5 сынып математика 8 сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту

Тақырып бойынша 31 материал табылды

5 сынып математика 8 сабақ Жай бөлшектерді қосу және азайту

Материал туралы қысқаша түсінік
5.1.2.17бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау; 5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бекітемін:


Бөлім:

Жай бөлшектерге амалдар қолдану

Педагогтің аты-жөні:


Күні:

13.11.2024 жылы

Сынып: 5

Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Жай бөлшектерді қосу және азайту

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

5.1.2.17бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

5.1.2.18 бөлімдері әртүрлі бөлшектерді қосу және азайтуды орындау;

Сабақтың мақсаты:

1. Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтудың ережесін білу;

2.Бөлімдері бірдей және бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу және азайтуға есептер шығара алу;

3. Жай бөлшектерді қосу және азайту амалын мәтін есептер шығаруда қолдана алу;

Құндылықтар:

Бірлік және ынтымақ

- Командада жұмыс істей білу ;

-Өзгелерге мейірімділік, жанашырлық таныта білу ;

- Айналасындағыларға көмек көрсету;

Әділдік және жауапкершілік

- Басқалар үшін маңызды тапсырмаларды орындаудың қажеттілігі мен маңыздылығын түсіну.

Сабақ барысы:

Уақыты/

кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдас-

тыру кезеңі


5мин

Сәлемдесу;

Сыныптағы оқушылардың көңіл күйлерін сұрап, жағымды ахуал туындату;

Оқушыларды түгелдеу;

Үй тапсырмаларын тексеру;

Сабақтың мақсатымен таныстыру

Сабақ бойы өзін –өзі бағалау парақтаын тарату

Мұғаліммен сәлемдесу;

Сыныпта жағымды ахуал туындату, бір-біріне жақсы тілектерін білдіру;

Сабақтың мақсатын мұғаліммен бірге ашу, сұрақтар туындаса мұғалімнің көмегіне жүгіну

Ауызша бағалауды қоданамын

«Өте жақсы»

«Жарайсың»

Тақта;

Презентация,

Оқулық;


Сабақтың

басы


10 минут

Жаңа тақырыпты түсіндіру

Ереже 1 : Бөлімдері бірдей бөлшектерді қосу , олардың алымдарын қосып, алым етіп, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

1-мысал. қосындысын табайық:

Shape1

=


+ = =

Ереже 2: Бөлімдері бірдей бөлшектерді азайтқанда азайғыштың алымынан азайтқыштың алымын азайтып, алым етіп жазып, сол бөлімнің өзін қалдыру керек.

мысал

Мұғалімнің видео сабағы көрсетіледі.

Ереже 3: Бөлімдері әр түрлі бөлшектерді қосу (азайту) үшін :

  1. Бөлшектерді ең кіші ортақ бөлімге келтіру керек

1-мысал. айырмасының мәнін табайық. ЕКОЕ(12,9)=36

Сабаққа белсенділік танытып отырған оқушыларды

Ауызша бағалау

Мактау мадақтау арқылы бағалау:

Жарайсың!

Өте жақсы!

Жақсы!

Керемет!






Слайд ;

Интерактивті тақта;


Оқу құрал -жабдықтары

Сабақтың

ортасы


25минут

Бекіту тапсырмаларын орындату

Оқулықпен жұмыс

440

Жай бөлшекті екі жай бөлшектің қосындысы түрінде жаз

1) 2) 3) 4)


441

Қосындының мәні 1-ге тең болатындай


Бөлшектеріне қандай жай бөлшектерді қосу керек?

442

Санды
арттырғанда бөлшегі шықты. Арттырылған санды табыңдар


443

Ыдыста кг бал болды. Бос ыдыстың массасы балдың массасынан

Бал салынған ыдыстың массасын табыңдар

Оқушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша

Бірін-бірі бағалайды.


Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады

Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;


Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова

Жұппен жұмыс

1

+




2

+





3. Өрнектің мәнін тап:


  1. Тіктөртбұрыштың ұзындығы см, ені см. Тік төртбұрыштың периметрі неге тең?

Шешуі:

P=2a+2b

P=2∙

4. Теңдеуді шеш:

  1. Домбыраның басы (құлағы) м, мойны м, шанағы м. Домбыраның ұзындығы неше метр?

Берілуі: басы (құлағы)- м

мойны- м

шанағы- м

т.к. L-? Барлығы: 1м


Жеке жұмыс.

1. Бөлшектерді қосып, нәтижелерін салыстыр.

Жұлдызшаның орнына > немесе < белгісін қой:

  1. ;


2Теңдеуді шеш:


қушылар дайын слайдтағы жауаптар бойынша

Бірін-бірі бағалайды.

Бағалау парағына өзінің алған балын жазып отырады

Тақта;

Оқу құралдары; оқулық;


Оқулық авторы: А.Е.Әбілқасымова;З.Ә.Жұмағұлова

Сабақтың

соңы

5

минут

  • Қорыындылау сұрақтары:

  • 1)

  • 2)

Үй тапсырмасын беру №

БББ кестесін тарату

БББ кестесін тотырады

Білемін:

Білдім:

Білгім келеді:


Үй тапсырмаларын азып алады

Бағалау парақтары бойынша жинаған ұпайларына қарай мұғалім 1-10 баллмен бағалайды

БББ кестесі;

оқулық



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.11.2024
81
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі