Материалдар / 5 Сынып Гироскопиялық датчик
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

5 Сынып Гироскопиялық датчик

Материал туралы қысқаша түсінік
5 сынып Гироскопиялықдатчик
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Ақпан 2023
365
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім

ІІІ Робототехника

Педагогтың аты-жөні

Рысбаев Азамат Амандықұлы

Күні

20.01.2023

Сынып: 5


Сабақтың тақырыбы:

Гироскопиялық датчик.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

5.3.4.4 – гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсіндіру;

5.3.3.1 - роботтың бұрыштық бейімділігін анықтау үшін бағдарламалар жасау

Сабақтың мақсаты:

Гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін түсінеді.


Роботты тұрған орнынан 900-қа бұратын программа блоктарын құрастырады


Робот келесі айналымда жылдамдығын көбейтетін бағдарлама жасайды


Бағалау критерилері

Гироскопиялық датчик жұмыс істеу принципін біледі .

Роботты тұрған орнынан 900-қа бұратын программа блоктарын біледі .

Робот келесі айналымда жылдамдығын көбейтетін бағдарлама жасайды.



Сабақтың барысы:


Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1-8 мин

1.Оқушылармен амандасу.


2 Оқушылар бір біріне жақсы тілектер айту арқылы жағымды психологиялық ахуал орнату


2. Топқа бөлу

Оқушыларды пазл әдісі арқылы үш топқа бөлу


3.Өткен сабақты пысықтау.

Таза тақта әдісі:

Кілттік сөздер арқылы оқушыларға сұрақ қойылады .



1.Мұғаліммен амандасады.

Допты алған оқушы келесі оқушыға жақсы тілек айтып допты сол оқушыға береді


Кескіндер арқылы топ құрайды



Кілттік сөзді пайдаланып сұрақтың дұрыс жауабын айтады










Дескриптор:

Карел Чапек 1 балл

Unimate - 1 балл

Андроидтар» 1 балл

Айзе Асимов 1 балл










Интербелсенді тақта, презентация

Бағалау карталары

Сабақтың ортасы

8-40 мин

Жаңа тақырыпты түсіндіру. Оқушыларға тақырыпқа байланысты суреттер көрсетіп сабақтың тақырыбын анықтауды ұсыну




Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарымен таныстыру



Гироскоп (грек тілінен аударғанда – «шеңбер», «көру»)


Гироскоп- өзі орнатылған дененің бұрыштық бағдарының өзгеруіне қарай бейімделуге қабілетті құрылғы.


Гироскопиялық датчик роботтың айналу бұрышын немесе айналу жылдамдығын өлшеуге арналған.Датчик корпусының жоғарғы жағында екі бағыттауыш орналасқан.

Сондықтан роботқа датчикті дұрыс орнату маңызды. Гироскопиялық датчиктің өлшеу дәлдігін арттыру үшін оны робот корпусына дұрыс бекіту керек. Робот қозғалысын бастар алдында гироскопиялық датчиктің ағымдағы көрсеткішін 0-ге қою керек. Әйтпесе робот қозғалғанда гироскопиялық датчик бұрылу бұрышы мен бұрылу жылдамдығын қате өлшейді. Егер қозғалыс уақытында робот сағат тіліне қарсы бұрылса, онда датчиктің өлшеу мәндері теріс болады. Ал сағат тілі бойынша бұрылса, онда өлшеу нәтижесі оң болады.

Гироскопиялық датчиктің айналу жылдамдығын есептеудегі ең үлкен мән 440 градус/секундқа тең.

Гироскопиялық датчиктің командалық блогы мен режимдері:

  • датчикті жалғау порты;

  • жұмыс режимін таңдау;

  • өлшеу деректерін енгізу;

  • шығару.

Көрсетілім.

Измерение (өлшеу) режимі.

Сравнение (салыстыру) режимі.









Гироскопиялық датчиктер өнеркәсіпте және әскери бағытта кеңінен қолданылады. Мысалы, гироскоптар әуе кемелері мен тікұшақтардың радио арқылы басқарылатын модельдерінің қозғалысын реттейді. Көлік навигациясында, көлікті басқаруда, жеңіл автокөліктер апатқа ұшырағанда қауіпсіздік жастықшаларын іске қосуда пайдаланылады. Әскери роботтардың жұмысын, сүңгуір қайықтарды басқаруды гироскопиялық датчиксіз елестету мүмкін емес.




Жеке жұмыс-1:

-Роботты тұрған орнынан 900-қа бұратын программа блоктарын құрастырады.


.





Топтық жұмыс:

Робот келесі айналымда жылдамдығын көбитетін бағдарлама жасау.




Суреттердегі құрылғылардың байланысын анықтап сабақтың тақырыбын табады.




Мұғалімді тыңдайды,

Сабақтың тақырыбын дәптерге жазады.


«Гироскоп» анықтамасын жазады



«Гироскопиялық датчик» анықтамасын жазады.




Мұғалімді тыңдайды






























































-Роботты тұрған орнынан 900-қа бұратын программа блоктарын құрастырады,

тапсырманы орындайды .






Робот келесі айналымда жылдамдығын көбейтетін программа блоктарын құрастырады.



















































































Дескриптор: блоктарды дұрыс табады -1 балл,

роботты 90 градуқа бұрып тоқтайтын бағдарлама құрастырады- 1 балл,

Бағдарламаны роботқа орнатып орындатады -1 балл.



Дескриптор:

блоктарды дұрыс табады- 1 балл,

Робот келесі айналымда жылдамдығын көбейтетін бағдарлама құрастырады -1 бал ,

Бағдарламаны роботқа орнатып орындатады -1 бал.









Жұмыс дәптері



Презентация








































































Лего Ев 3 жнағында құрастырылған робот және ноутбук






Лего Ев 3 жнағында құрастырылған робот және ноутбук



Сабақтың соңы

40-44 мин

1 Топтардың белсенділігін анықтау

2.Оқушыларға өзін-өзі бағалауды ұйымдастырады.

3.Кері байланыс:

Барлығын түсіндім

Менде сұрақтар қалды


Сабақ қиын болды



Өзін-өзі бағалау.





Карточкаға кері байланыс жазады

Жинаған балдарын санайды

карточкалар

Үй тапсырмасы

44-45 мин

§ 3.3, 74-бет, «Үй тапсырмасы»








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!