Тақырып бойынша 11 материал табылды

§50. «Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика.

Материал туралы қысқаша түсінік
11 ЖМБ: §50. «Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика. 11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;
Материалдың қысқаша нұсқасы


11 ЖМБ сынып №45

ДӘІЖО___________

Қазақстан Республикасының Білім және ғылым министрлігі
«» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар.

§50. «Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика.

(Сабақ тақырыбы)


Бөлім:

«Биомедицина және биоинформатика»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 11 «ә»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

«Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар.

§50. «Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;

Сабақтың мақсаты:

гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіреді;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі

Мұғалімнің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы



Бұрынғы білімін еске түсіру


Оқушылармен амандасу, түгендеу, сынып тәртібін қадағалау.


"Не болар еді, егер...?" әдісі


Тапсырма: Электромагниттік және дыбыс толқындары адам ағзасына әсер етпесе, не болар еді? Бұл толқындар ағзаға қалай әсер етеді және олардың әсерінің маңызы қандай?


Оқушылар амандасады, сынып тәртібін сақтайды.

Оқушылар үй жұмысы бойынша өткен білімдерін еске түсіреді. Берілген тапсырманы орындайды.


Дұрыс жауап:

Электромагниттік толқындар: Бұл толқындар біздің денсаулығымызға әсер ете алады, мысалы, жоғары жиіліктегі радиация тері ауруларына немесе қатерлі ісіктерге әкелуі мүмкін.

Дыбыс толқындары: Шудың ұзақ уақыт бойы әсер етуі, тыңдау қабілетін төмендетіп немесе жүйке жүйесіне зиян келтіруі мүмкін.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж

Оқушылардың назарын аудару

«Егіздердің құпиясы»

? Мақсаты:

Оқушыларға эпигенетиканың генетикадан айырмашылығын, қоршаған орта мен өмір салтының гендердің белсенділігіне қалай әсер ететінін көрсету.


? Тапсырма:

Зерттеушілер бірдей ДНҚ-ға ие егіздерді зерттегенде қызықты фактіні анықтады:


Бір егіз спортпен айналысып, дұрыс тамақтанып, стрессті аз сезінеді.

Екінші егіз зиянды әдеттерге бейім, дұрыс тамақтанбайды және ұйқысы жеткіліксіз.

Кейінгі зерттеулер олардың денсаулықтары мен өмір сүру ұзақтығы арасында үлкен айырмашылық бар екенін көрсетті.


Сұрақ:

Егер екі егіздің ДНҚ бірдей болса, олардың денсаулық жағдайындағы айырмашылықты қалай түсіндіруге болады? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


Бір егізде мутациялар көп болғандықтан, оның денсаулығы нашар.

Эпигенетикалық өзгерістер олардың өмір салтына байланысты әртүрлі гендердің «қосылуына» немесе «сөнуіне» әсер еткен.

ДНҚ ешқашан өзгермейді, сондықтан олардың денсаулық жағдайы бірдей болу керек.

Тамақтану, стресс және физикалық белсенділік эпигенетикалық белгілерге әсер етіп, денсаулықты өзгертеді.

Гендер тек тұқым қуалау арқылы ғана белсенді болады, өмір салты әсер етпейді.


Дұрыс жауаптар:

Эпигенетикалық өзгерістер олардың өмір салтына байланысты әртүрлі гендердің «қосылуына» немесе «сөнуіне» әсер еткен.

Тамақтану, стресс және физикалық белсенділік эпигенетикалық белгілерге әсер етіп, денсаулықты өзгертеді.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.




? Жауабы:

Эпигенетика ДНҚ реттілігін өзгертпей-ақ гендердің белсенділігін реттейді. Өмір салты, тамақтану және стресс деңгейі белгілі бір гендерді «қосу» немесе «сөндіру» арқылы адамның денсаулығына әсер етеді.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж

Сабақтың мақсатын таныстыру

11.4.4.2 - гендердің реттілігін бұзбайтын, гендерді реттеудің механизмін зерттеудегі эпигенетиканың маңызын түсіндіру;


Кілт сөздер:


Жаңа сабақтың оқу мақсатын жазады.


Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж

Құндылық:

«жасампаздық және жаңашылдық»

Теориялық білім: Эпигенетика, оның молекулярлық негіздері және адамдағы эпигенетикалық салдарлар туралы білу.


Практикалық дағдылар: Эпигенетикалық өзгерістерді зерттеу әдістерін меңгеру.


Функционалдық сауаттылық: Эпигенетика мен эпигеномиканы биология мен медицинада түсіну және қолдану.

Сабақтың оқу мақсатымен байланысты басты құндылықтармен танысады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация

Сабақтың ортасы


Жаңа тақырыпты таныстыру

Мәтін:

Қазақстандағы эпигенетикалық зерттеулер

Қазақстандық ғалымдар тамақтану мен өмір салтының адам денсаулығына әсерін зерттеуде. Кеңес заманында аштық көрген адамдардың немерелері арасында зат алмасу бұзылыстары (қант диабеті, семіздік) жиі кездесетіні анықталған. Бұл эпигенетикалық механизмдердің ұрпақтан-ұрпаққа берілуін дәлелдейді.


Эпигенетикалық зерттеулер қатерлі ісік, Альцгеймер, жүрек-қан тамыр аурулары сияқты ауруларды ерте анықтауға және олардың алдын алуға көмектеседі.

Оқушылар жаңа сабақ бойынша дайын кестені дәптерге түртіп жазады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель, презентация


Оқушыларға бағыт бағдар беру

1-тапсырма: Эпигенетикалық өзгерістер

Сұрақ:

Қандай факторлар эпигенетикалық өзгерістерді тудыруы мүмкін? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


Қоршаған орта факторлары (тамақтану, стресс, экология).

Генетикалық код тек өзгермейтін тұрақты жүйе.

ДНҚ-дағы мутациялар эпигенетикалық өзгерістердің жалғыз себебі.

Белгілі бір гендердің «қосылуы» немесе «сөнуі» эпигенетикалық механизмдердің нәтижесі болуы мүмкін.

Эпигенетикалық өзгерістер кейде ұрпақтан-ұрпаққа берілуі мүмкін.


Дұрыс жауаптар:

Қоршаған орта факторлары (тамақтану, стресс, экология).

Белгілі бір гендердің «қосылуы» немесе «сөнуі» эпигенетикалық механизмдердің нәтижесі болуы мүмкін.

Эпигенетикалық өзгерістер кейде ұрпақтан-ұрпаққа берілуі мүмкін.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

Эпигенетикалық факторларды анықтайды – 2 балл

Эпигенетикалық өзгерістердің тұқым қуалау мүмкіндігін түсіндіреді – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Практикалық тапсырмалар беру.

2-тапсырма: Эпигенетика және ДНҚ өзгерістері

Сұрақ:

Эпигенетикалық механизмдер қандай химиялық өзгерістер арқылы жүзеге асады? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


ДНҚ-ның метилденуі белгілі бір гендерді өшіруі мүмкін.

Гистондардың модификациясы ДНҚ-ның құрылымын өзгертіп, гендердің белсенділігіне әсер етуі мүмкін.

Су молекулалары ДНҚ-ны эпигенетикалық реттейді.

Ультракүлгін сәулелену эпигенетикалық өзгерістерге ешқандай әсер етпейді.

Ауыр металдар мен химиялық қосылыстар эпигенетикалық механизмдерді өзгертуі мүмкін.


Дұрыс жауаптар:

ДНҚ-ның метилденуі белгілі бір гендерді өшіруі мүмкін.

Гистондардың модификациясы ДНҚ-ның құрылымын өзгертіп, гендердің белсенділігіне әсер етуі мүмкін.

Ауыр металдар мен химиялық қосылыстар эпигенетикалық механизмдерді өзгертуі мүмкін.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

Эпигенетиканың химиялық механизмдерін сипаттайды – 2 балл

ДНҚ-ның химиялық модификациясын түсіндіреді – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Бағалау

3-тапсырма: Радиация және эпигенетика

Сұрақ:

Қандай физикалық факторлар эпигенетикалық өзгерістерді тудыруы мүмкін? Екі немесе одан да көп дұрыс жауапты таңдаңыз.


Ионданушы сәулелену (рентген, гамма-сәулелер) ДНҚ-ның эпигенетикалық күйін өзгерте алады.

Ұялы телефон сәулесі эпигенетикалық өзгерістерге тікелей әсер етеді.

Температураның өзгеруі кейбір гендердің белсенділігіне әсер етуі мүмкін.

Радиацияның әсерінен ДНҚ-ның метилдену деңгейі өзгеруі мүмкін.

Электр өрісі эпигенетикалық әсер ету үшін жеткілікті күшті емес.


Дұрыс жауаптар:

Ионданушы сәулелену (рентген, гамма-сәулелер) ДНҚ-ның эпигенетикалық күйін өзгерте алады.

Температураның өзгеруі кейбір гендердің белсенділігіне әсер етуі мүмкін.

Радиацияның әсерінен ДНҚ-ның метилдену деңгейі өзгеруі мүмкін.

Оқушының логикалық ойлау қабілеті дамиды.

Өз ойын, ой-пікірлерін білдіреді. Берілген тапсырманы орындайды.


Дескриптор:

Физикалық факторлардың эпигенетикаға әсерін сипаттайды – 2 балл

Радиацияның ДНҚ-ға ықпалын түсіндіреді – 2 балл

Қате жауаптарды талдайды – 1 балл

Интерактивті панель

Презентация

Жұмыс дәптерлері

Үлестірме парақтар

Сабақтың соңы



Кері байланыс беру

"Эпигенетика ұғымы"

Мақсаты: Оқушылардың эпигенетика туралы негізгі түсінігін бағалау.

Оқушылар эпигенетика ұғымын анықтап, оның биологиядағы маңызын түсініп, «1», «2», «3» деңгейінде бағалайды.

1 – Эпигенетика туралы түсінбеймін.

2 – Эпигенетика туралы білемін, бірақ толық түсінбеймін.

3 – Эпигенетика ұғымын толық түсінемін және оның биологиядағы рөлін жақсы білемін.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Интерактивті панель

Презентация


Білімді игеруді жақсарту және оны тәжірибеге көшіру

Шығармашылық жұмыс.

§50. «Эпигенетика» ұғымы. Эпигенетика туралы жалпы түсініктер. Эпигенетиканың молекулярлық негіздері. Адамдағы эпигенетикалық салдарлар. Эпигенетика және эпигеномика.

Білім алушылар келесі тақырыптың тақырыбымен және тірек сызба сызады. Ой қозғау жүзеге асады.

Кері байланыс:

«Бас бармақ» әдісі арқылы бағаланады.

«Керемет!» және т.б

Биология 11-сынып, Автор: Е.А.Очкур, Ж.Ж.Құрманғалиева, М.А.Нуртаева. Алматы «Мектеп» баспасы 2020 ж


ҚЫСҚА МЕРЗІМДІ ЖОСПАРҒА ҚОСЫМША






Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
17.02.2025
267
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курс саны 12