5 сынып Айсан қайғы

Тақырып бойынша 31 материал табылды

5 сынып Айсан қайғы

Материал туралы қысқаша түсінік
қмж
Материалдың қысқаша нұсқасы





Бөлім:

1-бөлім: Таза, мінсіз асыл сөз


Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты :

Садыкова Гүлзира Әбдіхалыққызы

Күні:

Сынып: 5

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Аңыз. Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы. «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5. 1. 2. 1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау


Сабақтың мақсаты

Аңыз мазмұнымен танысады. Тақырыбымен идеясын анықтайды.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурс-тар

Сабақтың басталуы

5 минут






























Сабақтың ортасы

6 минут












7 минут










5 минут











10 минут














7 минут






































































Сабақтың аяқталуы


5 минут







Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

Психологиялық ахуал тудыру Сабаққа дайын болсақ, оң қолды көтереміз,

Бүгінгі көңіл-күй шат болса,сол қолды көтереміз,

Бүгінгі сабақ сәтті өтсін десек,алақанды соғамыз.

Үй тапсырмасын сұрау

-Балалар, үйге тапсырма пысықтап алайық?

-Өткен сабақта қандай тақырып өттік ,балалар?»Қобыланды батыр» жыры

»Қобыланды батыр» жыры туралы кез-келген ақпаратты оқимын,сіздер сол ақпараттың шындық немесе жалған екеніне тоқталасыңдар.

1.Қобыланды батырдың әкесі Тоқтарбай.Шындық

2.Қобыланды батырдың тұлпары Керқұла.Жалған

3.Қобыланды батырдың қарындасының есімі-Қарлығаш. Шындық

4.Қобыланды батыр ата-анасының көптен күткен,Алладан тілеп алған ұлы. Шындық

5.Қобыландының анасының аты –Алима. Жалған

6.»Қобыланды батыр» жыры ерлікке,батырлыққа үндейді. Шындық


Топқа бөлу 1-топ

2-топ

3-топ


Ойтүрткі сұрақтары

1.Балалар ,әдебиет жанрларының бір түрі аңыздар туралы не білеміз? Бұрын «аңыз»деген сөзді естіген бе едіңіздер?

1./ Жауабы- Аңыз дегеніміз халық ауыз әдебиетінің жанры.Оқиғасы шындық өмірден алынады.Аңыз-әңгімелер тарихта болған белгілі бір адамдардың атымен,іс-әрекетімен байланысты туады. Оқиға желісі күнделікті өмірде кездесетін қарапайым сюжетке құрылған аңыз-әңгімелерде ертегілердегідей әсіре қиялдау көп кездеспейді./


2.Аңыз кейіпкерлері қандай адамдар болады?

/ Жауабы -Асан қайғы,Жиренше шешен, Алдар көсе,Қожанасыр,Қорқыт ата сияқты адамдардың есіміне байланысты туған аңыздар көп.Олардың оқиғасы күнделікті өмірде кездесетін қарапайым сюжетке құрылады./

Иә ,балалар,біз бұрында Асанқайғы, Жиренше шешен,Алдаркөсе,Қожанасыр,Қорқыт ата сияқты адамдардың есіміне байланысты аңыздарды естігенбіз.


1..Аңыз әңгімелердің тақырыбы 

2.Аңыз әңгімелердегі кейіпкерлердің суреттерін слайдтан көрсету.


Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын хабарлау

Ендеше балалар, бүгінгі сабақта жаһан кезіп,малға жұт болмайтын,елге жау тимейтін,жанғада,малғада жайлы мекен іздеген Асанқайғы туралы білетін боламыз.Асанқайғы кім осы сұраққа жауап іздейтін боламыз.

Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Асанқайғы (Хасан) Сәбитұлы. «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы

Оқу мақсаты; 5. 1. 2. 1 Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтау

Мұғалім түсіндірмесі

1-тапсырма Асанқайғы туралы суреттер мен мәліметтер, деректерді бейнебаяннан тыңдату,слайдтар көрсету.

1.Сонымен балалар Асанқайғы қай ғасырда өмір сүрген екен?

Жауап 14-15 ғасырда өмір сүрген

2.Асанқайғының шын есімі кім екен?

Жауап Асанқайғының шын есімі-Хасан

3.Асан есіміне неліктен «Қайғы»сөзі тіркесіп айтылды?

Жауап.Елдің қамын жеп,халқы үшін қолайлы қоныс іздеп,қайғы-қасірет шеккендіктен есіміне «Қайғы»сөзі қосылып айтылған.

4.Қай ханның тұсында өмір сүріп, ақылшысы болған екен?

Жауап Әз Жәнібектің тұсында өмір сүріп,Әз Жәнібектің ақылшысы болған.


2-тапсырма Топтық жұмыс .

/ Оқулықпен жұмыс/

Асан­қай­ғы­ның­ жер­ге­ айт­қан­ сы­нын оқыңдар.

Топтағы өз рөліңізге қатысты берілген міндетті орындаңдар.

1-топ баяндаушы - мәтіннің мазмұнын баяндайды.

2-топ сұрақ қоюшы - мәтін сюжетінің дамуына қарай сұрақтар қояды.

3-топ Тыңдаушылар - баяндаушыларды тыңдайды, сұрақ қоюшылардың сұрақтарына жауап береді.



1-тапсырма 58-бет

КАРТАМЕН ЖҰМЫС.Аңыз-әңгімеде кездесетін өзендерді картадан тауып,қай жерде орналасқанын айтып береді.



3-тапсырма

Жеке жұмыс

Асан қайғының жерге айтқан сындарын мұқият оқи отырып, шығармаға поэтикалық талдау жасайық.

Шығарманың тақырыбы- «Асанқайғының жерге айтқан сыны» аңызы

Шығарманың идеясы - Ел-жұртының қамын ойлап, құтты қоныс ізеу,Жерұйықты табу, Халқына жайлы мекен іздеу.

Шығарманың жанры -АҢЫЗ



4-тапсырма

- Балалар, ел,жер,Отан,халық туралы мақал-мәтелдер білесіңдер ме?




5-тапсырма Жұптық жұмыс Сәйкестендіру /дұрыс жауап/

Ұзын аққан Ертісті көргенде; -Мына шіркіннің баласы тойдым деп қарап отырмас,қарным аш деп жылап отырмас....

Есіл өзенін көргенде; - Жары мен суы тең,жарлысы мен байы тең....

Баянауылды көргенде; - Ат ерін салмайтын жер екен....

Ащы бойына келгенде, артына қарап; - А,Баянауыл! Сенің қоныс болып тұрғаның –мына ащының арқасы екен.....


Тапсырманы дұрыс орындаған жұптарға «Салют» әдісі арқылы көңілімізді білдірейік./Оқушылар доғал жасап шапалақтайды./

6-тапсырма Балалар, бүгінгі сабағымызды ПОПС/4-сөйлем/ әдісі арқылы қорытындылайық.

1-сөйлем Пікір «Менің ойымша...»

2-сөйлем Дәлел « Себебі , мен оны....... былай түсіндіремін»

3-сөйлем Мысал « Оны мен ...... деген фактілермен дәлелдей аламын»

Соңғы сөйлемҚорытынды «Осыған байланысты мен...... деген шешімге келдім»





БББ-кестесін толтыру. Рефлексия

Бұрыннан білетінмін

Білгім келеді -

Бүгінгі сабақта білгенім -



Үйге: -тапсырма (оқулықтан)

5-тапсырма 60-бет




Психологиялық ахуал тудыру

Балалар бойларына жағымды ахуал қалыптастырады.





Сұрақтарға жауап беру арқылы үй тапсырмасынпысықтайды.Шындық-жалған ақпараттарды анықтайды.























Әдебиет жанр түрлеріне тоқталып,

аңыз кейкерлері туралы сұрақтарға жауап береді.


















Мәтінді мұқият тыңдайды.

Оқушылар өз ойларын жалғастыра отырып,сұрақтарға жауап береді.












Оқушылар топтық жұмыста берілген қағидалар бойынша жұмыстарын қорғайды.

Мәтінді мазмұндайды.

Мәтінге сұрақтар құрастырады.

Сұрақтарға жауап береді.



Оқулықпен жұмыс жасайды.

Аталған өзен,көлдерді картадан таба алады.





Шығарманың тақырыбына тоқталып,идеясына өзпікірлерін айтады..

Жанрын табады.







Білетін мақал-мәтелдерін айтады.



Мәтін бойынша дұрыс жауаптарды сәйкестендіреді.






















«Төрт сөйлем» әдісі арқылы шығармаға қатысты ой-пікірлерін білдіреді.


Оқушылар бүгін сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, алдағы уақытта не істеуге болатындығы жөнінде рефлексия жасайды












Ауызша

мадақтау

Жарайсың!

Керемет шешім!
Ойлы шешім!

Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
























Дескриптор

Әдебиет жанр түрлерін біледі,

ажырата алады.

Аңыз кейкерлері туралы сұрақтарға жауап береді.

Жалпы-балл




.















Дескриптор Мәтінді тыңдайды.

Оқушылар өз ойларын жалғастырады.

Сұрақтарға жауап береді.












Дескриптор

Білім алушы

-аңыздың мазмұнын баяндайды;

-сюжеттік дамуына қатысты 6 сұрақ дайындайды;

-шығарма мазмұны бойынша сұрақтарға жауап береді

Жалпы 2балл


Дескриптор

Аңыз мазмұнын біледі.

Картадан табады.

Орналасқан жерін айтып бере алады

Жалпы 2балл





Дескриптор

Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды.

Жанрын табады.

Жалпы 2балл











Дескриптор

Мәтін мамұнын біледі.

Мәтін бойынша дұрыс жауаптарды сәйкестендіре алады.

Жалпы 2балл















Дескриптор

Білім алушы

-шығармадағы өз пікірін білдіреді.

Пікірін дәлелдей алады;

- Аңыз мазмұнынан

мысал келтіреді.

Жалпы 2балл




Оқу-лық

5-сынып

«Ата-мұра» баспа-сы

2017

жыл





Қалыптас

тырушы баға

лауға арнал-ған


тап-сырма

лар жина-ғы

5-сынып









Оқу-лық

5-сынып

«Ата-мұра» баспа-сы

2017

жыл








































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
21.02.2025
138
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі