Бөлім: «Отбасы
құндылықтары»
|
Мектеп: Пәні: қазақ
әдебиеті
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Сынып:
5
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Тынымбай Нұрмағанбетов « Анасын
сағынған бала». Сағыныш
|
Оқу бағдарламасына сәйкес
оқыту мақсаттары
|
5.2.2.1.Эпикалық шығармадағы
автор бейнесін анықтау.
5.2.1.1.Әдеби шығармадағы екі
нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табу
5.3.3.1.Шығармадағы
кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу
|
Сабақтың
мақсаты
|
Барлық
оқушылар: «
Анасын сағынған бала» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау,
шығармадағы екі нәрсені салыстыра талдау, шығармадағы кейіпкер
қасиеттерін ашып жазу;
Көпшілігі: «
Анасын сағынған бала» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби
шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы
суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу;
Кейбір
оқушылар: «
Анасын сағынған бала» әңгімесіндегі автор бейнесін анықтау, әдеби
шығармадағы екі нәрсені салыстыра суреттеулер мен қарама-қарсы
суреттеулерді табу, шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы
тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу.
|
Бағалау
критерийі
|
-
әңгімедегі автор бейнесін
анықтайды;
-
әдеби шығармадағы екі нәрсені салыстыра
суреттеулер мен қарама-қарсы суреттеулерді
табады;
-
шығармадағы кейіпкерді өзіндік
құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазады.
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
Қолдану,
талдау
|
Құндылықтарға
баулу
|
Зайырлы қоғам және жоғары
руханият(3-құндылық)
|
Тілдік
мақсаттар
|
Портрет, бейне,
образ, мінез
|
Алдыңғы
білім
|
« Анасын сағынған
бала»
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың кезеңі/
уақыт
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
3
минут
|
І. Ұйымдастыру
кезеңі.
Қызығушылықты
ояту.
Суреттер «Не болды?» әдісі.
Суреттер көрсетіледі. Оқушылардан суретте не болып жатқанын және
түсіндіріп берулері сұралады.
Жетекші сұрақтар
қойылады:
- Суреттен не
байқадыңдар?
- Бүгінгі сабақтың тақырыбы не
жайлы? Болжаңыз.
Сабақтың тақырыбы мен
мақсаты
айқындалады.
|
Оқушылар назарын сабаққа
аудару. Оқушылар сурет бойынша
сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбын
айқындайды.
|
ҚБ
«Жүрек»
|
5-сынып қазақ
әдебиеті
суреттер
|
Сабақтың
ортасы
|
Мағынаны тану. Топтық
жұмыс
Тақырып: Сержанның
сағынышы
І топ. Постер
дайындау
ІІ топ. Рөлдік ойын
көрсету
ІІІ топ. Диалог,
пікірталас
Дескриптор:
бойынша ойын
қорғайды.
ҚБ
2-тапсырма. Шығарма авторының бейнесін
анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы
орындаңдар.
Өзіңізді автормын деп
елестетіңіз. Шығарма бойынша пікіріңізді білдіріңіз, мына
сөйлемдерден басталуы тиіс:
Мен автор ретінде, әңгімені
бұлай бастау себебім....
Мен автор ретінде, бұл
әңгімедегі кейіпкердің әрекетін былайша түсіндірер
едім...
Мен автор ретінде, әңгімені
былайша аяқтауым....
Дескриптор:
ҚБ
Тапсырма. Жеке
жұмыс.
Тынымбай Нұрмағамбетов «Анасын
сағынған бала» әңгімесін оқи отырып, отбасы құндылығын қалай
түсіндің? Осы ойыңды дамыта отырып, эссе
жазыңыз (70-80сөз).
Үздік жұмыстар
«Автор орындығында» оқылады.
|
Оқушылар Сержанның сағынышын
әр топ өз тапсырмасы
бойынша ойын
қорғайды.
Шығарма авторының бейнесін
анықтау мақсатында төмендегі тапсырманы
орындаңдар.
Тынымбай
Нұрмағамбетов «Анасын сағынған бала» әңгімесін оқи отырып, отбасы
құндылығын қалай түсіндің? Осы ойыңды дамыта отырып, эссе
жазыңыз.
|
ҚБ
«Жүрек»
ҚБ
ҚБ
|
«Анасын сағынған
бала» әңгімесі
|
Сабақтың
соңы
|
Рефлексия.
|
|
Үй
жұмысы
|
Эссені
аяқтау.
|
|
Сабақта саралау
тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті
оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер
қоямын?
|
Оқушылардың
материалды қаншалықты игергенін қалай
бағалаймын?
|
Денсаулық пен
қауіпсіздік техникасын
сақтау
|
|
|
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл
ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті
ме?
Егер жоқ болса,
неге?
Сабақтағы саралау дұрыс өтті
ме?
Сабақтағы кезеңдер
сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды?
Неге?
|
|
Жалпы
бағалау
Қандай екі аспект жақсы
өтті? (оқыту мен білім беру туралы
ойланыңыз)
1:
2:
Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту
мен білім беру туралы ойланыңыз)
1:
2:
Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не
ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар
аудару қажет?
|