|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған бала». Алданған арман |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; 5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мәтін мазмұнын білу, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру, кейіпкерге хат жазу; Көпшілігі: Үзіндіден алған әсерін сипаттап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру, шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу; Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің шынайы өмірмен байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып нақтылау, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын беру, шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кейіпкер,образ. |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Анасын сағынған бала» әңгімесі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту.«Ой қозғау» әдісі . Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» сұрақ-жауап қойылады . 1. - Есмағамбет пен Сержан алғашқыда бірін-бірі танымайды - ..... 2. Есмағамбет атасы балмұздақ алып бермеді - ..... 3. Сержанның анасы қасында жоқ – .... 4. Сержан қалаға аттанып кетті – ...... 5. Анасы баласын атасына қалдырып кетті – ...... 6. Ең бірінші жақсы көретінім – Балмағамбет атам– ..... 7. Есмағанбет қалаға аттанғанда баланың «өңіне бір кірбің, көздеріне де мұң ұялағандай еді...»– ....... 8. Балмұздақтың қалғанын ешкімге бермей, өзім жеймін – ...... Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» сұрақ-жауап қойылады . Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.
Берілген үзінділерде кейіпкердің қандай көңіл күйі білінеді? (қобалжу мен қуану, баланың сағынышы, ішкі сырын ақтаруы, бар ықыласымен қызмет етуі және жақсы көруі). Кестені толтыр. Өз ойыңды нақты мысалмен келтір.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Кейіпкерлердің портретін қазіргі өмірмен салыстыра отырып жалғастыра отырып, суреттеп жаз. 1. Сержан: Ата-анасын сағынған Сержан,Уәдеден үміттенген Сержан,Арманы орындалмаған Сержан. 2. Есмағамбет: Есмағамбет- балажан,мейірімді,ата-анасын сағынған Сержанды қалаға алып кеткісі келді 3. Балмағамбет: Сержанның нағашы атасы, қандай адам? 4. Күміскүл: Күміскүл-мейірімді,баласын асырау үшін қаражат тауып жатқан ана.Баласының қауіпсыздығы үшін нағашысы Балмағамбеттің отбасына әкеліп тастаған ана. Дескриптор:
ҚБ. Бағалау. «Жұлдызша»
Тапсырма. РАФТ страгетиясын негізге ала отырып, бұл әңгімеден не түйдік? «Егер Сержан болсам... не істер едім?» тақырыбында Сержанның атынан жазушыға өз ойларыңды айтып, хат жазыңдар. Р (роль) оқушы А (аудитория) автор Ф(форма)хат Т(тақырып) «Егер мен Сержан болсам...» Дескриптор:
ҚБ «Автор орындығы» Үздік жазылған жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
Берілген үзінділерде кейіпкердің қандай көңіл күйі білінеді? (қобалжу мен қуану, баланың сағынышы, ішкі сырын ақтаруы, бар ықыласымен қызмет етуі және жақсы көруі). Кестені толтыр. Өз ойыңды нақты мысалмен келтір.
Үзіндімен танысады; Кейіпкердің көңіл күйін жазады; Өз көзқарасын білдіреді.
Кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен жеткізеді.
РАФТ страгетиясын негізге ала отырып, бұл әңгімеден не түйдік? «Егер Сержан болсам... не істер едім?» тақырыбында Сержанның атынан жазушыға өз ойларыңды айтып, хат жазыңдар. Үздік жазылған жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
«Жұлдызша»
Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып
| |||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5-сынып "Анасын саынған бала" Алданған арман" тақырыбы
5-сынып "Анасын саынған бала" Алданған арман" тақырыбы
|
Бөлім: «Отбасы құндылықтары» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||||||||||||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Тынымбай Нұрмағанбетов «Анасын сағынған бала». Алданған арман |
||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.2.4.1. Көркем шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат, өлең жазу; 5.3.2.1.Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Мәтін мазмұнын білу, мәтін бойынша сұрақтарға жауап беру, кейіпкерге хат жазу; Көпшілігі: Үзіндіден алған әсерін сипаттап, кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстыру, шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу; Кейбір оқушылар: Кейіпкерлердің шынайы өмірмен байланысы жайлы көзқарасын мәтіннен дәлелдер келтіре отырып нақтылау, өз сөздерін тұжырымдап, бағасын беру, шығармадан алған әсерін сипаттап авторға хат жазу. |
||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау. |
||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Кейіпкерлерді шынайы өмірмен салыстырып, бағалайды. Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: кейіпкер,образ. |
||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
«Анасын сағынған бала» әңгімесі |
||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 3 минут |
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: Тренинг. «Жүректен- жүрекке» әдісімен оқушылар бір-біріне жүрекше шарлармен тілек айту арқылы сабаққа сәттілік тілейді. Қызығушылықты ояту.«Ой қозғау» әдісі . Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» сұрақ-жауап қойылады . 1. - Есмағамбет пен Сержан алғашқыда бірін-бірі танымайды - ..... 2. Есмағамбет атасы балмұздақ алып бермеді - ..... 3. Сержанның анасы қасында жоқ – .... 4. Сержан қалаға аттанып кетті – ...... 5. Анасы баласын атасына қалдырып кетті – ...... 6. Ең бірінші жақсы көретінім – Балмағамбет атам– ..... 7. Есмағанбет қалаға аттанғанда баланың «өңіне бір кірбің, көздеріне де мұң ұялағандай еді...»– ....... 8. Балмұздақтың қалғанын ешкімге бермей, өзім жеймін – ...... Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» сұрақ-жауап қойылады . Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Қалыптастырушы бағалау
ҚБ
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.
Берілген үзінділерде кейіпкердің қандай көңіл күйі білінеді? (қобалжу мен қуану, баланың сағынышы, ішкі сырын ақтаруы, бар ықыласымен қызмет етуі және жақсы көруі). Кестені толтыр. Өз ойыңды нақты мысалмен келтір.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Кейіпкерлердің портретін қазіргі өмірмен салыстыра отырып жалғастыра отырып, суреттеп жаз. 1. Сержан: Ата-анасын сағынған Сержан,Уәдеден үміттенген Сержан,Арманы орындалмаған Сержан. 2. Есмағамбет: Есмағамбет- балажан,мейірімді,ата-анасын сағынған Сержанды қалаға алып кеткісі келді 3. Балмағамбет: Сержанның нағашы атасы, қандай адам? 4. Күміскүл: Күміскүл-мейірімді,баласын асырау үшін қаражат тауып жатқан ана.Баласының қауіпсыздығы үшін нағашысы Балмағамбеттің отбасына әкеліп тастаған ана. Дескриптор:
ҚБ. Бағалау. «Жұлдызша»
Тапсырма. РАФТ страгетиясын негізге ала отырып, бұл әңгімеден не түйдік? «Егер Сержан болсам... не істер едім?» тақырыбында Сержанның атынан жазушыға өз ойларыңды айтып, хат жазыңдар. Р (роль) оқушы А (аудитория) автор Ф(форма)хат Т(тақырып) «Егер мен Сержан болсам...» Дескриптор:
ҚБ «Автор орындығы» Үздік жазылған жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
Берілген үзінділерде кейіпкердің қандай көңіл күйі білінеді? (қобалжу мен қуану, баланың сағынышы, ішкі сырын ақтаруы, бар ықыласымен қызмет етуі және жақсы көруі). Кестені толтыр. Өз ойыңды нақты мысалмен келтір.
Үзіндімен танысады; Кейіпкердің көңіл күйін жазады; Өз көзқарасын білдіреді.
Кейіпкердің шығармадағы әрекеттерін жазып,ол әрекеттердің қазіргі өмірде көрініс табуын өз сөздеріңмен жеткізеді.
РАФТ страгетиясын негізге ала отырып, бұл әңгімеден не түйдік? «Егер Сержан болсам... не істер едім?» тақырыбында Сержанның атынан жазушыға өз ойларыңды айтып, хат жазыңдар. Үздік жазылған жұмыстар «Автор орындығында» оқылады.
|
«Жұлдызша»
Смайликтер
ҚБ «Одағайлар»
әдісі Оооооо! – тамаша жауап;
|
5-сынып
| |||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз

















