Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.1.3.1-көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын
ашу;
5.1.4.1.Көркем шығармалардан
шағын көлемді үзінділерді мәнерлеп оқу, жатқа
айту.
5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып
бағалау.
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлер
портретін анықтау, көркем шығармалардан алған үзінділерді мәнерлеп
оқу.
Көпшілігі: Кейіпкердің образға қызмет
етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдайды, шығармадағы үзінділерді
мәнерлеп оқу, жатқа айту.
Кейбір
оқушылар: Жинақталған ақпараттар
негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіру, көркем шығармадағы
кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу, өз
көзқарасын дәлелдеуде үзінділерді орынды қолдану, мәнерлеп оқу,
жатқа айту.
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі.
Жағымды психологиялық ахуал: Түрлі түсті жіптердің
ортасынан ұстап тұрып, оқушыларға жіптің шетін ұстатамын. Осы
жіптерде әрбір оқушы ұстағанда , неге ұқсайтынын сұраймын. Оның
шаңыраққа ұқсайтынын балалар
айтады.
Осы шаңырақтың негізгі иесі ,
жаны кім?
Балалар «ана» деп жауап
береді.
Осы ана туралы кім қандай
нақыл сөз, мақал мәтел біледі соны
айтады.
Қызығушылықты
ояту. «Жылдам
жауаптар». Оқушылар «иә» және «жоқ» деп
жауап береді.
1.Сержан анасымен бірге тұра
ма?
2.
Әңгімеде ауыл тіршілігі суретеледі
ме?
3.
ауылға кім келді?
4.
Сержан жасөспірім бала ма? Ол
нешеде?
5.
Сержан Күміскүлдің баласы ма?
6.Балмағамбек Есмағамбеттің інісі
(ағасы)
7.
Сержанның қолында ойыншық мәшмне мен
доп
8.
Есмағамбет ауылға көп жылдан соң
келді
9.
Сержанның арманы орындалды ма?
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар жағымды ахуал
қалыптастырады.
Жылдам жауаптарға оқушылар
«иә» және «жоқ» деп жауап
береді.
Сабақтың тақырыбы мен мақсаты
айқындалады.
|
ҚБ
|
5-сынып қазақ
әдебиеті
Т. Нұрмағамбетов
«Анасын сағынған бала»
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны
тану.
Ой
шақыру.
Кейіпкер, образ, бейне,
портрет ұғымдары жайлы не білесіздер?
(оқушылар жауабы тыңдалады). Оқушылар шығармадағы кейіпкер бейнесін
талдауға байланысты тапсырмалар
орындайды.
1-тапсырма. Кейіпкерлер образына сипаттама
береді
Сержан, Күміскүл,
Есмағамбет, Балмағамбет
Кім? Кайда? Не
істеді?
Дескриптор:
ҚБ
2-тапсырма.Оқулықпен жұмыс. «Балмұздақ»
әдісі
115-118 беттерді оқи отырып, Сержанның көңіл
күйін жазады.

Дескриптор:
ҚБ
3-тапсырма. Бас
кейіпкер Есмағамбет пен Балмағамбетті венн диаграмма арқылы
салыстыру. Ұқсастығы мен айырмашылығын
жазамыз.
Есмағамбет Ұқсастығы
Балмағамбет 
Дескриптор:
ҚБ
Сергіту сәті. -
Балалар , Сержан қандай өлең айтып
жүрді?
Жұбан Моладағалиевтің «Абзал
ана»
Осы
әнді караокемен айту.
Бекіту тапсырмасы.
Есмағамбет Сержанға берген уәдесін орындай
алмады. Сондай-ақ Сержан 4 жасар бала, ол тіпті анасына Есмағамбет
атасы арқылы хат та жаза алмайды.Сондықтан біз Сержанның атынан
Күміскүл анасына хат жазамыз. (Оқушылар хат
жазады.)
«Көкейде жатқан көрікті
ой»
Дескриптор:
ҚБ
«Автор
орындығы». үздік жұмыстар «Автор
орындығында» оқылады.

|
Оқушылар шығармадағы кейіпкер
бейнесін талдауға байланысты тапсырмалар
орындайды.
1-тапсырма. Кейіпкерлер
образына сипаттама береді.
Оқулықпен жұмыс
жасайды
Сержанның қуанышты және көңіл
күйі болмаған шақтарын
ажырады.
Оған тақырып
қояды
Сержанның мінез-құлқын
жазады.
Бас кейіпкер Есмағамбет пен
Балмағамбетті венн диаграмма арқылы салыстыру. Ұқсастығы мен
айырмашылығын жазамыз.
Жұбан Моладағалиевтің «Абзал
ана» әнін орындайды.
Есмағамбет Сержанға
берген уәдесін орындай алмады. Сондай-ақ Сержан 4 жасар бала, ол
тіпті анасына Есмағамбет атасы арқылы хат та жаза алмайды.Сондықтан
біз Сержанның атынан Күміскүл анасына хат
жазамыз.
|
ҚБ
ҚБ

ҚБ
ҚБ

ҚБ
|
http://massaget.kz/okushyilarga/uy_tapsyirmasyi/22428/
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың
материалды қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|