Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1C Жай бөлшектер |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату; |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу |
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, дұрыс және бұрыс жай бөлшектер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. 2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару |
|
|
. |
|||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Видео сабақ. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады. Жауабы: 2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8 3 9 10 8 Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды. Жауабы: 5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6, 12>7,10=10,36>35 5 6 7 10 35 Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады Венн диаграммасын толтыр: дұрыс бөлшектер аралас сан бұрыс бөлшектер
6 , 15 - бұрыс 3 7 бөлшектер
5 3 – аралас сандар 8 5 , 8 , -дұрыс 8 10 бөлшектер Тақырыптың басты идеясын жаз: Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін. Жазықты, нүкте ұғымдарын жинақта:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар
Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады. Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды. А)1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс 3 4 9 10 26 71 9 36 бөлшек? Жауабы: Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99 3 10 26 9 4 71 9 36 Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз; 25 , 38 , 50 , 48 , 6 9 20 7 Жауабы: 4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48 6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7 Сұрақтарға жауап бер: 3 - дұрыс бөлшек неге? 4 Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4) 5 , 6=6 - бұрыс бөлшек неге? 4 Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
|||||||||
|
15 мин |
Тапсырмалар. |
Тапсырмалар. № 1 1 , 6 , 7 , 11, 3 , 23, 7 , 88 , 33, 81 бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді және бұрыс 4 5 7 9 11 15 15 88 95 100 бөлшектерді жеке-жеке теріп жазыңдар. Жауабы: Дұрыс бөлшектер: 1 , 3 , 7 , 33, 81 4 11 15 95 100 Бұрыс бөлшектер: 6 , 7 , 11, 23, 88 , 5 7 9 15 88 2) бөліндіні тауып жаз: 24= ? 9=? 64=? 33=? 51=? 48 =? 54 =? 111 =? 3 3 8 3 17 3 27 3 Жауабы: 24=6 9=3 64=8 33=11 51=3 48 =16 54 =2 111 =37 3 3 8 3 17 3 27 3 Оқулықпен жұмыс.
1)Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. Себебі? Жауабы: Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін бөліп алу үшін алымын бөліміне бөлу керек. Сонда шыққан бөлінді - бүтін бөлік, қалдық-алымы бөлгіш бөлімі болады. 2)Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады? Жауабы:
Б
Себебі: 5:2= 5 = 2 1 2 2 Тақырыптың басты идеясын жаз: Бес алманы тең етіп екі балаға екі жарым алмадан беруге болады. № 490 Бос орындарды толықтырып жазыңдар:
5 5 7 7 10 10 11 11
3 3 4 4 10 10 5 5 Жауабы:
5 5 7 7 10 10 11 11
3 3 4 4 10 10 5 5 |
|
Дескриптор: Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажыратады.
Дескриптор: 1.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады |
|
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
|
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: 1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. 2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару
Үйге тапсырма. №398, №400
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып математика, Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
|||||||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
|||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1C Жай бөлшектер |
|||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Дұрыс және бұрыс жай бөлшектер |
|||||||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.1.1.10 дұрыс және бұрыс бөлшектерді ажырату; |
|||||||||||||
|
Құндылықты дарыту |
Уақытты тиімді жоспарлай білу және кез-келген іс-әрекеттің нәтижелеріне қол жеткізу және жақсарту үшін күш салу |
|||||||||||||
|
Саралап оқыту тапсырмалары |
||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс Жаңа тақырыптың түсіндірілуі Сабақ мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстыру; Бейнероликті қолдана отырып, бекіту тапсырмаларын орындату |
Бірлескен жұмыс (1,2,3 тапсырма) Тапсырманы ұсыну және дұрыс жауапты ұсыну арқылы үйрету Бекітуге арналғантапсырмаларды орындату; Тапсырмалардың жауаптарын жазу. |
Жеке жұмыс Тапсырманы ұсыну, оқушылар өз бетімен орындауы |
||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||
|
2 минут |
Ұйымдастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, дұрыс және бұрыс жай бөлшектер тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: 1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. 2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару |
|
|
. |
|||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Видео сабақ. Егер бөлшектің алымы бөлімінен кіші болса, онда бөлшек дұрыс бөлшек деп аталады. Жауабы: 2, 4, 3 , 7 – дұрыс бөлшектер, өйткені 2<3, 4<9, 3<10, 7<8 3 9 10 8 Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды. Жауабы: 5, 11, 12, 10, 36 – бұрыс бөлшектер, өйткені 5=5, 11>6, 12>7,10=10,36>35 5 6 7 10 35 Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады Венн диаграммасын толтыр: дұрыс бөлшектер аралас сан бұрыс бөлшектер
6 , 15 - бұрыс 3 7 бөлшектер
5 3 – аралас сандар 8 5 , 8 , -дұрыс 8 10 бөлшектер Тақырыптың басты идеясын жаз: Жай бөлшектің алымы бөлімінен кіші болуы мүмкін, оған тең болуы немесе бөлімінен үлкен болуы мүмкін. Жазықты, нүкте ұғымдарын жинақта:
Дұрыс және бұрыс бөлшектер. Аралас сандар
Бүтін бөліктен және бөлшек бөліктен тұратын сан аралас сан деп аталады. Егер бөлшектің алымы бөліміне тең немесе одан үлкен болса, онда бөлшек бұрыс бөлшек деп аталды. А)1, 5 , 9 , 3 , 25 , 71 , 80 , 99 бөлшектерінің қайсысы дұрыс бөлшек, қайсысы бұрыс 3 4 9 10 26 71 9 36 бөлшек? Жауабы: Дұрыс бөлшек; 1 , 3 , 25 , бұрыс бөлшектер; 9 , 5 , 71 , 80 , 99 3 10 26 9 4 71 9 36 Б)Бұрыс бөлшектерді аралас сан түрінде жаз; 25 , 38 , 50 , 48 , 6 9 20 7 Жауабы: 4 1 = 6*4+1 = 25 , 4 2 = 4*9+2= 38 , 210 = 2*20+10=50, 6 6 = 6*7+6 = 48 6 6 6 9 9 9 20 20 20 7 7 7 Сұрақтарға жауап бер: 3 - дұрыс бөлшек неге? 4 Себебі: алымы бөлімінен кіші (3< 4) 5 , 6=6 - бұрыс бөлшек неге? 4 Себебі: алымы бөлімінен үлкен (5>4) немесе алымы мен бөлімі тең |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
|||||||||
|
15 мин |
Тапсырмалар. |
Тапсырмалар. № 1 1 , 6 , 7 , 11, 3 , 23, 7 , 88 , 33, 81 бөлшектерінен дұрыс бөлшектерді және бұрыс 4 5 7 9 11 15 15 88 95 100 бөлшектерді жеке-жеке теріп жазыңдар. Жауабы: Дұрыс бөлшектер: 1 , 3 , 7 , 33, 81 4 11 15 95 100 Бұрыс бөлшектер: 6 , 7 , 11, 23, 88 , 5 7 9 15 88 2) бөліндіні тауып жаз: 24= ? 9=? 64=? 33=? 51=? 48 =? 54 =? 111 =? 3 3 8 3 17 3 27 3 Жауабы: 24=6 9=3 64=8 33=11 51=3 48 =16 54 =2 111 =37 3 3 8 3 17 3 27 3 Оқулықпен жұмыс.
1)Бұрыс бөлшекті аралас сан түрінде жазуға болады. Себебі? Жауабы: Бұрыс бөлшектің бүтін бөлігін бөліп алу үшін алымын бөліміне бөлу керек. Сонда шыққан бөлінді - бүтін бөлік, қалдық-алымы бөлгіш бөлімі болады. 2)Аралас санды бұрыс бөлшекке қалай айналдырады? Жауабы:
Б
Себебі: 5:2= 5 = 2 1 2 2 Тақырыптың басты идеясын жаз: Бес алманы тең етіп екі балаға екі жарым алмадан беруге болады. № 490 Бос орындарды толықтырып жазыңдар:
5 5 7 7 10 10 11 11
3 3 4 4 10 10 5 5 Жауабы:
5 5 7 7 10 10 11 11
3 3 4 4 10 10 5 5 |
|
Дескриптор: Дұрыс, бұрыс бөлшекті ажыратады.
Дескриптор: 1.Дұрыс, бұрыс бөлшектерді ажыратып жаза алады |
|
|||||||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта |
Тапсырманы орындайды |
Мониторинг |
|
|||||||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: 1. Дұрыс және бұрыс бөлшектер ұғымымен танысу және оларды ажырата білу. 2.Дұрыс бөлшектер және бұрыс бөлшектер ережелерін қолданып есептер шығару
Үйге тапсырма. №398, №400
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
|||||||||
шағым қалдыра аласыз


