Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі



№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Қысқа мерзімді жоспар
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну
|
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі объектілерде ұсыну. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазу. Қабылдау тәсілі бойынша ақпарат түрлерін жазу. Ұсыну тәсілі бойынша ақпарат түрлерін жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпарат іздеу, ақпарат алмасу (3- сынып). |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, Көркем еңбек. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату.
|
Оқушылар сурет бойынша: «Адам естиді, көреді, дәм сезеді, иіс сезеді, сипап сезеді»,– деп жауап берулері керек. Балалар осы процестерді орындай отырып, адам өзіне ақпарат алады деп, сабақтың тақырыбын жазады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Адам, хайуанаттар және өсімдіктердің қоршаған ортадан ақпаратты қалай қабылдайтыны жайлы не айта аласың? Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім балаларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс:
Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма. Суреттегі кейіпкерлер қоршаған ортадан қандай ақпарат алады? Ол үшін ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері көмектеседі?
Дескриптор:
2-тапсырма 5- суреттегі кез келген заттың атауын төмендегі кестеге жаз. Суреттегі кейіпкерлердің ол затты қабылдауына кестеде берілген сезім мүшелерінің қайсысы қатысады? Тиісті бағандарға (+) таңбасын қой.
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Ақпараттың ұсыну түріне қарай бөлінуі бойынша күнделікті өмірден 2 мысалдан келтіріңдер. Маңыздылығын бағалаңдар.
Дескриптор:
ақпарат түрлерінің маңыздылығын анықтайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Мәліметтерді сәйкестендіріңдер. Қайсар өзенде шомылып жатыр. көру иіскеу Лаура алма шырынын ішті. дәм сезу есту Арман жаңа піскен тоқаш жеді. сипап сезу |
Рефлексия: - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну. 1.2. Ақпарат беру |
Мектеп: |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарға мысал келтіру. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||
|
Жазу. Байланыс арналарын жазыңдар. Ақпарат беру сұлбасын сызыңдар. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Біздің айналамыздағы ақпарат. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, Жаратылыстану. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың бас 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру
|
Өткен сабақты пысықтау мақсатында суреттер мен кестені пайдаланған ыңғайлы. Суреттер мен кестелерді оқушылар сәйкесінше жапсырулары керек.
Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырып, оны бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс Төмендегі сұрақтарға талдау жасаңдар:
Дескриптор:
Жұмыстарын ауызша мадақтау арқылы бағалайды. Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма. Мына төмендегі әрекеттердің қайсысы ақпарат көзіне, қайсысы ақпарат қабылдаушыға тиесілі? Жіктеңдер: тасымалдайды, сақтайды, қабылдайды, береді, өңдейді, таратады. Ақпарат көзі: тасымалдайды, береді, таратады. Ақпарат қабылдаушы: сақтайды, қабылдайды, өңдейді.
Дескриптор:
2-тапсырма. Ақпаратты қабылдау түріне қарай ақпарат көзі болатын заттарды атаңдар. Мысалы, магнитофон – естуге арналған ақпарат көзі. Дескриптор:
3-тапсырма. Суреттен табиғи және жасанды ақпарат көзі болатын заттарды топтаңдар.
Жасанды ақпарат көздері: магнитофон, газет. Табиғи ақпарат көздері: гүл, жеміс.
4-тапсырма. Төмендегі суреттерден ақпарат алмасудың қандай түрлерін көруге болады? Ойларыңды дәптерге жазыңдар.
1-сурет: бұқаралық; 2-сурет: биологиялық; 3-сурет: техникалық. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Ақпарат» сөзіне синквейн жасау. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.3. Ақпаратты шифрлау |
Мектеп: |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||
|
Жазу. Шифрлау анықтамасын жазыңдар. Криптология ұғымын жазыңдар. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпарат беру. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, Орыс тілі, Ағылшын тілі. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты еске түсіру.
|
«Фишбоун» әдісі.
Оқушылар өткен тақырып бойынша негізгі мәселені, мәселенің шығу себептерін, фактілер мен аргументтер және қорытынды пікірлерін балық қаңқасына түсіреді Оқушылар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жасырынған сөзді табыңдар. Суреттердің бас әріптерінен сөз құрайды.
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою.
Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс Шифрлау, кодтау қандай салаларда қолданылады? Талдау жасаңдар. Өз құпия ақпараттарыңды қалай қорғаған болар едіңдер? Ой бөлісіңдер. Дескриптор:
Жұмыстарын бағалайды. Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма. Тақырыптың негізгі терминдерін (шифр, код, құпия, криптограф) қазақ алфавитіндегі орны арқылы алмастыру әдісімен шифрлауды ұсыныңдар.
Жауабы: ШИФР: Ш-34, И-12, Ф-29, Р-23 КОД: К-14, О-20, Д-7 ҚҰПИЯ: Қ-15, Ұ-27, П-22, И-12, Я-42 КРИПТОГРАФ: К-14, Р-23, И-12, П-22, Т-25, О-20, Г-5, Р-23, А-1, Ф-29
Дескриптор:
2-тапсырма
Морзе әліппесін пайдаланып «OTAN», «МEKTEP»,
«SYNҮP» сөздерін және өз атыңды кодта. Әрбір әріпке сәйкес келетін
кодтан кейін бос орынмен ажырат.
OTAN: О(- - -), Т(-), А(• -), N ( - •) MEKTEP: M (- -), E ( •), K( - • -), T(-), E( •), P (•- -•) SYNYP: S (•••), Y(- • - -), N ( - •), Y (- • - -), P ( •- -•)
Дескриптор:
3-тапсырма Төменде Морзе кодымен берілген сөздерді декодтаңдар.
а)▪– –▪ ▪– ; ә) ▪– ▪–▪ – – ▪– –▪; б) –▪▪▪ ▪– ▪–▪▪ ▪– в) ---- ▪▪ ▪▪–▪ ▪–▪ г) –▪– – – – – ▪▪ д) – ▪▪ – – – ▪▪▪
a) ANA ә) ARMAN б) BALA в) SHIFR г) KOD д) DOS
Дескриптор:
4-тапсырма. Кодты шешу кілтін пайдаланып, санмен кодталған сөзді тап. Бұл сөз сен үшін қаншалықты маңызды? Өз ойыңмен бөліс.
Кодты шешу кілті: ДОСТЫҚ
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Ақпаратты шифрлау, кодтау әдістерін пайдалануға күнделікті өмірден 3 мысалдан ұсыныңдар. Оқушылардың пікірін тыңдау. Шифрлаудың және ақпаратты кодтаудың адам өміріндегі маңызы қаншалықты? Бағалаңдар. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Шифрлау» сөзіне синквейн жасау. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия: - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.4. Екілік ақпаратты ұсыну |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||||||
|
Жазу. Ақпаратты кодтау түрлерін жазыңдар. |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпаратты шифрлау. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика.
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты пысықтау «Дүкен» ойыны. Анықтамалар бірнеше бөлікке бөлініп, топтарға таратылады. Әр топ өткен тақырып бойынша бес сұрақтан дайындайды. Топтарға анықтамаларды құрастыру ұсынылады. Топтар өздеріне қажет сөзді алу үшін дүкендерге барады. Дүкен иелерінен қажет сөзді алу үшін сұрақтарына жауап берулері керек. Жауап берген соң алған қиындыларын өз топтарына алып келіп құрастырады.
|
1-топ: Шифрлау анықтамасын құрастыру.
Шифрлау – бұл ақпаратты құпия ақпаратты бөтен адамдардың оқуына болмайтын етіп өзгертуді айтамыз.
2-топ: Криптология ұғымының анықтамасын құрастыру. 3-топ: Морзе кодын
құрастыру Криптология ғылымының мақсаты – ашық мəтінді басқа бөгде адам оқи алмайтын түрге келтіретін математикалық əдістерін іздеу болып саналады. Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма: Тақырыпта кездесетін терминдердің ағылшын тіліндегі баламасы ASCІІ кестесінде (2-кесте) кодталған. Сол сөздерді декодтаңдар және қазақ және орыс тіліндегі аудармасын табыңдар. 1-сөз:
Жауабы: ASCII кодын қолданамыз.
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
|
ASCІІ кестесін пайдаланып оқушыларға сараланған тапсырмалар беріп, орындатады.
|
Byte 2-сөз:
Binаry 3-сөз:
Number 4-сөз: 01000011 01101111 01100100 01100101 Code Дескриптор:
2-тапсырма. Төменде латын әріптерінен тұратын сөздер берілген (мағынасы болмауы да мүмкін). abbas, algo, info, expo, demo, delta а) ASCІІ кестесін пайдаланып, екілік кодпен кодтаңдар. ә) Сөздердің неше байт және неше бит екенін табыңдар. Жауабы: abbas=> 01100001 01100010 01100010 01100001 01110011 =5 байт=40 бит algo=>01100001 01101100 01100111 01101111=4 байт=32 бит info=>01101000 01101110 01100110 01101111=4 байт=32 бит expo=>01100101 01111000 01110000 0110111=4 байт=32 бит demo=>01100100 01100101 01101101 01101111=4 байт=32 бит delta=>01100100 01100101 01101100 01110100 01100001= 5 байт-40 бит Дескриптор:
3-тапсырма. Берілген графикалық суреттен «Информатика» пәніне қатысты терминнің ағылшын тіліндегі баламасы жасырылған. Жасырылған сөзді тап. Қазақ тілінде бұл сөз қалай айтылады?
Дескриптор:
ақпаратты басқа тілге аударады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Зымыран сұрақтар» ойыны. Оқушылар қағазға тақырыпқа байланысты сұрақтар жазып, қағазды умаждап қар пішінін жасайды және келесі топқа лақтырады. Келесі топ сұрақтарға жауап береді. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия:
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы жақсы түсінген екі және түсінбеген бір сұрақ қояды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.5. Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну |
Мектеп:
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.4 Екілік кодатау арқылы компьютерде графикалық ақапаратты ұсыну. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||||||
|
Жазу. Графикалық ақпаратты ұсыну түрлерін жазыңдар. Пиксель дегеніміз – ... |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, Математика.
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты пысықтау: «Кім жылдам?» ойыны.
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға ағылшын әріптерімен жазылған мақалдар беріледі. Оқушылар сол мақалдарды ASCII кодын қолданып, екілік кодпен жазулары керек.
Okusiz bilim jok, bilimsiz kunin jok. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс. Суретте берілген екі суреттің қайсысы векторлық және қайсысы растрлық графика екенін табыңдар? Суреттің салынуына қарап, олардың бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар екеніне талдау жасаңдар.
Жеке тапсырмалар орындау Берілген қайықтың торкөз параққа векторлық және
растрлық бейнесін түсір. Векторлық бейнесін салуда декарттық
координаталар жүйесін қолдан. Растрлық суретті екілік код бойынша
бейнелеуде 2-суретті басшылыққа алыңдар. Дескриптор:
2-тапсырма. Ақ-қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген. Осы екілік кестедегі 1 саны жазылған торкөздерді параққа түсіргенде қандай кескін алынады?
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Торкөз параққа өздерің ұнататын және күзде пісетін бір жемістің векторлық және растрлық суретін қолмен салыңдар. Екі суретті салуда қайсысы оңай болды? Не үшін?
Пікірталас! Компьютерде графикалық ақпаратты бейнелеуде растрлық әдісті, әлде векторлық әдісті қолдану керек пе? Қайсысы тиімді?
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Графика» сөзіне синквейн жасау. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы жақсы түсінген екі және түсінбеген бір сұрақ қояды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.6 -1.7. Шығармашылық-практикалық тапсырмалар |
Мектеп: |
|
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну; 5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру. 5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау. 5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру. 5.2.1.4 Екілік кодтау арқылы компьютерде графикалық ақпаратты ұсыну. |
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|
|
|||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
|
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
|
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология.
|
|
|
|||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
|
|
||||||||||||||
|
Жазу. Ақпаратты қабылдау түрлерін жазыңдар. Ақпаратты кодтау түрлерін жазыңдар. |
|
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
|
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|
|||||||||||||
|
Жоспар |
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату.
|
Өткен сабақты тексеру. Өткен сабақты пысықтау: «Венн диаграммасы» бойынша векторлық және растрлық графика түрлерін салыстырады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
«Желілік маркетинг» ойыны. Оқушылар бірінші тапсырманы жұптасып орындайды, екінші тапсырманы үшеуден орындайды, төртінші тапсырманы бес адам болып орындайды, бесінші тапсырманы алтау болып, алтыншы тапсырманы жетеу болып, жетінші тапсырманы барлығы бірге орындайды.
|
1-тапсырма. Кестеде адамның ақпаратты қабылдау түрлеріне қарай көру, есту , дәм сезу, иіс сезу және тері арқылы сезу (тактильді) күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып, сәйкесінше толтырыңдар.
Дескриптор: - қабылдау тәсілі бойынша ақпарат түрлерін анықтайды; - ақпарат түрлеріне мысал келтіреді. 2-тапсырма. Төменде берілген суреттердегі бейнеленген заттардан бір уақытта қандай ақпарат түрлерін қабылдайтынымызды анықта. Кестедегі тиісті бағандарға (+, –) таңбасын қой. Себебін түсіндір.
Дескриптор:
3-тапсырма. Берілген суреттер бойынша төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:
Дескриптор:
4-тапсырма. Морзе кодын пайдаланып, сыныптағы ең жақын досыңның есімі мен жасын латын әріптерімен, цифрлармен құпия түрде кодта. Оны декодтауға ұсын.
Дескриптор:
5-тапсырма. Суреттегі қазақ алфавиті әріптерінің тұрған қатар және баған нөмірлеріне қарай төмендегі терминдер шифрланған. Мысалы, И әрпі 25 санымен шифрланған. Себебі, И әрпі 2-қатар 5-бағанда орналасқан.
Дескриптор:
6-тапсырма. Жайлаудың суретінен төменде берілген сұрақтардың жауаптарын ақпаратты кодтаудың мәтіндік, сандық және графикалық түрлері бойынша екілік кодта кодтаңдар. Ақпаратты мәтіндік және сандық кодтауда ASCІІ кестесін (4-тақырып, 1-кесте) пайдалан.
Дескриптор:
7-тапсырма. Берілген екілік кодтағы сөзді ASCІІ кестесін (4-тақырып, 1-кесте) пайдаланып, декодтаңдар. Табылған сөздің мағынасы сен үшін қаншалықты маңызды деп ойлайсың? Ойларымен бөлісу.
Жауап: Отан. Дескриптор:
Барлық тапсырмаларды орындаған оқушы миллионер атанады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар өз ойын білдіреді. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||
13
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып 1 тоқсан
5 сынып 1 тоқсан
Құрметті әріптес!
Қазақстан Республикасының «Авторлық құқық және сабақтас құқықтар туралы» заңына сәйкес авторлық құқық заңмен қорғаланатынын ескертеміз. Сатып алған ҚМЖ – ны тарату туралы факт анықталған жағдайда әкімшілік айыппұл салынады.
«USTAZ tilegi» ғылыми әдістемелік орталығының әкімшілігі



№472 бұйрығы бойынша жасалған ҚМЖ келесі бетте
Бұл ҚМЖ ust.kz сайтында жасалынған. «USTAZ tilegi» ғылыми-әдістемелік орталығының сайтынының ҚМЖ бөлімінде кез-келген пән, кез-келген сынып бойынша ҚМЖ және презентацияны жүктеп ала аласыз. Ол үшін сілтеме арқылы өтіңіз.
Қысқа мерзімді жоспар
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну
|
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі объектілерде ұсыну. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология:
|
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жазу. Қабылдау тәсілі бойынша ақпарат түрлерін жазу. Ұсыну тәсілі бойынша ақпарат түрлерін жазу. |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпарат іздеу, ақпарат алмасу (3- сынып). |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика, Көркем еңбек. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату.
|
Оқушылар сурет бойынша: «Адам естиді, көреді, дәм сезеді, иіс сезеді, сипап сезеді»,– деп жауап берулері керек. Балалар осы процестерді орындай отырып, адам өзіне ақпарат алады деп, сабақтың тақырыбын жазады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Адам, хайуанаттар және өсімдіктердің қоршаған ортадан ақпаратты қалай қабылдайтыны жайлы не айта аласың? Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім балаларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс:
Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма. Суреттегі кейіпкерлер қоршаған ортадан қандай ақпарат алады? Ол үшін ақпаратты қабылдаудың қандай түрлері көмектеседі?
Дескриптор:
2-тапсырма 5- суреттегі кез келген заттың атауын төмендегі кестеге жаз. Суреттегі кейіпкерлердің ол затты қабылдауына кестеде берілген сезім мүшелерінің қайсысы қатысады? Тиісті бағандарға (+) таңбасын қой.
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Ақпараттың ұсыну түріне қарай бөлінуі бойынша күнделікті өмірден 2 мысалдан келтіріңдер. Маңыздылығын бағалаңдар.
Дескриптор:
ақпарат түрлерінің маңыздылығын анықтайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Мәліметтерді сәйкестендіріңдер. Қайсар өзенде шомылып жатыр. көру иіскеу Лаура алма шырынын ішті. дәм сезу есту Арман жаңа піскен тоқаш жеді. сипап сезу |
Рефлексия: - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
|||||||||||||||||||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну. 1.2. Ақпарат беру |
Мектеп: |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарға мысал келтіру. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||
|
Жазу. Байланыс арналарын жазыңдар. Ақпарат беру сұлбасын сызыңдар. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Біздің айналамыздағы ақпарат. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, Жаратылыстану. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
|
|||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың бас 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Үй тапсырмасын тексеру
|
Өткен сабақты пысықтау мақсатында суреттер мен кестені пайдаланған ыңғайлы. Суреттер мен кестелерді оқушылар сәйкесінше жапсырулары керек.
Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырып, оны бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс Төмендегі сұрақтарға талдау жасаңдар:
Дескриптор:
Жұмыстарын ауызша мадақтау арқылы бағалайды. Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма. Мына төмендегі әрекеттердің қайсысы ақпарат көзіне, қайсысы ақпарат қабылдаушыға тиесілі? Жіктеңдер: тасымалдайды, сақтайды, қабылдайды, береді, өңдейді, таратады. Ақпарат көзі: тасымалдайды, береді, таратады. Ақпарат қабылдаушы: сақтайды, қабылдайды, өңдейді.
Дескриптор:
2-тапсырма. Ақпаратты қабылдау түріне қарай ақпарат көзі болатын заттарды атаңдар. Мысалы, магнитофон – естуге арналған ақпарат көзі. Дескриптор:
3-тапсырма. Суреттен табиғи және жасанды ақпарат көзі болатын заттарды топтаңдар.
Жасанды ақпарат көздері: магнитофон, газет. Табиғи ақпарат көздері: гүл, жеміс.
4-тапсырма. Төмендегі суреттерден ақпарат алмасудың қандай түрлерін көруге болады? Ойларыңды дәптерге жазыңдар.
1-сурет: бұқаралық; 2-сурет: биологиялық; 3-сурет: техникалық. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Ақпарат» сөзіне синквейн жасау. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.3. Ақпаратты шифрлау |
Мектеп: |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау. |
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||
|
Жазу. Шифрлау анықтамасын жазыңдар. Криптология ұғымын жазыңдар. |
||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпарат беру. |
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, Орыс тілі, Ағылшын тілі. |
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты еске түсіру.
|
«Фишбоун» әдісі.
Оқушылар өткен тақырып бойынша негізгі мәселені, мәселенің шығу себептерін, фактілер мен аргументтер және қорытынды пікірлерін балық қаңқасына түсіреді Оқушылар бір-бірін «Басбармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жасырынған сөзді табыңдар. Суреттердің бас әріптерінен сөз құрайды.
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою.
Оқулықпен жұмыс Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс Шифрлау, кодтау қандай салаларда қолданылады? Талдау жасаңдар. Өз құпия ақпараттарыңды қалай қорғаған болар едіңдер? Ой бөлісіңдер. Дескриптор:
Жұмыстарын бағалайды. Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма. Тақырыптың негізгі терминдерін (шифр, код, құпия, криптограф) қазақ алфавитіндегі орны арқылы алмастыру әдісімен шифрлауды ұсыныңдар.
Жауабы: ШИФР: Ш-34, И-12, Ф-29, Р-23 КОД: К-14, О-20, Д-7 ҚҰПИЯ: Қ-15, Ұ-27, П-22, И-12, Я-42 КРИПТОГРАФ: К-14, Р-23, И-12, П-22, Т-25, О-20, Г-5, Р-23, А-1, Ф-29
Дескриптор:
2-тапсырма
Морзе әліппесін пайдаланып «OTAN», «МEKTEP»,
«SYNҮP» сөздерін және өз атыңды кодта. Әрбір әріпке сәйкес келетін
кодтан кейін бос орынмен ажырат.
OTAN: О(- - -), Т(-), А(• -), N ( - •) MEKTEP: M (- -), E ( •), K( - • -), T(-), E( •), P (•- -•) SYNYP: S (•••), Y(- • - -), N ( - •), Y (- • - -), P ( •- -•)
Дескриптор:
3-тапсырма Төменде Морзе кодымен берілген сөздерді декодтаңдар.
а)▪– –▪ ▪– ; ә) ▪– ▪–▪ – – ▪– –▪; б) –▪▪▪ ▪– ▪–▪▪ ▪– в) ---- ▪▪ ▪▪–▪ ▪–▪ г) –▪– – – – – ▪▪ д) – ▪▪ – – – ▪▪▪
a) ANA ә) ARMAN б) BALA в) SHIFR г) KOD д) DOS
Дескриптор:
4-тапсырма. Кодты шешу кілтін пайдаланып, санмен кодталған сөзді тап. Бұл сөз сен үшін қаншалықты маңызды? Өз ойыңмен бөліс.
Кодты шешу кілті: ДОСТЫҚ
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Ақпаратты шифрлау, кодтау әдістерін пайдалануға күнделікті өмірден 3 мысалдан ұсыныңдар. Оқушылардың пікірін тыңдау. Шифрлаудың және ақпаратты кодтаудың адам өміріндегі маңызы қаншалықты? Бағалаңдар. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Шифрлау» сөзіне синквейн жасау. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия: - Сабақтағы көңіл күйім қандай болды? - Бүгін қандай ақпарат алдым? - Алған ақпаратты кімдермен бөлісемін? |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.4. Екілік ақпаратты ұсыну |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру. |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||||||
|
Жазу. Ақпаратты кодтау түрлерін жазыңдар. |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпаратты шифрлау. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика.
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты пысықтау «Дүкен» ойыны. Анықтамалар бірнеше бөлікке бөлініп, топтарға таратылады. Әр топ өткен тақырып бойынша бес сұрақтан дайындайды. Топтарға анықтамаларды құрастыру ұсынылады. Топтар өздеріне қажет сөзді алу үшін дүкендерге барады. Дүкен иелерінен қажет сөзді алу үшін сұрақтарына жауап берулері керек. Жауап берген соң алған қиындыларын өз топтарына алып келіп құрастырады.
|
1-топ: Шифрлау анықтамасын құрастыру.
Шифрлау – бұл ақпаратты құпия ақпаратты бөтен адамдардың оқуына болмайтын етіп өзгертуді айтамыз.
2-топ: Криптология ұғымының анықтамасын құрастыру. 3-топ: Морзе кодын
құрастыру Криптология ғылымының мақсаты – ашық мəтінді басқа бөгде адам оқи алмайтын түрге келтіретін математикалық əдістерін іздеу болып саналады. Ауызша мадақтау, қолдау көрсету. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс. Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Жеке тапсырмалар орындау 1-тапсырма: Тақырыпта кездесетін терминдердің ағылшын тіліндегі баламасы ASCІІ кестесінде (2-кесте) кодталған. Сол сөздерді декодтаңдар және қазақ және орыс тіліндегі аудармасын табыңдар. 1-сөз:
Жауабы: ASCII кодын қолданамыз.
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
|
ASCІІ кестесін пайдаланып оқушыларға сараланған тапсырмалар беріп, орындатады.
|
Byte 2-сөз:
Binаry 3-сөз:
Number 4-сөз: 01000011 01101111 01100100 01100101 Code Дескриптор:
2-тапсырма. Төменде латын әріптерінен тұратын сөздер берілген (мағынасы болмауы да мүмкін). abbas, algo, info, expo, demo, delta а) ASCІІ кестесін пайдаланып, екілік кодпен кодтаңдар. ә) Сөздердің неше байт және неше бит екенін табыңдар. Жауабы: abbas=> 01100001 01100010 01100010 01100001 01110011 =5 байт=40 бит algo=>01100001 01101100 01100111 01101111=4 байт=32 бит info=>01101000 01101110 01100110 01101111=4 байт=32 бит expo=>01100101 01111000 01110000 0110111=4 байт=32 бит demo=>01100100 01100101 01101101 01101111=4 байт=32 бит delta=>01100100 01100101 01101100 01110100 01100001= 5 байт-40 бит Дескриптор:
3-тапсырма. Берілген графикалық суреттен «Информатика» пәніне қатысты терминнің ағылшын тіліндегі баламасы жасырылған. Жасырылған сөзді тап. Қазақ тілінде бұл сөз қалай айтылады?
Дескриптор:
ақпаратты басқа тілге аударады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Зымыран сұрақтар» ойыны. Оқушылар қағазға тақырыпқа байланысты сұрақтар жазып, қағазды умаждап қар пішінін жасайды және келесі топқа лақтырады. Келесі топ сұрақтарға жауап береді. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия:
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы жақсы түсінген екі және түсінбеген бір сұрақ қояды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.5. Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну |
Мектеп:
|
|||||||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.4 Екілік кодатау арқылы компьютерде графикалық ақапаратты ұсыну. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология
|
|||||||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
||||||||||||||||||
|
Жазу. Графикалық ақпаратты ұсыну түрлерін жазыңдар. Пиксель дегеніміз – ... |
||||||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Көркем еңбек, Математика.
|
|||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік ел» ұлттық идеология құндылықтарын іске асыру. |
|||||||||||||||||
|
Жоспар |
||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату. Өткен сабақты пысықтау: «Кім жылдам?» ойыны.
|
Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларға ағылшын әріптерімен жазылған мақалдар беріледі. Оқушылар сол мақалдарды ASCII кодын қолданып, екілік кодпен жазулары керек.
Okusiz bilim jok, bilimsiz kunin jok. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
Оқулықпен жұмыс: Оқушылар оқулықтағы мәліметтермен танысады. Мұғалім жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талдайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады).
|
Топтық жұмыс. Суретте берілген екі суреттің қайсысы векторлық және қайсысы растрлық графика екенін табыңдар? Суреттің салынуына қарап, олардың бір-бірінен қандай айырмашылықтары бар екеніне талдау жасаңдар.
Жеке тапсырмалар орындау Берілген қайықтың торкөз параққа векторлық және
растрлық бейнесін түсір. Векторлық бейнесін салуда декарттық
координаталар жүйесін қолдан. Растрлық суретті екілік код бойынша
бейнелеуде 2-суретті басшылыққа алыңдар. Дескриптор:
2-тапсырма. Ақ-қара түсті растрлық суреттің екілік коды берілген. Осы екілік кестедегі 1 саны жазылған торкөздерді параққа түсіргенде қандай кескін алынады?
Дескриптор:
Жұптық жұмыс Торкөз параққа өздерің ұнататын және күзде пісетін бір жемістің векторлық және растрлық суретін қолмен салыңдар. Екі суретті салуда қайсысы оңай болды? Не үшін?
Пікірталас! Компьютерде графикалық ақпаратты бейнелеуде растрлық әдісті, әлде векторлық әдісті қолдану керек пе? Қайсысы тиімді?
|
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
«Графика» сөзіне синквейн жасау. Kahoot, plickers программаларында электронды тест жұмысын орындату. |
Рефлексия: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі. Оқушылар сабақ туралы жақсы түсінген екі және түсінбеген бір сұрақ қояды. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||||
|
1-бөлім. Ақпаратты ұсыну 1.6 -1.7. Шығармашылық-практикалық тапсырмалар |
Мектеп: |
|
|
|||||||||||||
|
Күні: |
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|
||||||||||||
|
Сынып: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
|
||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
5.2.1.1 әртүрлі ақпараттың мысалдарын келтіру және ақпаратты әртүрлі нысандарда ұсыну; 5.2.1.2 байланыс арналары, ақпарат көздері және қабылдағыштарының мысалын келтіру. 5.2.1.3 мәтіндік ақпаратты кодтау және декодтау. 5.2.1.4 компьютерге арналған барлық ақпарат екілік түрінде ұсынылғанын түсіндіру. 5.2.1.4 Екілік кодтау арқылы компьютерде графикалық ақпаратты ұсыну. |
|
|
|||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:
|
|
|
|||||||||||||
|
Көптеген оқушылар:
|
|
|
||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
|
|
||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология.
|
|
|
|||||||||||||
|
Диалог/жазбаша жұмысқа қажетті пайдалы фразалар топтамасы Талқылау.
|
|
|
||||||||||||||
|
Жазу. Ақпаратты қабылдау түрлерін жазыңдар. Ақпаратты кодтау түрлерін жазыңдар. |
|
|
||||||||||||||
|
Алдыңғы алған білімі |
Графикалық ақпаратты екілік кодта ұсыну. |
|
|
|||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
|
|
|
|||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
|
|
|
|||||||||||||
|
Жоспар |
|
|
||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Бағалау |
Ресурс |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин |
Ұйымдастыру кезеңі Сәлемдесу, түгендеу. Сыныпта көңілді ахуал орнату.
|
Өткен сабақты тексеру. Өткен сабақты пысықтау: «Венн диаграммасы» бойынша векторлық және растрлық графика түрлерін салыстырады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 35 мин |
Жаңа тақырып туралы білім деңгейлерін анықтау үшін ынталандыру сұрақтарын қою
«Желілік маркетинг» ойыны. Оқушылар бірінші тапсырманы жұптасып орындайды, екінші тапсырманы үшеуден орындайды, төртінші тапсырманы бес адам болып орындайды, бесінші тапсырманы алтау болып, алтыншы тапсырманы жетеу болып, жетінші тапсырманы барлығы бірге орындайды.
|
1-тапсырма. Кестеде адамның ақпаратты қабылдау түрлеріне қарай көру, есту , дәм сезу, иіс сезу және тері арқылы сезу (тактильді) күнделікті өмірден мысалдар келтіре отырып, сәйкесінше толтырыңдар.
Дескриптор: - қабылдау тәсілі бойынша ақпарат түрлерін анықтайды; - ақпарат түрлеріне мысал келтіреді. 2-тапсырма. Төменде берілген суреттердегі бейнеленген заттардан бір уақытта қандай ақпарат түрлерін қабылдайтынымызды анықта. Кестедегі тиісті бағандарға (+, –) таңбасын қой. Себебін түсіндір.
Дескриптор:
3-тапсырма. Берілген суреттер бойынша төмендегі тапсырмаларды орындаңдар:
Дескриптор:
4-тапсырма. Морзе кодын пайдаланып, сыныптағы ең жақын досыңның есімі мен жасын латын әріптерімен, цифрлармен құпия түрде кодта. Оны декодтауға ұсын.
Дескриптор:
5-тапсырма. Суреттегі қазақ алфавиті әріптерінің тұрған қатар және баған нөмірлеріне қарай төмендегі терминдер шифрланған. Мысалы, И әрпі 25 санымен шифрланған. Себебі, И әрпі 2-қатар 5-бағанда орналасқан.
Дескриптор:
6-тапсырма. Жайлаудың суретінен төменде берілген сұрақтардың жауаптарын ақпаратты кодтаудың мәтіндік, сандық және графикалық түрлері бойынша екілік кодта кодтаңдар. Ақпаратты мәтіндік және сандық кодтауда ASCІІ кестесін (4-тақырып, 1-кесте) пайдалан.
Дескриптор:
7-тапсырма. Берілген екілік кодтағы сөзді ASCІІ кестесін (4-тақырып, 1-кесте) пайдаланып, декодтаңдар. Табылған сөздің мағынасы сен үшін қаншалықты маңызды деп ойлайсың? Ойларымен бөлісу.
Жауап: Отан. Дескриптор:
Барлық тапсырмаларды орындаған оқушы миллионер атанады. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Рефлексия «Еркін микрофон» әдісі бойынша жүргізіледі. |
Оқушылар өз ойын білдіреді. |
Оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалау жүйесі бойынша бағаланады. |
Тапсырма орындауға қажетті құралдар. |
||||||||||||
13
шағым қалдыра аласыз


































