Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
||||||||
|
Күні: |
|
||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау; 5.2.3.2 натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу; |
||||||||
|
Бағалау критериі: |
Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу |
||||||||
|
Құндылықты дарыту: |
Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау |
||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
2 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Қандай сандар натурал сандар деп аталады? Нөл саны натурал сандар қатарын жата ма? Көп таңбалы натурал сандар қалай оқылады? Натурал сандардың қандай қасиеті бар? |
|
|
|
||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
1.12 Сандар тізбегі Оқушылармен өмірде кездесетін сан тізбегі ұғымдары жайында талқылау:
Әрбір мысал үшін мынандай тізбек жаза аламыз : а) 1,3,5,7,9, … в) 2,4,6,8,10,12, …с )1,4,7,10,13,… d) 5,10,15,20,25,... Анықтап қарай отырып, бұл жерде әрбір мысал үшін қандай заңдылық бар екендігін көре аламыз. Ал енді өмірде кездесетін санды тізбектерге мысал қарастырсақ Төмендегі мысалды қарастырайық : Заңдылықты анықтап, тізбектің келесі мүшесін табыңыз : ) 6,4,10,8,14,... 2) 3,6,12,24,48,... 3)0,3,8,15,24,... 4)5,8,11,15,19... Натурал сандар қатары : 1,2,3,4,5,6,7,8... Натурал сандар қатарының қасиеті: 1) натурал сандар қатары 1 ден басталады 2)әрбір натурал саннан кейін одан 1 ге артық натурал сан бар 3)натурал сандар қатары шекетусіз Натурал сандар оңнан солға қарай кластарға топталады . Әрбір кластың үш разряды болады. Нөл натурал сандар қатарына жатпайды. Көптаңбалы натурал сандардың оқылу ережесі: 1) оңнан солға қарай сандағы әрбәр үш цифрды кластарға топтасыру керек. 2) сол жағынан бастап әрбір кластағы санды оқып, класс атауын қоса айтуы керек.
Көп таңбалы натурал санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазуға болады. Мысалы: 35749 = 30000+5000+700+40+9 немесе 35749= 3*10000+5*1000+7*100+4*10+9 |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Есептер шығару №1 Кластарға бөліп жазыңдар 1) 46 870 2) 315 600 3)8 215 734 4) 246 047 000 505 №2 Мына сандарды цифрлармен жазыңдар 1)710 2) 430 060 3)508 234 4) 3 025 006 5) 32 015 702 №7 1) 4 және 5 2)0 және 8 3)7 және 2 цифрларын пайдаланып, екі таңбалы натурал сандарды жазыңдар Ш: 1)45,54 2)80 3)72,28 №9 Есептеңдер 1)(3377+783):8=4160:8=520 2)(2465-917):18=1548:18=86 3)(1401+975):24=2376:24=99 4)45*28-290=1260-290=970 5)16*39:24+74=624:24+74=26+74=100 6)330:22*8-30=15*8-30=120-30=90 Оқулықтан №141,142,145 |
|
|
Слайд |
||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта |
Тапсырманы орындайды |
|
|
||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу Сабақты бекіту кезеңі: 1. Натурал сандар дегеніміз не ? 2. 1;2;3;4;5;6;,7;8;9 сандарын пайдаланып, жан-жақты 15 санын шығарыңдар. Үйге тапсырма. №147, №148
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
5 сынып Математика. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
5 сынып Математика. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі
Бекітемін:
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||
|
Пән/Сынып: |
5 сынып |
||||||||
|
Күні: |
|
||||||||
|
Тарау немесе бөлім атауы: |
5.1А Натурал сандар және нөл саны |
||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі |
||||||||
|
Оқу мақсаты: |
5.2.3.1 натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау; 5.2.3.2 натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу; |
||||||||
|
Бағалау критериі: |
Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу |
||||||||
|
Құндылықты дарыту: |
Еңбекті, өзінің және басқалардың еңбек нәтижелерін бағалау |
||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||
|
2 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу Ұйымдастыру сәті Үй жұмысын тексеру Сабақтың басталуына жағымды ықпал ететін көңіл күй қалыптастыру. Сабақ мақсатымен таныстыру. Қандай сандар натурал сандар деп аталады? Нөл саны натурал сандар қатарын жата ма? Көп таңбалы натурал сандар қалай оқылады? Натурал сандардың қандай қасиеті бар? |
|
|
|
||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
1.12 Сандар тізбегі Оқушылармен өмірде кездесетін сан тізбегі ұғымдары жайында талқылау:
Әрбір мысал үшін мынандай тізбек жаза аламыз : а) 1,3,5,7,9, … в) 2,4,6,8,10,12, …с )1,4,7,10,13,… d) 5,10,15,20,25,... Анықтап қарай отырып, бұл жерде әрбір мысал үшін қандай заңдылық бар екендігін көре аламыз. Ал енді өмірде кездесетін санды тізбектерге мысал қарастырсақ Төмендегі мысалды қарастырайық : Заңдылықты анықтап, тізбектің келесі мүшесін табыңыз : ) 6,4,10,8,14,... 2) 3,6,12,24,48,... 3)0,3,8,15,24,... 4)5,8,11,15,19... Натурал сандар қатары : 1,2,3,4,5,6,7,8... Натурал сандар қатарының қасиеті: 1) натурал сандар қатары 1 ден басталады 2)әрбір натурал саннан кейін одан 1 ге артық натурал сан бар 3)натурал сандар қатары шекетусіз Натурал сандар оңнан солға қарай кластарға топталады . Әрбір кластың үш разряды болады. Нөл натурал сандар қатарына жатпайды. Көптаңбалы натурал сандардың оқылу ережесі: 1) оңнан солға қарай сандағы әрбәр үш цифрды кластарға топтасыру керек. 2) сол жағынан бастап әрбір кластағы санды оқып, класс атауын қоса айтуы керек.
Көп таңбалы натурал санды разрядтық қосылғыштардың қосындысы түрінде жазуға болады. Мысалы: 35749 = 30000+5000+700+40+9 немесе 35749= 3*10000+5*1000+7*100+4*10+9 |
Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады |
Оқушылар осы мысал-дарға қарап түсінеді. |
Слайд |
||||
|
15 минут |
Бекіту тапсырмасы |
Есептер шығару №1 Кластарға бөліп жазыңдар 1) 46 870 2) 315 600 3)8 215 734 4) 246 047 000 505 №2 Мына сандарды цифрлармен жазыңдар 1)710 2) 430 060 3)508 234 4) 3 025 006 5) 32 015 702 №7 1) 4 және 5 2)0 және 8 3)7 және 2 цифрларын пайдаланып, екі таңбалы натурал сандарды жазыңдар Ш: 1)45,54 2)80 3)72,28 №9 Есептеңдер 1)(3377+783):8=4160:8=520 2)(2465-917):18=1548:18=86 3)(1401+975):24=2376:24=99 4)45*28-290=1260-290=970 5)16*39:24+74=624:24+74=26+74=100 6)330:22*8-30=15*8-30=120-30=90 Оқулықтан №141,142,145 |
|
|
Слайд |
||||
|
10мин |
Жеке жұмыс |
Қосымша карта |
Тапсырманы орындайды |
|
|
||||
|
5 минут |
|
Бүгінгі сабақта: Натурал сандар тізбегінің заңдылықтарын анықтау Натурал сандар тізбегінің жеткіліксіз элементтерін табу Сабақты бекіту кезеңі: 1. Натурал сандар дегеніміз не ? 2. 1;2;3;4;5;6;,7;8;9 сандарын пайдаланып, жан-жақты 15 санын шығарыңдар. Үйге тапсырма. №147, №148
|
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
|
Презентация |
||||
шағым қалдыра аласыз


















