар, сендер сайысқа дайынсыңдар ма? Дайынбыз Сендерге сәттілік! Рахмет! 2 — Жүргізуші: Топтар дайын болса, инттеллектуалды ойынымызды бастамас бұрын Әділ қазы ақ қазыға бер сәлем, Әділдікке бас иеді күллі әлем! Жүйрік озар, сайыстарда неше бір Сарапқа сал әділдікпен шеше біл, — дей отырып, әділқазылар алқасымен таныстырайық! 1 — Жүргізуші: Бүгінгі сайыс төрт асудан тұрады. 1 кезең. Бәйге 2 кезең. Дода 3 кезең. Жорға 4 кезең. Көкпар БІРІНШІ КЕЗЕҢ 2 — Жүргізуші: І. «БӘЙГЕ» Білімнің ұшқырлығын танытатын, «Бәйге» тур да сайыскер жаңылмағын. Уақыт деген зымырап, өтіп кетер, Асып, тасып, асықпа, қалыспағын 1 — Жүргізуші: Қарап тұрмай бәйгеге еріңіз Шәкірттерге әділ шешім беріңіз Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар шығарар Бәйге, бәйге, бәйгелерді көріңіз дей келе біз келесі кезең БӘЙГЕ кезеңін бастайық. 2 — Жүргізуші: Шарты: Берілген тест сұрақтарына жылдам жауап береміз. Тест 12 сұрақтан тұрады. 1. Қазақстан Республикасының Ту авторы? А) Н. Назарбаев Ә) Шәкен Ниязбеков Б) Жандарбек Мәлібеков 2. Қазақстанның астаналары қанша? А) 4 Ә) 3 Б) 2 3. ҚР Президентінің жұмыс орны? А) Бәйтерек Ә) Ханшатыр Б) Ақорда 4. Қазақстанның рәміздері? А) Елтаңба, Заң Ә) Ту, Елтаңба, Гимн Б) Гимн, Ту, Елбасы 5. Қазақстандағы теңіз А) Балқаш Ә) Сырдария Б) Каспий 6. Қазақстан жер көлемі бойынша нешінші орында? А) 9 Ә) 12 Б) 5
7. Болашақта Қазақстан қандай әліпбиге көшеді? А) Кириллица Ә) Иероглиф Б) Латын
8. Қазақстан қандай мемлекет? А) тәуелді Ә) тәуелсіз Б) кішкентай
9. Қазақстанның табиғаты әдемі қала А) Көкшетау Ә) Семей Б) Қызылорда
10. Талдықорған қаласы қай облысқа жатады? А) Ақмола облысы Ә) Қызылорда облысы Б) Алматы облысы
11. Қазақстан қандай мемлекеттермен шектеседі? А) Түркіменстан, Ресей, Қытай Ә) Үндістан, Әзірбайжан, Түркия Б) Қытай, Англия, Монғолия
12. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік күні қашан? А) 25 қазан Ә) 16 желтоқсан Б) 6 шілде
ЕКІНШІ КЕЗЕҢ
1 — Жүргізуші:
ІІ. «ДОДА»
1 — Жүргізуші: Бұл кезеңнің шарты: оқушыларға жапсырылған дыбыстардан орысша айтылған сөздің аудармасын көрсету керек. Бұл ойынды ойнауға 2 минут уақыт беріледі. Осы уақыт ішінде қанша сөз тапса, сонша ұпай саны беріледі. Мақсаты: жылдам жұмыс жасау арқылы сөзді дұрыс аудару І Т А Р А Қ Б С З Ы Ж
/Қара, ара, тар, қар, тақ, тара, қатар, атақ, бар, бақ, тас, рас, сары, тары, арық, қыз, таз, қаз, жаз, жарты, жатыр/ ІІ С А Б А Қ Л Е Т У Ғ
/Бала, ақ, лақ, бақ, ас, лас, тас, ат, тақ, сақ, атақ, қате, бес, ет, бет, бел, сағат, аға, бақа, тау, ту, ауа, елу, су, қуат/ ІІІ Ү Л К Е Н М Е З Ө С
/Үлкен, өзен, мен, кес, сөмке, не, ел, кеме, өз, кел, сөн, күл, күн, күз, көл, кес/ ІV. К Ү Н Д Е Т Е П С О
/Күнде, түн, күн, доп, теп, кет, дүкен, сен, түс, ет, есек, кес, еден, күт, от, он, топ, тон/
1 — Жүргізуші: Осымен «Дода» кезеңі де аяқталды. Алдыда 3 кезең — Жорға
ҮШІНШІ КЕЗЕҢ ІІІ. ”ЖОРҒА» Сайыскерлер, білімге қалайсыңдар? Сендер өтер әлі де талай сын бар.
Қазақстан туралы не білесің? Жауап берсең сұраққа, жарайсыңдар.
2 — Жүргізуші: Бұл кезеңде «Қазақстан туралы не білемін?» деген сұраққа жауап беру үшін әр топтағы әр оқушы білетіндерін айтып өтеді. Бұл кезеңде оқушылардың сөздік қоры, ойын еркін жеткізе алуы, сөйлемдерді дұрыс құрай алуы сыналады. Оқушылар дайындалу үшін 1 минут беріледі.
1 — Жүргізуші: ІV. «КӨКПАР»
ТӨРТІНШІ КЕЗЕҢ
Соңғы кезең – Көкпар. Бұл ойынның шарты: Қазақ тілінде айтылған сөзді әр оқушы кезекпен дұрыс айтып шығу. Мысалы: байлық
Бұл ойында оқушылардың Орфографиясы, яғни жазу сауаттылығы сыналады. Бүгін, Елтаңба. Ертең, Орынбор Сәнді, тәуелсіз Рәміз, сәулетті
2 — Жүргізуші: Шын жүйріктер сыналады жарыста, Жарыстың ба орта жолда қалыспа.
Әділ қазы бағалайды сіздерді Жеңіс — мәре жақын ба, әлде алыс па
1 — Жүргізуші: Қазылар алқасы қорытынды ұпайын шығарғанша, көрермендермен ойын ойнайық. Сұрақтар қойылады. Берілген сұраққа жауап берген оқушы сыйлық алады.
Республика күні қашан? 1 желтоқсан қандай күні? Латын әліпбиіне қашан толығымен көшеді? Қазақстанның көлдерін ата Қазақстан қай мемлекеттермен шектеседі? Қазақстан тәуелсіздігіне неше жыл болды? 26 ҚР — ның Елтаңба авторлары. Шота – Аман Уәлиханов, Жандарбек Мәлібеков ҚР — ның Гимн авторлары. Отан туралы мақал — мәтел айт
2 — Жүргізуші: Жеңістер мен жеңілістен тұратын, Өмір күрес, жеткізе ме мұратын. Жеңбедім, жеңілдім деп ренжімегін, Қатысу да бір жеңіс, жан болсаң сен ұғатын. Ортаға әділ қазылар алқасын шақырайық! Әділқазылар алқасы жарыс қорытындысын айтады.
|
Оқушылар тыңдайды
|
|
|
Соңы
(2 мин)
|
1 — Жүргізуші: «Қош» демейміз, әлі талай сайыстар бар, Өнерлерің шыңдала берсін, қалыспаңдар. Білімділер көбейсін күннен – күнге, Келе берсін қонақтар ғарыштан да. Тіршілік – арман, бәрімізге де орын бар, Қуаныш та бар, өкініш те бар жолдарда Білім алушылар, көрермендер Бәрің де аман болыңдар! Осымен сайыс байқауымыз аяқталды! Келесі кездескенше сау болыңыздар! |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4кл Ой мен ойын
Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар
|
Тәрбие сағаты |
|
|
|
Күні |
|
|
|
Сынып жетекші: |
|
|
|
Сынып: |
|
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Ой мен ойын» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 22-САБАҚ 4- сыныптар: «Төтенше жағдай туындаған кезде жедел қызметтерге қоңырау шалу скриптері» |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың интеллектік ақыл – ойын дамыту. Білімге деген құштарлығын арттыру. Тапқырлыққа, шапшандыққа тәрбиелеу. |
|
|
Қауіпсіздік мақсаты : |
|
|
|
Дәйексөз |
«Өнерлі бала - өрге жүзер» |
|
|
Құндылық |
Жасампаздық және жаңашылдық |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары |
|
Ұйымдастыру кезеңі (3 мин) |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу.
|
Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді. Психологиялық ахуа |
Компьютер
|
|
Сабақ басы (10 мин)
|
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ
№ 2 «ТӨТЕНШЕ ЖАҒДАЙ ОРЫН АЛҒАН КЕЗДЕ ТӨТЕНШЕ ҚЫЗМЕТКЕ ҚОҢЫРАУ СОҒУ СКРИПТЕРІ» Сабақтың мақсаты: төтенше қызметі туралы білімдерін кеңейту және қажет болған жағдайда арнаулы қызметке шақыру әрекетін үйрету. Сабақ барысы 1.Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу. Жағымды мотивациялық көңіл күй орнату (1-2 мин). 2. Мақсат қою. Тақырыпты анықтау - Бүгінгі сабақты тест сұрақтарынан бастаймыз. Қызмет телефоны нөмірлерінің дұрыс ретін анықта: «Газ қызметі», «Жедел жәрдем», «Өрт қызметі», «Полиция»: А) 104, 103, 101, 102,111 В) 104, 101, 103, 102,111 Б) 101, 103, 104,102, 111 Г) 104, 103, 102, 101,111 3.Білімді өзектендіру. Өткенді қайталау Төтенше жағдай кезінде шұғыл қызметті қалай дұрыс шақыру керектігін, телефон болмаса көмектесе алатын адамды табуды, қиындық туған жағдайды өзін қалай ұстау керектігі туралы білеміз. 4. Негізгі бөлім. Жалғыздан-жалғыз қиын жағдайда қалып қоятын кездерде, барлығын өзің жеңіп шығуың керек болады. Егер сен құтқару қызметтерінің нөмірлерін білсең, өзіңе де айналаңдағы басқа адамдарға да көмектес. Скрипт – бұл телефонмен сөйлесудің нақты скриптері, әрекет жоспары. Қызмет нөміріне хабарласып, диспетчер сұрақтарына дұрыс және нақты жауап беру керек. «Әрекет жоспарын құр. Скрипт» ойыны. Топтық жұмыс - Диспетчерге берілетін жауап алгоритмін анықтап алыңыз және пікіріңізді дәлелдеңіз. (Балалар әрекет ету карталарын алып, оны ретімен орналастырады). Әрекет ретін анықтаңыз: 1 Диспетчердің барлық сұрақтарына жауап беру. 2 Болған жағдайды нақты айту. 3 Тиісті құтқару қызметінің нөмірін теру. 4 Өзіңнің тегіңді, атыңды, телефон нөміріңді айту. 5 Мекенжайыңды нақты айту. 5.Бекіту. Өзіндік жұмыс - Көмекші сөздерді пайдаланып сөйлемді толықтыр. 1. Өз сақта. 2.Өз мен тәжірибеңді толықтыр. 3. Қателіктеріңнен шығар. 4. Зейініңді, және зеректігіңді дамыту керек.
5. орында және сақта. Тірек сөздер: қорытынды, қауіпсіздік, қауіпсіздік ережесі, байқағыштығың, білімі, нұсқаулық. 6. Қорытынды. Рефлексия Құтқару қызметтерінің нөмірлері жазылған карточкалар беріледі. Менің тапсырмама лайықты карточканы көтеріңіздер: Өртен қорғау үшін сіздер осы нөмірге _____ хабарласыңдар. Егер жағдайды шешуге полиция араласу керек болса .... Егер жағдайды шешуге жедел жәрдем қызметі араласу керек болса .... Егер жағдайды шешуге авариялық газ қызметі араласу керек болса .... Егер жағдайды шешуге бірыңғай құтқару қызметі араласу керек болса .... |
«Есте сақта!» Өрт күзеті 101 Полиция 102 Жедел жәрдем 103 Төтенше газ қызметі 104,112 Бірыңғай құтқару қызметі 112 «111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы, баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған. - «111» нөмірі – 24/7 байланыста - «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды - «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел топтарымен байланыста. 111
|
Пайдалы сілтеме: https://www.youtube.com/watch?v=fyfkEuHSiIc&list=PLA5eCSY2FeoQLLocS- IEuEG9KjOrJzvPM&index=5
|
|
Ортасы (30 мин) |
1 — Жүргізуші: Бүгінгі «Жарқын болашақ» интеллектуалды ойын — сайысымызға — сыныптың жарқын да батыл, білімді де білгір оқушыларымыз қатысқалы отыр. Олар өздерінің білетіндерін ортаға салып, топ болып жұмыла жұмыс істеуге дайын жандар! 2 — Жүргізуші: Ендеше, ортаға — сынып оқушыларынан құралған бірінші топты «шақырамыз. Қошеметпен қарсы алайық. 1-топтың аты: Тау- Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Таудай биік білімдіміз Жеңіске де тез жетеміз — сыныптан «Күн» тобы 2-топтың аты: Күн Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Күн нұрындай жылу шашқан жалынбыз Жеңеміз біз, бұл ойынға дайынбыз «» сыныптан «Жер» тобы. 3-топтың аты: Жер Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Әп — әдемі жерден біз Жеңіс үшін келгенбіз — сыныптан «Ай» тобы 4-топтың аты: Ай Топқа қатысушылар: Топ ұраны: Аспандағы жарық аймыз Біліммен де біздер баймыз 1 — Жүргізуші: Сайысқа қатысушылар өз топ аттарын және ұрандарын айтты. Олар бүгінгі сайысқа дайын ба, сұрап көрейік. Қатысушы топтар, сендер сайысқа дайынсыңдар ма? Дайынбыз Сендерге сәттілік! Рахмет! 2 — Жүргізуші: Топтар дайын болса, инттеллектуалды ойынымызды бастамас бұрын Әділ қазы ақ қазыға бер сәлем, Әділдікке бас иеді күллі әлем! Жүйрік озар, сайыстарда неше бір Сарапқа сал әділдікпен шеше біл, — дей отырып, әділқазылар алқасымен таныстырайық! 1 — Жүргізуші: Бүгінгі сайыс төрт асудан тұрады. 1 кезең. Бәйге 2 кезең. Дода 3 кезең. Жорға 4 кезең. Көкпар БІРІНШІ КЕЗЕҢ 2 — Жүргізуші: І. «БӘЙГЕ» Білімнің ұшқырлығын танытатын, «Бәйге» тур да сайыскер жаңылмағын. Уақыт деген зымырап, өтіп кетер, Асып, тасып, асықпа, қалыспағын 1 — Жүргізуші: Қарап тұрмай бәйгеге еріңіз Шәкірттерге әділ шешім беріңіз Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар шығарар Бәйге, бәйге, бәйгелерді көріңіз дей келе біз келесі кезең БӘЙГЕ кезеңін бастайық. 2 — Жүргізуші: Шарты: Берілген тест сұрақтарына жылдам жауап береміз. Тест 12 сұрақтан тұрады. 1. Қазақстан Республикасының Ту авторы? А) Н. Назарбаев Ә) Шәкен Ниязбеков Б) Жандарбек Мәлібеков 2. Қазақстанның астаналары қанша? А) 4 Ә) 3 Б) 2 3. ҚР Президентінің жұмыс орны? А) Бәйтерек Ә) Ханшатыр Б) Ақорда 4. Қазақстанның рәміздері? А) Елтаңба, Заң Ә) Ту, Елтаңба, Гимн Б) Гимн, Ту, Елбасы 5. Қазақстандағы теңіз А) Балқаш Ә) Сырдария Б) Каспий 6. Қазақстан жер көлемі бойынша нешінші орында? А) 9 Ә) 12 Б) 5
7. Болашақта Қазақстан қандай әліпбиге көшеді? А) Кириллица Ә) Иероглиф Б) Латын
8. Қазақстан қандай мемлекет? А) тәуелді Ә) тәуелсіз Б) кішкентай
9. Қазақстанның табиғаты әдемі қала А) Көкшетау Ә) Семей Б) Қызылорда
10. Талдықорған қаласы қай облысқа жатады? А) Ақмола облысы Ә) Қызылорда облысы Б) Алматы облысы
11. Қазақстан қандай мемлекеттермен шектеседі? А) Түркіменстан, Ресей, Қытай Ә) Үндістан, Әзірбайжан, Түркия Б) Қытай, Англия, Монғолия
12. Қазақстан Республикасының тәуелсіздік күні қашан? А) 25 қазан Ә) 16 желтоқсан Б) 6 шілде
ЕКІНШІ КЕЗЕҢ
1 — Жүргізуші:
ІІ. «ДОДА»
1 — Жүргізуші: Бұл кезеңнің шарты: оқушыларға жапсырылған дыбыстардан орысша айтылған сөздің аудармасын көрсету керек. Бұл ойынды ойнауға 2 минут уақыт беріледі. Осы уақыт ішінде қанша сөз тапса, сонша ұпай саны беріледі. Мақсаты: жылдам жұмыс жасау арқылы сөзді дұрыс аудару І Т А Р А Қ Б С З Ы Ж
/Қара, ара, тар, қар, тақ, тара, қатар, атақ, бар, бақ, тас, рас, сары, тары, арық, қыз, таз, қаз, жаз, жарты, жатыр/ ІІ С А Б А Қ Л Е Т У Ғ
/Бала, ақ, лақ, бақ, ас, лас, тас, ат, тақ, сақ, атақ, қате, бес, ет, бет, бел, сағат, аға, бақа, тау, ту, ауа, елу, су, қуат/ ІІІ Ү Л К Е Н М Е З Ө С
/Үлкен, өзен, мен, кес, сөмке, не, ел, кеме, өз, кел, сөн, күл, күн, күз, көл, кес/ ІV. К Ү Н Д Е Т Е П С О
/Күнде, түн, күн, доп, теп, кет, дүкен, сен, түс, ет, есек, кес, еден, күт, от, он, топ, тон/
1 — Жүргізуші: Осымен «Дода» кезеңі де аяқталды. Алдыда 3 кезең — Жорға
ҮШІНШІ КЕЗЕҢ ІІІ. ”ЖОРҒА» Сайыскерлер, білімге қалайсыңдар? Сендер өтер әлі де талай сын бар.
Қазақстан туралы не білесің? Жауап берсең сұраққа, жарайсыңдар.
2 — Жүргізуші: Бұл кезеңде «Қазақстан туралы не білемін?» деген сұраққа жауап беру үшін әр топтағы әр оқушы білетіндерін айтып өтеді. Бұл кезеңде оқушылардың сөздік қоры, ойын еркін жеткізе алуы, сөйлемдерді дұрыс құрай алуы сыналады. Оқушылар дайындалу үшін 1 минут беріледі.
1 — Жүргізуші: ІV. «КӨКПАР»
ТӨРТІНШІ КЕЗЕҢ
Соңғы кезең – Көкпар. Бұл ойынның шарты: Қазақ тілінде айтылған сөзді әр оқушы кезекпен дұрыс айтып шығу. Мысалы: байлық
Бұл ойында оқушылардың Орфографиясы, яғни жазу сауаттылығы сыналады. Бүгін, Елтаңба. Ертең, Орынбор Сәнді, тәуелсіз Рәміз, сәулетті
2 — Жүргізуші: Шын жүйріктер сыналады жарыста, Жарыстың ба орта жолда қалыспа.
Әділ қазы бағалайды сіздерді Жеңіс — мәре жақын ба, әлде алыс па
1 — Жүргізуші: Қазылар алқасы қорытынды ұпайын шығарғанша, көрермендермен ойын ойнайық. Сұрақтар қойылады. Берілген сұраққа жауап берген оқушы сыйлық алады.
Республика күні қашан? 1 желтоқсан қандай күні? Латын әліпбиіне қашан толығымен көшеді? Қазақстанның көлдерін ата Қазақстан қай мемлекеттермен шектеседі? Қазақстан тәуелсіздігіне неше жыл болды? 26 ҚР — ның Елтаңба авторлары. Шота – Аман Уәлиханов, Жандарбек Мәлібеков ҚР — ның Гимн авторлары. Отан туралы мақал — мәтел айт
2 — Жүргізуші: Жеңістер мен жеңілістен тұратын, Өмір күрес, жеткізе ме мұратын. Жеңбедім, жеңілдім деп ренжімегін, Қатысу да бір жеңіс, жан болсаң сен ұғатын. Ортаға әділ қазылар алқасын шақырайық! Әділқазылар алқасы жарыс қорытындысын айтады.
|
Оқушылар тыңдайды
|
|
|
Соңы
(2 мин)
|
1 — Жүргізуші: «Қош» демейміз, әлі талай сайыстар бар, Өнерлерің шыңдала берсін, қалыспаңдар. Білімділер көбейсін күннен – күнге, Келе берсін қонақтар ғарыштан да. Тіршілік – арман, бәрімізге де орын бар, Қуаныш та бар, өкініш те бар жолдарда Білім алушылар, көрермендер Бәрің де аман болыңдар! Осымен сайыс байқауымыз аяқталды! Келесі кездескенше сау болыңыздар! |
Рефлексия жасайды. Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі |
шағым қалдыра аласыз


