7.1 тапсырма
|
Сабақ: қазақ тілі Тақырыбы: Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы |
Мектеп:Шона Смаханұлы атындағы 44 орта мектеп |
|
Күні:17.03.2026 |
Мұғалім: Усен Жұлдызай |
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысқандар саны: 24 оқушы Қатыспағандар : жоқ |
|
Сабақтың негізделген оку мақсаты ( мақсаттары) |
8.1.1.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілтін мәселені болжау 8.4.1.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі - құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
- Мәтіндегі көтерілген мәселені болжайды - Күрлдерлі атауларды орфографиялық нормаға сай жазады - Оқушылардың ойлау және талдау қабілеттерін дамыту |
|
Бағалау критерийі |
Көне түркі жазбалары туралы түсінік береді Көне түркі ескерткіштерін атай алады Қазақ жазуының даму кезеңдерін түсіндіреді Тақырып бойынша өз ойын дұрыс жеткізеді |
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар көне түркі жазбалары туралы ақпаратты түсінеді, жаңа терминдерді қолдана отырып өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұрынғы сабақтарды жазу, тіл тарихы туралы жалпы түсінік алды |
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен амандасамын, түгендеймін Миға шабуыл әдісі Тақырыпқа сәйкес бейнероликті тамашалайды. Өз ойларымен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. |
Мұғаліммен амандасады. Сұрақтарға жауап береді Сабақтың мақсаттарымен танысады
. |
Сұрақтарға жауап береді. 1 ұпай |
|
Ортасы 30 мин |
1 тапсырма 1. Көне түркі жазулары қай кезеңде пайда болды ? 2. Көне түркі жазуының ескерткіштері қай жерлерден табылған? 3 Көне түркі жазуларының тасқа жазылуының мәні неде? 2тапсырма Бас әріппен жазылатын күрделі атаулардың ережесін ескере отырып сөйлем құрастыру. |
Сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады.
Бас әріппен жазылатын күрделі қолданып сөйлем құрастырады. |
Сұрақтарға жауап береді Шығармашылықпен айналысып, өмірмен байланыстырады. 4 ұпай
Орфографиялық нормаға сай, бас әріппен жазылатын сөздерді қолданып сөйлем құрастырады. 5 ұпай
Жалпы ұпай: 10 ұпай |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір әдісі Қандай жаңа білім алдыңыз? Алған біліміңді өмірде қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер |
Оқушылар сабақтан алған ақпараты туралы пікір бөліседі, түсінбеген ұғымдар туралы айтады |
Электрондық журналына формативті бағалау қойылады. |
|
Үй тапсырмасы |
4 -тапсырма |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
4.XIX гасырдын 50 жылдарындаты казак шаруаларынын патша укіметінін отарлык саясатына карсы куресі.
7.1 тапсырма
|
Сабақ: қазақ тілі Тақырыбы: Көне түркі жазбалары және қазақ жазуы |
Мектеп:Шона Смаханұлы атындағы 44 орта мектеп |
|
Күні:17.03.2026 |
Мұғалім: Усен Жұлдызай |
|
Сынып: 8 сынып |
Қатысқандар саны: 24 оқушы Қатыспағандар : жоқ |
|
Сабақтың негізделген оку мақсаты ( мақсаттары) |
8.1.1.1 мәтіннен алынған дәйексөздерге, үзінділерге сүйене отырып, көтерілтін мәселені болжау 8.4.1.1 тақырып бойынша бас әріппен жазылатын күрделі - құрама атауларды орфографиялық нормаға сай жазу |
|
Сабақтың мақсаты |
- Мәтіндегі көтерілген мәселені болжайды - Күрлдерлі атауларды орфографиялық нормаға сай жазады - Оқушылардың ойлау және талдау қабілеттерін дамыту |
|
Бағалау критерийі |
Көне түркі жазбалары туралы түсінік береді Көне түркі ескерткіштерін атай алады Қазақ жазуының даму кезеңдерін түсіндіреді Тақырып бойынша өз ойын дұрыс жеткізеді |
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар көне түркі жазбалары туралы ақпаратты түсінеді, жаңа терминдерді қолдана отырып өз ойын ауызша және жазбаша жеткізеді |
|
Алдыңғы білім |
Оқушылар бұрынғы сабақтарды жазу, тіл тарихы туралы жалпы түсінік алды |
Жоспар
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтың әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
|
Сабақтың басы 5 мин |
Оқушылармен амандасамын, түгендеймін Миға шабуыл әдісі Тақырыпқа сәйкес бейнероликті тамашалайды. Өз ойларымен бөлісіп, сұрақтарға жауап береді. Сабақтың тақырыбы мен мақсатын таныстырамын. |
Мұғаліммен амандасады. Сұрақтарға жауап береді Сабақтың мақсаттарымен танысады
. |
Сұрақтарға жауап береді. 1 ұпай |
|
Ортасы 30 мин |
1 тапсырма 1. Көне түркі жазулары қай кезеңде пайда болды ? 2. Көне түркі жазуының ескерткіштері қай жерлерден табылған? 3 Көне түркі жазуларының тасқа жазылуының мәні неде? 2тапсырма Бас әріппен жазылатын күрделі атаулардың ережесін ескере отырып сөйлем құрастыру. |
Сұрақтарға жауап береді, пікір алмасады.
Бас әріппен жазылатын күрделі қолданып сөйлем құрастырады. |
Сұрақтарға жауап береді Шығармашылықпен айналысып, өмірмен байланыстырады. 4 ұпай
Орфографиялық нормаға сай, бас әріппен жазылатын сөздерді қолданып сөйлем құрастырады. 5 ұпай
Жалпы ұпай: 10 ұпай |
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Сабақ мазмұны бойынша ойыңды білдір әдісі Қандай жаңа білім алдыңыз? Алған біліміңді өмірде қолдана аласың ба? Саған қиындық тудырған түсініктер |
Оқушылар сабақтан алған ақпараты туралы пікір бөліседі, түсінбеген ұғымдар туралы айтады |
Электрондық журналына формативті бағалау қойылады. |
|
Үй тапсырмасы |
4 -тапсырма |
|
|
шағым қалдыра аласыз


