Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құблыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кумар Серикбаева Бегалиевна |
|||||
|
Күні: |
22.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4в |
Қатысушылар саны 18 |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
54.Біз қиялдай аламыз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 – аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 4.2.5.1 – мұғалімнің көмегімен шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөйлеу барысында иллюстрациялар қолданады түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табады |
|||||
|
Құндылық |
қауіпсіздік ережелерін, оның ішінде жол қозғалысы ережелерін білу және сақтау; Апта дәйексөзі :Тәртіп –тәрбие бастауы |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру 2 минут |
I.Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейрожаттығу»
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.жаттығу жасау арқылы сабаққа қызығушылығы артады. |
Жарайсыңдар! «Қолшапалақ» әдісі |
|
||
|
|
Топқа бөлу 1-топ Қиял – ғажайып 2-топ Батырлар жыры 3 -топ Қазақ ертегілері |
|
|
|
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді түсініп оқу. Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап ал.
Өткен сабақты пысықтау. «Серпілген сауал» әдісі. 1. Қастек Баянбай кім? 2.Ақынның қандай кітаптарын білесің? 3. Бір ауық дегенді қалай түсінесің? 4. Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді? 5. Балалар жаңбырға неліктен әртүрлі өтініш айтады?
|
Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап алады. Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1.Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап алады. Сұрақтарға жауап береді.1б
|
|
||
|
жаңа сабақ 20 минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма.Суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрап, айтыңдар.
2-тапсырма.«Қойын дәптер» әдісі бойынша Әбділда Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар беру.Оқушылар жазушының өмірбаянын дәптерге көшіріп жазады. Ақынның өмір жолыннан қысқаша винебаян көрсетіледі
3-тапсырма. Оқулықпен жұмыс«Толағай» өлеңін тізбектей оқимыз. 4-тапсырма
.Топтық жұмыс.Салыстыра отырып кестені
толтыр. 1. Әңгіме түрінде жазылған 2. Екеуі де жаңбыр туралы. Қиял-ғажайып. 3.Өлең түрінде берілген. 5-тапсырма.Топтық жұмыс.Жырдан Толағайдың ерлігін суреттеудегі әсірелеуді тауып оқы. Арқалады ауыр тауды, Маңдайдан тер көл боп ақты. "Жеткенше дем алмаймын",-деп Шаршаса да, тоқтамапты. Топтық ойын:«Толағайдың ерлігін» сәйкестендір Сергіту сәті. Биле-биле көңілді әуен. ЕБҚ 1. Тау не себепті "Толағай" аталып кетті? 6-тапсырма. Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген қай кейіпкерді білесіңдер?
Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген кейіпкер-Қобыланды батыр. Сабақты пысықтау мақсатында сұрақ-жауап айдар. 7-тапсырма.«Сиқырлы қорап» Қораптың ішінде ерекеше зат бар,ол біздің өмірімізді өзгертеді.Қалай ойлайсыңдар,ол не болуы мүмкін? |
Суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрап, айтады. Өлеңді түсініп оқиды. Салыстыра отырып кестені толтырады. Жырдан Толағайдың ерлігін суреттеудегі әсірелеуді тауып оқиды. Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген кейіпкерді атайды Жырды оқығанда қандай сезім пайда болғанын әңгімелейді. Толағайдың бейнесіндегі қиял-ғажайып белгілерін атайды Толағайдың ерлігінен кейін туған жері қалай өзгергенін сипаттайды. «Толағай тауы» қай жерде орналасқанын табады |
Дескриптор: 1. Суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрайды .1б 2.Құраған әңгімелерін айтады 1б 2. Өлеңді түсініп оқиды. 1б
Конфет әдісімен бағалау Дескриптор: 1.Салыстыра отырып кестені толтырады.1б 2.Ұқсастығымен айырмашылығын айтады 1б Дескриптор: 1. Жырдан Толағайдың ерлігін суреттеудегі әсірелеуді тауып оқиды. 1б Аквариумге балықтар жинау арқылы бағалау Дескриптор: 1. Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген кейіпкерді атайды 1б «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: 1.Толағайдың бейнесіндегі қиял-ғажайып белгілерін атайды 1б Дескриптор: 1. Толағайдың ерлігінен кейін туған жері қалай өзгергенін сипаттайды.1б Асықпен бағалау Дескриптор: 1.«Толағай тауы» қай жерде орналасқанын табады 1б |
Оқулық Дәптер автор-дың суреті оқулық дәптер сурет-тер
|
||
|
Кері байланыс 2 минут Үйге тапсырма 1минут |
IV.Сабақты қорытындылау «Толағай» мәтініндегі басты кейіпкер __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Үй тапсырма . Өлеңді түсініп оқы. Үлкендердің көмегімен Толағай тауы туралы деректер ізде. Тау еліміздің қай облысында екенін анықтап, әңгімелеуге дайындал. Оқушылардың білімін бағалау.
Рефлексия.
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
алма ағашы |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
54.Біз қиялдай аламыз 4 сынып
54.Біз қиялдай аламыз 4 сынып
Тексерілді:
|
Білім беру ұйымының атауы |
Т.Әлімқұлов атындағы №14 мектеп интернат-лицей |
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
|||||
|
Бөлім: |
Табиғат құблыстары |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кумар Серикбаева Бегалиевна |
|||||
|
Күні: |
22.01.2025ж |
|||||
|
Сынып: 4в |
Қатысушылар саны 18 |
Қатыспағандар саны |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
54.Біз қиялдай аламыз |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
4.2.4.1 – аңыз, шешендік сөз, батырлар жыры, фантастикалық әңгімелердің жанрлық ерекшеліктерін анықтау; 4.2.5.1 – мұғалімнің көмегімен шығарманың композициялық құрылымын (сюжеттің басталуы, дамуы, шиеленісуі, шарықтау шегі, шешімі) анықтау |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
сөйлеу барысында иллюстрациялар қолданады түрлі дереккөздерден қажетті ақпаратты табады |
|||||
|
Құндылық |
қауіпсіздік ережелерін, оның ішінде жол қозғалысы ережелерін білу және сақтау; Апта дәйексөзі :Тәртіп –тәрбие бастауы |
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдас тыру 2 минут |
I.Ұйымдастыру Сәлемдесу. Психологиялық дайындық Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейрожаттығу»
|
1.Мұғаліммен сәлемдеседі. 2.жаттығу жасау арқылы сабаққа қызығушылығы артады. |
Жарайсыңдар! «Қолшапалақ» әдісі |
|
||
|
|
Топқа бөлу 1-топ Қиял – ғажайып 2-топ Батырлар жыры 3 -топ Қазақ ертегілері |
|
|
|
||
|
Сабақтың басы 10 минут |
II. Үй тапсырмасын сұрау. Өлеңді түсініп оқу. Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап ал.
Өткен сабақты пысықтау. «Серпілген сауал» әдісі. 1. Қастек Баянбай кім? 2.Ақынның қандай кітаптарын білесің? 3. Бір ауық дегенді қалай түсінесің? 4. Отбасы мүшелері жаңбырдан қандай жақсылық күтеді? 5. Балалар жаңбырға неліктен әртүрлі өтініш айтады?
|
Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап алады. Сұрақтарға жауап береді. |
Ауызша мадақтау Дескриптор: 1.Өлеңдердің ұнаған шумағын жаттап алады. Сұрақтарға жауап береді.1б
|
|
||
|
жаңа сабақ 20 минут Бекіту 10 мин |
Оқушыларды оқу мақсаты және бағалау критерийімен танысады III. Жаңа тақырып. Білу және түсіну Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма.Суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрап, айтыңдар.
2-тапсырма.«Қойын дәптер» әдісі бойынша Әбділда Тәжібаевтың өмірі мен шығармашылығы жайлы мағлұматтар беру.Оқушылар жазушының өмірбаянын дәптерге көшіріп жазады. Ақынның өмір жолыннан қысқаша винебаян көрсетіледі
3-тапсырма. Оқулықпен жұмыс«Толағай» өлеңін тізбектей оқимыз. 4-тапсырма
.Топтық жұмыс.Салыстыра отырып кестені
толтыр. 1. Әңгіме түрінде жазылған 2. Екеуі де жаңбыр туралы. Қиял-ғажайып. 3.Өлең түрінде берілген. 5-тапсырма.Топтық жұмыс.Жырдан Толағайдың ерлігін суреттеудегі әсірелеуді тауып оқы. Арқалады ауыр тауды, Маңдайдан тер көл боп ақты. "Жеткенше дем алмаймын",-деп Шаршаса да, тоқтамапты. Топтық ойын:«Толағайдың ерлігін» сәйкестендір Сергіту сәті. Биле-биле көңілді әуен. ЕБҚ 1. Тау не себепті "Толағай" аталып кетті? 6-тапсырма. Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген қай кейіпкерді білесіңдер?
Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген кейіпкер-Қобыланды батыр. Сабақты пысықтау мақсатында сұрақ-жауап айдар. 7-тапсырма.«Сиқырлы қорап» Қораптың ішінде ерекеше зат бар,ол біздің өмірімізді өзгертеді.Қалай ойлайсыңдар,ол не болуы мүмкін? |
Суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрап, айтады. Өлеңді түсініп оқиды. Салыстыра отырып кестені толтырады. Жырдан Толағайдың ерлігін суреттеудегі әсірелеуді тауып оқиды. Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген кейіпкерді атайды Жырды оқығанда қандай сезім пайда болғанын әңгімелейді. Толағайдың бейнесіндегі қиял-ғажайып белгілерін атайды Толағайдың ерлігінен кейін туған жері қалай өзгергенін сипаттайды. «Толағай тауы» қай жерде орналасқанын табады |
Дескриптор: 1. Суретке қарап, қиял-ғажайып әңгіме құрайды .1б 2.Құраған әңгімелерін айтады 1б 2. Өлеңді түсініп оқиды. 1б
Конфет әдісімен бағалау Дескриптор: 1.Салыстыра отырып кестені толтырады.1б 2.Ұқсастығымен айырмашылығын айтады 1б Дескриптор: 1. Жырдан Толағайдың ерлігін суреттеудегі әсірелеуді тауып оқиды. 1б Аквариумге балықтар жинау арқылы бағалау Дескриптор: 1. Әсірелеу тәсілі арқылы бейнеленген кейіпкерді атайды 1б «Басбармақ» әдісі арқылы бағалау Дескриптор: 1.Толағайдың бейнесіндегі қиял-ғажайып белгілерін атайды 1б Дескриптор: 1. Толағайдың ерлігінен кейін туған жері қалай өзгергенін сипаттайды.1б Асықпен бағалау Дескриптор: 1.«Толағай тауы» қай жерде орналасқанын табады 1б |
Оқулық Дәптер автор-дың суреті оқулық дәптер сурет-тер
|
||
|
Кері байланыс 2 минут Үйге тапсырма 1минут |
IV.Сабақты қорытындылау «Толағай» мәтініндегі басты кейіпкер __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ Үй тапсырма . Өлеңді түсініп оқы. Үлкендердің көмегімен Толағай тауы туралы деректер ізде. Тау еліміздің қай облысында екенін анықтап, әңгімелеуге дайындал. Оқушылардың білімін бағалау.
Рефлексия.
|
Бүгінгі сабақтағы өзінің әрекеті туралы, жаңа білімді меңгерудегі өзінің жетістіктері мен қиыншылығы туралы ой бөліседі. өзін бағалайды сабақтан алған әсерлерімен бөліседі Сұрақтар қояды, қосымша түсіндіруді қажет ететін тұстарын айтады. Сабақ немесе тақырып бойынша өз пікірін айтып, болашақта не қалайтынын білдіреді. Оқушы өз оқуында қандай әдістердің тиімді болғанын байқайды. Қателерінің себептерін анықтап, оларды түзету жолдарын ойластырады. өзінің жетістіктерін және қиындықтарын анықтайды. Тапсырма барысында не сәтті болғанын және қай жерде қиналғанын түсінеді. Өзінің жауаптарын және шешімдерін талдайды |
Кері байланыс : Бүгінгі сабақтың оқу мақсатына жеттік пе ? Бүгінгі сабақта не үйрендің ? Қорытынды бағалау . ҚБ : 1-10 б жүйе Мадақтау сөздер Жарайсыңдар Балдар жиынтығын қою |
алма ағашы |
||
шағым қалдыра аласыз

Баяғыда бір заманда бір ауылда ешқандай жаңбыр
жаумай,құрғақшылық болыпты. Халық жаңбырға зар болыпты.Сол ауылда
тұратын Толағай атты ұл бар екен. Сол бала халқын қуанту үшін тау
көтеріп әкеліп,жаңбыр жауғызыпты. Халық суға қанып, ауылдары
ажарланады. Халықтың қуаныштарында шек
болмайды.
















